תפוח אדמה שולחן חובבן "צועני" עם עור סגול ועיסה לבנה

מגדלים רבים אוהבים להתנסות בגידול יבולים חריגים. תפוחי אדמה יש גם זנים עם מראה אקזוטי של פקעות.

תפוחי אדמה צוענים הם אחד מאותם זנים מעניינים. זה נבדל על ידי פקעות עם גוון סגול כהה. הצוענית כובשת לא רק עם מראה יוצא דופן, אלא גם עם טעם עדין וניחוח עשיר. לשם כך גננים סולחים לה אפילו את הדיוק של הטיפול וההובלה הנמוכה. קרא על היתרונות והחסרונות האחרים של זן זה, כמו גם על הניואנסים של הטכנולוגיה החקלאית, להלן.

איזה תפוח אדמה זה

צועני הוא מגוון ישן של מבחר עממי. מי בדיוק ובאיזו שנה הוציאה אותו לא ידוע. מגוון זה זכה לפופולריות רבה במרחבים של המרחב הפוסט-סובייטי.

המגדלים מאמינים כי הצועני הוא צלב בין הנסיך השחור לדנובה הכחולה. אולם גם אגרונומים רבים אינם מסכימים עם הצהרה זו.

יש אנשים שחושבים שהצוענים והכושי הם אותו מגוון. דעה זו שגויה, מכיוון שהאחרונה משלבת את כל תפוחי האדמה עם בשר סגול, בעוד שבצוענית האנתוציאנין מכיל מעטפת בלבד, והפקעות לבנות בפנים.

תפוח אדמה שולחן חובבן צועני עם עור סגול ובשר לבן

תכונות ייחודיות

ההבדל העיקרי בין צועני לזנים רבים אחרים הוא המראה החריג של הפקעות (עם עור סגול ועיסה לבנה). הם בגודל בינוני וצורתם אליפסה.

תפוח אדמה זה מוערך בשל טעמו העדין והניחוח העשיר שלו. הפקעת מכילה תכולה מוגברת של חומרים כמו יוד, אנתוציאנין, אשלגן, מגנזיום, ברזל וכן ויטמינים מקבוצה B, C, K ו- PP. הודות לכך הם עוזרים לנקות את הגוף מחומרים מזיקים, משפיעים לטובה על מצב בלוטת התריס ועל הגוף בכללותו. לעומת זאת, תכולת העמילן בטיגנקה נמוכה - כ -12%. המגוון מומלץ לאוכל לתינוקות ולדיאטה.

גם לאישה הצוענית יש תכונות שליליות. זן זה נבדל על ידי דרישות מוגברות להרכב האדמה והשקיה, והוא גם אינו בעל עמידות גבוהה בפני מצבים קרים. עור הפקעות דק מאוד, כך שאינם מתאימים להובלה ארוכת טווח.

מידע כללי עבור צוענים

הזן הצועני אינו נחשב לתפוח אדמה יומרני ומוקשה. למרות זאת, מגדלים רבים ממשיכים לגדל אותו בגלל טעמו המעולה והרכבו העשיר.

תיאור הזן:

