כיצד ובאיזו תדירות להשקות עגבניות בחממה: טיפים של חקלאים מנוסים לבציר שופע

גננים מתחילים עשויים לתהות באיזו תדירות להשקות עגבניות בחממה. Solanaceae הם צמחים אוהבי לחות, אך יחד עם זאת, אוויר יבש חשוב להם. בהמשך המאמר תוכלו ללמוד הכל על השקיית עגבניות כראוי: מה השעה המתאימה ביותר לביצוע ההליך, אילו דרכי השקיה קיימות ואילו סימנים תוכלו לקבוע את העודף או חוסר הלחות.

האם איכות היבול תלויה בהשקיה

עגבניות הם צמחים אוהבי חום, ולכן באזורים הדרומיים ניתן לגדל אותם בחוץ... לגננים ממרכז רוסיה וסיביר עדיף להשתמש בחממות פוליקרבונט או בחממות זמניות למטרות אלה. בהם אתה יכול ליצור את כל התנאים המסייעים להשגת קציר שופע של ערפל.

הטיפול בעגבניות בחממה כולל מספר תכונות. לצמחים שייצרו יבול טוב, יש לקחת בחשבון את שלב הגידול של השיח, לשנות את תדירות ההשקיה ולבחור את הזמן האופטימלי עבורו. השקיה יכולה להיעשות בדרכים שונות - זה תלוי באזור החממה.כיצד ובאיזו תדירות להשקות עגבניות בחממה: טיפים של חקלאים מנוסים לבציר שופע

תכונות של מיקרו אקלים של חממות

החממה מאפשרת לשמור על אינדיקטורים לחום ולחות נוחים לצמחים. בנוסף, ניתן להגן על השתילים מפני רוחות חזקות או גשם.

בקיץ הלחות בחממות היא 60-80%. בימים חמים במיוחד, נתון זה יכול לרדת ל 40%. אם מזג אוויר יבש מתחלף עם גשם, הלחות יכולה להיות 90%. השקיה לא נכונה של עגבניות בתקופה זו רק תחמיר את המצב, שכן יחד עם הצורך באדמה לחה, צמחים אלה זקוקים לאוויר יבש להתפתחות מלאה של החלק האדמה.

חָשׁוּב! כאשר הלחות עולה, יש לאוורר את החממה. אוויר צחיח יכול להפחית את תפוקת הצומח.

תכולת הלחות של האדמה בחממה צריכה להיות 90%, האינדיקטור הרגיל לאוויר הוא 50%. תנאים אלה מתאימים להתפתחות השיח, להיווצרות פירות ולהגנה על הצמחים מפני מחלות שונות.

תדירות השקיית העגבניות בחממה

עגבניות דורשות השקיה תכופה, אך גננים מתחילים רבים טועים בהצפת השיחים. בגלל הלחות המוגברת צמחים הופכים לרגישים יותר למחלות, תפוקתם יורדת. בצורת מזיקה גם לשתילים, ולכן חשוב להקפיד על מידה בענייני השקיה. בקביעת נפח המים האופטימלי, יש לקחת בחשבון את המדדים של לחות וטמפרטורה.

לאחר שתילת שתילים, יש להשקות כל שיח בשפע. לאחר מכן תוכלו לחכות 10 ימים עד שהצמח ישתלט כראוי. ואז ההליך חוזר על עצמו בכל פעם ברגע שאדמת האדמה מתייבשת.

כדי שהלחות תוכל להיכנס למערכת השורשים, אתה צריך לשחרר את האדמה היטב לפני ההשקיה. מספיק להשקות את העגבניות כל כמה ימים, אבלבמזג אוויר חם ולחות נמוכה, מספר הנהלים עולה... מתקופת הפריחה ועד הפרי, מספר ההשקיות מצטמצם, בסימנים הראשונים של עודף לחות (ריקבון אפור, נגעי חלודה עלים, גבעולים ופרחים), הופסק השקיה.

חָשׁוּב! לחות מוגזמת יכולה לגרום לשתילים להירקב.

כמות המים בשלבי התפתחות שונים

Solanaceae דורשים רמות לחות שונות בזמן צמיחה, פריחה ופירות. כל שלב בהתפתחות נבדל בתדירות ההשקיה שלו ונפח המים.

