כיצד ניתן לעבד דומדמניות מפריחה לבנה על פירות יער ומהי הסיבה להופעתה

דוּמדְמָנִית - צמח מעובד חורפי ועמיד בצורת בעל תפוקה גבוהה. עם זאת, לעתים קרובות מחלות משפיעות עליו. בתחילת הקיץ, גננים עשויים לשים לב שהפירות מכוסים בפריחה לבנה. מה לעשות במקרים כאלה ואיך להציל את הבציר? אנו אגיד לך כיצד לאבחן נכון את המחלה ולבחור טיפול יעיל באמצעות כימיקלים ותרופות עממיות.

גורם להופעת פריחה לבנה על פירות יער ועלים

פריחה לבנה על צמח היא אחד הסימנים למחלת דומדמניות... תסמין זה טבוע בספירוטקה (טחב אבקתי) ובנקודה לבנה בשלב האחרון של ההתפתחות. בשני המקרים, הסוכן הסיבתי למחלה הוא פטריה.

Spheroteka (טחב אבקתי) מהדק יורה דומדמניות ופירות יער עם פריחת לבד לבנה. הגרגרים מושפעים קשה בתחילת ההבשלה ומפסיקים להתפתח. פריחה לבנה מופיעה לעיתים רחוקות על העלים, התרחשותה אופיינית יותר ללהב עלה הדומדמניות.

עם הזמן האזורים הנגועים הופכים לצבעי חום-צהוב, העלים מתכרבלים ומתייבשים. יורה מתכופף, מתכהה ומת.

זנים עמידים למחלות: הסנטור, גרושנקה, קולובוק, רודניק, לאדה, רוסית.

Septoria (כתם לבן) מאופיין במראה של כתמים על העלים. הם בדרך כלל בצבעים בהירים עם גבול כהה יותר, אך יכולים להיות צהובים או אפורים-חומים. עם התפתחות המחלה, הכתמים צומחים ותופסים כמעט את כל שטח העלה, ובאמצעם ניתן לראות mycelium עם נקודות שחורות. בהיעדר טיפול בזמן, ספטוריה של דומדמניות באה לידי ביטוי בסימפטומים הבאים:

  • ייבוש עלים ושפיכתם בטרם עת;
  • ייבוש צמרות הקלעים;
  • קמטים, כיפוף הגבעולים.

כיצד ניתן לעבד דומדמניות מפריחה לבנה על פירות יער ומהי הסיבה להופעתה

הזנים קופרופר, גרושנקה, מלכית, שאנון, בריל עמידים יחסית לספטוריה.

שתי המחלות מתפתחות עקב לחות אוויר גבוהה (60-80%) בטמפרטורה של + 20 ... + 30 מעלות צלזיוס ואי עמידה בדרישות האגרוטכניות. בתנאי מזג אוויר כאלה, לא מומלץ להאכיל את האווזוביה בחנקן, מכיוון שגידול הצמח המוגבר יביא לפעילות האלימה של הפתוגן.

להשוואה... ל מַחֲלָה מועדים יותר לזנים גדולים יותר של דומדמניות, לעתים קרובות גזם.

איך להיפטר ואיך לעבד דומדמניות מפריחה לבנה על פירות יער

ללא קשר מסוג המחלה ראשית, כל הקלעים והגרגרים הפגועים מוסרים ונשרפים... כדי להתגבר על המיסיליום משתמשים באמצעים מורכבים, כולל אמצעי מניעה.

בסתיו, למניעת התפשטות הפטרייה, החתכים נחתכים לרקמה בריאה. האדמה מתחת לנטיעות נחפרת באופן קבוע, העלים שנפלו נהרסים, האדמה משוחררת.

המאבק בספרוטקה וספטוריה מתבצע עם קוטלי פטריות. בשלב מוקדם של גילוי המחלה, מנסים תרופות עממיות.

אמצעי בטיחות במהלך העיבוד

במהלך העיבוד משתמשים בציוד מגן. פיתרון העבודה מוכן במקום מאוורר, באופן אידיאלי בחוץ. כאשר עובדים עם קוטלי פטריות אסור לעשן, לשתות מים ומזון. לאחר סיום הטיפול, התקלחו והחליפו בגדים.

חָשׁוּב! אם התמיסה נכנסת לדרכי הנשימה או לפה, יש להתייעץ עם רופא מייד.

קוטלי פטריות לטיפול בצמחים צמחיים משמשים לפני זיהום אפשרי או מייד לאחריו.

בכפוף למינונים המומלצים ותזמון נכון, ההכנות אינן פיטוטוקסיות. משך עצירת החזקת הפטריות על פני השטח או בתוך הצמחים תלוי בתכונות התכשירים ובמצבים המטאורולוגיים לאחר ההשקיה.

