מה לעשות אם גרגרי האווז מכוסים בציפוי חום, כיצד לחסוך את הקציר

לגידול יבול טוב של דומדמניות, השקיה והלבשת לבד אינה מספיקה. חשוב לבדוק באופן קבוע שיחים על נזק חיצוני - הם מאותתים על מחלות שעלו. אחד הסימנים הנפוצים ביותר לזיהום הוא כתמים חומים עלים, יורה ופירות. הם מצביעים על הופעת טחב אבקתי, חלדת גביע, אנתרקנוזה או ספטוריה על השיח.

המאמר יגיד לך מה לעשות אם יש פריחה חומה על העלים והגרגרים של הדובדבן ואיך לרפא צמחים חולים.

מדוע גרגרי יער דוביים מכוסים בציפוי חום

פריחה חומה על דומדמניות היא סימן למחלות פטרייתיות ונגיפיות. רובד מתפשט באופן מקומי או ברחבי הצמח, תלוי במידת הזיהום. לפעמים כתמים חומים נגרמים כתוצאה ממחסור במיקרו-תזונה או כללים לא תקינים נְחִיתָה וטיפול.

חֲלוּדָה

חלודה מוכרת בקלות על ידי כתמים חומים-כתומים על פרחים, גבעולים ועלים. הסוגים העיקריים של חלודה הם גביע (המתבטא בנפיחות) או עמודים (כתמים). מחלה מתרחשת עקב לחות גבוהה, השקיה תכופה, נטיעות צפופות.

היפטר מחלודה עם קוטלי פטריות או 1% נוזל בורדו. פעם ראשונה דומדמניות מעובדות במהלך פריחת העלים, השני - בזמן הנץ. סיים את העיבוד לאחר הפריחה.

טחב אבקתי

מה לעשות אם גרגרי האווז מכוסים בציפוי חום, כיצד לחסוך את הקציר

טחב אבקתי הוא אחת המחלות השכיחות בגידולים גננים. זה משפיע על כל חלקי הצמח, מתבטא באופן פעיל בסוף אפריל - תחילת מאי, כשמזג ​​האוויר החם נכנס פנימה. תחילה, המחלה מתבטאת כציפוי לבן, שהופך במהרה לכתמים חומים מטושטשים.

היורה המושפע מעוות, העלים מתייבשים ומתכופפים, הפירות מפסיקים לצמוח. כאמצעי מניעה משתמשים באמוניום חנקתי כנגד טחב אבקתי. עבור 10 ליטר מים יש 50 גרם של התרופה, התמיסה המתקבלת היא לחה בעלים וקלעים. מעבד לפני הפריחה ביום ללא רוח.

פְּסִיפָס

מה לעשות אם גרגרי האווז מכוסים בציפוי חום, כיצד לחסוך את הקציר

מחלה נגיפית מתרחשת עקב אי עמידה בכללי החיטוי, חום ולחות גבוהה. לפעמים הגורם לזיהום הוא חרקים ומכרסמים, הנושאים את הנגיף. בשל הפסיפס העלים מכוסים בתבנית צהובה בהירה העוברת לאורך הוורידים הראשיים.

גשם, טל וערפל תורמים למחלה. אם הפסיפס לא מתגלה בזמן ולא ננקטים אמצעים, השיח מאט בהתפתחות, ובמהרה מת לגמרי. הסוכן הסיבתי לפסיפס הוא עמיד בפני כפור, מתפשט במהירות על ידי הרוח. המאבק במחלה זו מתבצע מתחילת האביב ועד סוף הסתיו.

ספחת

מה לעשות אם גרגרי האווז מכוסים בציפוי חום, כיצד לחסוך את הקציר

מחלת פטרייה פוגעת בעיקר בעלים - כתמים אפורים מלוכלכים עם צורת גבול חומה על הצלחות. לאחר 3-5 ימים מופיעים כתמים כהים - אלה מוקדים של נבגים זיהומיים. העלים מתייבשים ומתכרבלים, לאחר מכן הם נופלים.

אם נמצאים עלים נגועים, הם מוסרים ונשרפים. אחרת, צמחים סמוכים יחלו. ספטוריה מופיעה בגלל עשבים שוטים ועלים שנפלו, המאגרים על עצמם נבגים נגועים. לכן חשוב לפקח על ניקיון האדמה ולהסיר את כל העשבים בזמן.

אנתרקנוזה

נבגים פטרייתיים מתרבים על העלים שנפלו.הסימן של אנתרקנוזה הוא כתמים חומים קטנים בקוטר של עד 1 מ"מ, המופיעים על עלי דובדבן. זה האחרון נושר במהירות, ואילו אנתרקנוזה מתפשטת ליורה ולפירות.

