גידול ואכפת לפת בשטח הפתוח

לפת הוא ירק לא יומרני ועמיד בפני כפור. הזרעים נובטים בטמפרטורת אוויר של -2 מעלות צלזיוס, כך שהצמח מעובד בהצלחה אפילו באזורים הצפוניים. קחו בחשבון את השיטות לגידול לפת בשדה הפתוח ואת הדרישות שהוא מציב לנטיעה וטיפול.

לפת גוברת

גידול ואכפת לפת בשטח הפתוח

לגדול לפת שתיל או זריעה ישירות לאדמה פתוחה. תשואה ממוצעת, בכפוף לדרישות האגרוטכניות - 3-4 ק"ג למ"ר.

היבול אינו נטוע לאחר צנון, כרוב, דייקון או צנון. מבשלים מתאימים הם תפוחי אדמה, עגבניות, מלפפונים, תירס, דלעת, קטניות ודלעת.

איך ואיך לפת מתרבה

זהו ירק עם עונת גידול של שנתיים המופצת על ידי זרעים. בשנה הראשונה לאחר השתילה, הלפת יוצרת שורשים עם רוזטות עלים, בשנייה היא משחררת חץ עם פרחים עליהם הם מבשילים. זֶרַע.

כדי להשיג זרעים, נבחרים יבולי שורש בעלי מאפיינים זניים טובים ומכניסים לאחסון. בסתיו נחפר האתר ומופר בחומוס, באביב מתבצעת חפירה מחודשת ונשתלים ירקות בשורות בכל 30-40 ס"מ. הרצועה נקשרת לתמיכה וכאשר התרמיל הופך צהוב בהיר נאספים את הזרעים.

התייחסות. כדי להשיג זרעים, משתמשים בזנים המיועדים לאחסון בחורף.

חומר השתילה מקלף ומייבש. הזרעים נטבלים בתמיסת מלח ונפטרים מדגימות צפות. הדגנים המונחים לתחתית עטופים בבד למשך 5 דקות, טובלים במים חמים (+ 40 ... + 50 מעלות צלזיוס), ואז במים קרים למשך 2 דקות. לאחר מכן הם ספוגים במשך 20 דקות בתמיסה של פרמנגנאט אשלגן, נשטפים, מושרים במשך 2-3 יום במים לתפיחה, ולמשך יום בתמיסה של ממריץ צמיחה ("Epine-extra", "Zirkone").

כיצד לשתול זרעים באדמה פתוחה

עיתוי זריעת הזרעים תלוי במטרה לגדל את הלפת. עם זריעה באביב (אפריל - מאי), יבול היבול בקיץ, לצורך אחסון בחורף, היבול נטוע בקיץ (יוני - יולי). זריעת פודזימני (אוקטובר - נובמבר) מתבצעת לקציר באביב.

לנטיעה, בחרו מקום עם כבול, loam חולי או אדמה דלעת, הממוקם על מישור או בשפלה קטנה. החלקה נחפרה על כידון חפירה בסתיו ונוספים 2-3 ק"ג חומוס או קומפוסט, 10-15 גרם חנקן-פוספט ו-15-20 גרם דשני אשלגן לכל 1 מ"ר.

גידול ואכפת לפת בשטח הפתוח

כללי זריעה:

  1. הכינו את המיטות באזור שנבחר במרחק 20–35 ס"מ זה מזה.
  2. כל 10 ס"מ, צור שתילים בעומקם 1.5-2 ס"מ.
  3. מניחים בהם זרעים בשיעור של 0.2-0.3 גרם לכל 1 מ"ר.
  4. מכסים את השתילה בחול, ואז בחומוס או באדמה רופפת.
  5. השקה את האזור, מכסה את המיטות בפוליאתילן.
  6. הסר את חומר הכיסוי לאחר יומיים.

כדי להקל על השתילה, הזרעים מעורבבים עם חול מראש או מודבקים לקלטת.

בעת זריעה בחורף נקברים הזרעים 3-4 ס"מ ומפזרים כבול או חול, לא אדמה קפואה. כאשר השלג נופל, הוא מושלך על המיטות, וחוזר על התהליך 2-3 פעמים בעונה.

שתילים מופיעים בשבוע או 3-5 ימים (אם טמפרטורת האוויר היא + 15 ... + 18 מעלות צלזיוס). כאשר הצמחים יוצרים שני זוגות עלים, השתילים מדללים כך שהמרחק ביניהם הוא 6-10 ס"מ.

התייחסות. צפיפות השתילה הממוצעת היא עד 50 גידולי שורש למ"ר.

צמחים מושקים כאשר האדמה מתייבשת בקצב של 20 ליטר מים לכל 1 מ"ר.

גדל דרך שתילים

גידול ואכפת לפת בשטח הפתוח

זרעים לשתילים נזרעים במיכלי עץ או במכולות בודדות עם מצע מתאים 6-8 שבועות לפני השתלת שתילים לאדמה פתוחה.

