צנוניות טריות כל החורף: איך לשמור על הבית

צְנוֹן - אחד המעטים בירקות שלא ניתן לטפל בהם בחום. לשמור על טריותו לאורך זמן זה לא קל, ולפעמים אתה באמת רוצה. איך לשמור על צנוניות לחורף בבית? בזכות כושר ההמצאה של המארחות וניסיון רב שנים בעניין זה, יש לנו כעת מספר שיטות די מצליחות.

זמן קציר צנון

כדי לשמור על הצנוניות זמן רב ככל האפשר, נְחִיתָה בחר התבגרות מאוחרת זנים... צנוניות הבשלה מוקדמות וזני אמצע העונה אינם נמשכים זמן רב. זה נובע מהעובדה שצנוניות קיץ ואביב נוטות יותר לשרוף מזיקים. ירקות שגדלו בספטמבר צומחים בריאים ושלמים.

זריעת זנים מאוחרים נעשית באמצע אוגוסט... הזנים דונגנסקי, זניט, ענק אדום, ענק סתיו הראו תוצאות טובות במהלך האחסון. זנים בשלים מאוחרים מבשילים תוך 55-60 יום, ולכן הקציר מתחיל באוקטובר.

חָשׁוּב! כדי להשיג עסיסיות מירבית של גידולי השורש, הצמחים מושקים בשפע 14-20 יום לפני הקטיף.

הקטיף מתבצע בבוקר. החלקים מוסרים מיד כדי שלא תנקזו את המיץ מהשורשים, או שיישארו, תלוי בשיטת האחסון המיועדת.

יש חקלאים שמשאירים יבולים באדמה עד שטמפרטורות הלילה יורדות ל- -5 מעלות צלזיוס. זהו מנגנון טבעי שמאריך את רעננות הצנון.

תכונות של אחסון צנון

ניתן לאחסן צנוניות עסיסיות ופריך במשך זמן רב אם מתקיימים תנאים מסוימים - במקרר, במרתף ובמקפיא. הצנוניות מאוחסנות יבשות, רטובות וקפואות. לפני האחסון מנקים את הפירות מהאדמה. ירקות בריאים ובלתי פגומים מונחים באחסון.

שיטה יבשה

צנוניות טריות כל החורף: איך לשמור על הבית

איך לאחסן צנוניות יבשות?ירקות שומרים היטב בשקית במקרר. לשם כך מוסרים הירוקים מגידולי השורש ומשאירים 2-3 ס"מ. השורשים נותרים. הצנוניות נשטפות במים זורמים, מנוקבות במגבת ומונחות בשקית ניילון. לא מומלץ לקשור את התיק בכדי להבטיח גישה לאוויר. חורים קטנים מיוצרים בכמה מקומות כך שהשורשים לא יחנקו. שיטה זו שומרת על הצנוניות פריכות ועסיסיות במשך 10-14 יום.

ניתן לאחסן ירקות בכלי פלסטיק או בסיר. לשם כך, הסר את החלקים מגידולי השורש והניח אותם במיכלים מוכנים בשכבות, ומפזרים כל שכבה בחול נקי רטוב או נסורת. מיכל עם צנוניות מונח בתא הירקות במקרר. שיטה זו מאפשרת לאחסן צנוניות עד ארבעה חודשים. ניתן לאחסן זני דונגן ואדום ענק עד האביב.

תן לנו עכשיו לספר לך כיצד צנונית מאוחסנת עם צמרות. הצנוניות קשורות בחבורה, מנקות מהאדמה, ללא שטיפה, ואז מניחות בשקית. כדי למנוע את השורשים של נבולל, החלקים לחים מעת לעת. צנוניות כאלה מאוחסנות במשך 7-9 ימים על מדף הירקות של המקרר.

צנוניות מאוחסנות היטב במרתף, שם תמיד יש לחות גבוהה וטמפרטורת אוויר נמוכה. במרתף השורשים אינם מתקלקלים עד סוף החורף.

ירקות מונחים בשכבות בקופסת עץ או פלסטיק. הצנונית שנאספה אינה נשטפת, מנקה רק מהאדמה, החלקים מוסרים ומשאירים 2-3 ס"מ של ירק. חול או לחות נסורת מעט מוזגים בתחתית המכולה, צנוניות מונחות על גבי. ואז הצנונית מכוסה לחלוטין בשכבה של חול או נסורת. אז השכבות מתחלפות לראש הקופסה.

