כיצד מתבטאת אלרגיה לתפוחי אדמה בקרב ילדים ומבוגרים

תפוחי אדמה ניתן לכנות בצדק אחד המוצרים הפופולאריים ביותר לא רק ברוסיה, אלא בכל רחבי העולם. בגלל הימצאותה, היא אפילו קיבלה את השם "לחם שני". ירק זה קיים בתפריט היומי והחג של רוב האנשים, ומספר המנות שניתן לבשל איתו הוא במאות.

אנשים רבים אינם יכולים לדמיין את תזונתם ללא תפוחי אדמה, אך ישנם אנשים שאינם יכולים לאכול אותם בגלל אלרגיות. כיצד אלרגיה לתפוחי אדמה יכולה להתבטא ואילו אמצעים יש לנקוט כדי למנוע בעיות, המשך לקרוא.

האם תפוחי אדמה יכולים לגרום לאלרגיות?

כששואלים אותם אם תפוחי אדמה הם אלרגן, רוב האנשים עונים לשלילה, אך הם טועים. אפילו כאלה מוצר נפוץ ושכיח יכול לגרום לתגובה אלרגית.

כיצד מתבטאת אלרגיה לתפוחי אדמה בקרב ילדים ומבוגרים

אלרגיה לירק זה היא תופעה נדירה יחסית.שמעט מאוד אנשים נתקלים בהם. אבל זה יכול להתבטא באופן ספונטני ובכל גיל. לאחרונה ילדים מתחת לגיל 6 נמצאים בסיכון.

חָשׁוּב! למרות שאלרגיה לתפוחי אדמה היא נדירה, היא עלולה להוביל לתוצאות חמורות, כולל הלם אנפילקטי.

רופאים קושרים אלרגיות להתדרדרות כללית בבריאות המדינה, דרך חיים לא נכונה, בפרט, השימוש בג'אנק פוד. אצל ילדים חוסר סובלנות נובע מהיעדר הנקה.

אל תשלול את המרכיב התורשתי.... אם להורים יש אלרגיות, הילד עשוי להיחשף אליו.

אלרגיה לגידולים אחרים:

כיצד מתבטאת באלרגיה לגזר וכיצד מטפלים בה

האם אלרגיה לאורז אפשרית וכיצד היא באה לידי ביטוי?

מדוע אלרגיות מתרחשות

הסיבות והמנגנונים לאלרגיה לתפוחי אדמה, כמו גם למזונות רבים אחרים, עדיין אינם מובנים היטב. מערכת החיסון יכולה להיות מופעלת על ידי מספר חומרים הכלולים בירק זה.

האלרגנים העיקריים בתפוחי אדמה הם חלבונים... ביניהם, הפעילים ביותר הם פטטין, טוברין וקתפסין ד.

מבין החומרים שמקורם אינו חלבוני האיום הגדול ביותר הוא עמילן תפוחי אדמה... פחמימה זו מביאה לסובלים מאלרגיה הרבה יותר בעיות, מכיוון שהיא משמשת באופן פעיל בתעשיית המזון. קיים סיכון גבוה לחלות בתגובה אלרגית על ידי אכילת מוצר שאינו קשור ישירות לתפוחי אדמה. אדם עם חוסר סובלנות עֲמִילָן עלול לגרום להתקף אלרגי על ידי אכילת ג'לי ברי או קטשופ עגבניות.

אלרגיות יכולות להיגרם לא רק מאכילת תפוחי אדמה... לפעמים פריחות מופיעות גם כשמקלפים את הירק הזה או מריחו. בהקשר זה תפוחי אדמה צעירים הם המסוכנים ביותר עבור הסובלים מאלרגיה. תוכן העמילן בו גבוה יותר מאשר בפקעות ישנות, ולכן התגובה האלרגית חריפה בהרבה.

כיצד מתבטאת אלרגיה לתפוחי אדמה בקרב ילדים ומבוגרים

סימנים ותסמינים של אלרגיות

אי סבילות לתפוחי אדמה יכולה להתבטא בדרכים שונות ולהשפיע על אנשים בכל הגילאים. - מתינוקות ועד קשישים. התסמינים משתנים מאוד בהתאם לגיל האדם.