הזמן המומלץ לטיפול האחרון בשיחים הוא 20 יום לפני הקטיף. לאחר הזמן שצוין ניתן לאכול את הגרגרים.

כימיקלים ותרופות

כיצד ניתן לעבד דומדמניות מפריחה לבנה על פירות יער ומהי הסיבה להופעתה

טיפול כימי מתבצע במזג אוויר יבש ורגוע, בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב המאוחרות, כשאין פעילות קרני השמש. הקפד להשתמש בבגדי מגן, הנשמה, כפפות. המינון נצפה בקפדנות.

מספטוריה

בסימנים הראשונים לזיהום, כל האזורים שנפגעו מסולקים. בין המספר הגדול של התרופות, הבאים הוכיחו את עצמן בפועל.

נוזל בורדו

זוהי תערובת של סולפט נחושת וסיד מתוק... להשקיה השתמש בתמיסה של 1% ו- 3%. האחרון מקובל לעיבוד האביב, עד שהניצן נשבר. בקיץ משתמשים בפתרון של 1%. המוצר אסור לשימוש בתקופת הפריחה.

כדי להכין תמיסה של 1%, 50 גרם של סולפט נחושת מדולל בליטר מים חמים. בכלי אחר מערבבים 1 ליטר מים ו -150 גרם סיד. אל תשתמש במכלי מתכת. הנוזל עם ויטריול מוזג לכלי עם סיד בזרם דק, תוך ערבוב מתמיד. להוסיף עוד 3 ליטר מים, לערבב ולהמשיך להשקיה.

תהליך הכנת תמיסה של 3% זהה, רק מספר המרכיבים גדל: גופרתי נחושת - 150 גרם ל -1.5 ליטר מים, סיד - 350 גרם ל -2.5 ליטר. בסוף מוסיפים עוד 1 ליטר מים כך שנפח התמיסה המוגמר בשקע הוא 5 ליטר.

בתקופה שבין האביב לסתיו, המספר הכולל של הטיפולים בצמחי הפירות והפירות יער לא יעלה על 3 פעמים.

להשוואה. כדי להימנע משריפת הצמחים, נבדקת התמיסה אם קיימת חומציות עם נייר לקמוס או מסמר ברזל. אם יש יותר מדי נחושת, הנייר יהפוך לאדום ועל הציפורן ציפוי אדמדם. ליים נטרפים מוסיפים להפחתת החומציות.

כדי למנוע זיהום, באביב, לפני שבירת הניצן, מטפלים בשיחים ב -1% "ניטרופן" או גופרת נחושת.

"קפטן"

אנלוגי של נוזל בורדו. זוהי אבקת הרטבת מים המדכאת את התפקודים החיוניים הבסיסיים של פטריות. תואם לקוטלי פטריות אחרים, לא פיטוטוקסיים.

ההשפעה הטיפולית מושגת תוך 36 שעות מרגע זיהום הפתוגן. השתמש בתרופה אך ורק על פי ההוראות. לקבלת השעיה של 0.3-0.5%, שיעור הצריכה הוא 30-50 גרם לכל 10 ליטר מים.

"פתלאן"

רעילות נמוכה לבני אדם. ניתן להשתמש עם מרבית קוטלי הפטריות למעט אלקליין. להשקיה של גידולי פירות ופירות יער משתמשים בתחליב של 0.3-0.5%.

לעיבוד דובדבנים הם מגודלים באופן דומה ל"קפטן ".

"חומינסין"

תרופה עם רמת רעילות מופחתת. מומלץ לעיבוד בעונת הגידול. הפתרון העובד מוכן בשיעור של חבילה אחת (40 גרם) של המוצר לכל 10 ליטר מים.

מספרוטקה (טחב אבקתי)

בחירת המוצר המתאים תעזור לשמור על הקציר הנציגים היעילים ביותר של קבוצה זו מוצגים להלן.

Fundazol

הרבגוניות של התרופה מאפשרת להשתמש בה לעיבוד צמחים בוגרים ולהלבשת זרעים לפני כן נְחִיתָה. דורש זהירות בשימוש, מכיוון שהמוצר רעיל ביותר. עם זאת, בשל העובדה כי התרופה אינה נספגת עלים ועלים, אין לה השפעה פיטוטוקסית.

לא תואם לפתרונות אלקליין. בשלושת הימים הראשונים לאחר הטיפול הוא מדכא את התפתחות הפטריות והורס תאים. ב 7 הימים הבאים זה עובד כסוכן מגן.