כאשר מגדלים שתילים

גננים מנוסים מכינים את האדמה לפני שתילת שתילים. בשבוע אחד מבוצעים חבישות עליונות כדי לשפר את תכונות האדמה, וביום אחד מושקים את האזור בשפע.

ברגע שתם השתלת השתילים מהחממה, כל שיח מושקה באמצעות 4-5 ליטר מים. בצורת בתקופה זו יכולה להוביל למותו של הצמח. אפשר לקבוע את מחסור במים על ידי סימנים חיצוניים: קצות העלים מתייבשים, העגבנייה מתחילה להתקע באדמה, מה שאומר שמערכת השורשים שלה נחלשה. קשה מאוד לשקם צמח שסבל מבצורת.

במהלך הגידול ולפני הפריחה, עגבניות זקוקות להשקיה בשפע. מים עוזרים לצמח להשיג את המסה הירוקה הדרושה ולהתכונן להיווצרות פרי.

3-4 ליטר מים מספיקים לשיח אחד, השקיה מתבצעת כל 2-3 יום.כיצד ובאיזו תדירות להשקות עגבניות בחממה: טיפים של חקלאים מנוסים לבציר שופע

במהלך הפריחה

ברגע שהצמח בשחלה ופורח, תוכלו להפחית את תדירות ההשקיה לפעם בשבוע. בעת הפריחה תצטרך להגדיל את נפח המים המשמש ל -5 ליטר.

במהלך הפרי

בתקופה זו עולה תדירות ההשקיה לפעמיים בשבוע. עגבניות אינן זקוקות להרבה מים - די בכדי לשמור על לחות האדמה בעומק של 20 ס"מ.

ברגע שמופיעים הפירות האדומים הראשונים, השקיה נעשית פעם בשבוע בכמות קטנה של מים. לגבי הבשלת העגבניות אור השמש חשוב יותר: ללא תאורה מתאימה, צמיחתם והבשלתם מאטה.

כמות המים ששימשה בתקופה זו תלויה במגוון הצמחים. כדי לקבל יבול טוב, צריך להשקות צמחים באופן שווה ולהעניק אור טוב.

קרא גם:

מה זה חיידק עגבניות ומדוע הוא מופיע בפירות בחממה.

עגבניות פנדארוסה מתוקות, גדולות וארומטיות מאוד.

מה זה קישוא קישואים: להכיר את הנוף.

זמן נוח ליום להשקיה

כדי להבטיח טיפול טוב בצמחים, עדיף לקבוע את השעה בה השקיה תתבצע מייד לאחר שתילת השתילים באדמה.

התקופה הטובה ביותר להרטיב עגבניות בחוץ היא בוקר או שעת ערב מאוחרת. אם מושקה במועדים אחרים, השמש החמה תתייבש את מרבית הלחות שנכנסת לאדמה, והסיכוי להתזה על העלים הוא גבוה, וגורם לכוויות.

ניתן להשקות עגבניות חממה בכל עת במזג אוויר יבש וחם. חשוב לקחת בחשבון כי האדמה מתחממת בצורה לא טובה בבוקר, ולכן רצוי לדחות את הנוהל עד אחר הצהריים.

גם שעת ערב מאוחרת אינה טובה להרטיב את האדמה בחממה, אם היא סגורה בלילה, מכיוון שייווצרו תנאים לעודף לחות. אם אין זמן אחר להשקיית הצמחים, אז לאחר סיוםו, עליכם לאוורר את החדר כך שיוסרו עודפי לחות. במזג אוויר גשום, עדיף להשקות עגבניות בשעות הבוקר.

כיצד ובאיזו תדירות להשקות עגבניות בחממה: טיפים של חקלאים מנוסים לבציר שופע

ללא קשר לזמן ההליך אחרי זה אתה צריך להשאיר דלתות ומסגרות פתוחות כך שיותר לחות יתאדה. אם סוגרים את החממה מיד לאחר הרטבת האדמה, הלחות המוגברת תגרום להתפתחות פטרייה.

זְהִירוּת! אין להשקות את השתילים במים קרים. עדיף להשתמש במים עם טמפרטורה של 23-24˚˚.

סימנים של עודף וחוסר לחות

עגבניות הם צמחים אוהבי לחות, אך הם יכולים להיות סובלניים לבצורת. במהלך תקופת הגידול, השתילים מושקים בשפע, אולם לפני הפריחה והפריה יש להפחית את כמות המים בכדי למנוע ריקבון של הצמחים.

