עיתוי וטכנולוגיה לגיזום שיחי דומדמניות ואוכמניות באביב, קיץ וסתיו

בתנאים נוחים, דומדמניות ודומדמניות נושאות פרי עד 20 שנה. פרקטיקות חקלאיות תקינות, כולל גיזום קבוע והחלפה מתוזמנת של ענפים ישנים בקציצות צעירות ופרודוקטיביות יותר, תומכות בבריאות ופריה של שיחים. ללא גיזום, צמיחת הקלעים מאטה, הפירות יערים קטנים יותר, והתשואה יורדת. שקול מתי לגזום דומדמניות ודומדמניות - באביב או בסתיו, האם מותר לעשות זאת בקיץ וכיצד לבצע את ההליך כראוי.

מתי לחתוך דומדמניות ודומדמניות

עיתוי וטכנולוגיה לגיזום שיחי דומדמניות ואוכמניות באביב, קיץ וסתיו

שיחי ברי גיזום בעיקר באביב ובסתיו. גיזום הקיץ הוא הכי פחות נפוץ. ההערכה היא כי במצב עלים אי אפשר לבדוק באופן איכותי את השלד ולנתק את הענפים הנחוצים.

באביב השיחים נבדקים בקפידה ומוסרים ענפים מתים, יבשים ופגומים. העיקר להיות בזמן לפני תחילת זרימת המוהל.

נפילה - הזמן החיובי ביותר בשנה להליך זה. צמחים רדומים או מתכוננים לכך, ענפי השלד נראים בבירור, כך שהסיכון לכריתת הקלעים הלא נכונים הוא מינימלי.

גיזום דומדמניות ודומדמניות באביב

עיתוי וטכנולוגיה לגיזום שיחי דומדמניות ואוכמניות באביב, קיץ וסתיו

גיזום האביב של השיחים מתבצע לפני זרימת המיץ וההנעה - במרץ - אפריל. הם משתמשים בגזם חד עם להבים חלקים בכדי להסיר צמיחת יתר וקלעים. ענפים ישנים עבים נחתכים בעזרת מסור גינה או מסור. המכשיר מחוטא מראש בתמיסה של פרמנגנט אשלגן או אלכוהול רפואי.

מחזור ההיווצרות של שיח דומדמניות הוא 6 ליטרלא. הגיזום הראשון נעשה לאחר הירידה. הענף מוסר לחלוטין ומשאיר 2-3 ניצנים מפותחים. בסוף השנה הראשונה להתפתחות, 5-6 יורה חזק צריכים להיווצר על השיח.

שנה הבאה חותכים ענפים מהסדר השני ומשאירים 4-8 ניצנים על כל אחד מהם. צמרות הקלעים החזקות ביותר צבטות. יורה שנתי מעובה וחולה מסולק לחלוטין. בשנה השלישית מקצרים ענפים שנתיים רב-שנתיים וחזקים ומשאירים ⅓ מהאורך.

אחרי 2-5 שנים, בשיא הפרי, נותרו 10-15 ענפים רב שנתיים על שיח שנוצר כהלכה. בקליעה ישנה אך עדיין מפריחה את הקצוות עם צמיחה חלשה.

במשך 6-7 שנים מומלץ לחתוך לבסיס ענפים בני יותר מחמש שנים. ההליך מבוצע בהדרגה במשך 2-3 שנים. חשוב לחכות שיופיעו יורה צעיר וחזק. אם תחתוך את כל הענפים הישנים בו זמנית, השיח ימות. ענפים ישנים של דומדמניות שחורות מוכרים על ידי קליפת עץ חומה, גידולים חלשים, אורכם עד 10 ס"מ, ניצנים לא מפותחים וענפי פרי יבש.

בעתיד, מצב השיח נשמר על ידי חיתוך בהתאם לתכנית הסטנדרטית.... ענפים ישנים ופירותיים נחתכים, ומשאירים יורה צעיר וחזק.

ענפי שלד של דומדמניות לבנות ואדומות, בניגוד לדומדמניות שחורות, הם עמידים יותר. ענפים ישנים מוסרים לחלוטין 7-8 שנים לאחר השתילה. מוחלש בגיל 5-6 שנים, מחדשים על ידי גיזום על הסתעפות לרוחב.

רוב ניצני הפירות נוצרים בגידולים שנתיים, כך שלא ניתן לנתק אותם. אחרת, איכות היבול בעונה הבאה תרד.

