מלון מתוק וריחני אוזבקי "גוליאבי": איך לבחור ואיך לגדל אותו בעצמך

גוליאבי הוא זן מלונים ידוע שיפנה לכל מי שטעם לפחות פעם אחת את טעמו המתוק והדבש. זן זה הובא לרוסיה מפרס במאה ה -16 והוכח כעמיד בתנאי האקלים במדינה. קשה לדמיין את הקיץ היוצא בלי הפרי המתוק והבשל הזה, שמעניק המון רגשות חיוביים ולא פחות תועלת.

לאלה שגדלו תרבות בכוחות עצמם בקוטג 'שלהם יש סיבה מיוחדת לשמוח.

תיאור מגוון המלונים

גאולבי נקרא גם מלון צ'רג'וי לכבוד אזור צ'רג'וי בטורקמניסטן. לפעמים יש את השמות "חייזרים" או "צ'ונשויסקאיה" - היישובים המקבילים (הכפרים צ'ו וצ'ונצה) נמצאים גם הם על מפת מרכז אסיה.

הזן מגדל בקזחסטן, בטג'יקיסטן ובאזור אסטראחאן ברוסיה. כדי שהמלון יבשיל במלואו, 133 ימים חייבים לחלוף מרגע הנביטה.

תכונות ייחודיות

המלון האוזבקי המתוק והריחני גוליאבי: איך לבחור ואיך לגדל אותו בעצמך

מגדלים סמנו את חיי המדף הארוכים של זן הגויאבי... הבדל נוסף של זן זה הוא שהפרי הבוגר מגיע למסה של בערך 5 ק"ג.

חָשׁוּב. ככל שהמלון מאוחסן זמן רב יותר, כך הבשר נעשה מתוק יותר. תכונה זו של הזן מבדילה אותו מזנים אחרים של מלונים.

מפרטים

לגולבי צורה מוארכת... צבע הקליפה הוא כתום או צהוב-ירוק. משטח המלון מכוסה רשת עדינה. פנים הפרי הוא בשר לבן עסיסי ומתוק, שיש לו גוון ירקרק קרוב יותר לעור הקשה. מ -1 מ"ר אתה יכול להשיג עד 14 ק"ג מהיבול.

חָשׁוּב. הטעם הגולאבי מגיע לרמתו המרבית כמה שבועות לאחר הקטיף. במהלך תקופה זו המלון צובר את כמות הסוכר הנדרשת בעיסה ויכול אפילו להחליף קנה סוכר.

איך לגדל את הזן הזה בעצמך

לא קל לגדל מלונים ודלעת, והזן הגוליאבי נחשב לאחד הגחמניים ביותר... טיפוח של מלון זה הוא תהליך עמלני וגוזל זמן. עם זאת, התוצאות בצורה של יבול עשיר ומתוק תורמות לבחירת הגננים לטובת זן זה.

גידול וטיפול

גננים מייעצים לשיטת השתיל לגידול גולאבי. שתילים נרכשים בחנות או מגדלים באופן עצמאי מזרעים.

המלון האוזבקי המתוק והריחני גוליאבי: איך לבחור ואיך לגדל אותו בעצמך

כללים בסיסיים לגידול צמחים חזקים:

 1. הם רוכשים זרעים בני שלוש, מכיוון שצמח שגדל מזרעים טריים שנקטפו לא יוכל ליצור פירות ויכוסה בפרחים עקרים.
 2. לפני השתילה מושרים הזרעים בגזה רטובה במשך מספר ימים. הסר את הגזה עם הזרעים בשקית ניילון והסתתר במקום חמים.
 3. זרעים מונבטים נטועים במיכלים נפרדים בקוטר 10 ס"מ. האדמה נבחרת מזינה וקלילה.
 4. ברגע שמופיעים הקלעים הראשונים, השתילים מועברים למקום בהיר תחת השמש. כדי למנוע מתיחת השתילים, מותקנת תאורה מלאכותית במזג אוויר מעונן.
 5. אתה צריך להשקות את Gulabi לא יותר משלוש פעמים בשבוע, שכן האדמה מתייבשת. זה צריך להיות יבש 5-7 ס"מ מהשטח.
 6. שבוע לפני השתילה באדמה פתוחה, השתילים מתקשים ומוציאים אותם לאוויר צח.

כאשר מגדלים זרעים, הזרעים מוכנים מראש לשתילה.... לפני שתילה באדמה פתוחה מטפלים בהם באמצעות חומרי חיטוי. התאריכים המדויקים של השתילה תלויים בתנאי מזג האוויר באזור.

כשבוחרים מקום לשתילה, גוליבי מעדיף שטחי אדמה שטוחים ומוארים בצד הדרומי או הדרום-מערבי.

חָשׁוּב. קודמי היבול יכולים להיות נציגים של משפחת צלליות, קטניות או שום. אסור לשתול את גולאבי במקומות בהם גזרו בעבר גזר, קישואים, מלפפונים או דלעת.