המחלה פוגעת בשורשי העלים וגבעולי המשפיעים על התשואה. זה קורה באופן פעיל במיוחד במזג אוויר גשום. אם לא יינקטו אמצעים בזמן, המחלה תהרוס עד 80% מהיבול ותדביק עצי פרי ושיחים אחרים. כמו כן, בשיחים הנגועים באנתרקנוזה, מופחת צמיחת הקלעים הצעירים.

כתמים חומים על פרי דומדמניות

מה לעשות אם גרגרי האווז מכוסים בציפוי חום, כיצד לחסוך את הקציר

הגורם השכיח ביותר לכתמים חומים על פירות יער הוא טחב אבקתי מתקדם.... במקרה זה, אין הגיון להילחם במחלה, עדיף להסיר מייד את השיחים הנגועים ולשרוף אותם מעל חלקת הגן.

הצמחים הנותרים מטופלים בתמיסת נוזל בורדו או סולפט נחושת. לצורך טיפול מונע בראשית האביב, מושקים את השיחים במים רותחים כדי להרוס מיקרואורגניזמים פתוגניים. יהיה כדאי לרסס את האווזובית עם תמיסה של אפר עץ - במשך 10 מים, 300 גרם של חומר יבש נדרש.

על העלים

על העלים נוצרים כתמים חומים בגלל היעדר יסודות קורט. תסמיני מחסור אינם מופיעים באופן מיידי, אך לאחר 1-2 חודשים. הצמח נחלש ומאט בצמיחה, עלים משנים צבע, היווצרות הפירות פוחתת, מערכת השורשים נחלשת. המחסור באלמנטים קורט מחודש על ידי הצגתו לאדמה חומוס או ורמיקומפוסט. דשני גינה מורכבים - "זדרבן", "קמירה יוניברסל", "ארגיקולה גרין" יגיעו גם הם לעזרתם. הם יבטלו את המחסור בחנקן, אשלגן, זרחן.

תשומת הלב! יעילות הדשן תלויה ביישום הנכון. דומדמניות ניזונות לפני השקיה, לאחר שחרר את האדמה לעומק של 5-7 ס"מ. לאחר מכן הוא נלחץ במים חמים, מכוון אותה אל מתחת לשורש. זה מקדם הפצה מהירה יותר של חומרים מזינים ומשפר את ספיגתם.

מה לעשות, איך להציל את הדומדמניות

תרופות קניות ועממיות עוזרות להילחם במחלות פטרייתיות ונגיפיות.

קנו כספים

פריטים שנרכשו כוללים מוצרים כימיים וביולוגיים. כימיקלים משמשים אם הצמח כבר חולה והטיפול דורש אמצעים יעילים. הביולוגיה ידידותית יותר לסביבה ומשמשת הן לטיפול והן למניעה.

השתמש ב"גאופסין "כנגד כתמים חומים. למוצר פעולה אנטי-מיקרוביאלית ופטרייתית, יעילה נגד מחלות מזיקים לחרקים... היעילות במאבק נגד פתוגנים היא 90%, התרופה אינה רעילה לבני אדם ובעלי חיים. הסוכן מדולל במים ביחס של 1:50 והתמיסה נותרה למשך 30 דקות. העיבוד מתבצע בבוקר או בערב בטמפרטורת אוויר של לפחות + 10 מעלות צלזיוס. הפעולה של "גאופסין" נצפית תוך 30 שעות מרגע הריסוס.

יעיל בשימוש ו- "Fitosporin"... זה מבטל מחלות פטרייתיות וחיידקיות, מדכא את ההתרבות של מיקרואורגניזמים מסוכנים. דומדמניות מעובדות במזג אוויר יבש, המרווח בין ההליכים הוא 7 עד 14 יום. יש למרוח "Fitosporin" בכל שלב בהתפתחות הצמח, כולל עונת הגידול והפרי. כדי להכין את הפתרון העובד, השתמשו ב 10 ליטר מים ו 15 גרם של התרופה.מה לעשות אם גרגרי האווז מכוסים בציפוי חום, כיצד לחסוך את הקציר

תשומת הלב! תושבי הקיץ פונים גם לנוזל בורדו לקבלת עזרה. הוא משמש לטיפול ומניעה והוא תקף למשך 30 יום ממועד העיבוד. ההליכים מבוצעים במהלך הניצוץ ולפני הפריחה. בקבוק ריסוס משמש לריסוס.

שיטות עממיות

תרופות עממיות משמשות למניעת הופעת כתמים חומים. רוב המוצרים מוכנים מהרכיבים הזמינים:

 1. 20 גרם סודה + לשונית אחת. אספירין + 10 גרם סבון נוזלי + 5 ליטר מים. התרופה מסייעת נגד חלודה, טחב אבקתי ואנטרקנוזה. תושבי הקיץ מבצעים עיבוד פעם אחת בשלושה שבועות.
 2. מערבבים 10 ליטר מים רותחים עם 3 ק"ג אפר יבש. להתעקש במשך יום ולהתאמץ.יש לרסס דובדבנים במרווחים של 2-3 שבועות. מדללים את משקע האפר במים ושופכים אותו על הצמח.
 3. מערבבים 9 ליטר מים עם 1 ליטר קפיר חמוץ. מעבדים את הדומדמניות כל 3 ימים.
 4. שופכים 200 גרם קליפות בצל עם 10 ליטר מים רותחים. התעקש במשך יומיים, עבד את הדומדמניות לפני הפריחה.
 5. מערבבים 30 גרם סודה עם 50 מ"ל סבון נוזלי וממיסים בתוך 10 ליטר מים. בצע עיבוד לפני ואחרי הפריחה.

