גלה מדוע הבזיליקום הופך לצהוב ומחסל את הבעיה בצורה יעילה

בזיליקום הוא תבלין ארומטי שהוא חובה במנות איטלקיות רבות. זה משולב עם בשר וירקות, הוא אפילו מתווסף לקינוחים ומשקאות ממותקים. אפשר לגדל דשא כזה בתנאי האקלים של ארצנו גם בשדה הפתוח וגם בבית, בסיר על אדן החלון.

בזיליקום מאוד לא יומרני. זה לא דורש תשומת לב רבה מהגנן, אך עדיין כדאי להקפיד על כללי הטיפול הבסיסיים, הגנה על הצמח מפני מחלות ומזיקים. אחרת, אתה עלול להיתקל בבעיה כמו הצהבה של העלים. גלה מדוע זה קורה מהמאמר.

מדוע הבזיליקום הופך לצהוב

גלה מדוע הבזיליקום הופך לצהוב ומחסל את הבעיה בצורה יעילה

עלי בזיליקום הם ירוקים או סגולים, תלוי במין.... אם הם החלו לצהוב, לקמול, להתייבש ולנשור, אז הצמח נמצא בתנאים לא נוחים. הסיבה עשויה להיות בטיפול לא תקין, זיהום במחלות ומזיקים, מחסור בחומרים מזינים.

הסימנים המלווים את צבעי העלים יעזרו לקבוע מדוע בזיליקום הופך לצהוב.

מחלות

הסיבה הנפוצה ביותר לכך שהזיליקום מת בזמן הקבלה טיפול איכותי, - זיהום בזיהומים. התיבול הריחני פוגע בכמה סוגים של מחלות.

לְהָפֵר שְׁבִיתָה

גלה מדוע הבזיליקום הופך לצהוב ומחסל את הבעיה בצורה יעילה

Blackleg היא מחלה פטרייתית שפוגעת לעתים קרובות בצמחים צעירים. לבזיליקום הגדל בחממה או על אדן החלון יש את הסיכון הגבוה ביותר לזיהום.

הזיהום משפיע על גבעול השורש של השתילים, וחוסם את הכלים המובילים מים וחומרים מזינים לתאי הצמח. פטריות מפרישות גם אנזימים הגורמים לפירוק רקמות. בגלל זה, הבזיליקום לא מקבל תזונה.

המחלה מלווה בתופעות הבאות:

 1. בסיס הגבעול מתכהה, הופך להיות רך, השתילים צונחים.
 2. העלים נעשים דקים יותר, בהירים יותר, נופלים.
 3. הצמח מת.

הרגל השחורה אינה ניתנת לטיפול ולכן חשוב לחסל את הגורמים המובילים להתפתחותה מראש:

 1. לחות עומדת. זה מתרחש בגלל השקיה מוגזמת או היעדר חורים ושכבת ניקוז בסיר. לחות אדמה מופרזת היא התנאי האופטימלי להתפתחות זיהום פטרייתי.
 2. אוורור אדמה רע. זה קורה אם שכבות האדמה העליונות מתמצקות, מפסיקים להעביר אוויר. כדי לפרק את קרום האדמה, האדמה משוחררת לאחר כל השקיה.
 3. חומציות מוגברת של האדמה... הצמח אוהב אדמה ניטראלית או מעט חומצית.

אם השד השחור הדביק כמה צמחים בארגז השתילים, תצטרך לזרוק את כל הדגימות הגדלות באותו מיכל. כאשר נגועים בחממה או בשדה פתוח, נחפרו רק דגימות פגומות. האדמה מטופלת בתמיסה בצבע ורוד בהיר של אשלגן פרמנגנט או גופרת נחושת.

הערה! בזיליקום סגול עמיד יותר במחלות מאשר ירוק.

ריקבון אפור

ריקבון אפור הוא גם מחלה פטרייתית. לעיתים קרובות הוא מדביק צמחים בחממה ובבית.

תסמיני מחלות:

 1. כתמים חומים, אפורים וצהבהבים מופיעים עלים הקרובים לאדמה. הם עדיין יבשים בשלב זה.
 2. לאחר זמן מה, הכתמים מתחילים להירטב. נוצר עליהם ציפוי אפור.
 3. המחלה מפזרת את השיח ומשפיעה על כל העלים.
 4. הצמח קמל, רוכש גוון צהבהב לא טבעי ומת.

הם נלחמים במחלה בעזרת קוטלי פטריות, חומרים ביולוגיים, תרופות עממיות.

פוסריום

גלה מדוע הבזיליקום הופך לצהוב ומחסל את הבעיה בצורה יעילה

ריקבון אפור הוא מחלה פטרייתית נוספת שיכולה להרוג בזיליקום... הפתוגן משחרר רעלים המשפיעים על מערכת כלי הדם של הצמח.