התייחסות. זנים רבים של דומדמניות אדומות ולבנות מועדים להיווצרות אינטנסיבית של יורה בזלית. שיחים כאלה זקוקים לדילול זהיר יותר.

זני דומדמניות סמנה ענפי שלד קצרי מועד, כך שהוא מסולק על ידי אנלוגיה עם דומדמניות שחורות. הזנים העמידים יותר Yubileiny והרוסיים גוזמים 7-8 שנים לאחר השתילה.

לעתים קרובות משתמשים ב דומדמניות גיזום אנטי אייג'ינג ודק על ידי אנלוגיה לתכנית של דומדמניות אדומות. האביב נחשב לזמן האידיאלי להיווצרות שיחים. ההליך מבוצע לפני שבירת ניצן או מועבר חלקית לסתיו. באביב מתבצע גזירה מדוקדקת של ענפים חולים ופגועים ובסתיו מוסרים ענפים ישנים ומעבים.

לא מומלץ להשאיר גזעים לאחר הגיזום, מכיוון שהם הופכים למקום חורפי אידיאלי לזחלי מזיקים. גננים מייעצים להסיר ענפים לבסיס. בנוסף, חוטים עליונים מסתובבים צומחים על הגדם, שמגבילים את הצמיחה של אפס. בנטיעות דומדמניות מעבות מוסרים ענפים פגומים, יבשים ומוחלשים.

זה מעניין:

מדוע דומדמניות הופכות צהובות ויבשות בקיץ ומה לעשות עם זה

היכן המקום הטוב ביותר לשתול דומדמניות בגינה

גיזום האביב תורם ל:

 • התחדשות של דומדמניות מזדקנות ושיחי דובדבן;
 • אספקת מינרלים לשחלות;
 • הפחתת הסיכון לזיהום עם נבגים פטרייתיים;
 • היווצרות נכונה של יורה צעירה;
 • הגדלת התשואות.

יש רק חיסרון אחד: אם תבצע את ההליך במהלך תקופת זרימת הזרע והיווצרות ניצני פרי, אתה יכול לאבד שיחי פירות יער באופן חלקי או מלא.

עיתוי וטכנולוגיה לגיזום שיחי דומדמניות ואוכמניות באביב, קיץ וסתיו

איך לגזום בסתיו

הסתיו הוא התקופה החיובית והבטוחה ביותר לחיתוך שיחי פירות יער... הניצנים עליהם מתחילים לפרוח בתחילת האביב, כאשר האיום בכפור חוזר הוא גדול. בסתיו הגיזום מתבצע ללא פחד וענפים ישנים, פגועים, חולים ופוריים מוסרים ללא אובדן פריון. במהלך תקופה זו מבצעים לרוב גיזום סניטרי.

היתרונות של ההליך:

 • בדיקה מלאה של שלד השיח;
 • הצמח נמצא במנוחה וסובל גיזום ביתר קלות;
 • גישה לכל הסניפים;
 • אפשרות לשילוב גיזום וקציר של ייחורים לשתילה בעונה הבאה.

ערכת גיזום סתיו של פירות יער:

 • ענפים פגומים, ישנים ושבורים נחתכים לחלוטין בעזרת מכשיר חד;
 • הסר את כל הענפים המתעבים;
 • 5-6 שנתי, 4 ילדים בני שנתיים, 3 ילדים בני שלוש, 2-3 יריות בנות ארבע נותרים על השיחים.

בסך הכל, 20-25 ענפים חזקים צריכים להישאר על השיח. גיזום סתיו מתאים לשיחים חורפיים וקצרים שיש להם אפשרות לבלות את החודשים הקפואים תחת מעטה שלג.

גיזום קיץ של דומדמניות ודומדמניות

עיתוי וטכנולוגיה לגיזום שיחי דומדמניות ואוכמניות באביב, קיץ וסתיו

גיזום הקיץ מתבצע בכדי להסיר ענפים לא מפותחים הנוטלים תזונה נוספת מהצמח. ללא המינרלים הדרושים, פירות יער גדלים קטנים או אינם מופיעים כלל. הקיץ מותר גיזום דובדבן להסרת פגמים (5 מ"מ מהבסיס) ויורה חולה.

כדי להשיג יבול דומדמניות איכותי, מומלץ לאסוף חלק מהגרגרים (כאשר מגיעים ל- ¼ מהגודל). הגיזום משפר את הצמיחה וההתפתחות של השיח, מסייע ליצירת צורתו המסודרת בקוטר של 55-60 ס"מ.