פָּרָמֶטֶר אינדקס
חלק טחון של הצמח שיחים נמוכים ובינוניים מורכבים וקומפקטיים מגיעים לגובה של 50-70 ס"מ. העלים הם בצבע ירוק כהה, עם קצוות גלים וורידים סגולים מסומנים בבירור. הגבעולים עבים, עם גוון סגול (אנתוציאנין). פרחים כחולים בהירים גדולים נאספים בקורולות קטנות. פירות יער נוצרים לעיתים רחוקות. מערכת השורשים עוצמתית.
פקעות מידה מדיום. משקלו של אחד משתנה בין 100-120 גרם. הצורה אינה סדירה, סגלגלה. תפוחי אדמה אינם רחבים ולא אחידים, כולם בעלי צורות שונות. הקליפה דקה, סגולה בהירה, מבריקה. יש מעט עיניים והם אינם פיגמנטיים, נבדלים זה מזה בהופעתם השטחית. העיסה רכה, מתקתקה, בעלת ניחוח תפוחי אדמה בולט. צבעו קרמי עם כתמים סגולים על פני השטח. בבישול הופך להיות מתפורר. תוכן העמילן משתנה בין 12-14%.
מונחים מבשילים אמצע עונה.70-90 יום עוברים מהנטיעה לבציר.
תְשׁוּאָה גָבוֹהַ. מקטרה אחת שנקטפה עד 250 סנטימטרים. שיח אחד נותן עד 15 פקעות. חלקם מתברר כלא סחירים - קטנים מדי.
יָבִילוּת נָמוּך. העור הדק אינו מאפשר הובלת תפוחי אדמה למרחקים ארוכים. הפקעות מאוחסנות במקום קריר כל החורף.
חסינות למחלות הוא חסין מפני רוב מחלות הלילה. קיימת אפשרות לזיהום באיחור מאוחר.
תכונות גדלות מומלץ לגידול באזורים המרכזיים והדרומיים של המדינה, כולל אזורי קורסק, מוסקבה, בלגורוד, רוסטוב, ריזאן.

אגרוטכניקה

נטיעת תפוחי אדמה אפשרית כאשר האדמה מתחממת לטמפרטורה של 10 מעלות צלזיוס בעומק של 15 ס"מ. באזורים הדרומיים הדבר מתרחש בתחילת אפריל, ובאקלים ממוזג בסוף. אפשרות זו אינה מתאימה לאזורים עם קיץ קצר.

תפוח אדמה שולחן חובבן צועני עם עור סגול ובשר לבן

הכנת חומר נטיעה

בדרך כלל, באביב, תפוחי אדמה נובטים במרתף בעצמם. אם זה לא קורה, התהליך מגורה באופן מלאכותי:

 1. הפקעות ממוינות. בחר בגודל בינוני, ללא כתמים, נזק ועקבות זיהומים.
 2. תפוחי אדמה מונחים במקום עם טמפרטורה של + 17 מעלות צלזיוס... הם מונחים בשורה אחת על נסורת או עיתון, ומכוסים בשכבה של עיתון או נסורת מלמעלה.
 3. אני מרסס מדי יום במים חמים מבקבוק ריסוס... הנבטים אמורים להופיע בעוד כשבועיים.

פקעות מונבטות מוכנות לשתילה. תהליך זה מורכב מהשלבים הבאים:

 1. הפקעות טובלות בתמיסה שהוכנה מכפית. נחושת גופרתי ושלושה ליטר מים. לאחר מכן הם נותרים במקום חמים עד שהם מתייבשים לחלוטין.
 2. חומר השתילה שוטף במוצר שהוכן מ- 0.5 כפית. חומצה בורית ו -3 ליטר מים. ואז מותר להתייבש לחלוטין.
 3. תפוחי האדמה טבולים בתמיסה של 1 כפית. "פתרון" ו -3 ליטר מים. ואז מורחים בשורה אחת עד לייבוש מוחלט.
 4. יומיים לפני השתילה מוציאים את תפוחי האדמה למקום עם טמפרטורה של + 10 ... + 12 מעלות צלזיוס.

חומר השתילה המעובד בדרך זו הופך לקשיח יותר ונובט מהר יותר. חיטוי תפוחי אדמה הוא המניעה הטובה ביותר של מחלותיו.

חָשׁוּב! דגימות קטנות של צועניות אינן מתאימות לשתילה. חומר שתילה כזה גורם לתשואה נמוכה וניוון של הזן.

הכנת מיטות ונטיעות

ערכות תפוחי אדמה מוכנות מראש. אזור מואר היטב בגינה נבחר עבורם. חשוב שמי התהום לא יהיו קרובים לפני השטח.

תפוחי אדמה לא מגדלים במקום אחד כבר יותר משנתיים. צמח זה אינו נטוע לאחר יבולים אחרים על גווני הלילה.