המחלה מתפתחת במזג אוויר חם עם לחות גבוהה. נבגים פטרייתיים כלולים באדמה במצב רדום. בתנאים נוחים הם מתעוררים, מתחילים להתרבות באופן פעיל ועוברים לצמח.

תסמיני פוסריום:

 1. עלי הצמחים הבוגרים נעשים דקים יותר, מחווירים, הופכים לצהובים. נקודות שחורות וצהובות-חומות מופיעות עליהן. החלק העליון של השיח מתחיל להתייבש, הצמח נעלם.
 2. העלווה של בזיליקום צעיר נעשית דקה יותר, ורוכשת גוון סגול. נקודות שחורות וצהובות כהות מופיעות עליו. בזיליקום מתייבש ומת.

בשלבים הראשונים של המחלה ניתן לטפל בפוסריום. אם התחלת המחלה, הבזיליקום ימות, לא ניתן יהיה להציל אותה.

קוטלי פטריות, למשל, "השפעה" או "מרפן", מתמודדים ביעילות עם מחלות פטרייתיות. עם זאת, כימיקלים חודרים למבנה העלים, ומפחיתים את הידידות הסביבתית של המוצר.

הירוקים סופגים חומרים מזיקים ביתר שאת מאשר צמחים אחרים, ולכן רוב הגננים מנסים לנטוש כימיקלים. ניתן להחליף אותם בתרופות ביולוגיות, למשל "Fitosporin". המוצר מכיל מיקרואורגניזמים ההורסים פטריות מזיקות. תכשירים כאלה פחות מזיקים לסביבה מאשר קוטלי פטריות ובטוחים לבני אדם.

האפשרות הבטוחה ביותר היא תרופות עממיות. הם משמשים מיד לאחר גילוי התסמינים הראשונים. במקרים מתקדמים הם אינם יעילים.

גננים מנוסים נלחמים בפוסריום עם מרק בצל. להכנתו קחו 1 חלק מקליפת הבצל ושופכו 4 חלקים מים רותחים. הכלי מתעקש למשך יומיים ואז מסונן. הצמחים מרוססים בתמיסה כל 5 ימים.

מזיקים

סיבה נוספת לכך שבזיליקום נבקע וצהובבה עשויה להיות מזיקים.

כְּנִימָה

גלה מדוע הבזיליקום הופך לצהוב ומחסל את הבעיה בצורה יעילה

כנימות הן חרקים יונקים קטנים המיישבים את הבזיליקה. למזיק גוף שקוף של צבע צהוב, אפור, ירוק או חום וכיסוי צ'יטיני רך. המזיק יונק שקע מצמחים מה שמוביל למותם.

קל לזהות כנימות על הבזיליקה. אם אתה מסתכל מקרוב על השיח, אתה יכול לראות עליו חרקים קטנים רבים, שבחלקם כנפיים.

כאשר כנימות מושפעות, עלי הבזיליקום מחווירים, הופכים לצהובים, מתכרבלים ומתייבשים ואז נושרים... לעתים קרובות מופיע עליהם ציפוי כהה. מדובר בפטרת מפויחת המתפתחת על מוצרי הפסולת הסוכרים של המזיק.

תרופות עממיות יעילות נגד כנימות: חליטות פלפל מריר, שן הארי, צמרות עגבניות, לענה, בצל ושום שום. הצמחים שנבחרו ממלאים את הדלי בשליש, את שאר הנפח מוזגים במים רותחים. הסוכן מתעקש למשך יום, ואז מסנן ומשמש לריסוס.

אפשרות מוכחת נוספת היא תמיסת סבון זפת... חתיכת סבון משפשפת ומתמוססת בדלי מים. המוצר משמש לריסוס.

קרדית עכביש

גלה מדוע הבזיליקום הופך לצהוב ומחסל את הבעיה בצורה יעילה

קרדית העכביש היא מזיקה קטנה בצבע אדום, שחור, ירוק או חום. זה מתרבה באופן פעיל באוויר חם ויבש. הוא ניזון מזרעי צמח.

כאשר בזיליקום מושפע מתקתק, העלים הופכים לצהובים, דקים יותר, נושרים, ואז מתייבשים ונופלים. ניתן לזהות את המזיק על ידי קורי עכביש ונקודות שחורות בחלק התחתון של העלים.

כדי להילחם בקרדית העכביש, השתמש באותם אמצעים כמו להסרת כנימות. קוטלי חרקים יעילים גם הם.

חלזונות ושבלולים

שבלולים ושבלולים ניזונים מעלי בזיליקום. במקרה זה, לא רק חורים מופיעים על הצמח, אלא גם אזורים יבשים צהובים. המזיקים גדולים, כך שתוכלו לראות אותם בעין בלתי מזוינת.

