באיזו תדירות להשקות אבטיחים ומלונים בחממה ובשדה הפתוח

אפילו גנן מתחיל יכול לגדל אבטיח או מלון בקוטג 'בקיץ. למרות שצמחים אלו מותאמים לאזורים הדרומיים, במרכז רוסיה הם גם קוצרים יבול הגון, מגדלים אבטיחים ומלונים בחממות.

גידולי המלונים לא יומרניים בטיפול, אך ישנם תכונות להשקיה שלהם. שקול באיזו תדירות ונכונה להשלים אבטיחים ומלונים.

כיצד ניתן לדעת אם מלונים ואבטיחים זקוקים להשקות

באיזו תדירות להשקות אבטיחים ומלונים בחממה ובשדה הפתוח

בכל עונת גידול ישנם מספר סימנים שקובעים כי צמחים זקוקים למים:

 • זרעים אינם נובטים היטב;
 • שתילים מתפתחים לאט;
 • השיח נראה חלש: יש לו גבעולים דקים ומערכת שורשים חלשה;
 • עלים שוטים יבשים, קמלים ומתולתלים;
 • נוצרים מספר קטן של שחלות;
 • הפירות מעוותים, גודלם אינו תואם את הנורמות.

באיזו תדירות להשקות את האבטיחים

באיזו תדירות להשקות אבטיחים ומלונים בחממה ובשדה הפתוח

אבטיח זקוקים להשקות בזמן ובנכון לאורך כל תקופת עונת הגידול הפעילה. ישנם מספר גורמים המשפיעים על עוצמת ההשקיה ותדירותם. אלו כוללים:

 1. הרכב ומבנה הקרקע. אדמה חולית, אדמה חולית וכבדה-בינונית, בשל רופפותה, אינה שומרת על לחות למשך זמן רב, לפיכך יהיה עליה להרטיב אותה לעיתים קרובות יותר. אדמת החימר שומרת על לחות במשך זמן רב בשכבות העליונות, ולכן 1-2 השקיות בשבוע מספיקים.
 2. מיקום מי תהום... ככל שהם קרובים יותר, כך מתרחשת השקיה לעתים קרובות פחות.
 3. איכות הפעילות החקלאית... ככל שתשחרר את האדמה ותצליח לעיתים קרובות יותר, כך תפוז את הלחות באופן שווה יותר ותידרש השקיה לעתים קרובות פחות.
 4. שלב הצמיחה והתפתחות המלונים. תדירות ועוצמת ההשקיה משתנות בעונות גידול שונות.

רק מים חמים משמשים להשקיית גידולים אלה. הטמפרטורה האופטימלית עבור אבטיחים היא + 20 ... + 22 מעלות צלזיוס, למלונים - + 22 ... + 25 מעלות צלזיוס. אם המים קרים, מערכת השורשים תתחיל להירקב.

מומלץ להשקות את זרעי האבטיח הנטועים מדי יום, ואז לעיתים קרובות פחות - 3 פעמים בשבוע. לאחר שתילה באדמה, 2-3 לחות בשבוע מספיקים לאבטיחים, המתבצעות בשורש. כאשר פירות מתחילים להתבשל ולהבשיל, ההשקיה נעשית עוד יותר נדירה, אך בשפע - 10-12 ליטר מים. בזמן הקטיף, הפסקת ההשקיה נעצרת למעשה, ומונעת את התייבשות האדמה לחלוטין.

באיזו תדירות להשקות מלונים

השקיית מלונים שונה במקצת מהשקיית אבטיחים. שתילים זקוקים ללחות יומיומית. לאחר השתילה באדמה, השקיה מתבצעת לפי הצורך. מים מוזגים לכל חור ושומרים על לחות האדמה.

לפני הופעת הפרחים מוזגים 2-3 ליטר מים מתחת לכל שיח, בשלב הפריחה - 5-7 ליטר. כאשר הפירות מתחילים להתקבע, ההשקיה מצטמצמת ל 1-2 פעמים בשבוע. מים בכמות של 10-12 ליטר מוזגים לחריצים שנוצרו בין הצמחים. המלונים אינם מושקים זמן קצר לפני הקטיף.

תדירות וכללים להשקיית אבטיחים ומלונים בחממה

ברוב אזורי רוסיה, תנאי האקלים אינם מתאימים במיוחד לגידול אבטיחים ומלונים בשדה הפתוח, כך שתושבי קיץ רבים שותלים מלונים בחממות.

התייחסות. מכיוון שאבטיחים ומלונים זקוקים לשטח, החממה עצמה צריכה להיות גובה של לפחות 2 מטר. החורים ממוקמים במרחק של 1 מ 'אחד מהשני.