ניתן לקבוע האם השתילים מקבלים מספיק מים בסימנים החיצוניים שלהם. חוסר לחות ישפיע על מצב העלווה: קצות העלים העליונים יתחילו להתייבש ולהתכרבל.

השקיה מוגזמת תגרום לצמח להירקב... תהליך זה ניתן להכיר בתחילה על ידי החלק התחתון של הגבעול והעלווה. מומחים ממליצים להפסיק מיד להשקות את השתילים או להפחית את צריכת המים למינימום.

בתקופת ההבשלה, בגלל כמות הלחות הגדולה, עגבניות יכולות להתחיל להיסדק, מה שיהפוך את הצמח לרגיש למחלות שונות. תכולת מים מוגזמת במערכת השורשים עלולה להוביל לאי-סמים מאוחרים, מחלה שעלולה להרוס את היבול כולו.

סוגי השקיה

כדי לא לשאת פחיות השקיה כבדות, תוכלו להשקיע זמן וכסף בארגון מערכת השקיה אוטומטית באתר. עם זאת, נשקול את כל השיטות בסדר.

דרך ידנית

השיטה הנפוצה ביותר להענקת לחות עגבניות היא בעזרת קופסת מים או מצקת.... יש לשפוך מים בשורש. שיטה זו מגנה על עלי הצמח מפני התזות, מה שעלול להוביל להתפתחות מחלות. משמש במבנים קטנים ובחוץ.

חָשׁוּב! אם משתמשים בחבית להשקיית השתילים בחממה, מכסים אותה במכסה או בניילון נצמד.

כיצד ובאיזו תדירות להשקות עגבניות בחממה: טיפים של חקלאים מנוסים לבציר שופע

בקוטג'ים בקיץ, גננים רבים משקים עגבניות עם צינור. במהלך השקיה כזו, מים קרים מסופקים בלחץ חזק, ההורס את שכבת האדמה העליונה, ואילו השכבה התחתונה דחוסה.

הסילון יכול לפגוע בשורשי הצמח, וריסוס עלול לעלות על העלים.... במהלך ההשקיה קשה מאוד לחשב את לחץ ונפח המים עבור כל שיח, ולכן שיטה זו נופלת במובנים רבים מההשקיה המקובלת. קיימת סבירות גבוהה לצינון יתר של מערכת השורשים של הצמח.

מערכת אוטומטית

בחממות תעשייתיות רבות מותקנת אוטומציה המספקת אספקת מים לשורשי הצמח. החיסרון של המערכת הוא העלות הגבוהה של ציוד. יתרון - חוסך זמן ומשאבים, מבטיח תכולת לחות אופטימלית, מגן על האדמה מפני שטיפה והמלחה.

כיצד ובאיזו תדירות להשקות עגבניות בחממה: טיפים של חקלאים מנוסים לבציר שופע

השקיה בטפטוף

מערכת השקיה אוטומטית זו נחשבת לאחת היעילות ביותר, מכיוון שהיא מאפשרת השקיה אחידה של צמחים. השקיה בטפטוף תורמת לשימוש חסכוני במים.

יתרון נוסף של שיטה זו הוא זה זה לא דוחס את האדמה, מה שאומר שהגנן אינו צריך להקדיש זמן לשחרורו... הוא משמש בחממות גדולות; לחות מועברת לשורשים דרך צינורות מיוחדים.כיצד ובאיזו תדירות להשקות עגבניות בחממה: טיפים של חקלאים מנוסים לבציר שופע

סיכום

הטיפול בעגבניות הוא תהליך מייגע, אך התוצאה שווה את זה. על מנת למנוע את מות היבול, חשוב לקחת בחשבון את דרישות המים של הצמח בתקופות שונות של אינדיקטורים לגידול, טמפרטורה ולחות. עדיף לא להשתמש במים קרים להשקיה: תושבי קיץ רבים משתמשים במים התיישבו בחבית לשיטת ההשקיה הידנית.

ההליך מתבצע בצורה הטובה ביותר בבוקר או בערב, אך בתנאי גידול ירקות בחממות, זמן ההשקיה אינו ממלא תפקיד גדול. כדי למזער את עלויות המשאבים, בעלי חממה גדולים יכולים להתקין מערכת לחות אוטומטית.

הוסף תגובה

גן

פרחים