שתילים אינם סובלים קטיף טוב, בו קיים סיכון לפגיעה במערכת השורשים, ולכן האפשרות הטובה ביותר היא לזרוע זרעים בטבליות כבול. הם ספוגים מראש, ואחרי שתערובת הכבול מתנפחת, מניחים 2-3 גרגרים בכל אחד מהם.

המכולות מכוסות בפוליאתילן ומונחות במקום מואר המוגן מאור שמש ישיר בטמפרטורה של + 10 ... + 15 מעלות צלזיוס.

לאחר הופעתו, הסרט מוסר, והטמפרטורה נשמרת בטמפרטורה של + 6 ... + 12 מעלות צלזיוס. כאשר הצמחים פותחים את הקוטילונים, השתילים מדללים החוצה, ונפטרים מדגימות חלשות ובלתי קיימות, חותכים אותם בגובה פני האדמה.

השקיה מתבצעת ככל שהאדמה מתייבשת, ומונעת אותה להתייבש או לבלוע במים. לאחר הלחות, המצע משוחרר בעדינות - זה מגביר את חדירות הלחות שלו ואת האוורור שלו.

4-5 יום לאחר פתיחת הקוטילדונים, הצמחים מושקים בתמיסה של "ניטרופוסקי" (1 כף לדלי מים) בשיעור של 10-15 מ"ל לכל שתיל.

צמחים מתחילים להתקשות 15-20 יום לפני ההשתלה לאדמה פתוחה. לשם כך מוציאים מיכלים עם שתילים מדי יום לרחוב או למרפסת, תחילה למשך שעה, ומגדילים את הזמן בהדרגה כך שבימים האחרונים השתילים נשארים באוויר הפתוח למשך יום.

התייחסות. כאשר מגדלים שתילים בטבליות כבול, השתילים מושתלים איתם במיטות.

מתי לשתול בחוץ? התרבות מועברת לאתר סביב אמצע מאי. לשם כך נוצרות מיטות באזור המוכן ונחפרות חורי נטיעה בכל 25-30 ס"מ. השתילים מוציאים מהמיכלים יחד עם גוש אדמה, מונחים במרכז החורים, מפוזרים על אדמה, מהודקים ומושקים.

טיפול לפת בחוץ

כדי לקבל יבול שופע של גידולי שורש עסיסיים וגדולים, הצמחים ניתנים בטיפול מוכשר, המורכב מהשקיה, דישון, עישוב והגנה מפני מזיקים.

רִוּוּי

גידול ואכפת לפת בשטח הפתוח

זוהי תרבות שוחרת לחות... בצורת ממושכת משפיעה לרעה על איכות גידולי השורש - הם מתחילים לטעום מרה ולאבד את העסיסיות שלהם. במקביל, עודף לחות מעורר התפתחות של מחלות ונרקבות של צמחים.

בהיעדר גשמים קבועים, לפת מושקים בממוצע אחת לשלושה ימים. צריכת מים במהלך נביטת שתילים היא 8-10 ליטר למ"ר. במהלך היווצרות גידולי שורשים - 10-12 ליטר למ"ר.

השקיה מתבצעת על ידי פיזור לפני הזריחה או אחרי השקיעה באמצעות מים חמים ומושקעים.

חָשׁוּב! כדי למנוע פיצוח של גידולי השורש, ההשקיה מופחתת כאשר הם גדלו מספיק בנפח.

לאחר הרטיבה האדמה מכוסה קש או נסורת לשמירה על נוזלים.

עשבים ומתרופפים

לאחר כל השקיה או גשם, האדמה משוחררת על מנת לבטל את הסיכון לקרום יבש על פני השטח שלה, מה שמשבש את האוורור, את חדירות הלחות של האדמה ומעורר עיוות של גידולי השורש. עשבים מוסרים בו זמנית.

חבישה עליונה

התרבות מופרית 2 פעמים בעונה:

  • ארבעה שבועות לאחר הופעת השתילים מוחלים דשנים מינרליים מורכבים ("Nitroammofosku", סופר פוספט, אשלגן כלורי או מגנזיום אשלגן);
  • באמצע הקיץ - 250-300 גרם אפר עץ לכל 1 מ"ר, להשקות בתמיסת אשלגן גופרתי (10 גרם לדלי מים).

אם האדמה היא פורייה מספיק, אל תעשה דישון נוסף.

תכונות של לפת גדל באזורים שונים

בשל עונת הגידול הקצרה (60-80 יום), מגדלים 2 גידולי לפת בעונה. במקביל, מועדי השתילה משתנים בהתאם לאזור.

זריעת האביב מתבצעת כאשר האדמה מתחממת עד + 10 ... + 15 מעלות צלזיוס. במרכז רוסיה ובאזור מוסקבה זה לרוב סוף אפריל - תחילת מאי, באורל ובסיביר - העשור הראשון של מאי.בקיץ, באזור מוסקבה ובחלקה המרכזי של רוסיה, הם נוחתים באמצע יולי, באזורים הצפוניים - בתחילת אוגוסט.

תנאי האקלים באזור משפיעים גם על הטיפול בצמחים. אז, באזורים הדרומיים, המאופיינים בקיצים חמים ויבשים, השקיה מתבצעת לעתים קרובות יותר מאשר בצפון.

