מדריך מעשי בנושא "איך להנביט אפונה" מתושבי קיץ מנוסים

אנשים רבים חושבים כי אפונה נובעת רק לפני השתילה בגינה. אין דבר כזה. מסתבר שאפונה מונבטת נאכלת, ולא ניתן למנות מיד את תכונותיה השימושיות.

המשך לקרוא כדי ללמוד כיצד להנביט אפונה בבית, כיצד הוא מועיל ואיך אוכלים אותו. במאמר תמצאו גם הוראות לנטיעה וטיפול באפונה.

היתרונות של שתילים לגברים ונשים

מדריך מעשי כיצד להנביט אפונה מתושבי קיץ מנוסיםאפונה מכילה כמות גדולה של חומרים מזינים: אשלגן, סידן, מגנזיום, נתרן, זרחן, ברזל, מנגן, נחושת, סלניום, אבץ. ובשתילים של תרבות זו הרכבם כפול. בנוסף, אפונה מונבטת נספגת בגוף טוב יותר מדגנים ללא נבטים ואינם גורמים גזים.

איך נבטי אפונה משפיעים על הגוף? הם מורידים את רמות הכולסטרול בדם, משפיעים לטובה על מערכת העיכול ומשפרים את פעילות המוח. אפונה מונבטת מוֹעִיל עם סוכרת, כמו גם אנשים עם נטייה למחלה זו. זה עוזר בוויסות רמות הגלוקוז בדם ומפחית את הסיכון לחלות.

עבור גברים, אפונה מונבטת שימושית בכך שהיא משפיעה לטובה על תפקוד מערכת הרבייה הגברית. זה מפחית את הסיכון לדלקת הערמונית ומחלות אחרות באיברי המין.

הנבטים מועילים מאוד גם לנשים. שימו לב למי שמוריד במשקל: אפונה מונבטת היא מוצר דל קלוריות, תוך מתן תחושת מלאות וקידום שריפת שומן. יש לו השפעה מחדשת ומסלק רעלים מהגוף.

זְהִירוּת! בעזרת אפונה מונבטת, העיקר לא להגזים. הציג אותו בהדרגה כדי להימנע מתופעות לוואי לא נעימות. התחל עם כפית אחת ליום ועבד עד 70 גרם ליום במשך חודשיים-שלושה.

הטבות לילדים

אצל מבוגרים זה ברור. מה עם ילדים? האם הם יכולים להנבט אפונה? פחית. אך כאן חשוב גם לעקוב אחר כמות הנבטים הנצרכים.

בנוסף לרכיבי המיקרו והמקרו המפורטים לעיל, אפונה מונבטת מכילה ויטמינים B1, B2, B5, B6, B9, C ו- A. כך שהאפונה המונבטת בכמויות סבירות תהפוך מזון בריא לילד.

אכילת אפונה מונבטת כמזון גולמי

כל אורגניזם חי זקוק לחלבון כדי להיות חזק ובריא. רוב החלבון נמצא במזונות מן החי, אשר צמחונים ואוכלים גולמיים מסרבים לו. קטניות יכולות להחליף בקלות בשר כמקור לחלבון ואלמנטים אחרים הנחוצים לגוף., ובעיקר אפונה מונבטת.

תכולת קלוריות וערך תזונתי

ערך האנרגיה של 100 גרם אפונה מונבטת הוא 124 קק"ל / 519 ק"ג. חלבונים - 8.8 גרם; שומנים - 0.7 גרם; פחמימות - 27.1 גרם.

משרים אפונה לפני השתילה

מדריך מעשי כיצד להנביט אפונה מתושבי קיץ מנוסיםישנן שתי דעות מנוגדות זו לזו אם להשרות אפונה לפני כן נְחִיתָה... זרעים ספוגים לפני השתילה נובטים מהר יותר מזרעים יבשים, וגם נותנים תשואה גדולה יותר. אבל הטיפול בהם זה קצת יותר קשה. מכיוון שקטניות אלה אוהבות מים, הן צריכות השקיה בשפע ועקבית.

אפונה יבשה יכולה לשרוד באדמה יבשה אם אין לך הזדמנות להשקות אותן ללא הרף. הגרגרים הכבושים ימותו ללא הכמות הנכונה של הלחות.

ראשית עליכם לבחור את הזרעים הנכונים. הם חייבים להיות שלמים ובריאים. ממיסים 1 כף מלח שולחני בליטר מים חמים וטובלים את האפונה בתמיסה. נשתול רק את הגרגירים ששקעו לקרקעית.

כעת אנו יכולים להמשיך להשרות. ישנן שתי אפשרויות נפוצות להנבטת אפונה לפני השתילה: במים ובגזה רטובה.

