מתי ואיך לגזום יערה בסתיו לבציר טוב

יערה הוא שיח פרי ונוי שאינו דורש תשומת לב מיוחדת בזמן הצמיחה. אבל כל בעלים של צמח כזה צריך לדעת את הסוגים והכללים של גיזום סתיו. כל סוג מתבצע עם מטרה ספציפית - שיפור השיח, מתן הצורה הרצויה, השגת יבול של פירות יער גדולים. במאמר זה, נספר לכם כיצד לגזום יערה בסתיו כך שיהיה לכם יבול טוב ושיחים בריאים.

למה לגזום יערה בסתיו, מה זה נותן

עיבוי הכתר בתקופת האביב-קיץ יביא לפריחות לקויה בעונה הבאה.... ללא גיזום בסתיו, הצמח יוצר כתר ירוק שופע עם תחילת המעיין, שיחסום את מעבר אור השמש לפרחים במעמקי הצמח.

באמצע מסה ירוקה וצפופה, הפרחים לא יאבבלו על ידי דבורים. הגרגרים הבשלים בכתר המעובה יהפכו לקטנים וחמוצים. אם לא גיזום במשך כמה שנים ברציפות, השיח הופך לצמח בר.

מתי ואיך לגזום יערה בסתיו לבציר טוב

האם יש צורך לקצץ

גיזום הסתיו מתבצע בכדי לפנות את יערה ענפים מיובשים, פגומים וחולים. נוצר יורה עליונה מרובה, מספר יורה בסיסית מעבה מאוד את השיח.

במהלך הגיזום נוצר השיח בצורה נכונה. שיח שמנוקה מענפיו הנגועים יהיה פחות רגיש למחלות ומזיקים.

תזמון אופטימלי של ההליך

תחילת זרימת המוהל ב יערה מתרחשת בתחילת האביב.... במהלך תקופה זו ניצנים מתחילים להתנפח על השיח. הפירות הראשונים מופיעים בתחילת יוני. על מנת לא לפגוע באיברי הנפיחות בתחילת האביב, ולא לחשוף את השיח למתח, גיזום מתבצע בסתיו.

תשומת הלב! גיזום האביב יפחית משמעותית את התשואות. בנוסף, לאחר גיזום האביב קיים סכנה למחלות שיח.

לָכֵן גיזום ויצירת יערה מתבצע לאחר סיום נפילת העלים... כאשר העלווה נשפכת, הסנה נראה בבירור. ההליך מתבצע לפני תחילת מזג אוויר קר מתמשך.

לכל אזור תנאים משלו... בחלק המרכזי של המדינה מבצעים גיזום בימים האחרונים של אוקטובר - תחילת נובמבר. בשלב זה, טמפרטורת האוויר בלילה לפעמים יורדת מתחת לאפס. בעבר, בתחילת אוקטובר, איננו מומלצים בגיזום, שכן בשלב זה הצמח עדיין רגיש לנזק מכני. זה יכול להחליש את השיחים בחורף.

מעניין באתר:

הוראות להשתלת יערה למיקום חדש

מתי ואיך לשתול יערה בסתיו

מתי לחתוך יערה: מיד לאחר הפרי או בסתיו

לא מומלץ לבצע גיזום הצמח מיד לאחר הפרי.מכיוון שבזמן זה זרימת הזרעים עדיין נמשכת. ההליך מתבצע בצורה הטובה ביותר בסתיו. בתקופה זו מתחילה התקופה הרדומה בשיחים. יערה שופכת עלווה, זה מצביע על כך שתהליך זרימת הזרע הסתיים. הצמח מתחיל להתכונן לתקופת החורף, וגיזום הענפים לא יגרום ללחץ משמעותי, והשיח ישמור על כוחו לפני תחילת מזג האוויר הקר.

מתי ואיך לגזום יערה בסתיו לבציר טוב

סוגי זמירה

היווצרות שיח יערה מתחילה בגיל 5 שנים... אך אם ברור כי שיח השנה הראשונה לחיים צומח בצורה לא נכונה, הם מתקנים מיד את צורת השיח. גיזום יכול להיות מכונן, מחדש, סניטרי.