כיצד לבצע את העיבוד בצורה נכונה

יום יבש נבחר לעיבוד. הזמן הטוב ביותר הוא בוקר (לאחר שהתייבש הטל) או ערב (לאחר השקיעה). אם מרססים דומדמניות בשמש, התכשירים מתייבשים במהירות והופכים פחות יעילים.

עשבים ועלים מוסרים לפני ההליך. אם השיח מרוסס באביב, לפני כן עליהם לבצע קִצוּץ, הסר את כל הקלעים הישנים והחולים. חל איסור לעבד את הצמח בתקופת הפריחה.

תשומת הלב! כאשר משתמשים במוצרים כימיים או ביולוגיים, קיימים כללי בטיחות. לפני השימוש הם בוחנים את המידע על האריזה, לובשים חליפת מגן - משקפיים, כפפות ומכונת הנשמה.

כיצד לנקות לוחית

מומלץ לשטוף את הלוח מהדובדבן רק אם הוא הופיע לפני לא יותר משבוע. ככלל, זה מתרחש בגלל טחב אבקתי. בהתחלה, הפריחה בהירה, ברגע זה הגיוני לנגב את האווזובבי עם מטלית נקייה ולח - העלים והגבעול, ואז לטפל בשיח עם תמיסה של נוזל בורדו או גופרת נחושת. לאחר 4-5 ימים הפריחה הלבנה הופכת לחומה. גרגרים כאלו אינם מתאימים לצריכה.

אתה יכול גם להביס פריחה לבנה בעזרת זבל. הוא מוזג עם מים ביחס של 1: 3 ומתעקש למשך 3 ימים. דומדמניות מושקות בשורש, זה לוקח 1-2 ליטר לכל שיח.

זני דומדמניות עמידים

מה לעשות אם גרגרי האווז מכוסים בציפוי חום, כיצד לחסוך את הקציר

להקל אכילת דומדמניות, גננים בוחרים זנים עמידים. לדוגמא, זנים של מלילות ולילות לבנים פופולריים לטיפוח באזור צפון-מערב המדינה. הם נבדלים על ידי חסינות למחלות פטרייתיות, והם לא יומרניים בטיפוח. 3-4 ק"ג נקצרים משיח אחד בכל עונה.

זני Salyut ו- Prune מגודלים באזור המרכז ברוסיה. דומדמניות חורף הרדיות, מושפעות לעיתים נדירות מספטוריה, חלודה וטחב אבקתי. כל גנן מצליח לגדל יבול טעים ועסיסי, הצמח אינו גורם צרות.

באזורים הדרומיים של רוסיה, תושבי הקיץ בוחרים את הזנים קזאצ'וק וסרנדה. צמחים הם סובלניים לבצורת, לעיתים נדירות נפגעים על ידי מזיקים ומחלות. תשואת הזנים היא עד 5 ק"ג לכל שיח.

צעדי מנע

בנוסף לבחירת מגוון, תושבי הקיץ שמים לב למניעה:

 • שמור על המרחק בין השיחים לפחות 2 מ ';
 • לשתול דומדמניות במקום שטוף שמש ויבש;
 • חיטוי שתילים ואדמת גן עם תמיסה של פרמנגנאט אשלגן;
 • השקה במים רותחים בתחילת האביב;
 • באופן קבוע משחררים ומסתים;
 • הענפים המושפעים והחלשים נחתכים באביב;
 • ליצור כתר;
 • הסר עשבים ועלים שנפלו;
 • להכניס אורגניים ומינרלים הַאֲכָלָה;
 • בדוק בקביעות את הדומדמניות לנזק.

סיכום

כדי שהדובדבן לא יחלה, יש לשים לב לאמצעי מניעה. גננים מוציאים עשבים שוטפים ומשחררים את האדמה: עם בוא האביב הם כורתים את הענפים ויוצרים כתר. להגנה, הצמח מרוסס בסבון או בתמיסת אפר, מושקה בשפכים.

אם כבר הופיעו כתמים חומים וחומים, תושבי הקיץ משתמשים בתכשירים כימיים או ביולוגיים. להיפטר ממחלות עוזר "Fitosporin", נוזל בורדו, "Gaupsin". חשוב להקפיד על ההוראות ולעקוב אחר המינון המומלץ.

הוסף תגובה

גן

פרחים