אפשרות ראשונה: מלאו את האפונה במים בטמפרטורת החדר כך שתכסה את הזרעים לחלוטין. תוך 12-16 שעות, אנו מחליפים מים כל 3 שעות. הפעם די בכך שהאפונה תתנפח ותנבט מעט. לאחר מכן אנו מנקזים את כל המים, שמים את האפונה על מטלית יבשה, נותנים להם להתייבש מעט.

אפשרות שנייה: עטפו את האפונה בבד גבינה, מלאו במים למשך 3 שעות. לאחר מכן, אנו שומרים את הגרגרים בגזה לחה במשך 3-5 ימים. האפונה שלנו מוכנה לשתילה באדמה.

במשך 3 השעות הראשונות ניתן להשרות את האפונה בתמיסה מיוחדת. הנפוצים ביותר הם: "גומת", "אפין", "ריזוטורפין" ו"ניטראגין ".

נטיעה ואכילת אפונה

מדריך מעשי כיצד להנביט אפונה מתושבי קיץ מנוסיםנקודות פולקה אוהבות את השמש. לכן יש לשתול אותו במקום שטוף שמש, רצוי מוגן מפני הרוח.

יש להכין את מיטת השתילה בסתיו. להתחיל - לחפור לעומק השכבה הפורייה (22-25 ס"מ). אתה יכול למלא את האדמה בקומפוסט ואפר, או סופר-פוספט ומלח אשלגן.

באביב אנו מעבדים את הגן מוקדם ככל האפשר: אנו משחררים את האדמה לעומק של כ- 10 ס"מ. מוסיפים אדמה ו-10-15 גרם של אוריאה לכל 1 מ"ר לקרקע. את האחרון ניתן להחליף ב 20-25 גר 'אמוניום חנקתי.

ניתןזרע אפונה די מוקדם - החל מה 20 באפריל. נטיעת הבשלה מוקדמת זנים ניתן לייצר עד אמצע הקיץ (עד בערך 10 ביולי).

יום לפני השתילה, יש ליישר את המיטה ולהשיל אותה היטב. נשפך את האדמה שוב רגע לפני השתילה. נשתול אפונה לעומק של 4-6 ס"מ. המרחק בין השורות צריך להיות לפחות 20 סנטימטרים. כל 8-10 ס"מ אנו שותלים שתי אפונה בבת אחת, או אחת בכל 4-6 ס"מ. מכסים את החורים באפונה באדמה ומידחס אותם מעט.

עד שתופיע שתילים, ניתן לכסות את המיטה בנייר כסף כדי להגן על הזרעים מפני ציפורים ולשמור על לחות וחום. עם הצילומים הראשונים, יש להסיר את הסרט.

הקלעים הראשונים צריכים להופיע 6-15 יום לאחר השתילה.

טיפול באפונה אינו קשה. העיקר הוא השקיה קבועה, עישוב וקטיף בזמן. פריט נפרד שהאפונה זקוקה לו הוא תמיכה. כאשר אפונה גדלה, הם צריכים להיצמד למשהו כדי לא ליפול לאדמה.

קל מאוד לבנות תמיכה. אנו מכניסים יתדות לגובה 1-1.5 מ 'לקרקע, המרחק בין יתדות יכול להיות 50-100 ס"מ. ביניהם אנו מושכים רשת גסה, או כמה שורות של חבל ליצירת "גדר". האפונה שלנו תעטוף אותה.

בהתאם לגיוון, האפונה מתחילה לפרוח 30-60 יום לאחר השתילה. חודש לאחר מכן ניתן לקצור את היבול הראשון.

נביטת זרעי אפונה למאכל: הוראות

מדריך מעשי כיצד להנביט אפונה מתושבי קיץ מנוסיםכדי להנביט אפונה לאוכל, אנו זקוקים לזרעי אפונה להנבטה, מסננת, מיכל ומים חמים. ראשית, הכניסו את האפונה למסננת ושטפו היטב במים חמים למשך 1-2 דקות.

לאחר מכן, מחלקים את האפונה באופן אחיד על קרקעית המיכל וממלאים במים בטמפרטורת החדר כך שגובהם יהיה בערך 1 ס"מ מהאפונה. מכסים במכסה כך שאוויר ייכנס למכל. שמנו אותו במקום חמים במשך 12-15 שעות.

לאחר זמן זה, יש לשטוף שוב את האפונה והמיכל. אנו משאירים מעט מים בתחתיתם וסוגרים אותם באופן רופף עם מכסה. כל 2-3 שעות אנו מרססים את האפונה במים מבקבוק ריסוס כדי שלא יתייבשו.