אצל תינוקות

לראשונה, תסמינים של אי סבילות לתפוחי אדמה יכולים להופיע אצל תינוקות בגיל 3-3.5 חודשים. בגיל זה האלרגן נכנס לגוף יחד עם חלב אם. טהו, שלתינוק אסור תפוחי אדמה, ניתן לקבוע על ידי הסימנים הבאים:

 • כיצד מתבטאת אלרגיה לתפוחי אדמה בקרב ילדים ומבוגריםהילד מודאג וגחמני;
 • בעיות שינה מופיעות;
 • ירידה (ולעיתים אובדן מוחלט) של התיאבון;
 • גיהוק מריח רע;
 • היווצרות גז;
 • קוליק;
 • צואה מופרעת (צבע ועקביות משתנים).

כאשר תופעות אלה מתרחשות, האם צריכה אל תכלול תפוחי אדמה מהתפריט שלך ובקש ייעוץ רפואי.

סיכון גדול עוד יותר לפתח אלרגיות מופיע אם התינוק ניזון מבקבוק.... כמה ממתקים לאוכל מיוצרים בעזרת עמילן תפוחי אדמה. השימוש בהם יכול לגרום לאותם סימפטומים. אם לתינוק יש חוסר סובלנות, יש צורך להחליף את התערובת המשמשת בתערובת היפואלרגנית.

חָשׁוּב! בבחירת נוסחאות היפואלרגניות להאכלת ילד אלרגי, יש לתת עדיפות לאלה המכילים חלב עיזים.

התקופה מארבעה חודשים לשנה מסוכנת כאשר מוצגים מזונות משלימים... במזון לתינוקות של יצרנים רבים, במיוחד בקרם וגריסים שונים, מתווספים עמילן תפוחי אדמה כעיבוי.

אם אלרגיה לתפוחי אדמה החלה אצל ילד מעל גיל 4 חודשים, עליך להסיר מוצר זה ממזונות משלימים. יתכן שהתגובה לא נגרמת כתוצאה מתגובה חיסונית לאלרגן, אלא מהפרעה במערכת העיכול. במקרים כאלה עליכם להמתין עד 11-12 חודשים.

בילדים

תגובה שלילית לתפוחי אדמה בילדים מעל גיל שנה באה לידי ביטוי כדלקמן:

 • כיצד מתבטאת אלרגיה לתפוחי אדמה בקרב ילדים ומבוגריםתיאבון לקוי;
 • כאב בטן;
 • התקפי בחילה והקאות;
 • שִׁלשׁוּל;
 • עִקצוּץ;
 • אדמומיות וקילוף העור (בעיקר על הלחיים), הופעת פריחות ושלפוחיות;
 • גודש באף.

אם לילד קטן יש אי סבילות לתפוחי אדמה, יש צורך להתייעץ עם רופא מומחה... החדשות הטובות הן שילדים רבים אחרי גיל 6 נפטרים מאלרגיות ויכולים לצרוך ירק זה בבטחה.

אצל מבוגרים

תסמיני אלרגיה אצל מבוגרים:

 • פריחות על העור - אדמומיות, שלפוחיות, שלפוחיות;
 • גירוד חמור, בעיקר במקומות של פריחות, עלול להיות מלווה ביובש ובקלף העור;
 • נזלת, נפיחות בריריות, התעטשות;
 • התקפי בחילה, הקאות, כאבי בטן, מעי גס, גזים, שלשולים (לפעמים עם עקבות של ריר ודם);
 • ירידה או איבוד תיאבון מוחלט.

כיצד מתבטאת אלרגיה לתפוחי אדמה בקרב ילדים ומבוגרים

התגובה הנפוצה ביותר בקרב מבוגרים היא פריחות וגרד בעור.... הם מופיעים כבר בדקות הראשונות לאחר אכילת תפוחי אדמה. יתר הסימפטומים עשויים להופיע לאחר מספר שעות.

חָשׁוּב! התגובה לסוגי תפוחי אדמה שונים יכולה להשתנות מאוד. הסיכון הגדול ביותר לאלרגיות מתרחש כאשר אוכלים תפוחי אדמה ופקעות צעירים שטופלו בשפע בחומרי הדברה.

סוגי תגובות אלרגיות

אי סבילות לתפוחי אדמה יכולה להתבטא בדרכים שונות.

