מהו מייבש תירס, איך זה עובד ואיך להכין אותו בעצמכם

התירס ממשיך להיות מבוקש בשוק העולמי, למרות הירידה במחירי הרכישה. אבל יש ניואנס חשוב אחד - תכולת הלחות של התבואה שנקטפה היא 35-40%. אחסון לטווח ארוך דורש 15% או פחות. לכן משתמשים במייבשים מיוחדים להפחתת תכולת הלחות של חומרי הגלם.

מהו מייבש תירס

מהו מייבש תירס, איך זה עובד ואיך להכין אותו בעצמכם

מייבשי גרגרים הופיעו בזכות הופעתם של קומביינים בעלי ביצועים גבוהים. קציר יבולים בנפחים גדולים גרם לנו לחשוב על דרך מואצת של ביצוע עבודות הכנה לפני האחסון.

בעבר יבשו דגנים באוויר הפתוח בשמש. זוהי שיטה לטווח ארוך ואינה מבטיחה ייבוש באיכות גבוהה. חוץ מזה עבור נפחים תעשייתיים נדרשו שטחים גדולים. לכן נוצרו מייבשי תבואה.

יחידות אלה מחולקות למובייל ונייח. ההבדלים טמונים בתכונות העיצוב שלהם.

מייבשי תירס הם מהסוגים הבאים:

 1. שלי. זוהי יחידה נייחת המותקנת על בסיס יציב. יש לו שני פירים אנכיים עם נפח זהה. ייבוש תירס מתבצע באמצעות אוויר חם. במעבר אחד, התבואה מאבדת לא יותר מ 6% לחות, לכן דרושים מספר מעברים לייבוש איכותי. בהתאם לממדים, הם מתייבשים 8 עד 16 טון במחזור אחד.
 2. תוֹף. הן נחשבות ליחידות סלולריות, מכיוון שהן קומפקטיות בגודל. לעיצוב 3 אלמנטים עיקריים: תוף, אזור חימום, תא קירור. אם כי קטנים, מייבשי תופים יעילים למדי. למשמרת, מכשירים כאלה מסוגלים לעבד 10-600 טון תירס, תלוי בדגם.מהו מייבש תירס, איך זה עובד ואיך להכין אותו בעצמכם
 3. תָא. מדובר במבנים גדולים המשמשים בקנה מידה תעשייתי. יש להם 2 תאים עם תחתית מחוררת. התבואה מכוסה בשכבות: כל אחד אחר לאחר ייבוש הקודם. לעיצוב ברגים מיוחדים המיועדים לערבוב שכבות. מייבשי חדרים מספקים את אחוז הלחות הנדרש בתירס במעבר אחד.
 4. מחזור ומחזור. מייבשי מים פועלים על עיקרון הדומה למייבשי מכרה. התבואה מפוצלת לשני נחלים. לאחר הייבוש במוט הראשון, מופנה כמות קטנה של תירס לשניה. שם הוא מעורבב עם חומרי גלם רטובים. הודות לתכנית זו מתקבל תבואה מיובשת חלקית. לאחר מכן הוא חוזר לפיר הראשון. המחזור חוזר על עצמו עד לייבוש מוחלט.

עיקרון הפעלה

ייבוש התבואה מתרחש בזכות אוויר חם. תמצית העבודה היא הפחתת תכולת הלחות של התירס ל 15%. בלי זה, לא ניתן לאחסן תבואה למשך זמן רב.

האיזון הוא חשוב. עלייה בטמפרטורה מעלה את הפרודוקטיביות של המתקן, אך אם הוא חם מדי, התבואה תישרף. לכן מערכת בקרת טמפרטורה כלולה תמיד בעיצוב המייבש.

כיצד מייבשים תירס בקנה מידה תעשייתי

לרוב בקנה מידה תעשייתי מיובשים תירס על הגביע. לשם כך משתמשים במייבש גרגר קאמרי. התהליך מתרחש בטמפרטורות שבין +35 ל- + 50 מעלות צלזיוס.

הסרת 1 ק"ג לחות דורשת כ- 8.5 מג"ג אנרגיה תרמית. יעילות מייבשי החדרים היא כ 35% - ומייבשי מייבשי - 60%.

בשלב הראשון הם מתחילים בחימום מקדים של חומר הגלם. לשם כך, השתמש בטמפרטורות גבוהות, מכיוון שהעובר מתחמם לאט יותר.על סמך ניסיון מדעי, חימום בטמפרטורה של + 50 מעלות צלזיוס מקטין את זמן הייבוש של חומרי הגלם בשבע שעות ומגביר את תפוקת הלחות בכמעט 11%. כתוצאה מכך, תפוקת הצמח עולה ב 22% בהשוואה לייבוש קונבנציונאלי.

התירס מיובש תחילה על הגביע, מכיוון שקשה להפריד בין הגרעינים הרטובים ללא נזק. האוזניים מיובשות לתכולת לחות של 18-20%, לאחר מכן הגורן נדור. ואז הוא נשלח לייבוש סופי.