חָשׁוּב! תפוחי אדמה הם נשאים של פיטופתורה. פטריה זו מתרדמת בתוך פקעותיה. זהו צמח זה שמושך אליו את חיפושית תפוח האדמה בקולורדו. לא מומלץ לשתול לידו עגבניות, פלפלים, חצילים.

בסתיו נחפרות המיטות, ומנקות שאריות צמחים. אם העשב שנאסף אינו מראה סימנים למחלה כלשהי, כדאי לקבור אותו כדי להעשיר את הארץ.

חומוס או זבל מוחדרים בנוסף לאדמה בשיעור של 6 ק"ג לכל 1 מ"ר. מ 'ואז נמדדת חומציות האדמה בנייר לקמוס. אם האינדיקטורים מוגדלים, עבור כל 1 מ"ר. מביא כוס אפר.

באביב נחפרות המיטות ומנקות אותן מעשבים שוטים. לכל מטר מרובע מוסיפים 25 גרם סופרפוספט ו 15 גרם אוריאה. המיטות מפוסלות במגרפה ומושקות בסולפט נחושת חמה: 1 כף. ליטר אבקה לכל 10 ליטר מים.

החורים נחפרים בעומק 6-10 ס"מ. הם מסודרים בשורות בתבנית לוח דמקה בעזרת סכמה של 35 ס"מ בין חורים בשורה ו 70-100 ס"מ בין שורות. המרחק הארוך מספק מספיק אדמה לריפוי.

קומץ אפר נשפך לחורים. ואז הם זורקים לשם פקעת אחת ומפזרים אותה באדמה, מבלי לדפוק אותה. נטיעות מושקות בשפע במים חמים. גננים אחדים מכסים את המיטות בנייר כסף לפני הופעת הקלעים הראשונים.

כללי טיפול בסיסיים

תפוח אדמה שולחן חובבן צועני עם עור סגול ובשר לבן

כדי לקבל יבול שופע תפוחי אדמה באיכות גבוהה, הצמחים מטופלים באופן קבוע ונאות. עבור Tsyganka, ציות לכללי הטכנולוגיה החקלאית הוא חשוב במיוחד, מכיוון שמגוון זה הוא גחמני:

 1. לפני הופעת הקלעים הראשונים, האדמה משוחררת באופן קבוע. זה נעשה עם מגרפה, הסרת עשבים שוטפים בתהליך.
 2. תפוחי אדמה מושקים בממוצע שלוש פעמים בעונה: לפני, במהלך ואחרי הפריחה. זה נעשה בשפע כדי להרטיב את האדמה לעומק של 50 ס"מ. שופכים עד 4 ליטר מים מתחת לכל שיח. אם הקיץ חם ויבש, מבצעים שני השקיה נוספים במהלך העונה. השקה את תפוחי האדמה בשעות הבוקר המוקדמות או לאחר השקיעה כך שהנוזל לא ייפול על העלים.
 3. לאחר כל השקיה ומשקעים, יש לשחרר את האדמה. זה נעשה בזהירות כדי לא לפגוע בפקעות. העשבים מוסרים בתהליך.
 4. תפוחי אדמה זורים לפחות פעמיים בעונה. הראשון הוא כאשר הצמח מגיע לגובה של 15 ס"מ, והשני לאחר שלושה שבועות. לשם כך, האדמה ממרווחי השורות נגררת לגבעולים לגובה של לפחות 6 ס"מ. הליך זה מסייע להגדיל את התשואה לפחות פעמיים.
 5. גננים מנוסים ממליצים על עריסת ערוגות תפוחי אדמה עם חציר או קש. שכבה כזו מאטה את התפתחותם של עשבים שוטים, מגינה על הצמחים מפני מצליפה קרה, מחלות, מזיקים ומאפשרת לשחרר את האדמה הרבה פחות פעמים.
 6. הצועני תובעני מהאכלה. הם מיוצרים לפחות שלוש פעמים בעונה. הפעם הראשונה שמורחים דשנים שבועיים לאחר הנביטה: מולין או תמיסה של גללי עוף מדוללים 10:10 במים. לאחר היווצרות הניצן הראשון, מוצג רוטב עליון שני, מוכן מדלי מים אחד וכף. אֵפֶר. במהלך תקופת היווצרות המסה של תפרחות, ניזונים תפוחי אדמה בפעם האחרונה. לשם כך, קח 25 גרם סופרפוספט על דלי של תמיסת זבל עוף. דשנים מוחלים לאחר השקיה בשפע של הצמחים.
 7. עשרה ימים לפני הקטיף מרססים את שיחי תפוחי האדמה בסופרפוספט. האכלה עלילתית כזו מאפשרת לך להשיג את המספר המרבי של פקעות סחירות.