תהליך זריעה:

 • המלון האוזבקי המתוק והריחני גוליאבי: איך לבחור ואיך לגדל אותו בעצמךאם האדמה באתר צפופה וכבדה, מתווספים אליה חול, סיד נטול קמח או דולומיט, מכיוון שגוליבי אוהב אדמה חולית רופפת;
 • על המיטות, בורות עשויים בעומק של 5-7 ס"מ, במרחק של 70-80 ס"מ זה מזה, המרחק בין המיטות צריך להיות לפחות 1.5 מ ';
 • לפני השתילה, הרטיבו את החור במים חמים שקועים והכניסו כמה זרעים לכל אחד מהם.

הצמחים מושקים רק במים חמים - במעברים, ולא בשורש... האדמה לפני השקיה צריכה להיות יבשה 5-7 ס"מ מהשטח. ברגע שהפירות מתחילים להבשיל, נפסקת השקיה כדי להגדיל את תכולת הסוכר של הפירות.

על זני מלון אחרים:

מה טוב במלונית אתיופקה

מלון צהוב בשל מוקדם "סיפור F1"

סקירה על הזן המתוק והעסיסי "סלוויה"

מאפייני טיפוח וקשיים אפשריים

לשיחי תרבות המלון הזה יש יכולת לצמוח במהירות לכל הכיוונים., שמשפיע לרעה על התשואה, מכיוון שהוא אינו משאיר לצמח את הכוח לפריחה. כדי להימנע מכך, הם צובטים את השיחים ונפטרים מעודפי שחלות. מספיק להשאיר 2-5 שחלות פרי על כל שיח.

עד שהשיחים קטנים ולא הספיקו לגדול, האדמה בין השורות מתרופפת באופן קבוע. אך ברגע שהמלונים נסגרים במעברים, נעצרת ההתרופפות.

מחלות ומזיקים האופייניים לזן

ההליכה סביב דורשת תשומת לב מוגברת מצד הגנן... נציגים של מגוון זה חולים לעיתים קרובות ומותקפים על ידי מזיקים. טחב אבקתי, פוסריום, עובש אפור ורקב שורשים נחשבים למחלות המסוכנות ביותר. אמצעים למאבק בזיהומים פטרייתיים וחיידקיים - משטר השקיה מוסמך, ואם זה לא עוזר, קוטלי פטריות.

כנימת המלון פוגעת לרוב ביבול המלון... הוא חי על פנים העלים ומוצץ את כל המיץ מהצמח. אם הוא לא מטופל, המלון משאיר יבש ונושר. קרדית עכביש גורמת נזק דומה, בנוסף, היא מכסה את כל החלק האווירי עם רשת דקה. כתוצאה מכך המלון מפסיק לצמוח ולהתפתח. זבוב המלונים נדיר ברוסיה. אבל אם הוא הופיע באתר, זה יהרוס את הצמחים במהירות.

תרופות עממיות משמשות למאבק בחרקים. כמו תמיסות בצל ושום, ובמקרה של התפשטות קשה - קוטלי חרקים רחבי טווח.

ככלל, הדברת מזיקים ומחלות היא תהליך מורכב וממושך שמשפיע לרעה על מספר הפירות והתנובות. לָכֵן עדיף להבטיח את הקציר מראש, ולבצע מעת לעת מניעה בצורה של חיטוי עם פתרונות טבעיים.

קציר ויישום היבול

הזן של הגליאבי מבשיל עד סוף אוגוסט או תחילת ספטמבר.... ברגע שהפירות יתחילו להפריח ארומה של דבש, הקליפה מצד הפרח תהפוך רכה, אך בלי ללחוץ, והזנב יתייבש - הגיע הזמן לקצור.

חָשׁוּב. בתנאים הנכונים, הפירות מאוחסנים עד העונה הבאה, כלומר עד מאי.

מלון משמש בדרכים שונות בבישול... טעים מוכן מעיסה קינוחים מתוקים, ריבה ו ריבה... חתיכות גולאבי ריחניות מתווספות כמילוי למאפים. קינוחי מלון מענגים במיוחד ילדים צעירים. עיסת גולאבי מיובשת ו מיובש... הזרעים משמשים לייצור שמן באיכות גבוהה, הדומה לזית בעקביות, והעוגה משמשת כבעלי חיים.

התייחסות. במרכז אסיה, עקרות בית מוסיפות מלון לכמה מאכלים ומרקים חמים.

המלון האוזבקי המתוק והריחני גוליאבי: איך לבחור ואיך לגדל אותו בעצמך

יתרונות וחסרונות

יתרונות:

 • תקופת אחסון ארוכה לפירות בשלים;
 • כמות גדולה של סיבים בעיסת המלון;
 • התוכן של סוכרים קלים לעיכול בעיסה.