יש טיפול מבודד. זה מאפשר לך להגדיל את הפרודוקטיביות של היחידות ב- 20-30%. העיקרון הוא להעלות את הטמפרטורה בהדרגה.

זה מעניין:

מהי מחרשת תירס ואיך להכין אותה בעצמך

כיצד לנקות תירס מדגנים בבית: פריצות החיים הטובות ביותר לעיבוד מהיר של ירק

כיצד להבדיל בין תירס ההזנה לבין תירס המזון והשימושים משני הסוגים

מפרט מייבש ומידות

בשנים האחרונות נעשה שימוש לרוב במייבשי תבואה. המאפיינים הטכניים של היחידות מוצגים בטבלה.

מאפיין תעריף מינימלי שיעור מקסימאלי
הסרת הלחות מתירס מ 25% עד 15%, t / h 2,5 22
קיבולת, m³ 16 78
כוח, קילוואט 12 60
צריכת גז טבעי לטון, m³ 1,1 1,1
גובה, ז 10,5 24,9
אורך, מ 5,35 6,5
רוחב, ז 5 5,7

איך להכין מייבש תירס עשה זאת בעצמך

קל להכין מייבש מייבש תירס במו ידיכם. לא ניתן להשוות את הביצועים שלה לעומת עמיתים במפעל, אך העלות תהיה מינימלית.

אילו חומרים ניתן להכין

כדי לייצר מייבש, תצטרך את החומרים והכלים הבאים:

 • חבית מתכת;
 • צינור מתכת בקוטר 200 מ"מ;
 • טורבופן;
 • צינור עמיד בחום לטורבופן (זה בדרך כלל גומי, אך יש גם מתכת);
 • גזיה;
 • מכונת ריתוך;
 • תרגיל;
 • בולגרית.

הוראות שלב אחר שלב

לאחר הכנת כל החומרים הם מתחילים להרכיב:

 1. בצינור עם חתך של 200 מ"מ, חורים נעשים עם מקדחה על כל המשטח במרחק של 20 מ"מ זה מזה. קוטר החור - 2-3 מ"מ. החלק העליון מבושל.
 2. באותו צינור ובחבית, נחתך חור אחד כל אחד בקוטר שהוא חופף לצינור לטורבופן.
 3. בצד הנגדי, דלת נחתכת לחבית בתחתית. יהיה צורך בכדי לחלץ את התבואה.
 4. הצינור הגדול מוחדר לחבית כך שהחורים יתיישרו. לאחר מכן הם מרותכים.
 5. חבר את הטורבופן. לשם כך הם שמו עליו צינור והכניסו אותו לצינור בחבית.

זה משלים את ההפקה. תירס מוזגים לקנה לשימוש. לאחר מכן, המבער נלקח והלהבה שלו מופנית אל הטורבופאן הפועל. אוויר חם ייכנס לצינור הפנימי, ומשם דרך החורים לחומרי הגלם היבשים.

כיצד לייבש תבואה ללא מייבש

נפחים קטנים של תבואה מיובשים לרוב באוויר. לשם כך, קח סוג כלשהו של חומר גיליון והניח אותו במרחק של כמה סנטימטרים מהקרקע. אחר כך מורחים עליו תירס. השמש תגרום להתייבשות האוזניים.

לאחר שבוע מוציאים את הגרגירים מהגביעים ונשלחים לייבוש סופי. חומרי הגלם מועברים מתחת לחופה ושופכים על הבד. המקום צריך להיות מאוורר היטב. כדי שחומר הגלם לא יתחיל להירקב, הוא מערבב מדי יום.

אנשים רבים משתמשים גם בתנורי חימום חשמליים. תבואה מוזגת למיכלים נמוכים עם שכבה של עד 2 ס"מ ומונחת בסמוך לתנור. כדי להבטיח את זרימת האוויר, משמש גם מאוורר.

התירס מיובש גם מעל הכיריים. לשם כך הוא מוזג לרשתות. האוויר החם יסיר בהדרגה לחות מהשעועית בזמן שאתה מבשל.

מייבשי פירות מודרניים עושים את העבודה גם כן. לשם כך, הדגנים המופרדים מהגביעים מונחים על הסורגות בשכבה אחת. מיובש בטמפרטורה של 40 מעלות צלזיוס כל 1.5 שעות מעורבבים את הגרגירים והמגשים משנים אותם.

מהו מייבש תירס, איך זה עובד ואיך להכין אותו בעצמכם

זה מעניין:

מהו זרע תירס: עיקרון הפעולה, סקירת הדגמים הטובים ביותר

מה זה מרכך תירס, איך זה עובד ואיך מייצרים יחידה כזו במו ידיכם

סיכום

תירס מיובש הן בבית והן בעבודה. זהו תהליך פשוט. ציוד מפעל מאוזן ויעיל יותר, אך יקר. לפיכך, חקלאים רבים מעדיפים להכין מייבש מייבש שלהם. זה ידרוש מעט חומר, שמחציתו ניתן למצוא בכל בית.

הוסף תגובה

גן

פרחים