דרך בלתי רגילה לגידול, או תפוחי אדמה בשקית

למי שאין הרבה מקום באתר, שיטה מעניינת לגדל תפוחי אדמה בשקיות מתאימה. שיטה זו לא רק מאפשרת לקבל יבול מרשים עם מינימום שטח, אלא גם מקלה מאוד על הטיפול ביבול.

לשתילה, השתמש בשקיות צפופות: מיוחדות, מדגני בוקר, סוכר, קמח או שקיות זבל. הם ממוקמים בסמוך לתמיכה - קיר או בנוי עצמי מלבנים.

אדמת תפוח אדמה מוכנה מחלקים שווים מאדמת הגינה וקומפוסט. יש לחטא את האדמה.

30 ס"מ של אדמה מוזגים בתחתית השקית. 3-4 פקעות מונחות בכל שקית, מוכנות בדרך הרגילה. מלמעלה הם מפזרים שכבה אדירה של 15-20 ס"מ ומושקים במים חמים.

כאשר הצמחים מגיעים לגובה של 10 ס"מ, כמות אדמה כזו מתווספת לשקיות כך שנשארות רק 2-3 עלים מעל פני השטח. במהלך העונה, הילינג זה חוזר על עצמו פעמיים נוספות כך שהתיק מלא בשני שליש.

האדמה השקועה נלחבת בזמן שהיא מתייבשת. ייבוש מהאדמה יביא למוות של צמחים.

במשך כל תקופת הגידול, ההלבשה העליונה מוחלת רק פעם אחת. משתמשים בדשנים המכילים סידן וזרחן.

מחלות ומזיקים

הצוענית חסינה מפני כמעט כל מחלות תפוחי האדמה. היוצא מן הכלל הוא מצוקה מאוחרת. לזן עמידות ממוצעת אליו. כדי למנוע זיהום בפטריה זו, כל החומרים וכלים בגינה מחוטאים, נשמרים כללי השקיה וסיבוב יבולים. כאמצעי מניעה נוסף מרססים את המיטות בתמיסה של גופרת נחושת.

עבור צוענים, חיפושית הבטטה בקולורדו מסוכנת. כדי להגן על השתילה ממנו משתמשים בשיטות הבאות:

 1. מלכודות. שבועיים לפני נטיעת תפוחי אדמה, נטועים כמה שיחי תפוח אדמה בסמוך לאתר (מותר להשתמש בחומר שתילה קטן). בזמן השתילה תפוחי האדמה יגדלו וימשכו מזיקים.השיחים מוסרים ונשרפים יחד עם החיפושיות.
 2. אוסף חרקים. חיפושית תפוח אדמה בקולורדו וזחוליו נקצרים ביד.
 3. צמחים בין שורות... קלנדולה ושעועית, נטועים במעברים, דוחים מזיקים.
 4. אֵפֶר. המיטות מפוזרות אפר לאחר כל השקיה.
 5. כימיקלים... צמחים מרוססים בתכשירים מיוחדים, למשל "מחסום".

קשה יותר להגן על הנחיתות מפני הדוב ותולעת התיל. הסרת הזחלים במהלך חפירת הסתיו והסתיו, קיום כללי המניעה והשקיית האדמה במים רותחים לפני השתילה יעזור.