קצב הצריכה: 10 גרם לכל 10 ליטר מים. תדירות השימוש - לא יותר מפעם אחת תוך 10-12 יום. היצרן מבטיח אפקט מיידי - שעתיים לאחר ההשקיה.

כיצד ניתן לעבד דומדמניות מפריחה לבנה על פירות יער ומהי הסיבה להופעתה

"טוֹפָּז"

הוא מסוגל לדכא את הצמיחה של mycelium 3 שעות לאחר היישום הראשוני.מומלץ להתחלף עם קוטלי פטריות אחרים בגלל הופעת העמידות של הזיהום הפטרייתי לתרופה.

אטום למים, הוא בעל השפעה ממושכת, המפחיתה את העומס על צמחים ומפחיתה את מספר הטיפולים הכימיים. השימוש בכל שלב בעונת הגידול מותר. שיעור הצריכה: 1 מ"ל לחמישה ליטר מים. מותר להכפיל את הנפח בעת עיבוד שיחים גדולים. ניתן להשתמש בכל תנאי מזג האוויר.

"HOM"

אחד הקוטלי פטריות היעילים ביותר, אנלוגי לנוזל בורדו. הוא נשטף בקלות על ידי גשם, ולכן עדיף להשתמש בו בתקופה של הסיכוי הנמוך ביותר לשקעים. הטיפול במהלך הפריחה מתבצע במקרים חריגים, רק בשעות הערב.

בעונת הגידול, לא מומלץ להשתמש במוצר יותר מארבע פעמים. פיתרון העבודה מוכן על פי התוכנית: 40 גרם לכל 10 ליטר מים.

Previkur אנרגיה

מוצר מורכב המשלב פעולה של קוטל פטריות וחומר הדברה. מדכא כמעט לחלוטין פתוגנים בזמן קצר (עד 3 ימים). לא פיטוטוקסית. הוא מפעיל את תהליכי הצמיחה של הצמח ומחזק את מנגנון ההתנגדות שלו לזיהום. שיעור הצריכה: 1.5 מ"ל לליטר מים.

להילחם עם תרופות עממיות

כיצד ניתן לעבד דומדמניות מפריחה לבנה על פירות יער ומהי הסיבה להופעתה

תרופות עממיות במאבק נגד טחב אבקתי וכתם לבן משמשות בין אמצעים מורכבים, כשיטה עצמאית הם לא יעילים.

כטיפול עזר, גננים משתמשים:

  1. מולין טרי. חלק 1 של המולין מגודל בשלושה חלקים של מים ומותר להתבשל במשך 3-4 ימים, לאחר מכן הוא מסונן ושוב מדולל ביחס 1: 3. יש למרוח את התמיסה במטאטא ולא במרסס, כדי לא לסתום את המרסס.
  2. אפר סודה. 50 גרם נתרן קרבונט מומסים בכמות קטנה של מים, מוכנס 10 מ"ל של סבון נוזלי ונפח התמיסה מביא ל 10 ליטר. הם מעובדים ערב הפריחה ואחריה.
  3. תמיסה מבוססת חלב חמוץ. מי גבינה וקפיר מתאימים גם הם. מוצר החלב מדולל במים ביחס של 1 ליטר ל- 9 ליטר מים. ההליך מתבצע 3 פעמים, כל 3 ימים.
  4. אפר עץ. 3 ק"ג אפר יוצקים לדלי מים חמים. תן לו להתבשל למשך 24 שעות, לסנן. מעוברים שיחים לפני הפריחה ואחריה. חזור על ההליך עד שהסימפטומים נעלמים לחלוטין. תדירות העיבוד היא פעם אחת לכל 7 ימים.
  5. "תערובת מסוכנת"... 1 טבליות אספירין, כפית סבון נוזלי, 1 כף. l. סודה ו 1 כף. l. שמן צמחי מעורבב ומדלול עם 4-5 ליטר מים. מעובד לאורך כל עונת הגידול בתדירות של פעם אחת בתוך 14 יום.

על מנת למנוע זיהום של שיחים במחלות ומזיקים בתחילת האביב, כאשר השלג עדיין לא נמס, מטפלים נטיעות במים רותחים בעזרת מרסס.

סיכום

Spheroteca ו- septoria הם מחלות של דומדמניות עם פריחה לבנה על פירות יער. הטיפול מורכב ולעתים קרובות ארוך. מחלות מתקדמות אלו יכולות להרוס את כל היבול של אפילו זני הדובדבן הפורה ביותר ודורשים גילוי בזמן. טיפול במטעים, מניעת מחלות ושימוש בכימיקלים לטיפול יאפשר יבול שופע בכל שנה.

הוסף תגובה

גן

פרחים