מְעַצֵב

גיזום מעצב מעניק לשיח את הצורה הנכונה. בדרך כלל זה מתבצע לאחר 3-5 שנות חיי צמח., חזור אחרי שנתיים.

הסר במהלך הגיזום:

 • ענפים ישנים שאינם פירותיים;
 • ענפים תחתונים הנחים על הקרקע;
 • יורה צעיר צומח עמוק בתוך השיח;
 • ענפים הגדלים אנכית בעומק הכתר;
 • צמיחה צעירה במיוחד;
 • יורה מוחלש ורזה.

גַם לקצר ענפים עם צמיחה חלשה.

חָשׁוּב! יורה של שנה בת שפותחה לא גוזמים - הם ישאו פרי בעונה הבאה.

שיח יערה צריך להיות כ 5-7 ענפי שלד חזקים... ענפים עבים ישנים נחתכים עד כדי צמיחה של יורה צעירה.

נוגד הזדקנות

ענפי יערה צומחים במהירות, ולכן שיחים בני 6-7 דורשים התחדשות חלקית תקופתית... הליך זה נחוץ כדי שכתר השיח לא יתעבה. ענפים ישנים יקבלו פריחה חלשה, פירות ירודים. אם השיח לא נחתך במשך כמה שנים, הוא יהפוך לצמח בר.

ההתחדשות היא חלקית ושלמה תלוי בגיל הצמח. אתה יכול לראות את התוכנית להצערת שיח ישן כאן.

מתי ואיך לגזום יערה בסתיו לבציר טוב

התחדשות חלקית מתבצעת לאחר 6-8 שנים של צמיחת שיחים... במקביל, הם מנסים לדלל את הכתר המעובה ככל האפשר. הענפים הסמוכים לבסיס נחתכים, שנקלעו לצמיחה והותירו גדם בגובה 12-15 ס"מ. יורה צעירים ובריאים יתחילו להיווצר עליו באביב הבא. כשגיזום נשמרים הגבעולים הצעירים המרכזיים. לאחר הליך ההתחדשות, יש להישאר 6-7 ענפים.

התייחסות! גננים מנוסים ממליצים להסיר שליש מהקלעים במשך 5 שנים בכל פעם. השאר גוזמים הכי טוב בעונה הבאה.

לא מומלץ לבצע הסרה מלאה של ענפי השלדמכיוון שאחרי הליך כזה, שחזור הכתר מאט.

התחדשות חלקית מתבצעת כל 3-4 שנים... בשיטה אגרוטכנית זו, פרי של יערה מאריך מספר עשורים.

שיחים, בני יותר מ 13-15 שנים, עוברים התחדשות מוחלטת (קרדינלית) "תחת הגדם"... הליך זה מתבצע לפני תחילת מזג האוויר הקר. כל הענפים, ללא קשר לגילם, מתקצרים לחלוטין, ומשאירים גזעים בגובה 45-50 ס"מ. במהלך העונה הבאה, יתרחש גידול פעיל של יורה צעיר. לאחר התחדשות רדיקלית, פרי יופיע לא מוקדם יותר משנתיים לאחר מכן.

תַבְרוּאָתִי

גיזום סניטרי מתבצע במידת הצורך... במהלך ההליך מוסרים ענפים יבשים ושבורים. יורה המושפע ממחלות מנותקים. במקרה של נזק קשה על ידי חרקים טפילים, הניתוחים מנותקים גם הם. לטיפול בפרה יערה, הענפים המושפעים מפטריות או מזיקים מנותקים יחד עם חלק קטן מגזע בריא.

מתי ואיך לגזום יערה בסתיו לבציר טוב
גיזום סניטרי של יערה מתבצע מייד לאחר הקטיף

כיצד לגזום יערה נכון

לבציר טוב ולהיווצרות שיח תקין ההליך מתבצע בשלב הקרוב של רדמת הצמח.