קציר ואחסון

הצוענית מוכנה לקטיף באמצע אוגוסט. העובדה שצריך לחפור את הפקעות מסומנת על ידי הצהבה ונבלה של חלק האדמה של הצמחים.

לפקעות יש עור דק, ולכן הם נקטפים רק ביד ואז ממוינים. דגימות קטנות וגדולות נשמרות בנפרד.

תפוחי אדמה מאוחסן במרתף, במרתף או במרפסת בקופסאות מבודדות. לפני כן הוא מיובש במקום מאוורר היטב ומנקה את האדמה בעזרת מטלית יבשה. לא ניתן לאחסן דגימות פגומות.

Tsyganka משמש להכנת כלים שכוללים הרתחה, תפירה ואפייה. זן זה אינו מתאים לטיגון, מכיוון שהוא אינו יוצר קרום מוזהב בגלל תכולת העמילן הנמוכה.

יתרונות וחסרונות של מגוון

היתרונות של הצוענית:תפוח אדמה שולחן חובבן צועני עם עור סגול ובשר לבן

 • מראה יוצא דופן;
 • תוכן גבוה של חומרים מזינים;
 • אלרגניות נמוכה;
 • חסינות לרוב המחלות;
 • מאפייני טעם גבוהים;
 • תפוקה גבוהה.

חסרונות:

 • דיוק להשקות;
 • יכולת הובלה נמוכה;
 • הדייקנות בהרכב האדמה;
 • מספר גדול של פקעות קטנות.

ביקורות חקלאים

למרות כל חסרונות הטסיגנקה, ביקורות הגננים אודותיה חיוביות. עקרות בית רבות לוקחות או מגדלות אותו בגלל הטעם הגדול והמראה המעניין שלה.

אינגה, רייזאן: «אני מגדלת צוענית כבר למעלה מעשר שנים. אני אוהב מאוד את המגוון. תפוח האדמה מתגלה יפה, כמו בתמונה, סגול כהה. אני משתמש בפקעות מהיבול הפרטי שלי לשתילה, אני בוחר את הגדולות שבהם, הם לא מתנוונים. כדי לאסוף חומר שתילה, אני משאיר את הצמחים הבריאים ביותר. אחרי שגיליתי כמה זה מועיל התאהבתי עוד יותר. טעים מבושל ואפה. למי שרוצה לנסות את זה, לראשונה אני ממליץ על המתכון המיוחד שלו: שלם מבושל עם בצל ירוק ושמן שום. "

איגור, מגניטוגורסק: "מאוד אהבתי את הצוענית. מצאתי כמה פקעות מההורים ולקחתי אותם לדוגמה. תפוחי אדמה סגולים התבררו לא רק יפהפיים, אלא גם טעימים. לא הבחנתי בקשיים מיוחדים בעזיבתם. הזן לא היה חולה. השתמשתי בהשקיה בטפטוף, מופרית רק עם גללי עוף עם תחמיץ. "

קרא גם:

האם ניתן לאכול תפוחי אדמה ירוקים, האם זה מסוכן לגוף האדם ומדוע.

מגוון לא יומרני אך פרודוקטיבי של תפוחי אדמה אדומים.

מה הסכנה של תפוחי אדמה והאם הם יכולים להיות מורעלים?

סיכום

גננים המעוניינים לגדל תפוחי אדמה סגולים יוצאי דופן צריכים לשים לב לצוענים. זהו זן ותיק ומוכח שעקרות בית רבות אוהבות. זה נבדל על ידי טעמו המצוין ותכולתו הגבוהה של חומרים מזינים.

כמובן, צוענית היא לא האפשרות הקלה ביותר לצמוח. זה דורש הכנסת חובה של חבישה עליונה, התרופפות רגילה, הילינג והשקה בשפע. עם זאת, כל העבודות משתלמות עם יבול שופע באיכות גבוהה.

הוסף תגובה

גן

פרחים