מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוך

בצל הוא גידול ירקות נפוץ לחקלאות וגינות ירק. הפריון תלוי בבחירת זן ומין מתאים, עונת השתילה, תנאי האקלים ועמידה בתקנים החקלאיים. נדבר על כך והרבה יותר בהמשך.

מה זה קשת

בצל הוא סוג של צמחים דו-שנתיים ורב-שנתי ממשפחת אמאריליס.... כל המינים הם עשבוניים, בעלי ריח חריף וספציפי. בבישול משתמשים גם בגבעולים וגם בנורות עצמן.

בין המינים יש גם כאלה שגדל לירוקים:

 • מהירות (עירית);
 • כרישה;
 • רפש (בצל שמוט);
 • batun;
 • בְּצַלצָל.

מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוך

זנים וכלאיים המתאימים לאחסון לטווח הארוך מוערכים לשמירה על איכות, נורות בינוניות וגדולות, טעמן. צרכנים אוהבים ירקות שהם מתוקים ונטולי דמעה כאשר קלופים וקצוצים:

מקור והתפתחות

אנשים החלו לטפח בצל 4-5 אלף שנה לפני הספירה בשטח מדינות אסיה: אפגניסטן המודרנית ואיראן. הבצל הפך לצמח המעובד הראשון.

הירק נצרך בהודו העתיקה, ביוון ובמצרים. שם, הצמח זוכה גם למשמעותיות קסומה: האמינו שהוא נותן כוח ואומץ.

במערב אירופה הופיע הירק במאות החמישית והשישית לספירה. ה. ברוסיה מאוחר יותר - במאות ה- XII-XIII.

בשל ההתנגדות הקרה של התרבות, היא גדלה הן באקלים סובטרופי והן ברוחב הרוחבי הצפוני.... הבצל גדל ומתפתח בטמפרטורות של + 3 ... + 5 מעלות צלזיוס.

תרכובת כימית

בצל מכיל הרבה חומרים מועילים לבני אדם.... סוכרים מיוצגים על ידי גלוקוז, סוכרוז, פרוקטוז ומלטוז. הירק מכיל 10-11% מהם. המשמעות היא שמבחינת כמות הסוכרים, ירק חריף אינו נחות מאגס מתוק.

מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוך

צמח מכיל חומצות לימון ומליז, פוליסכריד אינולין, שומנים, פיטונצידים, שמן אתרי עם דיסולפיד, המספק את הריח החריף האופייני.

ויטמינים בירקות:

 • תיאמין (B1);
 • ריבופלבין (B2);
 • חומצה פנטותנית (B5);
 • פירידוקסין (B6);
 • חומצה פולית (B9);
 • חומצה אסקורבית (C);
 • טוקופרול (E);
 • ביוטין (H);
 • חומצה ניקוטינית (PP).

יסודות קורט:

 • מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוךבַּרזֶל;
 • רובידיום;
 • אֲלוּמִינְיוּם;
 • נְחוֹשֶׁת;
 • יוֹד;
 • אָבָץ;
 • כְּרוֹם;
 • בּוֹר;
 • פלוּאוֹר;
 • מַנגָן;
 • קובלט.

מקרונוטריינטים:

 • סִידָן;
 • אֶשׁלָגָן;
 • נתרן;
 • מגנזיום;
 • גוֹפרִית;
 • זַרחָן;
 • כְּלוֹר.

הירק מפעיל את תהליכי המטופואיזיס, מנרמל את חילוף החומרים במים-המלח בגוף, מוריד את רמת הסוכר בדם.

זנים

אילו סוגים וזנים של בצל יש? הֵם נבדלים זה מזה בצורה, בצבע, בטעם, בתקופת ההבשלה ובחיי המדף... הסוג בצל מאחד יותר מ- 900 מינים של צמחים, ביניהם ישנם דקורטיביים, אכילים ופראיים.

בצל

בצל הוא צמח רב שנתי עם נורה עגולה או בשרנית או מעט שטוחה (לפת). תלוי במגוון, צבעי קשקשים ועסת יבשים שונים (ישנם גוונים לבנים, צהובים, סגולים).

התרבות נותנת לפת סחירה בשנה השנייה לאחר זריעת ניגלה... בשנה הראשונה גדל סט קטן, שנטוע בכדי להשיג בצל גדול ובחר.

באזורים הצפוניים ברוסיה משך גידול הירקות מתעכב עד שלוש שנים: בגלל האקלים הקשה, היבול לא הספיק להבשיל למצגת בעוד שנתיים.

