אנו לומדים מתושבי קיץ מנוסים כיצד צובטים נכון עגבניות: ניתוח הדקויות ותיאור צעד אחר צעד של התהליך

פינוי מועיל ומיומן של ילדים חורגים מעגבניות יסייע להשיג צמחים חזקים ובציר עשיר. כשגיזום יורה, קח בחשבון את גובה המגוון, את המוזרויות של התפתחות הגבעולים ותנאי השתילה. אנו מציעים טכנולוגיה שלב אחר שלב עם תמונה כיצד לצבוט נכון עגבניות מסוגים שונים - מגוונים לגוונים סטנדרטיים.

איך מצמידים ואיך נראה בן חורג

דשא הוא הסרת תהליכים לרוחב המופיעים בזרני העלים בגבעול הראשי של הצמח. גנני המתחילים מבלבלים לפעמים ילדים חורגים עם עלים או מברשות פרחים.

אנו לומדים מתושבי קיץ מנוסים כיצד צובטים נכון עגבניות: ניתוח הדקויות ותיאור צעד אחר צעד של התהליך

כיצד להבדיל בן חורגת ממברשת ועלה

כדי לא להתנתק בטעות מהמברשת, יש לקחת בחשבון את הצמח בזהירות:

 • הבן החורג צומח תמיד מהחיק - אזור מעמיק בין העלה לגבעול העיקרי של העגבנייה;
 • גבעול פרחים נוצר על הגבעול, אין בו אפילו גושי עלים - רק ניצנים קטנים נראים.

לחלק מהילדים החורגים יש גם ניצנים. במקרה זה, הם מחכים כמה ימים עד שהצילום יגדל, כדי לא לבלבל אותו עם מברשת פרי.

כדי להבדיל בין תהליך לרוחב מעלה, התבונן במבט מקרוב על הריסים. בן החורג גדל תמיד מחיקו של עלה גדול ומפותח: לאורך זמן יש לו כמה עלים קטנים משלו.

בן חורגת או לא

כדי לגלות אם אתה צריך לצבוט מסוים מגוון עגבניות, בדוק את המידע על שקית הזרעים או מצא את תיאור הזן באינטרנט.

האם זה אפשרי ומה יקרה אם לא תצבטו בעגבניות

חגבים מבוצעים כך שהצמח נותן את כל כוחו להיווצרות הפירות, ואינו מוציא אותם על הזנת יורה נוספים.

תשומת הלב! אם לא יוסרו בני הצעד במועד, המסה הירוקה של השיח תגדל, בגלל אוורור לקוי, הסיכון למחלות יגדל. הצמח יוצר מעט שחלות על המברשת, והפירות שנוצרו יהיו קטנים.

עם זאת בחשבון, מגדלים גידלו זנים רבים שאינם דורשים צביטה.

איזה זנים אתה לא יכול לצבוט

אנו לומדים מתושבי קיץ מנוסים כיצד צובטים נכון עגבניות: ניתוח הדקויות ותיאור צעד אחר צעד של התהליך

לא בגודל לא ילדים חורגים קוטב עגבניות מזנים סטנדרטיים. הצמיחה שלהם מוגבלת, והקלעים לרוחב צומחים בצורה גרועה. לפיכך, לצמח יש מספיק כוח כדי לספק מזון לגבעולים נוספים שחלות.

באזורים עם אקלים חם באדמה פתוחה, ההתעבות אינה פוגעת בצמחים, אך באזורים עם טמפרטורת אוויר קיצית נמוכה ולחות גבוהה, היא תורמת להופעת מחלות חיידקים, שחרור מאוחר. במקרה זה, מומלץ להצמיד עגבניות קטנות.

כיצד לנתק בנים חורשים

הרחקת ילדים חורגים לא מנוסים או בטרם עת מחלות צמחים, מפסיק את התפתחותו ומפחית את הפרודוקטיביות.

כללי יסוד

כדי להשיג שיח בריא ומתפתח בצורה אופטימלית, פעל על פי כללי ההצמדה הבאים:

 1. ההליך מתבצע באופן קבוע, לפחות פעם אחת בשבוע. בתדירות כזו ניתן יהיה להבחין בזמן בתהליכים המופיעים בסינוסים.
 2. אין להשקות את האדמה לפני הצביטה.
 3. יורים באורך של 3–5 ס"מ. כאשר חותכים קלעים גדולים מ -5 ס"מ, הצמח חווה לחץ, הפצעים נרפאים גרוע יותר.
 4. בנים חורגים קטנים מתנתקים בקלות ובקציצה. אם הם גדלו משלב ההיווצרות של הגיליון הראשון, משתמשים בכלי חד כדי לקצץ.
 5. כל המכשירים מחוטאים מראש בתמיסה של פרמנגנט אשלגן או כלורהקסידין. זה ימנע העברת מחלות משיח אחד למשנהו.
 6. נותר "גדם" קטן בחיקו כך שלא תיווצר קליעה נוספת חדשה במקום זו הישנה.