בהתאם לתסמינים, הרופאים מבחינים בין 4 סוגי תגובות.:

 1. דרמטולוגי... הוא מאופיין בגירוד (ככלל, הוא מופיע בפה), הופעת פריחה, התפתחות דלקת עור אטופית. עם אלרגיות קלות, מורסים עם נוזל לבן בפנים או כתמים אדומים נשפכים רק סביב השפתיים, במקרים חמורים מכסים את כל הגוף.
 2. מזון... היא מאופיינת בכאבי בטן, בחילות, הקאות ושלשולים. סוג זה של אלרגיה מתבלבל לרוב עם הרעלת מזון.
 3. נשימה... במקרה זה, אדם מיוסר על ידי שיעול ונזלת, המופיעים בגלל דלקת בריריות, מופיעה קוצר נשימה.
 4. מערכתית... זו התגובה הנדירה והחמורה ביותר. זה יכול לגרום ליתר לחץ דם (ירידה חזקה בלחץ הדם), בצקת של קווינקה (בצקת מקומית, המתפשטת במהירות לרוב משפיעה על הגרון או על הפנים התחתונות), או לזעזוע אנפילקטי. תופעות אלה קטלניות ומחייבות אשפוז מיידי.

אבחון לאלרגיה

אם אתה חושד שאתה אלרגי לתפוחי אדמה, עליך לעשות זאת הסר אותו מייד מהתפריט למשך 4-5 שבועות. ואז אתה צריך לאכול שוב תפוחי אדמה כדי לבדוק אם יש תסמיני אלרגיה. פריחות בעור מופיעות בדרך כלל תוך 5-10 דקות לאחר השימוש.

כיצד מתבטאת אלרגיה לתפוחי אדמה בקרב ילדים ומבוגרים

לפעמים אי סבילות לתפוחי אדמה היא עונתית.כאשר אלרגנים בדרכי הנשימה (אבקה) צולבים מגיבים עם אלרגני מזון ומפעילים תגובה חיסונית. אנשים האלרגיים לאבקני ליבנה צריכים להיזהר במיוחד בתקופת הפריחה של צמח זה. אבקת ליבנה יכולה להגיב בין תפוחי אדמה.

אלרגיה עלולה להתעורר לא על הפקעות עצמן, אלא על התבלינים ששימשו לבישול מוצר. לפעמים תגובת מזון אינה סימפטום לאלרגיה, אלא הרעלה באמצעות סולנין או חומרי הדברה. לכן, רק רופא יכול לזהות אלרגן ולקבוע טיפול יעיל.

בהתבסס על תוצאות הבדיקה הראשונית של המטופל, האלרגיסט נותן הפניה לבדיקות לקביעת האלרגן. ישנם מספר סוגים של אבחנות:

 • בדיקת דם לתוכן של אאוזינופילים - תאים אלרגיים;
 • בדיקות עור;
 • בדיקת דם לאימונוגלובולינים;
 • מחקר על מצבו החיסוני של המטופל.

מהלך הטיפול נקבע רק לאחר קבלת תוצאות הבדיקה... אל תרופות עצמית - זה יכול רק להחמיר את המצב.

כיצד מתבטאת אלרגיה לתפוחי אדמה בקרב ילדים ומבוגרים

טיפול באלרגיה לתפוחי אדמה

ניתן לחלק את הטיפול בערך לשלושה בלוקים: דיאטה, ביטול התסמינים וטיפול תרופתי.

קודם כל, קשר עם האלרגן אינו נכלל... לשם כך, הרופא קובע תזונה מיוחדת ללא תפוחי אדמה ומזונות המכילים עמילן.

השתמש בחוסמי קולטן H1 לקליטת התסמינים ("פניסטיל-ג'ל"), קרומונים ("אינטל" או "חומצה קרומוגליקית") וגלוקוקורטיקוסטרואידים אקטואליים ("בקלמתזון").

עם הסיכון לפתח בצקת של קווינקה, זה הכרחי יש "פרדניסולון" בהישג יד כדי לבצע זריקה בזמן.

חָשׁוּב! לא ניתן לטפל בילדים ובמבוגרים באותה תרופות. אנטי-היסטמינים רבים הם התווית נגד ילדים צעירים, שכן החומר הפעיל בהם יכול לגרום לתופעות לוואי חמורות.

לתינוקות מגיל חודש עם התפתחות אלרגיות נותנים "Suprastin" ו- "Fenistil" (בצורה של טיפות).

הכניסה לילדים מעל גיל שנה "טגיל" ו"ארוס "(בצורת סירופ), כמו גם" זודאק "(בצורה של טיפות). לאחר 6 שנים מותר להשתמש בטבליות "טייבגיל", "זירטק" ו"פקסדינה ".

כיצד מתבטאת אלרגיה לתפוחי אדמה בקרב ילדים ומבוגרים

עבור מבוגרים הספקטרום של אנטיהיסטמינים הוא הרבה יותר רחב.... בהיעדר התוויות נגד, נלקחות תרופות מהראשון (חומרים פעילים - קלמסטין, כלורופירמין וכו '), השני (חומר פעיל - לוראטדין) או דור שלישי (חומרים פעילים - ציטיריזין, פקסופנאדין, דסלורטאדין).