מזיקים והמאבק נגדם

גידול ואכפת לפת בשטח הפתוח

בקרב המזיקים, הפרעושים המצליבים, זבובי הכרוב, הסקופים, הכרוב והלפת הם המסוכנים ביותר.

עלים בחורים עם פרעוש מצליבה

חיפושיות הפשפשים המצליבות הן באגים שחורים, ירוקים או כחולים בגודל של עד 10 מ"מ, הניזונים מירקות לפת, והתוצאה היא כשל ביבול.

כדי למנוע את הופעתם מתבצעות בקביעות עשבים ונבירת אדמת סתיו, צמחי פיטונציד (קלנדולה, נסטורטיום, שום, עגבניות, ציפורני חתול) נשתלים בקרבת מקום, נצפים תאריכי נטיעות לפת וכללי השקיה.

מה לעשות אם עלי הפת נמצאים בחורים? בכדי להיפטר ממזיקים מרססים את המיטות בחליטת סבון-צמחי מרפא (800 גר 'של יער יבש ו-50-60 גר' שבבי סבון ל -10 ליטר מים), תמיסת חומץ (1 כף חומץ ל-10-12 ליטר מים) או מרק תפוחי אדמה (4 ק"ג צמרות לכל 10 ליטר מים). אם שיטות עממיות אינן עוזרות, השתמש בקוטלי חרקים ("קרבופוס" או "אקטליק").

סְקוּפּ

הזחלים של המזיקים ניזונים מהחלק הירוק ועיסת שורש הלפת. כדי להיפטר מהם, מרססים את הצמחים פעמיים במרווח של שבועיים עם קוטלי חרקים מסוג יורודים או עקיבה.

זבוב כרוב

זחלי זבוב הכרוב פוגעים בשורשים ובעלים של היבול. כדי להילחם במזיקים, לפת אבקת אפר עץ או אבק טבק, מרוססת ב"קרבופוס "או" טופז ".

כרוב ולפת לבן

זחלים אוכלים את החלקים ופוגעים בשורשי הלפת. כדי להילחם במזיקים, נטועים מרססים באפר סבון (2 כפות אפר ו 1 כף סבון נוזלי ל-10-11 ליטר מים), בצל (2 ליטר פחי קליפה ל -2 ליטר מים רותחים), עגבנייה (2.5-3 ק"ג) צמרות עגבניות לחליטות או 5-5.5 ליטר מים רותחים) או קוטלי חרקים ("Fitoverm", "Aktara").

תולעי חוט או קליקים

זחלי החיפושית אוכלים ירקות שורש, משאירים חורים בעיסה. הם נפטרים מחרקים על ידי ריסוס הנטיעות בתמיסה של פרמנגנאט אשלגן או מרתח של קליפות בצל.

איך לפת פורח

גידול ואכפת לפת בשטח הפתוח

בלי קשר למגוון, הלפת היא ירק שורש עסיסי ובשרני עם שושנת המורכבת מעלים גדולים וגבעול בגובה 50–140 ס"מ עם פרחים מוזהבים.

בתחילת הפריחה, הצמח יוצר תפרחת קוריאביוזה, שהופכת בהמשך לגזע גזע, והפרחים ממוקמים על ציר ראשי מוארך. אורך פדונקל 3–8 ס"מ נדחה בזווית חדה. הפרח מורכב מארבע כוסות צולבות, 4 עלי כותרת, 2 קצרים וארבעה אנדרוציונים ארוכים ואחד פיסטולים.

הבשלה וקציר

היבול נקצר ברגע שהשורשים מגיעים לקוטר של 6 ס"מ ומעלה. לצורך אחסון בחורף, קצרים לפת בסוף ספטמבר - תחילת אוקטובר.

גידולי שורש נשלפים או נחפור, החלקים נחתכים, ומשאירים אורך מקסימלי של 1 ס"מ, מנקים מהאדמה, ממוינים ומייבשים.

ירקות מונחים בקופסאות עץ, מפזרים חול ומאוחסנים בחדר חשוך בטמפרטורה של 0 ... + 3 מעלות צלזיוס למשך 3 חודשים. לפת מאוחסנת במקרר למשך חודש לכל היותר, בטמפרטורת החדר - 10-15 יום.

זה מעניין:

האם לפת עם דבש עוזרת לשיעול וכיצד להשתמש נכון בתרופה כזו

דרכים מוכחות לאחסון לפת כראוי לחורף

המתכונים הטובים ביותר לקטיף לפת לחורף מעקרות בית מנוסות

סיכום

לפת הוא ירק לא יומרני שאפילו גננים מתחילים יכולים להתמודד עם גידולו. בידיעה כיצד לגדל יבול כראוי ניתן יהיה להשיג 2 יבולים של גידולי שורש בעונה. העיקר הוא להקפיד על תזמון זריעת הזרעים, לעקוב אחר תדירות ההשקיה ולא להזניח טיפולים מונעים של נטיעות ממזיקים.

הוסף תגובה

גן

פרחים