זנים פופולריים של בצל (עם תיאור):

 1. מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוךטימיריאזבסקי - הוצג בשנת 1968, מתאים לאזורים קרים. התבגרות מוקדמת (מבשילה 77-82 יום). תשואה ממוצעת, 2-3 ק"ג / מ '2... המשקל הממוצע של ירק הוא 50-70 גרם. הטעם חריף.
 2. מיצ'קובסקי (תמונה מימין) - התבגרות מוקדמת, נותנת נורות שטוחות חצי חדות במשקל של עד 70 גר '. מתאימות לאחסון. תשואה סחירה - 197-315 ק"ג / חה. מומלץ לאזורים צפון-מערב, מרכז, וולגו-ויאטקה, וולגה התיכונה והתחתונה, אורל.
 3. קראטלסקי - הבשלה מוקדמת, מתאימה לאזור האדמה השחורה המרכזית, צפון הקווקז ואזורי וולגה התחתונה. מסת הירק היא 50–120 גרם. טעם העיסה חד למחצה. למגוון איכות שמירה טובה.

ירוק

יורה צינורית צעירה של בצל וסוגים אחרים של בצל נקראים ירוק.... ישנם זנים עם לפת קטנה המגודלים לטובת הירק המשמשים כמעט לאורך כל האביב, הקיץ וראשית הסתיו.

סליים

שמוט בצל רב שנתי, מופיע בתחילת האביב, גדל לשיחים שופעים... יש לו גבעולים ארוכים רחבים הדומים לגבעולי הקשתית.

דרך אגב. הצמח ריחני מאוד, הוא משמש בסלטים ולקישוט כלים.

מופצות על ידי שתילים, חלוקה וזרעים.

זנים:

 1. מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוךירוק (בתמונה) - הברירה הסיבירית, לא חוששת ממזג אוויר קר, אינה סובלת מרקב לבן, פרונוספורוזיס, פניצילוזיס, חלודה. במקום אחד הוא גדל עד שש שנים. הטעם מעט חריף, העלים עסיסיים עדינים, לחתך אחד הם מקבלים 4-6 ק"ג / מ '2.
 2. וַלס - מתאים לגידול ברחבי רוסיה, עמיד בפני כפור. התבגרות מוקדמת: עלי ספירלה עדינים נקצרים לאחר 28-30 יום. הטעם חלש ועדין. לאחר שנתיים מתקבלים 4.2 ק"ג / מ2.
 3. קסם - מתאים לכל האזורים, עמיד בפני קור. אמצע העונה: העלים מגיעים לבשלות טכנית תוך 37-40 יום. הטעם של הירוקים חלש. 100 גרם עלים מכילים 64.25 מ"ג של ויטמין C. 1.7 ק"ג / מ"ל ​​מתקבלים לחתך אחד.2, בכמה - עד 4 ק"ג / מ2 עם טיפוח לטווח ארוך.

בְּצַלצָל

ידוע בשם "kushchevka". רב שנתי, העלים מבשילים לאחר 30 יום... זה מאוחסן בצורה מושלמת, לא יומרני, עם טיפול נאות זה נותן יבול עשיר. יוצר עד 12 נורות.

בְּצַלצָל יש טעם עדין... כמו בצל, הוא מתוק, חריף וחד למחצה. זה נקרא גם קשת של האריסטוקרטים, שכן מוקדם יותר המין היה זמין רק לאנשים עשירים. הצמח גדל במהירות, מתפתח, נעים עם חצים טעימים מראשית האביב.

זנים:

 1. מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוךאלביק (בתמונה) - אמצע העונה, מתאים לשתילה בחורף. הנורות עגולות, בקן יש עד 11. הטעם חד למחצה. תפוקת לפת - 1.7 ק"ג / מ2... מתאים לכל האזורים.
 2. Belozerets-94 - מוקדם (76-85 ימים חולפים לפני שהעלים הופכים לצהובים). תפוקה - 1.2-1.4 ק"ג / מ2... קשקשים סגולים עסיסיים, טעם חריף. ייעד לאזור צפון קווקז.
 3. להבטיח - אמצע העונה, מתאים לכל האזורים. היבול שנקטף מאוחסן במשך שישה חודשים. טעמו של העיסה הלבנה חד למחצה. לפת מקבלים עד 1.7 ק"ג / מ '2.

באטון

הנווד בקושי יוצר נורות, כל כוחו של הצמח נכנס לגבעולים שגובהם מטר 1... מופיע מוקדם, לא מפחד מכפור. אם השתילים מכוסים בסרט מייד לאחר שהשלג נמס, החיתוך הראשון של הגבעולים מתבצע כבר באפריל.