כדי להיפטר מהבעיה, עליכם למצוא קני חלזונות ולהרוס אותם. בשלב הבא מרססים את הצמחים בתמיסה של אמוניה.כדי להכין אותה, ממיסים בועה של אמוניה בדלי מים.

גלה מדוע הבזיליקום הופך לצהוב ומחסל את הבעיה בצורה יעילה

חרקי מיטה

גלה מדוע הבזיליקום הופך לצהוב ומחסל את הבעיה בצורה יעילה

פשפשי המיטה הם חרקים מעוגלים בגוון ירוק, שחור, אדום או צהבהב. המזיק יונק מיצים מהצמח.

העלים המושפעים מהבאג מתכווצים, מתעוותים. במקום אליו נקשר החרק מופיעים כתמים צהבהבים. בזיליקום הופך להרדמה, מת בהדרגה.

1 ק"ג אפר מדולל עם 2 ליטר מים ונרתיח במשך חצי שעה. התערובת המתקבלת מדוללת עם 10 ליטר מים קרים. הסוכן מרוסס בצמחים המושפעים על ידי באגים. אם זה לא עוזר, השתמש בחומרים ההדבקים "בנקול", "אקטליק".

שגיאות טיפול

אם הבזיליקום הופך צהוב ומשאיר את העלים למטה, הבעיה עלולה לשכב בטיפול לא תקין:

 1. סתימת מים באדמה. השקיה מוגזמת וקיפאון נוזלים מובילים להירקבון של מערכת השורשים. בגלל זה, הצמח מפסיק לקבל חומרים מזינים, הופך צהוב וקמל. הבעיה הנפוצה ביותר כשגדל בזיליקום בסירים ללא חורים וללא שכבת ניקוז.
 2. חוסר השקיה. בזיליקום הוא צמח חובב לחות. כאשר האדמה מתייבשת היא מתחילה להתייבש, מתה.
 3. זרימת אוויר לקויה. לאחר השקיה ומשקעים נוצר קרום אדמה על פני האדמה. זה לא מאפשר לזרום אוויר למערכת השורשים, לחות לא מתנדפת. זה מוביל לנזק ולירידה בשורשים, להתפתחות מחלות.
 4. שתילה מעובה. עם נטיעות צפופות מדי או שיחים מורחים, בזיליקום לא מקבל מספיק אור שמש, הוא מחוויר. בעציצים נמתחים שתילים מעובים ורוכשים גוון צהבהב. כמו כן, אם אין מספיק מקום, שיבוש זרימת האוויר, מה שמגדיל את הסיכוי לזיהום צמחי בפטרת.
 5. חוסר אור שמש. בזיליקום היא תרבות אוהבת אור. בצל הוא מתחיל להחוויר, נעשה מעופש.
 6. חשיפה לאור שמש ישיר. כאשר הם נחשפים לאור שמש ישיר, כתמים צהובים-חומים מופיעים על הבזיליקום - כוויות שמש.
 7. אדמה לא מתאימה. הצמח הופך לצהוב ומת באדמה חומצית, מלוחה וענייה.
 8. עשבים שוטים. הם שואבים חומרים מזינים מהאדמה, הבזיליקום מחוויר, הופך למום, מתייבש.
 9. היפותרמיה. הבעיה מתעוררת אם הצמח עומד על אדן חלון בטיוטה, השתילים הושתלו באדמה פתוחהt ללא מרווה ראשונית, בזיליקום שפך עם מי קרח (במקרה זה, השורשים מתחילים להירקב).
 10. נזק למערכת השורשים... במקרה זה, השיח כולו הופך לצהוב ומת באופן שווה. אתה יכול לפגוע בשורשים על ידי התרופפות, עישוב או שימוש בתחבושות מרוכזות מדי.
 11. מחסור בזרחן. העלים הופכים לצהבהבים, מכוסים כתמים אדומים-כחולים.
 12. מחסור בחנקן. במקרה זה, רק צמרות לוח העלים הופכות לצהובות. צמיחת הירק החדש נעצרת.

גלה מדוע הבזיליקום הופך לצהוב ומחסל את הבעיה בצורה יעילה

מה לעשות אם הבזיליקום הופך לצהוב, איך לשמור אותו

כדי להציל את הבזיליקום המצהיב, הוא נבדק תחילה בתופעות של מחלות ומזיקים.... תשומת לב מיוחדת מוקדשת לחלק התחתון של העלים, שעליו נמצא לעתים קרובות ריכוז החרקים.

בנוכחות מזיקים ומחלות, הטיפול מתבצע. הקומפוזיציה משמשת לטיפול לא רק בצמחים הנגועים, אלא גם בשכנים, כמו גם באדמה בגינה. החלקים והשיחים הפגועים ביותר מוסרים.גלה מדוע הבזיליקום הופך לצהוב ומחסל את הבעיה בצורה יעילה

אם אין סימני זיהום, יש לבחון את הטיפול. אם האדמה יבשה, המיטות מושקות; אם הוא עמוס במים, אפשר לו להתייבש, אסוף מעט אדמה לגבעול כדי לעורר את התפתחותם של שורשים חדשים ומפתיעים.

