גידול תפוחי אדמה בשיטה הסינית

כאשר מגדלים תפוחי אדמה משתמשים החקלאים בשיטות נטיעה שונות, למשל בחורים, רכסים. אגרונומים סיניים פיתחו טכנולוגיה פשוטה משלהם - בבור או בתעלה. שיטה זו מאפשרת לשתול כמה זנים בבור אחד ומקלה על הטיפול ביבול.

כיצד מגדלים הסינים תפוחי אדמה והאם ניתן להשתמש בשיטה זו ברוסיה, נספר בהמשך.

על מה מתבססת השיטה הסינית לגידול תפוחי אדמה?

השיטה הסינית לשתילת תפוחי אדמה מבוססת על היכולת של שיחים לגדל יורה מתחת לאדמה. (stolons) שבקצותיהם נוצרים פקעות. ככל שנוצרים יותר סטולים תת-קרקעיים, כך יווצרו פקעות גדולות ויגדלו. בהתאם לכך ניתן לקצור יבולים נוספים באזור קטן.

גידול תפוחי אדמה בשיטה הסינית

חוץ מזה, פחות זרע משמש בעת השתילהמהרגיל, מכיוון שמניחים כי כל פקעת תייצר כמה פעמים יותר יורה תת-קרקעית.

תפוחי האדמה בשיטה הסינית דורשים תחזוקה מינימלית, השקיה נדירה ואזור קטן. ועם טיפוח זה, חיפושית הבטטה בקולורדו לא יכולה להגיע לעלווה.

במה זה שונה מהרגיל

כאשר שותלים בדרך הרגילה, עשו חורים בעומק 8-12 ס"מ... ככל שהוא גדל, השיח מצטופף, מגרף את האדמה עם מגלשה סביב החלק העליון. זה מגרה את הצמיחה של יורה תת קרקעית. אם שותלים תפוחי אדמה בסינית, עליכם לחפור בור עמוק, בערך 50 ס”מ, להכניס לתוכו את הפקעות ולכסות אותם באדמה מעורבבת עם דש ודשנים. ככל שהשיח גדל, נשפכים אדמה מזינה. בחורים עמוקים האדמה מתייבשת לאט יותר, ולכן השקיה פחות תכופה בשיטה זו.

התייחסות. שיחים הגדלים בסגנון סיני אינם מצריכים עשבים וריד.

האם כדאי לשתול תפוחי אדמה בסינית

הרעיון לגדל יבול תפוח אדמה גדול על חלקה קטנה מושך אליו תושבי קיץ רבים. אך לא רבים הצליחו לגדל עד כה את הנפחים המוצהרים.

בעיקר כאשר מיושמים שיטה יוצאת דופן גננים מקבלים כ- 1.3-2 ק"ג תפוחי אדמה מפוטר... המגדלים טוענים 10-15 ק"ג. הסיבה לאי-התאמה זו בתשואה עשויה להיות הבחירה הלא נכונה של מגוון (נדבר על כך בהמשך), ההבדל בתנאי האקלים של סין ורוסיה. הבור הניסיוני לא תופס מקום רב, ולכן אנשים רבים מחליטים לנסות שיטה חדשה.

לדרך הסינית יתרונות רבים על פני ההתאמה המסורתית.:

 • שטח קטן מוקצה לשתילת תפוחי אדמה, בעוד שהשיטה הרגילה דורשת מיטות ארוכות רבות;
 • שימוש בכמות קטנה של חומר שתילה, מכיוון שבשיטה הסינית, פקעת אחת יוצרת כמה קילוגרמים של תפוחי אדמה;
 • עישוב והריגה של שיחים אינו נדרש;
 • מים לעתים קרובות פחות, אך בשפע יותר;
 • לעתים רחוקות מושפעת התרבות על ידי חיפושית תפוח האדמה בקולורדו;
 • לא נדרשים אמצעי הדברה חרקים כימיים.

יש גם חסרונות:

 • השיטה אינה מבטיחה תשואות גבוהות;
 • קשה לחפור ידנית חור או תעלה נפחיים עמוקים;
 • יש צורך לחשב נכון את כמות הדשנים בעת הכנת האדמה;
 • לא כל הזנים מתאימים לשיטה זו.