למרות סובלנות הבצורת הטובה, גידולים אלה זקוקים להשקות בשפע. כדי להשיג יבול טוב, חשוב להקפיד על כללי ההשקיה הבאים:

 1. בימים הראשונים לאחר השתילה מושיקים את השתילים כל יומיים. בחמשת הימים הראשונים לפריחה, הופסק ההשקיה ליצירת פרחים נשיים, במהלך תקופת ההבשלה, הפירות מושקים לפי הצורך (עד 1-2 פעמים בשבוע), אך בשפע. בזמן הקטיף, ההשקיה נעצרת למעשה.
 2. בעת השקיה מים לא צריכים לעלות על הליבה ועלים.
 3. הלחות בחממה לא תעלה על 50%, כך שהחדר מאוורר לעיתים קרובות.
 4. יש להרטיב את האדמה עד לעומק של 70 ס"מ.

לאחר השקיה מופרים הצמחים בתחבושות מינרליות והאדמה משוחררת כך שמערכת השורשים מקבלת חומרים מזינים ולחות.

מחוץ לבית

באופן כללי, תדירות ההשקיה וכללי זהה לאלה שיש בחממות. יש הבדל עיקרי אחד: השקיה תלויה בתנאי מזג האוויר. אם מזג האוויר מעונן ויורד גשם, אין צורך בלחות נוספת של האדמה. השקה מלונים עם מים חמים בבוקר או בערב.

תדירות השקיה של אבטיחים ומלונים בשלב השתיל

טעם הקציר העתידי תלוי בלחות נאותה בכל שלב בהתפתחות הצמח.

שדה השתלות

באיזו תדירות להשקות אבטיחים ומלונים בחממה ובשדה הפתוח

השתילים הנטועים זקוקים לאדמה לחה, כך שההשקיה מתבצעת כל 2-3 יום, ומבלה עד 3-5 ליטר מים לצמח. אם האדמה רטובה בזמן השקיה הבאה, צמצם את התדירות.

בשלב הפריחה

בימים הראשונים של היווצרות הפרחים, מומלץ לכלול השקיה. ואז מספיק להשקות את המלונים 1-2 פעמים בשבוע, לשפוך עד 7 ליטר מים תחת צמח אחד.

תשומת הלב! לעתים קרובות גננים טועים בתקופה זו על ידי השקיית אבטיחים ומלונים יתר על המידה. זה מוביל להיווצרות פרחים עקרים ונפילת פרחים.

בשלב הפרי

כאשר נוצרים השחלות והפירות מתחילים לצמוח ולהתפתח, מספיק להשקות את הגידולים אחת לשבוע, לשפוך לפחות 10 ליטר תחת צמח אחד. חשוב מאוד למנוע מים לעלות על חלקים מהשיח, ובמיוחד על הפירות, כך שהרקבון לא יתפתח.

תדירות השקיה במזג אוויר חם וגשום

באיזו תדירות להשקות אבטיחים ומלונים בחממה ובשדה הפתוח

בחום אבטיחים ומלונים זקוקים ללחות תכופה יותר ולכן ההשקיה מתבצעת פעמיים ביום: לפנות בוקר ובערב. מומלץ שצמחי חממה יספקו אוורור הולם כך שלא יהיה לח מדי ומחלות פטרייתיות לא יתחילו להתפתח.

במזג אוויר מעונן וגשום, תדירות ההשקיה מצטמצמת או נעצרת לחלוטין. לאחר זורם וסופת רעמים, המלונים מושקים בשבוע.

תדירות ההשקיה עם השקיה בטפטוף

באיזו תדירות להשקות אבטיחים ומלונים בחממה ובשדה הפתוח

לאחרונה, במקום ידני (עם קופסת השקיה או דלי מתחת לשיח) השקיה ומצינור, תושבי הקיץ השתמשו בשיטת הטפטוף להשקיית מלונים ודלעת. היתרונות שלה:

 • צריכת אנרגיה, זמן וצריכת מים נחסכת;
 • האדמה לא נשחקת מתחת לשיח;
 • מים לא מגיעים לחלקים מהצמח;
 • דשנים מוחלים במקביל עם השקיה.

מערכות כאלה נקנות בחנות או נבנות באופן עצמאי, ומספקות צינורות לכל שיח. השקיה מתבצעת לפי הצורך. גננים מנוסים מדליקים את המערכת מדי יום, בוקר או ערב, כשעה. זה נותן לכל צמח עד 1-2 ליטר מים.

קרא גם:

איך להכין ריבת קליפות אבטיח טעימה ופשוטה.

המתכונים הכי טעימים להמלחת אבטיחים שלמים בחבית לחורף.

תכונות של גידול אבטיחים בסיביר בשדה הפתוח: הוראות צעד אחר צעד.

סיכום

התשואה של אבטיחים ומלונים תלויה במידה רבה בהשקיה נאותה. בהתאם לשלב הווגטטיבי, נקבעים תדירות ועוצמת ההשקיה: שתילים צעירים מרטיבים כל 2-3 יום, ובמהלך התפתחות הפירות ממזערים את ההשקיה, אך מוגברת צריכת המים.

בעת השקיה, חשוב לקחת בחשבון היכן ניטע הצמח (בחממה או בשטח פתוח) ואיזה מזג אוויר ותנאי אקלים באזור.

הוסף תגובה

גן

פרחים