דישון הוא לעיתים קרובות הכרחי. בחר מוצרים המכילים זרחן וחנקן. אם הבעיה פועלת, כדאי להשתמש בחומר ממריץ צמיחה, למשל "אפין".

אם הצמח בצל, הוא מסודר מחדש על אדן החלון הדרומי או משתמשים במנורת ניאון. בגינה יהיה צורך לפנות את האזור המוצל.

טיפול בהיפותרמיה ופגיעה במערכת השורשים מטופלים באמצעות דישון, הברחת שיחים, השקיית האדמה בתמיסה חלשה של פרמנגנט אשלגן. הקפד לשחרר את האדמה סביב הצמחים.

מה לעשות אם זה מתייבש

הצמח מתייבש עקב תבוסת כנימות, קרדית עכביש, פוסריום. השקיה מספקת או נזק למערכת השורש הופכת גם היא לגורם לבעיה.

אם רוב השיח נבול, לא ניתן להציל את הצמח. אם הבעיה בדיוק צצה, בזיליקום מושקה בתמיסה של ממריץ שורש ופתרון ורוד בהיר של פרמנגנט אשלגן. חשוב לוודא כי הבזיליקום מקבל מספיק אור שמש במהלך תקופת ההחלמה.

אם שתילי הבזיליקום הופכים לצהובים ונופלים

גלה מדוע הבזיליקום הופך לצהוב ומחסל את הבעיה בצורה יעילה

אם הבזיליקום התרומם ונופל מייד, ונקודות שחורות נראות בבסיס, פירוש הדבר שהוא הוכה על ידי רגל שחורה. במקרה זה האדמה מפוזרת אפר ומניחה להתייבש.... האדמה והצמחים מטופלים בקוטלי פטריות.

הטיפול לא תמיד עוזר. במקרה של כישלון, הבזיליקום המושפע נחפר, מוצא מהאתר ונשרף.

שתילים נופלים אם הגבעולים שלהם מוארכים חזק. כדי לתקן את המצב, צריך לשתול את הצמחים בעציצים בודדים, להשקות אותם בעזרת ממריץ שורש ("פתרון"), ולסדר אותם מחדש במקום בהיר וחם.

הערה! זרעי בזיליקום יכולים להנביט יחד עם פגזים המובילים להצהבה ולמות של היורה. כדי להיפטר מהבעיה, השתילים מרוססים במים חמים כל 5 שעות עד שקליפת הזרעים נופלת.

צעדי מנע

קל יותר למנוע את הצהבת הבזיליקום מאשר לרפא, ולכן חשוב להקפיד על כללי המניעה הבסיסיים:

 1. חיטוי. לפני נטיעת בזיליקום אדמה וזרעים מטופלים בתמיסה של פרמנגנט אשלגן או גופרת נחושת. מומלץ לחמם את האדמה בתנור בנוסף. כל כלי הגינה מחוטאים לפני השימוש.
 2. הַתָרָה. האדמה משוחררת לאחר כל השקיה ומשקעים. הקפד להסיר עשבים מהגן.
 3. הַפרָיָה. צמחים מוזנים כל שבועיים. תרכובות מינרליות ואורגניות מתחלפות. לפני ההדישון, המיטות מושקות בשפע.
 4. משטר השקיה נכון... הרטיבו את הבזיליקום כשהאדמה מתייבשת לחלוטין. ההליך מבוצע בשעות הבוקר המוקדמות או לאחר השקיעה. המים צריכים להיות בטמפרטורת החדר.
 5. מאלץ אדמה... מומלץ לכסות את המיטות בשכבת מרץ (קש, חציר, חומוס). זה יעזור בשיפור זרימת האוויר, במניעת קיפאון הלחות, ולהימנע מפגיעה בצמח על ידי מחלות ומזיקים.
 6. חופרים את האדמה לפני השתילה. לפני שתילת הבזיליקום נחפרת האדמה לעומק כידון האת.
 7. עמידה בסיבוב היבול... אסור לשתול בזיליקום באותו מקום במשך כמה שנים ברציפות. קודמותיה הטובות ביותר הן קטניות כמו תורמוס.

סיכום

הצהבה של עלי הבזיליקום מעידה כי הצמח ימות בקרוב. הסיבה נעוצה בטיפול לא תקין, נזק כתוצאה מזיהומים פטרייתיים או מזיקים. ברוב המקרים ניתן לשמור בזיליקום אם אתה עוזר לו במועד.

הוסף תגובה

גן

פרחים