טכנולוגיית נטיעות תפוחי אדמה סיניות

רק זנים מניבים גבוהה מתאימים לשתילה סינית.: ברנינה, מדירה, עֲנָק, אריזונה, אבולוציה... זנים עם תשואה ממוצעת לא יניבו את התוצאות הצפויות. כדי להגדיל את התשואות, עליכם ליצור תנאים אופטימליים שבהם ייווצרו סטולונים לאורך כל הגבעול.

יש צורך לפזר קציצות צעירות עם אדמה בזמן כך שלא יהיה להם זמן להפוך לירוק. מומלץ למרוח את האבקה בזמן הופעת העלווה.

תשומת הלב! להכנת בור או תעלה יש צורך באדמה קלה ונושמת. על קרקעות כבדות וחרסיות, התרבות תתפתח בצורה גרועה ותיצור פקעות בקושי.

גידול תפוחי אדמה בשיטה הסינית

הכנת חומר נטיעה

לשתילה, בשיטה יוצאת דופן, בחרו פקעות בינוניות בגודל בריא ללא פגמים.... חומר שתילה שנבחר מראש נאגר בטמפרטורה של לא יותר מ- 15 מעלות צלזיוס.

מיד לפני השתילה, הפקעות מונחות בחדר חם עם לחות אוויר של 60-65% עם תאורה טובה עד שתפוחי האדמה מתחילים להפוך לירוקים ונובטים. זה בדרך כלל לוקח 15-20 יום. כאשר אורך הקליעה מגיע ל 3-4 ס"מ, מוסר חלק מהעיסה סביב היקף הפקעות באמצע. החתך נעשה לא עמוק יותר מ- 1 ס"מ ולא רחב יותר מ- 1.5 ס"מ.

חָשׁוּב! כדי למנוע ריקבון, מקומות בהם מסירים את העיסה מטופלים באפר עץ ומתייבשים מעט.

תפוחי אדמה בבור

אחת הדרכים לשתילה סינית היא גידול בור... לשם כך עליכם לבחור את הזן המתאים ולהקפיד על הטכנולוגיה המומלצת. כאשר מגדלים 1-2 פקעות בבור אחד, מגדלים סיניים מצליחים לקצור עד 20 ק"ג.

נְחִיתָה

לשתילה, חפור בור בעומק 50 ס"מ וקוטר 60-70 ס"מ... חצי דלי של תערובת אדמה מוכנה מוזגת לתחתית בתוספת קומפוסט, זבל נרקב, אפר עץ, סופר-פוספט. פקעת אחת מונחת על תערובת המזון בזהירות כדי לא לפגוע בנבטים. חלק מהגננים מניחים שתי פקעות כרשת ביטחון. מפזרים את תפוחי האדמה בתערובת אדמה בשכבה של 10 ס"מ ומרטיבים מעט.

כאשר השתילים מגיעים לגובה 15 ס"מ, הוסף אדמה סביב הגבעול... נותרו 5-6 ס"מ מהגבעול מעל מפלס האדמה. כאשר החלקים נמתחים ל 20 ס"מ, שוב מכוסה השיח בתערובת תזונתית, ומשאיר צמרות 5 ס"מ על פני השטח. הליך זה מתבצע ככל שהשיח גדל. בסופו של דבר, החור עם השיח מתמלא לחלוטין, ונוצר תלולית קטנה סביב החלקים ממנו נראים רק העלים העליונים.

תשומת הלב! לפני כל אבק מוסרים עלים בחלק התחתון של החלק העליון. רק הגבעולים צריכים להישאר מתחת לאדמה.

14-20 יום לאחר הפריחה, החתכים נחתכים ומשאירים 15 ס"מ מעל פני השטח... לאחר שהתייבשות צמרות, הקציר מתחיל.