חתך דומדמניות עדין מתבצע באמצע יולי, לאחר הפרי. זה יעזור להגיע לפירות יער בתוך השיח ולהאיץ את הבשלתם בגלל הגישה של אור השמש.

חָשׁוּב! באוגוסט מבצעים גיזום רציני יותר - כל הענפים השבורים והחולים מוסרים מתחת לבסיס. לאחר מכן מתחיל צמיחה אינטנסיבית של יורה צעירים המשמשים להתרבות בעונה הבאה.

גיזום שיחי דומדמניות התחילו בשנת הנטיעה: בחרו 3-4 יורה חזקה ובריאה, חתכו אותם ל 2 או 3 ניצנים, השאר מוסרים לחלוטין.

גיזום דומדמניות בן שנתיים מתבצע בסוף יולי... הענפים מתקצרים על ידי 2 ניצנים, אך לא יותר מ- 10 ס"מ. ההליך מתבצע ליצירת יורה לרוחב ולעידוד התפתחות ניצנים תת קרקעיים. בנוסף נחתכים ענפים לרוחב הצומחים אופקית או כלפי מטה. הם מפריעים להיווצרות נכונה של יורה צעירים וניצני פרי.

כללי הגיזום עבור דומדמניות בנות שלוש תואמים את הנוהל של שיחים בני שנתיים.חתך גזר שנתי וענפים צעירים שגדלים פנימה בעזרת גיזום חד. במקביל מוסרים הקלעים שמעבים את השיח.

גיזום דומדמניות בן 5 שנים נעשה לאחר הקטיף... שיחי מבוגרים נחתכים בסוף יולי - תחילת אוגוסט, לאחר סיום הפרי. לשם כך משתמשים בתכנית הבאה:

 • יורה שנתי מנותק, למעט 3-4 מבטיחים;
 • צבט ענפים שנתיים בגודל 10-15 ס"מ לפיתוח טוב יותר;
 • לקצר ענפים לרוחב בני 2-4 עם 4 כליות;
 • ענפים בני 5 נחתכים לחלוטין בגובה הקרקע.

רצוי לשלב גיזום סניטרי, מכונן ומצעיר מחדש של דומדמניות ודומדמניות במטרה לקצור מקצבים ייחודיים לגזירה.

לדומדמניות אדומות ולבנות מבנה דומה של שיחים ופירות. ענפים בני 7-8 נחשבים לישנים עבורם, ושיא הפריון מתרחש בגיל חמש. גיזום הקיץ של דומדמניות לבנות ואדומות מתבצע בסוף יולי, לאחר הקטיף.

מומלץ להשתמש בתכנית הבאה:

 • לחתוך את כל הקלעים הפנימיים הצעירים, להצל על ענפי הפרי;
 • יורים בני 2-3 שנים לא נוגעים;
 • ענפים ישנים ופירותיים מנותקים לחלוטין;
 • יורה אפס הצומח מהקרקע נחתך או קבור כדי להשיג ייחורים;
 • ענפים יבשים, פגועים וחולים מוסרים לחלוטין.

בגיזום הקיץ הם קובעים את כיוון הצמיחה של הקלעים ויוצרים בצורה נכונה את השיח. זה משפר את הבשלת הגרגרים.

החיסרון של ההליך הוא הסבירות להסיר יורה עם פוטנציאל גבוה לפרי בעונה הבאה.

סיכום

גיזום שיחי פירות יער הוא אחד השלבים החשובים ביותר של הטכנולוגיה החקלאית, ומסייע לשמירה על בריאותם ופירותיהם של הצמחים. ההליך מבוצע באביב, בקיץ או בסתיו, תלוי ביעדים שלך. באביב, לפני תחילת זרימת הזרע, מוסרים ענפים קפואים, חולים ופגועים. גיזום האביב תורם להצערת שיחי הזדקנות, לאספקת מינרלים לשחלות, לירידה בסיכון לזיהום ולהיווצרות נכונה של יורה צעירה.

גיזום הקיץ של דומדמניות ודומדמניות מתבצע בכדי להסיר ענפים לא מפותחים, שבורים וחולים. בסתיו, ההליך מבוצע לאחר הקטיף, כאשר הצמחים נמצאים בתקופה רדומה ונפגעים ביתר קלות. גיזום סניטרי משולב לרוב עם גזרי גידול לנטיעת העונה הבאה.

הוסף תגובה

גן

פרחים