כדי לגזום כראוי, ציית לכללים הבאים:

 • התחדשות ויצירת יערה מתבצעת לאחר נפילת העלים - בתקופה זו הצמח אינו מקבל לחץ מנזק מכני;
 • בעבודה הם משתמשים רק בכלי גינה מחוטא ומחודד היטב - כלי קהה לא יחתוך במדויק, אך זוכר רקמות צמחיות;
 • ענפי יערה הם שבירים, הם נשברים בקלות בתנועה רשלנית, ולכן העבודה מבוצעת בזהירות, מבלי להתאמץ כדי למשוך את הענפים;
 • כדי להקל על הצמח לסבול מתח מכני, הוא מושקה יום לפני ההליך;
 • בעת קיצור הענפים נלקח בחשבון כי הגמישות המרבית נצפית בקלעים בבוקר;
 • אל תקצר את החלק העליון של יורה שנתי;
 • החלקים העליונים של הענפים השנתיים מוסרים לפני הענף, מכיוון שרוב ניצני הפירות הרדומים מרוכזים במקומות אלה.

פרי של יערה מופיע רק בקליעה של השנה שעברה... ככל שיורה יותר, כך התשואה של השיח גבוהה יותר.

קרא גם:

מדריך לגיזום אשחר הים בסתיו

גיזום ענבים בסתיו: כיצד לבצע זאת נכון

מתי ואיך לגזום פטל כראוי בסתיו

חומרים וכלים חובה

לצורך גיזום תצטרך כלים וחומרים:

 • מספריים בגינה חדה או מספריים לגיזום;
 • סכין גינה זמירה;
 • מיכל בתפזורת לאיסוף ענפים חתוכים;
 • מגרפה לאוהדים לאיסוף זרדים ועלווה קטנים;
 • מַסוֹר לְמַתֶכֶת;
 • ריצוף גינה;
 • כפפות;
 • מאלץ טרי.

תוכניות גיזום

ערכות של גיזום סתיו מכונן של שיחים שונות בהתאם לגיל הצמח.:

 1. בשנה הראשונה של עונת הגידול מקפיצים את הקציצות האפיות ומשאירים 4 ניצנים בוגרים.
 2. בשנה השנייה לגידול, השיח יוצר כמה ענפים. הם גם מתקצרים בסתיו.
 3. בשנה השלישית והרביעית קלעי היערה הנובעים בסתיו מתקצרים באותה צורה ויוצרים בהדרגה שיח.
 4. בשנה החמישית נוצר גזע בין 5-8 ענפי שלד חזקים. הענפים התחתונים מתקצרים לפני צמיחת יורה אנכית. נותר פער של 18-20 ס"מ בין האדמה לענפים התחתונים להמשך עיבוד מעגל השורש. הסר יורה הגוברת עמוק יותר בתוך השיח ומחשיך את אמצע הכתר. ענפים דקים עקומים, שנשברו במהלך היווצרות השיח, גם הם אינם נותרים.

הוראות מפורטות לגיזום

אם שיח יערה הוא בן יותר משלוש שנים והעלווה כבר הושלכה, בצע גיזום מתוזמן.

מתי ואיך לגזום יערה בסתיו לבציר טוב

שלבי העבודה העיקריים:

 1. בחן את השיח, נקה את הענפים משאר העלים היבשים.
 2. בדוק את הבסיס, נקה את מעגל השורש מעלים שנפלו, תכה בעזרת מגרפה מניפה. סמן ענפים תחתונים מיותרים במגע עם פני האדמה. בחרו בכלי גינה בהתאם לעובי הענפים שיש להסיר. ענפים דקים מוסרים בעזרת חטאים חדים. תזדקק למסור יציב להסרת ענפים ישנים עבים. חותכים ענפים בזווית של 45 מעלות.
 3. הסר צמיחת שורש דקה וזקופה. ענפים אלה אינם נושאים פרי, הם מעבים את השיח. כתוצאה מכך הצמח מאוורר בצורה לא טובה, ענפי הפרי האמצעיים מוארים בצורה גרועה, יש פריחה נדירה וחוסר האבקה.
 4. דק את כתר יערה. הסר זרדים מרווחים, שזורים זה בזה, ומפריעים. אתה לא יכול להשאיר יורה חולה וחלש על השיח.
 5. חתוך ענפים קצרים ומעוגלים. הסר מספר יורה אפיתית הדומה לתפרחת מטריה.
 6. אינך יכול לקצר את הקליעה של השנה שעברה, מכיוון שפרק יער יער נושא פירות רק בגידול בן שנה, ומספר הפירות המרבי נוצר בחלק העליון של הקלעים. על ידי כריתת ענפים כאלה אתה יכול להישאר ללא יבול.
 7. צרו את הצמח כך שהענפים הנושאים את הפירות מתחממים היטב, מוארים על ידי קרני השמש וזמינים לקטיף פירות יער.