גידול תפוחי אדמה בשיטה הסינית

לְטַפֵּל

שיטת נטיעה חדשה כוללת דישון תכוף... כאשר מופיעים הקלעים הראשונים, מכניסים לאדמה תמיסה של אשלגן גופרתי (15 גר 'לכל 10 ליטר מים) ותמיסה של גללי ציפורים (1:30). רוטב עלים מתבצע עם דשנים המכילים מגנזיום. לאחר ייבוש החלקים, הוסיפו את תערובת האדמה. חבישה עליונה לתרום להיווצרות סטרונים נוספים.

דשנים מוחלים לפני כל אבקת השיח: חומר אורגני סביב הגבעול, דשן מינרלים מתבצע לאורך החלקים הראשונים. תוצאות טובות מתקבלות על ידי האבקה של צמרות עם אפר עץ. אפר מעשיר את האדמה באשלגן ומונע הופעת מחלות ומזיקים.

חָשׁוּב! ריכוז הדשנים המיושמים נעשה פעמיים פחות מאשר בגידול תפוחי אדמה בדרך המסורתית.

השקיה מתבצעת לאחר ששכבת האדמה מתייבשת לעומק של 10-12 ס"מ... 8-10 ליטר מים מוחדרים לבור. כאשר השיח פורח מוגברת נפח הנוזל ל 12-15 ליטר. זמן מה לאחר השקיה, האדמה משוחררת להסרת קרום האדמה. זה תורם לאוורור טוב יותר של שכבות האדמה התחתונות בבור. על מנת שיח תפוח האדמה ישמור על כוח רב יותר להיווצרות פקעות חדשות, מוסרים חלק מהניצנים.

למרות המראה חיפושית תפוח אדמה בקולורדו לא סביר ששום או קלנדולה נטועים ליד הבור כדי להבטיח נטיעה מדויקת. הריח שלהם מפחיד את החיפושית.במהלך האבק ניתן להוסיף קליפות בצל לאדמה ובכך למנוע הופעתה של תולעת חוט.

תפוחי אדמה במיטות

מיטות תפוחי אדמה סיניות דומות לאלה המסורתיים, אך בדיקה מקרוב מגלה את ההבדל. גננים שאוהבים לנסות לשתול כמה סוגים במיטת גינה אחת.

הטיפול במיטות הוא פשוט. התנאי העיקרי הוא התרופפות תקופתית של האדמה... המיטות אינן דורשות ריפוי ועשבים שוטפים. תערובת האדמה הרב שכבתית אינה דורשת השקיה תכופה. לחות הקרקע מנוטרת רק במהלך הפריחה ויצירת השחלה. האכלה באפר מגנה על החלקים התת קרקעיים של הצמח מפני ריקבון.

בתעלה

אם גודל האתר מאפשר, תוכלו ליישם את השיטה הסינית לגידול יבולים בתעלות. זה דורש:

 1. חפור תעלה בעומק 50 ס"מ. הניחו את תערובת המזון בתחתית.
 2. צור חורים בתחתית בעומק של 25-30 ס"מ וקוטר 55-60 ס"מ. השאר את המרחק בין החורים 25-28 ס"מ.
 3. שופכים 20 גרם אפר ו -10 גרם סופר-פוספט לכל באר.
 4. שים 1-2 פקעות מוכנות בתערובת אדמה לחה, מכסים בשכבה של התערובת, מים.
 5. מלאו את התלוליות שנוצרו בתחתית התעלה עם תאי קש. הקש שומר על לחות, מונע את התייבשות האדמה, ולשורשים יש גישה טובה לאוויר.
 6. כאשר יורה צעיר מגיע ל -15 ס"מ, צריך לפזר עליהם תערובת מזינה, אפר, דשנים, ואז מאלץ '.
 7. הליך הוספת התערובת מבוצע ככל שהגדולים צומחים, בכל פעם מצמצמים את כמות התחבושות עד שגבעולי הגבעולים גדלים 15-18 ס"מ מעל מפלס האדמה.

גידול תפוחי אדמה בשיטה הסינית

יבול כפול

חקלאים בסין משתמשים בשיטת נטיעת יבול, שבה ניתן לקבל שני גידולים מכל ערוגת גינה. לשם כך, שני זנים נטועים במקביל בעומקים שונים. היבול הראשון נקצר באמצע יוני, השני בסוף יולי.