חסרונות:

 • קשה לגדל גולאולים באזורים עם אקלים קריר; באזור המרכז ברוסיה, קיימת סבירות גבוהה של עקיצות קור ומוות של היבול;
 • אפילו בתנאי חממה יתכן והמלון לא יבשיל לחלוטין בגלל חוסר אור;
 • לאנשים עם מחלות בדרכי העיכול וסוכר בדם גבוה לא מומלץ לצרוך מלון;
 • הזן בגליאבי חשוף למחלות נגיפיות והתקפי מזיקים.

ביקורות על אלה שגדלו

ברשת נפגשים ביקורות חיוביות במיוחד על מגוון המלונים הזה:

המלון האוזבקי המתוק והריחני גוליאבי: איך לבחור ואיך לגדל אותו בעצמךאיוון, אסטנה: "אני יכול לקרוא למלון של גויאבי הזן החביב עלי. מלון התאהב בי בשל העסיסיות שלו, המתוקה כמו הדבש והעיסה הריחנית. לגולאבי יש תכונה חשובה אחת - לאחר הקטיף, הפירות חייבים לשכב בטמפרטורת החדר למשך 4-6 ימים. במהלך זמן זה, המלון יהיה טעם מתוק יותר. בטכנולוגיה החקלאית, הזן של גויאבי לא יומרני ".

סבטלנה, סימפרופול: "אני מגדל מלון של גוליבי בגינה שלי כבר 3 שנים. תרבות המלון הזו היא לא יומרנית. הפירות מבשילים עד אמצע ספטמבר, נראים בתמונה באינטרנט. אהבתי את הזן בשל עיסתו העסיסית והארומטית. למילון גוליאבי איכות שמירה טובה. היבול שנקטף יכול להימשך עד תחילת האביב, בזכות מלון זה עסיסי ניתן ליהנות לאורך כל החורף ".

כיצד לבחור פירות בקנייה

בקניית מלון שימו לב לארומה, למראה הקליפה ולצליל שתקבלו כשמכתים במלון. השתמש בעצות המומחים שלנו כדי לבחור את המלון הבשיל והעסיסי ביותר:

 1. ראשית עליכם להריח את המלון. הפרי המתוק והבשל מוציא ארומה עדינה, והפירות הלא בוגרים אינם מריחים כלל או מריחים כמו ירוק. אם אתה מריח ריקבון, אז אתה צריך לסרב לקנות פרי כזה.
 2. לחץ כלפי מטה על קליפת המלון. בפרי בשל העור צריך להיות יציב וקפיצי מעט. בפרי בשלים יתר על המידה ייווצרו שקעים על העור בעת לחיצה.
 3. זנב המלון צריך להיות יבש, והצד ההפוך של הפרי צריך להיות רך.
 4. אתה יכול לוודא שהמלון בשל על ידי סטירה עליו. מלון בשל בשל אמור לייצר כותנה עמומה, מכיוון שכאשר הזרעים פוגעים בקליפה הם מתרחקים מהעיסה ונוצר חלל בפנים.
 5. הזרעים של מלון בשל הם גדולים ונפרדים בקלות מהעיסה.
 6. הרשת על עורות המלונים לא אמורה להיות ירוקה. בפרי בשל, יש לו גוון חולי.

עדיף לא לקנות מלון באוהלים ליד כבישים או ליד מפעלים... לעתים קרובות, תנאי האחסון לפירות במקומות כאלה אינם היגוניים. הפירות שנרכשו יכולים לגרום להרעלת מזון מכיוון שכל המלונים והדלעת סופגים בקלות מזהמים מהאוויר.

המלון האוזבקי המתוק והריחני גוליאבי: איך לבחור ואיך לגדל אותו בעצמך

מה יותר טעים: טורפדו או גולאבי?

לאחרונה מצא מגוון המלונים בגליבי הכרה בקרב קונים וגננים. כלפי חוץ, הפירות דומים לטורפדו - מגוון מתחרים. לעתים קרובות, הקונה מתמודד עם הבחירה באיזה מלון לקנות. בואו נשקול את ההבדלים.

לטורפדו ניחוח וניל, ולגולבי ניחוח דבש... טורפדו נחשב לקצת פחות טעים מגולבי, אך חלק מהקונים בוחרים בראשון, מכיוון שהם מחשיבים את זה עסיסי יותר. זוהי למעשה נקודת קרקע. כדי לעשות את הבחירה הנכונה, נסה את שני הזנים.

סיכום

המלחה גליאבי הוא פרי ריחני שצומח היטב רק באזורים עם אקלים חם. יבול נדיב וטעים יחייב טיפול יבול זהיר ועבודה קשה. יש להשקות את הגולבי במועד ולהיווצר שיחים. רק על ידי התבוננות בטכניקות חקלאיות, תוכלו לגדל מלון טעים וארומטי באמת.

הוסף תגובה

גן

פרחים