נוצות נאכלות טרי, מלוח או קפוא... במהלך העיבוד הוא לא מאבד את תכונותיו השימושיות.

מעניין. ויטמין C בצורה זו מכיל פי 2 יותר מנוצות בצל.

זנים:

 1. מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוךאַפּרִיל (תמונה מימין) - מוקדם: 102-142 יום עוברים מההנבטה המלאה לנוצות גוססות. עמיד למחלות ומזיקים, מתאים לכל האזורים. עלים רכים, עסיסיים, חדים למחצה לפי הטעם. פרודוקטיביות - 100-181 ק"ג / חה.
 2. בָּרוֹן - מגוון אמצע העונה הארדי-חורפי: העלים מגיעים לבשלות טכנית תוך 35 יום. הטעם חלש. תשואה סחירה בשנה השנייה לטיפוח - 9.3 ק"ג / מ '2.
 3. באיה ורדה - אמצע העונה, עמיד למחלות. עלים חדים למחצה, תשואה - 4.2 ק"ג / מ2... גדל בכל רחבי רוסיה.

כרישה

כרישה, או בצל פנינה, נקראת גם "מלכותית"... הצמח יכול לעמוד בכפור עד -7 מעלות צלזיוס. יש לו טעם עדין, מתקתק, עם גוון שום קל.

הם משתמשים בירקות צעירים וברגל לבנה למאכל.... הצמח מתאים לשימורים.

התייחסות. שלא כמו ירקות אחרים, כאשר הם מאוחסנים בכרישה, כמות הוויטמין C בחלק הלבן עולה פי 1.5.

זנים:

 1. מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוךקולומבוס - זן התבגרות מוקדם בהולנד עם טעם עדין ונעים. משתמשים בירוקים טריים, מוסיפים לתבשילים שונים ומשומרים. תפוקה - 3.1 ק"ג / מ '2... קולומבוס אינו בררן לגבי האקלים.
 2. וסטה (בתמונה) - מגוון מבחר ביתי. גובה הצמח - 100-140 ס"מ, אורך החלק הלבן - עד 50 ס"מ. תפוקה - 5.7 ק"ג / מ2... הטעם מעולה.
 3. חדק של פיל - אמצע העונה, מתאים לאחסון לטווח הארוך. הטעם של הירוקים הוא חמצמץ מתוק. משקל - 150 גרם, תשואה - 4.3 ק"ג / מ2.

טופס ארוך

בצלים מוארכים מגדלים לפת וירוקים... תושבי קיץ רבים בוחרים באופן ספציפי צורה זו של ירקות, מכיוון שלפת לפת ועגולה אינם נוחים לחתוך.

לפת מסוג זה מייצרים בצל שאלוט.

זנים פופולריים:

 1. במברגר - זן הולנדי בינוני מוקדם, מניב גבוה, מתוק בטעם, אך עם ריח חריף. מאוחסן במשך זמן רב, אינו נובט ואינו מתדרדר. יומרני בטיפול, עמיד בפני מזיקים ומחלות. הנורות קטנות, 60–80 גרם כל אחת.
 2. מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוךסְגַלגַל (תמונה מימין) - בינוני מאוחר: 130 יום חולפים לפני שהנוצה נשכבת. לפת מן המניין נוצרת בעונה אחת. מסת הירקות היא 150-200 גרם. הטעם חד למחצה.
 3. סטורון - בצל מאוחר בינוני, עמיד למחלות. מתאים לאחסון. משקל הירקות הוא 80–100 גרם, הטעם והריח חריפים. התשואה גבוהה, 230-350 ק"ג / חה. מומלץ לאזור המרכז והמערב סיבירי.
 4. שאמאן - מגוון אמצע העונה, יומרני בטיפול. לפת מתקבל מזרעים בשנה, מזרעים - אחרי 2. מסת הירקות היא 50-90 גרם, הטעם חריף למחצה. תפוקה - 130-280 ק"ג / חה.

סבוק

Sevk נקראות נורות קטנות המתקבלות מזרעים.... הם משמשים כחומר נטיעה לגידול לפת גדול ובינוני סחיר.

סטים קטנים אינם עולים על 50 גר 'במשקל, בינוני - 100 גר', גדולים משקלם עולה על 100 גר '.