לאחר 6 שעות שוטפים שוב את האפונה, מפזרים ושמים במקום חמים. חזור על ריסוס כל 2-3 שעות למשך 12 שעות.

לאחר 12 שעות יש לשטוף את האפונה שוב ולנקז את המים לחלוטין. הכנסנו את האפונה המנובטת למקרר - הם מוכנים לאכילה.

חָשׁוּב! ניתן לאחסן אפונה מונבטת במקרר למשך חמישה ימים לכל היותר, לכן אל תנבטו אפונה במנות גדולות בבת אחת.

בחירה והכנת זרעים

החנויות מוכרות זרעי אפונה מיוחדים לצורך נביטה. לא תוכלו להנביט גריסי אפונה, אבל זֶרַע לשתילה לא ניתן לאכול.

האפונה צריכה להיות בצבע שלם, מיובש, קטן, צהוב או ירוק.

לפני הנביטה, הקפידו לשטוף את הזרעים במים חמים מספר פעמים.

תנאים לגידול אפונה בבית

אתה יכול לגדל אפונה ירוקה בשלה, מתוקה ואמיתית בחורף. ממש על אדן החלון שלי.

לשם כך אנו זקוקים לקופסאות עמוקות או סירים מרווחים ותמיכה בנבטים עתידיים. בחרו מקום בהיר, ספקו לנטיעות חמצן והשקיה יציבה.

הכנת דגנים לשתילה בבית אינה שונה מהכנות לשתילה באדמה פתוחה.

טריקים של גידול אפונה על אדן החלון

מדריך מעשי כיצד להנביט אפונה מתושבי קיץ מנוסיםלצורך נביטה של ​​נבטים, מומלץ לשתול אפונה במרחק של 3-4 ס"מ זה מזה בקופסה משותפת. ברגע שהשתילים יוצרים שני עלים, יש להשתיל אותם בעציצים בודדים. (300-500 מ"ל), או שתלו אותו רחב יותר בתיבה משותפת, מה שמגדיל את המרחק בין הקלעים.

אפונה זקוקה לאור לפחות 12 שעות ביום. בחורף אי אפשר לספק לו אור שמש טבעי לזמן כזה, ולכן משתמשים במנורות פלורסנט. הם צריכים להיות ממוקמים במרחק של 50 ס"מ מהסיר.

לפני הפריחה, מספיק להשקות את האפונה 1-2 פעמים בשבוע. במהלך הפריחה והפריה, יש להגדיל את ההשקיה עד 3-4 פעמים בשבוע. זכור לשחרר את האדמה לאחר כל השקיה.

זכרו כי קלעים שהגיעו לגודל 10-15 ס"מ זקוקים לתמיכה. יתדות עם רשת או חבל נמתח ביניהן מתאימות גם כאן, רק צריך להציב אותן במרחק קטן יותר זו מזו.

במהלך הפריחה יש צורך לבצע מספר תחבושות עם תמיסה של מלח אשלגן וסופרפוספט (10-15 גר 'לכל 10 ליטר מים).

אתה צריך לקצור כל 1-2 יום, כדי לא להפריע להבשלה הבאה תרמילים.

נבטי אפונה בבישול

אפונה מונבטת נאכלים מסודרים, ומתווספים גם למגוון כלים: סלטים, מרקים, פירה, שייק, תבשיל עם ירקות ובשר.

מתכון סלט אפונה מונבט

מדריך מעשי כיצד להנביט אפונה מתושבי קיץ מנוסיםסלט:

  • צנון - 5-7 יח ';
  • מלפפון - 2 יח ';
  • גבינת פטה - 60 גרם;
  • נבטי אפונה - 50 גרם.

תִדלוּק:

  • 1/2 מיץ תפוזים;
  • שמן זית - 30 מ"ל;
  • חרדל - 1/2 כפית;
  • חומץ בלסמי - 1 כפית;
  • מלח ופלפל לפי הטעם.

חותכים את הצנון והמלפפון לקוביות קטנות. קוצצים גס גבינת פטה גס, מוסיפים אותה לירקות יחד עם אפונה מונבטת. אנו מערבבים את כל המרכיבים להלבשה. מתבלים את הסלט ומערבבים היטב. תנו לרוטב להשרות בערך 30 דקות.

בתיאבון!

סיכום

אפונה היא גידול שימושי ובלתי יומרני לגידול. שעועית מונבטת מכפילה את היתרונות הבריאותיים שלהם. העיקר הוא לשמור על מגבלות השימוש בדגנים מונבטים. כל אחד יכול לגדל אפונה: גם בגינה וגם על אדן החלון. זה לא דורש מאמץ רב מהגנן, והבציר ישמח אותך בקרוב.

הוסף תגובה

גן

פרחים