חָשׁוּב! השכבה העליונה צריכה להיות עשויה חול או נסורת.

במהלך האחסון יש לוודא ששכבת החול אינה מתייבשת, עליה להרטיב מדי פעם.

אחסון רטוב

צנוניות טריות כל החורף: איך לשמור על הבית

אחסון רטוב של היבול שנקטף ניתן בכמה דרכים:

  1. מעט מים קרים מוזגים לקערה והצנוניות מונחות כך שהשורשים נמצאים במים. הקערה מונחת במקרר, החלקים לחים מדי פעם. בקערה הצנונית תישאר רעננה למשך 7-9 ימים. בשיטת אחסון זו ניתן להסיר את החלק העליון ולהשאיר זנבות קטנים. חשוב שהשורשים יישארו במים.
  2. מעט מים נשפכים לתחתית הפחית. הצנוניות נשטפות, החלקים נחתכים. הירקות מונחים בצנצנת ומכסים במכסה. במקרה זה, הלחות לא תתאדה, והפירות יישארו אלסטיים. שיטה זו מאפשרת לך לאחסן צנוניות למשך שבוע.
  3. ירקות שטופים עם צמרות חתוכות מונחים בצנצנת ושופכים לחלוטין עם מים. צנצנת ירקות מאוחסנת במקרר. המים מחליפים כל 3 ימים. שיטה זו מאפשרת לך לאחסן צנוניות למשך 30-40 יום.
  4. הצנוניות נשטפות והחלק העליון נחתך. ירקות רטובים מונחים בשקית ניילון וקשרים. שקית הצנון מונחת בתא הירקות של המקרר. דרך שקוף שקוף, וודאו שהירקות לא יתקלקלו. הצנונית באריזה מאוחסנת 7-10 ימים.

ניתן לאחסן צנוניות במקפיא

אם מקפיאים צנוניות במקפיא, הירקות יאבדו את פריכותם וטעמם כשיופשרו. זה נובע מהעובדה שהמיץ שנמצא בירקות השורש הופך לקרח במקפיא ושובר את העיסה.

הדרך הטובה ביותר לשמור על צנוניות במקפיא היא לחתוך או לגרר אותם לרצועות קטנות. בעתיד ניתן להשתמש בירקות קפואים להכנת מרקי ירקות, רטבים, תוספות.

כללי הקפאה במקפיא

צנוניות טריות כל החורף: איך לשמור על הבית

לאחסון במקפיא נלקחת צנון מעט בוסר, שנאסף 7 ימים לפני הבציר כולו.

גידולי השורש נשטפים ביסודיות במים קרים, שורשים, צמרות, אזורים פגומים מנותקים. לאחר מכן הוא נמחץ בכל דרך ומתייבש מעט.

האפשרות האידיאלית להקפאת ירקות היא הקפאת זעזועים. הטמפרטורה במקפיא כזה מגיע ל –30 ... −35 ° С. איכות הירקות בשיטה זו תלויה במהירות ההקפאה: ככל שהיא מהירה יותר כך נשמר הירק טוב יותר.

לאחר הקפאה מוציאים את הצנוניות, מונחים בשקיות שקופות ומכניסים למקפיא של המקרר לאחסון לטווח הארוך.

איך להקפיא בבית

מקפיאים עוצמתיים בדרך כלל אינם זמינים לשימוש ביתי. לכן ירקות מאוחסנים בבית בדרכים אחרות.

בחבילה

צנוניות טריות כל החורף: איך לשמור על הבית

שורשים שלמים נבחרים ללא נזק, החלקים והשורשים מוסרים, ומשאירים 2 ס"מ מהשורש. ירקות נשטפים ביסודיות, מייבשים ומניחים בשקיות, שמניחים במקפיא. במצב זה ניתן לאחסן צנוניות במשך 60-80 יום.

אתה יכול גם לאחסן בתיק ירקות מגורדים. לשם כך יש לשטוף את הצנון, להסיר את החלק העליון והשורשים לחלוטין. ואז חותכים לרצועות או טנדר על פומפיה גסה. את הפרוסות מניחים בשקית ניילון ומניחים במקפיא.