זנים פופולריים:

 1. מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוךהֶרקוּלֵס (ראה תמונה) - מגוון התבגרות מוקדמת של מבחר הולנדי, מבשיל תוך 75-80 יום. מתאים לאחסון. טעם הירקות חריף. התשואה הסחירה לשנה השנייה היא 230–500 c / ha. מומלץ באזור המרכז, עמיד בצורת.
 2. גלוֹבּוּס - אמצע העונה, שגדלה מזרעים בתרבות דו-שנתית. מסת הירקות 70-90 גר ', הטעם חד למחצה. מתאים לאחסון, עמיד בפני מחלות פטרייתיות. תשואה סחירה - 170-420 ק"ג / חה.
 3. אלווינה - מגוון אמצע העונה. הנורות שטוחות, אדמדמות, עם גוון סגול. טעם בינוני-חריף. התבגרות - עד 100%, שמירה על איכות - 6-7 חודשים.

איזה מגוון בריא יותר לגוף

היתרונות של בצל עבור בני אדם הם עצומים., אך לא ניתן לטעון כי אדום שימושי יותר מלבן, או להפך. הכל תלוי בבעיית הבריאות או ביעדי המניעה.

לכל מגוון של תרבויות יש השפעה אנטי-מיקרוביאלית עוצמתית עקב נוכחות פיטונצידים. ירקות סגולים ואדומים פעילים יותר במאבק נגד המיקרופלורה הפתוגנית, שכן בנוסף לפיטונצידים הם מכילים ציאנידין.

אם משימתו של אדם היא להפסיק את הפעילות המזיקית של מיקרואורגניזמים, אז בצל לבן יספיק, אך אם הוא נדרש גם לחזק את מערכת הדם, ירק אדום או סגול יעזור.

לצמח תכונות אנלמינטיות... לפת לבן יעיל יותר במאבק עם נמשים ופיגמנטציה.

לחיזוק החסינות ולחידוש ויטמינים אחרי החורף, זנים של בצל ירוק מתאימים.

נטיעה וגידול של סוגים שונים של בצל

אין הבדל מהותי בגידול מיני צמחים שונים... העיקר להתבונן כללי סיבוב יבולקודמים בגינה לא צריכים להיות גידולים קשורים (זנים אחרים או בולבוסים). אחרת ירקות יתחילו להירקב, מחלות שונות "ידבקו" בצמח.

מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוך

בעת שתילת בצל הם עוקבים אחר תזמון האדמה והרכבם: זריעה מוקדם מדי, חומציות אדמה גבוהה, מחסור או עודף חנקן לא יאפשרו לצמח להתפתח כרגיל.

המקום לתרבות נבחר שטוף שמש, חם - עסיסיות הירקות והירקות תלויה בו.

חָשׁוּב! אדמה מזינה רופפת תגן על הצמח מנזקי ריקבון.

הגן מוכן מראש... רצוי שהקודמים היו עגבניות או קטניות. בצל גדל היטב לאחר celandine. גננים מנוסים אפילו מפזרים במיוחד את זה שהתייבש על האדמה. הצמח מחטא את האדמה, מונע התפשטות של מחלות ומזיקים.

החומציות בקרקע צריכה להיות ניטרלית. מיטת הגן מופרית בתרכובות אורגניות או מינרליות.

איך ומתי לשתול

בצל נטועים בתחילת האביב (על לפת) ו בסתיו (על העט).

נטיעת סבאקה:

 1. יש לחמם את הנורות אם הן היו מאוחסנות במקום קריר, אחרת תצטרכו להמתין זמן רב לחצים הירוקים.
 2. עברו על חומר השתילה.
 3. שחרר את המיטה שוב, הסר עשבים שוטים.
 4. סגור את הסוקוק לעומק של כ -4 ס"מ. המרחק ביניהם הוא 6-10 ס"מ, בין המיטות - 20-25 ס"מ.

נטיעה על ידי זרעים:

 1. סכמה - 13x1.5 ס"מ.
 2. העומק כ -2 ס"מ.
 3. לאחר הזריעה, השקה את המיטות בשפע.
 4. מכסים את החלק העליון בניילון נצמד ליצירת אפקט חממה.

גידול טכנולוגיה וטיפול

כדי להגן על הצמחים מרקיב ו מחלותהסר שוטף עשבים שוטפים ומשחרר את האדמה. בממוצע 1-2 פעמים בשבוע.

מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוך

לעסיסיות הלפת והגבעול הירוק התרבות מושקה פעם בשבוע. בקיץ החם - 2-3 פעמים. עם גשמים ארוכים, ההשקיה הופסקה באופן זמני. כמה זני בצל עמידים בפני בצורת ואינם זקוקים ללחות נוספת.

כך שהבצל נכנס במהירות לירוקים, הוא מוזן 1 כף. mullein, 15 גרם של אוריאה, מדולל בדלי מים אחד.