הזמן הטוב ביותר להסרת יורה בצד הוא בבוקר. בשעות אלה תנועת המיצים והחומרים התזונתיים פחות פעילה מאשר במהלך היום. התהליכים שבירים יותר וקל יותר לפרוץ אותם. במהלך היום, לפצעים יהיה זמן לרפא, ובערב הצמחים מושקים.

גניבה: טכנולוגיה ותכונות

בעת יצירת שיחים נלקחים בחשבון סוג גידול העגבניות, תנאי הגידול ושיטות הצביטה.

מחוץ לבית

אנו לומדים מתושבי קיץ מנוסים כיצד צובטים נכון עגבניות: ניתוח הדקויות ותיאור צעד אחר צעד של התהליך

כאשר מגדלים עגבניות באדמה פתוחה, הסר יורה נוסף, תוך הקפדה על כללי הצביטה הבסיסיים. ההליך אינו מתבצע בתקופה גשומה - הגבעולים המלאים בלחות הופכים גמישים וצפופים יותר, הם מתנתקים בצורה גרועה. קיים סיכון גבוה להתפתחות מחלות. עדיף לחכות למזג אוויר יבש ולהסיר יורה מגודלת מאשר לאבד יבולים בגלל מחלה.

עבור זנים סטנדרטיים עם חבית קצרה בשדה הפתוח, אין חובה לחתוך את בני הצעד.

בחממה

בחממות באופן מסורתי, מגדלים זנים גבוהים ובינוניים בעוצמה גבוהה של היווצרות בנים חורגים. בעת העיבוד פעם בשבוע, הרוחב יורה בצמיחה. הם מנותקים לפחות פעמיים בשבוע, ונמנעים מעיבוי הצמחים.

עֵצָה! ערב הצביטה, אל תשקו את האדמה בחממה על מנת להשיג אוויר יבש. ספק אוורור טוב לאחר הגיזום במזג אוויר שטוף שמש.

גננים טוענים באיזו שיטה להסרת יורה לרוחב בחממה היא רציונלית יותר לשימוש - גיזום או פריצה מהחיק. בחירת השיטה תלויה בתנאי הגידול הספציפיים. אם הנטיעות מעובות, בחממה יש לחות אוויר גבוהה ורקע זיהומי מוגבר, גיזום יוביל להופעת ריקבון אפור ב"גבעולים "שנותרו בסינוסים. במקרה זה, התהליכים פורצים.

אנו לומדים מתושבי קיץ מנוסים כיצד צובטים נכון עגבניות: ניתוח הדקויות ותיאור צעד אחר צעד של התהליך

כיצד ההליך משתנה בהתאם לסוג העגבנייה

כדי להבין כיצד לצבוט צמח נכון, חשוב לדעת מראש לאיזה סוג הוא שייך, בהתאם למאפייני הגידול. לפני הקנייה והגידול רצוי ללמוד את התיאור הזני של העגבנייה באתר או בחומרי המידע של המשתלה בה נרכשו השתילים.

ישנם שני סוגים עיקריים של עגבניות:

 • זנים בלתי מוגדרים - נבדלים על ידי גידול בלתי מוגבל;
 • הקובע - הם גדלים לגובה המוגדר על ידי המאפיינים הזניים, ואז מתכופפים.

הקובעים מחולקים לתת-תת:

 • קובע למחצה - בינוני;
 • superdeterminate - גודל תחתון, סטנדרטי.

ידע זה בעתיד יעזור לכם לא לטעות כשאתם מורידים בנים חורשים ויוצרים שיח.

סכמה של צביטה זנים בלתי מוגדרים וקובעים

לֹא קָבוּעַ זנים משחררים באופן פעיל מאוד יורה נוסף, ומברשות עם שחלות נוצרות רק לאחר 3 עלים. לכן שמירה על עגבניות כאלה בגבעול אחד וגיזום בזמן של ילדי החורג הם תנאי הכרחי לקבלת יבול טוב בעתיד.