עם מים בצנצנת

הירקות קלופים מהאדמה, העלים מוסרים לחלוטין ומכניסים לצנצנת. ואז הצנון בצנצנת מוזג במים רתוחים קרים. הצנצנת סגורה עם מכסה ומניחה במקפיא. בצורה זו, ירקות מאוחסנים במשך 30-60 יום.

צנוניות טריות כל החורף: איך לשמור על הבית

כאשר הוא מאוחסן תחת המקפיא, הוא נדרש לשנות, באופן קבוע, פעם בשבוע את המים בצנצנת ולעקוב אחר מצב גידולי השורש.

עם צמרות

ניתן לאחסן צנוניות עם צמרותיהם. לאחר הקטיף נבחרים יבולי שורש שלמים ללא פגע, הירוקים לא נכרתים, האדמה מתנערת מהם ונקשרת לחבורה. לאחר מכן, חבורה של צנוניות מונחת בתוך שקית או מיכל מעט לח עם מים. היצירה מונחת במקפיא. צנון קפוא שלם יימשך 2-3 חודשים ומעלה.

מיובש

לאחסון בצורה יבשה, שורשים בשלים נבחרים נחתכים לפרוסות או עיגולים.ואז הירקות מבושלים במים מומלחים למשך 10-15 דקות. לאחר מכן מוציאים את חומר העבודה מהמים ומייבשים על תבנית אפייה בתנור למשך 15-20 דקות. פרוסות יבשות מונחות בשקיות בד או עטופות בסרט נצמד. היצירה מאוחסנת במקפיא במשך 3-4 חודשים.

כמה צנון מאוחסן

בהתאם לשיטה ולמקום, תקופות האחסון לצנוניות בבית שונות.

גידולי שורשים בשלים מוקדמים מאוחסנים במשך לא יותר משבוע, לכן לשימוש במהלך החורף לגדול זנים עם הבשלה מאוחרת.

גידולי שורש בינוניים שומרים על תכונותיהם הרבה יותר זמן, מכיוון שעיסה סיבית נקבובית נוצרת בירקות גדולים בשלים. בנוסף, טעמם מופחת.

חָשׁוּב! ירקות שגדלים באתר שלך מחזיקים מעמד הרבה יותר מירקות שקנו בחנות.

בשיטה היבשה השורשים בשקיות ניילון אינם סגורים היטב, כך שלא יווצר עיבוי ותהליך הריקבון לא מתחיל. החבילות שהונחו בתא הירקות בטמפרטורה של + 4 ... + 5 ° С מאוחסנות במשך שבועיים.

כאשר הם מאוחסנים בצורה יבשה, שורשים עם צמרות, המונחים בשקית ניילון, ישכבו למשך 10-15 יום, בתנאי שהירק יונק ללא הרף.

צנוניות מאוחסנות לאורך זמן רב במרתף או במרתף בקופסאות עם חול או נסורת. התנאים של חדר קריר עם טמפרטורת אוויר של + 1 ... + 3 ° C ולחות גבוהה מתמדת מאפשרים לך לשמור על יבולי שורשים עד סוף החורף.

בשיטת האחסון הרטובה, בקערה עם מעט מים ושמירה על הירוקים, הצנונית שוכבת במשך 7-9 ימים מבלי לאבד את הטעם שלה ולהישאר פריכה.

קלוף מירקות ושורשים והניח בצנצנת מים, גידולי השורש מאוחסנים 30-40 יום. במקרה זה, יש לשנות את המים כל 3 ימים.

כששומרים במקפיא, ירקות מגורדים מאוחסנים בשקית ניילון במשך כל החורף.

את הפירות היבשים ניתן לאכול במשך 3-4 חודשים.

סיכום

צנון - מוֹעִיל ירק בריא שמכיל הרבה ויטמינים וחומרים מזינים. עקרות בית רבות מעוניינות בשאלה כיצד לשמור על מוצר זה יותר. אם תקפידו על הכללים המומלצים, תוכלו לשמור על ירק במצב כזה בו הוא לא מאבד חלק משמעותי של יסודות קורט, ויטמינים וטעמו המובנה במשך זמן רב.

הוסף תגובה

גן

פרחים