התייחסות. מהפטרת מטפלים בתרבית בתמיסה של גופרת נחושת. הם עושים זאת כאשר הגבעול מגיע ל- 15 ס"מ. יש גננים המוסיפים תמיסת סבון כביסה כתוש.

אילו זנים לבחור בהתאם לזמן ואזור השתילה

למרות היומרות ועמידות הכפור של הצמח, רצוי לבחור את הזנים וההיבריד המתאימים לאזור מסוים... לפרטים ראו בטבלה.

אזור זנים וכלאיים
צְפוֹנִי
 • ארזמה מקומית;
 • מקומי פוגרסקי השתפר;
 • בצל מקומי ברוסטוב.
צפון-מערבית
 • יוֹם הַשָׁנָה;
 • Takstar F1;
 • אודינצובו;
 • Mstersky מקומי;
 • דנילובסקי 301.
מֶרכָּזִי
 • אטמן;
 • Entre;
 • מתאבק F1;
 • אוֹר;
 • פוטמקין.
וולגו-ויאצקי
 • CB 3557 F1;
 • זעפרן;
 • סימה;
 • קמע F1;
 • טאוריס F1.
כדור הארץ השחור המרכזי
 • סיטניק;
 • רוקיטו F1;
 • כפתור צהוב;
 • גורדיון;
 • נשר לבן.
צפון קווקזי
 • אמפקס;
 • מַחסָן נֶשֶׁק;
 • זואי F1;
 • מזל גדי F1;
 • קלַאסִי.
וולגה התיכונה
 • מדליון F1;
 • מאצ'ו F1;
 • לאון;
 • כרמן MC;
 • חזון F1.
Nizhnevolzhsky
 • Amer F1;
 • קמפרו F1;
 • רוזה די פרנזה;
 • רד הוק F1;
 • אדום זפלין F1.
אוראל
 • Bratko F1;
 • וולינגטון F1;
 • ספייק הזהב F1;
 • מניטו F1;
 • נסיך שחור.
מערב סיביר
 • אל דוראדו;
 • יוקונט;
 • סטרלינג F1;
 • מוסטנג F1;
 • ציר מוזהב.
מזרח סיבירי
 • ארמק;
 • כתר F1;
 • סטמפורד F1;
 • Tormes F1;
 • סוכריות F1.
המזרח הרחוק
 • יקוט אדום;
 • סאנגרו F1;
 • תמרה F1;
 • טורבו;
 • שרמן F1.

עדיף לשתול זנים לפני החורף ארזמה, דנילובסקי 301, שטוטגארטר ריזן, סטיגונובסקידג זהב, שלדוני.

לזריעה באביב בנתיב האמצעי לְהַתְאִים סטורון, סנטוריון והרקולס.

מהם סוגי הבצלים, מאפייניהם, ואיזה מגוון מתאים ביותר לאחסון לטווח הארוך

זני אחסון לטווח ארוך

האיכות הטובה ביותר לשמירה היא לבצל עם צבע זהוב של קשקשים יבשים... לירקות כאלה יש טעם מר, ריח חריף, אך הם מאוחסנים כמעט עד הקטיף החדש בגלל עובי וכמות המאזניים החיצוניים. לזנים מתוקים יש מעט קשקשים, הם דקים מדי, ולכן איכות השמירה של היבול נמוכה.

חָשׁוּב! לטענת תושבי הקיץ, זנים בצבעים מתוקים של בצל (אדום, סגול) מאבדים במהירות את מצגתם וטעמם.

כיצד לאחסן נכון

דגימות יבשות בשלות לחלוטין נבחרות לאחסון.אם יש צורך, הם מיובשים מספר פעמים.

על החורף להיות יבש וקריר (טמפרטורה - 0 ° C). כמה מינים נהדרים ב -3 ° C, וחלקם - + 18 מעלות צלזיוס. לא מומלץ לשים סלים עם יבולים במרפסת: הירק לא עומד בשינויי טמפרטורה.

הם שומרים את הקציר בכלי "נושם" בחורף: קופסאות, סלים, שקיות רשת. כמה עקרות בית, שומרות על המסורת, סורגות את הנורות לזרים וארגות אותן ל"צמות ".

סיכום

כאשר מגדלים יבול זה מוקדשים לתיאור של זן בצל ספציפי, איכות שמירתו, הצגתו וטעמו, האזורים עליהם מומלץ. אף על פי שצמח זה אינו יומרני לטיפול ועמיד בתנאי מזג אוויר קשים, חשוב להקפיד על סטנדרטים אגרונומיים סטנדרטיים בכדי להשיג יבול עשיר.

הוסף תגובה

גן

פרחים