להיווצרות גזע 1, ברגע שהצמח מתחיל לשחרר יורה נוסף, הם מוסרים מיד. הגבעול העיקרי והיחיד קשור בחוטים, כמו ליאנה, לזרועות.

קוֹצֵב עגבניות נוצרות על פי תבניות של 2 או 3 גבעולים. גידול הצילום העיקרי בצמחים אלה מוגבל.בכל רגע הוא יכול להפסיק להתפתח, גם אם הוא עדיין רחוק מסוף הקיץ. כדי להאריך את הצמיחה ולקבל תשואה טובה בסוגי העגבניות הקובעות, נותרו גבעולים נוספים על השיח.

תכנית דו גזעית: הצילום החזק והבריא ביותר נבחר על הגבעול הראשי וגדל כגזע שני שווה ערך. הם קושרים אותו וילדיו החורג באותו אופן כמו העיקרי.

ערכת 3 גזעים: בנוסף לצילום הראשי, נותרו 2 יורה חזק יותר בחלקו התחתון של הצמח. זו האופציה הנפוצה ביותר. אם בן חורגת חזק הוא בראש, מותר לגדל אותו כגזע שלישי.

סוג קובע עגבניות למחצה

עגבניות שקובעות למחצה גדלות עד 150-180 ס"מ. הגזע העיקרי של צמח כזה מסתיים תמיד - הוא מסיים צמיחה, ויוצר peduncle בסוף. גובה הצילום הראשי ומספר השחלות עליו תלויים במאפיינים הזניים.

אם תשמור עגבניה כזו בגבעול 1, התשואה תהיה נמוכה במיוחד. לפיכך, נותרו 2 גיליונות שלבים נוספים מפותחים היטב על הגבעול הראשי, 3-4 מברשות יצמחו עליהם. כדי להעריך כמה חזק יורה, הם מחכים שהוא יגדל לגובה של 5 ס"מ. אם הקליעה מתגלה כחלשה וזורקת מעט תפרחות, הם צובטים אותה ומתחילים ליצור אחד חדש.

חגב עגבניות סטנדרטיות

זנים וכלאיים סטנדרטיים נבדלים על ידי גבעולים ועלים חזקים וצפופים. לרוב מדובר בעגבניות קביעות בעלות צמיחה נמוכה בגודל נמוך עד 70-90 ס"מ. הם לא משחררים קלעים בצורה כה פעילה, ולכן הם אינם זקוקים לצביטה.

התייחסות. כדי להשיג יבול מוקדם והרמוני יותר עם פירות גדולים מעוגת עגבניות סטנדרטית בעלת גידול נמוך, נותרו 2-3 גזעי צעד על הגבעול ולא יותר מ- 6-8 תפרחות.

גננים מנוסים מעדיפים לצבוט אפילו זנים כאלה על מנת להגדיל את התשואה והמשקל של הפרי. אחרת, השיחים יהיו עבים מדי, מה שיפריע לאוורור טוב ולהגדיל את הסיכון למכה מאוחרת. לצמיחה ותשואה מיטביים, השאר 3-4 גבעולים לצמח.

מרעה עגבניות גדולות ופירותיות

כשמצבטים עגבניות עם פירות גדולים, ישנם ניואנסים. בני הצעד מוסרים בציר העלים ישירות מתחת למברשת המתפתחת, אחרת יהיה קשה להשיג את המאפיינים הזניים המוצהרים מבחינת משקל הפרי. העובדה היא שעלי העגבניות צוברים חומרים מזינים ומעניקים להם בהדרגה פירות גדלים ושופכים. מתחת למברשת, הבן החורג ייקח את כל המינרלים מהעלה להתפתחותו שלו.

איך לצבוט זנים גבוהים

עגבניות גבוהות עם גידול בלתי מוגבל מתבצעות לרוב על פי תכנית הגזע 1, ומנותקות לחלוטין את כל התהליכים המופיעים. כך שהצמחים לא מאבדים מכוחם להתפתחות של יורה ועלים נוספים, אלא מפנים אותם אל היווצרות שחלות ופירות. התפרחות נוצרת דרך 3 עלים, 6–8 אשכולות נוצרים על גבעול אחד, תלוי במגוון.

בתנאים בהם גובה החממה קטן, והפוטנציאל להיווצרות מספר המברשות בזן לא מוצה, נותרה אחת מהצדדים להנחות את הגבעול השני. לשם כך, בחרו בצילום החזק ביותר שמתחת למברשת או לתהליך הבסיס.