כדי להשיג יבול כפול, אתה צריך:

 1. חפור תעלה ברוחב 1.3-1.5 מ 'ועומק 40 ס"מ.
 2. הניחו שכבה של זבל נרקב בעובי של 10-15 ס"מ בתחתית.
 3. מכסים את הזבל בשכבה של אדמה.
 4. צרו שתי תלמים מקבילים מעל שכבת הזבל בגובה של 60 ס"מ זה מזה.
 5. הנח חומוס ואפר עץ בתלמידים.
 6. הכניסו פקעות מסוג זן התבגרות מוקדם בתלם ומפזרים עליו תערובת אדמה בשכבה של 5-6 ס"מ. בעזרת שכבה אדמה עבה יותר, שתילים יופיעו מספר ימים לאחר מכן.
 7. ברגע שהשתילים מגיעים לגובה 15-18 ס"מ, בצע גבעה.
 8. 2-3 יום לאחר הברגה בשוליים ובין שתי המיטות הקודמות, ערכו שלוש מיטות נוספות.
 9. מלאו אותם עם חומוס ואפר והניחו פקעות בעלות מגוון בינוני ומאוחר.

במהלך איסוף תפוחי האדמה במיטות הראשונות, מתבצעת הילינג של תפוחי אדמה מאוחרים בינוניים... כך מתקבלים שני גידולים על שטח אחד.

תחת הסרט בחממה

באזורים הצפוניים של סין, האדמה בחממות לנטיעת גידולים מוכנה בסוף החורף.... גחלים בוערות מונחות בתעלות, ומחממות את הקרקע לנטיעת זנים בשלות מוקדמות. במקרה זה, טמפרטורת האדמה נשלטת. האינדיקטור האופטימלי שלה ליצירת פקעות חדשות הוא + 18 ... + 20 מעלות צלזיוס.

נטיעה ועוזבת

כאשר האדמה בתעלה מתחממת ל + 18 מעלות צלזיוס, הצמחים המוכנים נטועים... שכבה של חומר כיסוי (lutrasil, agrospana) מונחת מעל המיטות כדי לשמור על לחות וחום. החומר מונע עשבים שוטים לגדול. מעל התעלה מתקינים רכיבים עליהם מושך הסרט. זה משמש כמקלט מפני קרני השמש הקרות והצורבות. עם תחילת החום, הסרט מוסר.

הפיכת השיטה הסינית לדרך רוסית

בהתאם לכללי השיטה הסינית, גננים רוסים שלטו בשתילת תפוחי אדמה שקיות ניילון גדולות, שקיות סוכר, דגנים. לצורך יציבות, ניתן לחפור את התיקים רדודים באדמה, להציבם ליד התמיכה, קירות המבנה, לאורך השבילים באתר. מכולות עם פקעות צריכות להיות במקום מואר היטב.

עדיף אם התיקים עומדים על משטח שיכול לספוג עודף לחותזורם מטעים לאחר השקיה. השיטה טובה מכיוון שלא צריך לחפור את היבול.אתה רק צריך לחתוך את התיק ולאסוף את הפקעות.

גידול תפוחי אדמה בשיטה הסינית

קְצִיר

בואו נחזור לאופן בו הצמחים הסינים צומחים תפוחי אדמה. כאשר צמדי תפוח האדמה יבשים לחלוטין, הקציר מתחיל.

בעזרת חפירה הם מגרפים בזהירות את האדמה, מסירים שכבה אחר שכבה לתחתית החור או התעלה, תוך בחירת פקעות חדשות.

סיכום

כאשר מיישמים את השיטה הסינית, מושגות תשואות גבוהות אם הזן נבחר כראוי. בתהליך הגידול, עליך להקפיד על הכללים המומלצים של הטכנולוגיה החקלאית, ואז השיטה החדשה תאפשר לך לקבל אפילו יבול כפול ממגרש קטן.

הוסף תגובה

גן

פרחים