אימונותרפיה ספציפית לאלרגנים משמשת לטיפול בגורם לאלרגיה, ולא להתבטאויותיה... מטרתו לנרמל את מערכת החיסון ולחסום את שחרור האימונוגלובולינים. לשם כך, מנות קטנות של האלרגן ניתנות לחולה. טיפול זה אורך זמן רב (הקורס נמשך 3-7 שנים), דורש משמעת וסבלנות מהמטופל. רק שיטה זו תורמת לריפוי מלא לאלרגיות.

מעניין תפוחי אדמה:

היתרונות והנזקים של תפוחי אדמה לגוף האדם

תפוחי אדמה לירידה במשקל: האם ניתן לאכול אותה בדיאטה

מניעת אלרגיה

אנשים עם אי סבילות לתפוח אדמה פעל לפי הכללים המונעים התקפי אלרגיה:

 1. לפני השימוש במוצרים חדשים, בחן את ההרכב שלהם בפירוט. מוצרים רבים מכילים עמילן תפוחי אדמה, שעלול לעורר תגובות. יש להימנע ממזונות אלו.
 2. אל תרכוש נקניק מבושל לפי משקל, מאפים ומוצרי קונדיטוריה אחרים ללא אריזות מפעל. במקרה זה, קיים סיכון לרכישת מוצר עם עמילן נוסף.
 3. בבתי קפה ומסעדות יש ליידע את המלצרים על אלרגיות לבטטה. זה קורה שהרכב הכלים לא מופיע בתפריט, ותפוחי אדמה לא תמיד כלולים ברשימת המרכיבים.
 4. בביקור, יידע את המארחים על האלרגיות שלך. עדיף לעשות זאת מראש כך שתוכלו להתאים את התפריט.
 5. במקרה של אלרגיות חמורות, הימנע מקילוף תפוחי אדמה, במיוחד צעירים.אם עליך לעשות זאת, השתמש בכפפות גומי, ובמקרה של סוג הנשימה, מסכה.
 6. תמיד יש אנטיהיסטמינים ומשחות סטרואידים על היד לטיפול בפריחות בעור. קח את כל התרופות לטיולים, אפילו תרופות לטווח קצר.
 7. אם ילד סובל מאלרגיה, הזהירו את המבוגרים איתם הוא מבלה זמן רב - סבא וסבתא, מטפלות, מחנכים, מורים.

כיצד מתבטאת אלרגיה לתפוחי אדמה בקרב ילדים ומבוגרים

חוות דעת של רופאים

רופאים שימו לב לקושי להבדיל בין אלרגיה לתפוחי אדמה ממחלות אחרות.

א. אדלבה, אלרגית: "אם אתה בעצמך צופה בתגובה אלרגית לתפוחי אדמה (ללא קשר לתוצאות האבחנות), יש להחריג את המוצר מהדיאטה. כמה זמן ייקח לתזונה זו שאלה קשה. אם יש לך חוסר סובלנות משותף, אז עם הזמן זה עלול להיעלם. אבל אם מדובר על אלרגיה אמיתית, ככלל, היא נמשכת לאורך כל החיים ".

מ. שגלובה, אלרגיסט-אימונולוג: "אנשים מבלבלים לעתים קרובות את הסימפטומים של אלרגיות ומחלות אחרות. עם אלרגיה לנשימה, המטופל עשוי לחשוב שיש לו הצטננות, מקרים של ביטויים בעור קשורים לעיתים נדירות גם לאלרגיות. אדם מגיע למרפאה ושם נקבע לו טיפול לא נכון. אך הרופא המטפל העיקרי מחויב לחשוד בדברים כאלה. לפני שמגיע לאלרגיסט, אדם עובר חודשים רבים, ולעיתים שנים רבות של טיפול חסר תועלת. כדי להבדיל בין אלרגיות למחלות אחרות, יש לבצע אבחנה צרה ".

סיכום

תפוחי אדמה הפכו לחלק מהתזונה היומית של מספר עצום של אנשים, ורבים אינם יכולים לדמיין את שולחן הארוחה שלהם ללא ירק זה. אבל לא כולם יכולים להשתמש בזה.

הסובלים מאי סובלנות תפוחי אדמה צריכים לבחור בקפידה את התפריט, להקפיד על אמצעי מניעה או לעקוב אחר מהלך הטיפול שנקבע על ידי הרופא.

הוסף תגובה

גן

פרחים