האם עלי להסיר את בן החורג הראשון

מיד לאחר היווצרות מקבץ הפרחים, ילדים חורגים מתחילים לצמוח בציורי העלים. הם מוסרים אם העגבנייה בגבעול 1. אם התוכניות כוללות תכנית של שתיים או שלוש חבית לגידול עגבניות, מותר לילדי חורג לגדול עד 5-7 ס"מ והחזק שבהם נבחר. לרוב זו הצילום הראשון מתחת למברשת פרחים. גזע נוסף רב עוצמה מתקבל ממנו.

אם הוסר בטעות הבן החורג הסובסטי הראשון, יורה מעל מברשת הפרחים משמשת לגזע נוסף. במקרה זה, הקציר יהיה מאוחר יותר, מכיוון שהשחלות על המברשת יקבלו תחילה תזונה מהשורש.

כמה זמן להוציא ילדים חורגים על עגבניות

סטפסון מופיע על עגבניות משבועיים לאחר הירידה. התהוותם ממשיכה לאורך כל עונת הגידול.לפעמים תהליכים נוספים מתחילים לצמוח שוב בסינוסים ההם, שם הוסרו בעבר. זהו מאפיין זני של עגבניות. לכן יורים נוספים מוסרים עד הבציר הסופי.

מתי ואיך לצבוט עגבניות

עגבניות נחושות מסיימות לגדל בכוחות עצמן ומשחררות גזע פרחים על הגבעול. אינסטים גבוהים צומחים ללא הגבלת זמן, ולכן גננים מבצעים צביטה או שולי גבעול.

החלק העליון של הגבעול מנותק או נחתך כך שנשאר עלים נשארים אחרי מברשת הפרחים. בעתיד הם יאכילו את השחלות.

התייחסות. גידול הגבעול מוגבל בסוף עונת הגידול, כך שלפירות יש זמן למלא ולהבשיל. תלוי באזור, תקופה זו נופלת בחודשים יולי - אוגוסט.

החלק העליון צובט רגע לפני שהשיח מגיע לתקרת החממה. בקליעה בצד מוסרת נקודת הגידול בכדי להפנות את זרימת החומרים המזינים להתפתחות גזע אחר והעגבניות מבשילות טוב יותר.

המלצות מפתח

אנו לומדים מתושבי קיץ מנוסים כיצד צובטים נכון עגבניות: ניתוח הדקויות ותיאור צעד אחר צעד של התהליך

גננים מנוסים, בעצמם או טעויות של מישהו אחר, כבר חקרו את כל הניואנסים של עגבניות צובטות. בוא נפרט את ההמלצות העיקריות שלהם:

 1. לפני הסרת הבנים, בחן אותם מקרוב: אל תבלבל בין מברשת פרחים לירות בצד.
 2. הסר את בני הצעד באופן קבוע ובמועד, אל תאפשר לגודל שלהם להיות יותר מ- 5 ס"מ.
 3. בחן בזהירות את תיאור הזן על מנת ליצור את השיח כראוי. תלוי אם הצמח שייך לסוג הבלתי מוגדר או הקובע, כמו גם למקום הטיפוח (בשדה הפתוח או בחממה), בחר ערכת צביטה.
 4. זנים סטנדרטיים שאינם מצריכים צביטה על פי המלצות המגדלים, באזורים קטנים, מובילים ב 3-4 גבעולים כדי לא ליצור עיבוי של השיחים, מראה של ריקבון ואבק מאוחר.
 5. צובט את הגבעולים הרוחביים ואת צמרות העגבניות הבלתי מוגדרות בזמן.

סיכום

בכדי לבצע נכונה צביטה נקבע סוג גידול העגבניות: אלה בלתי מוגדרים נוצרים בגבעול 1, מכריעים - אצל 2 ו- 3. בזנים בגודל בינוני נותרו 2 תהליכים לרוחב מפותחים, יש גננים המייעצים ליצור צמחים סטנדרטיים ב 3-4 גבעולים. העגבניות נקצרות באופן קבוע עד סוף עונת הפרי. אל תאפשר עיבוי נחיתות.

2 תגובה
 1. גִלגוּל
  גלסיריה

  אני גנן מתחיל, המאמר עזר לי מאוד, תודה!

  • אנדריי פאליץ '
   אנדריי פאליץ '

   בסדר גמור! אנו בטוחים שתצליחו 🙂

הוסף תגובה

גן

פרחים