בסופו של דבר אתה צריך לקבל שיח פתוח וגלוי היטב עם ענפים מרווחים באופן שווה בכמות של 13-15 יח '. לאחר העיבוד, יערה יערה פירות היטב בעונה הבאה. לאחר ההליך, האדמה מסביב לשיח משוחררת, מניחה מרץ טרי.

תכונות של גיזום יערה צעירה

יערה צעיר אינו גזם בשנים הראשונות - ראשית הוא צריך לגדל כתר... אבל אם השיח צומח בצורה לא סדירה, נעשה התאמה. אם נפגעו שורשי השתיל שנרכש, הקציצות מתקצרות בשליש. זה תורם להישרדות טובה יותר של שיח צעיר.

קיצור של יורה ארוכה מגרה את הסתעפותם בעתיד... יש גננים שממליצים להשאיר חוטים באורך 10-15 ס"מ על שתיל צעיר כדי לקבל כתר שופע בעונה הבאה.

ישן

לאחר 8 שנות חיים, הסנה מראה סימני הזדקנות... צמרות הענפים מתייבשות.השיח מתעבה, קילוף הקליפה נצפה על ענפי השלד. יורה צעיר צומח בצורה גרועה, הפריחה ירודה, הפירות כמעט נעדרים. הצמח זקוק להצערה.

אזורים יבשים של ענפים מוסרים למקום היווצרות צמרות... עם הזדקנות חזקה של השיח, מומלץ לבצע גיזום של שיח למצב של קנבוס. במקרה זה, כל הענפים מנותקים, ומשאירים אורך של 35-45 ס"מ. בעונה הבאה צמח שיח שופע מהצמח המקוצר.

מתי ואיך לגזום יערה בסתיו לבציר טוב
תכנית גיזום יערה מבוגרים

דקורטיבי

יערה היא לא רק פרי, אלא גם שיח נוי... יערה נוי נחתך בכדי לתת לו את הצורה הרצויה. ניתן להשתמש בכמה שיחים ליצירת גידור צפוף. כדי לקשט גזיבו, נטועים פרגולות, יערה בצורת ליאנה. גודלו מגיע ל 5-6 מ '. כשגדל שיח נוי בצורת תא מטען, נאספים יורה בתוך חבורה, קבועים לתמיכה אנכית. הענפים העבים התחתונים במרכז הסנה משמשים כתומך. צמיחת התחתית מוסרת.

גיזום תקופתי נדרש לשמירה על צורת הגידור.... הראשון מתבצע בתחילת האביב, לפני שהניצנים מתנפחים. הענפים מתקצרים באורך הרצוי, יבשים מוסרים. הקלעים קשורים בכיוון הנכון. הגיזום השני מתבצע לאחר סיום הפריחה. יורים הבולטים מעבר לקווי המתאר מנותקים. בסתיו, לאחר נשירת העלווה, מתבצע גיזום סניטרי.

עיבוד חיתוך

החלקים מעובדים כדי למנוע חדירת פתוגנים לרקמה... לפני העיבוד הם מחכים עד שהמיץ יפסיק להתבלט והחתך יתייבש. משתמשים במגוון גנים. זה נרכש במרכזי גינה או מיוצר במו ידיך.

לבישול קח: 6 חלקים פרפין, 3 חלקים רוזין, 1 חלק שמן צמחי. פרפין מחומם על אש נמוכה, שפתיים מרוסקות מוזגים לתוכו, מביאים לרתיחה, מוסיפים שמן. מרתיחים 15-30 דקות, מצנן. מתקבלת מסה אלסטית בלתי מסיסה בנוזל. Var מוחל על האתרים החתוכים.

תשומת הלב! לא מומלץ להשתמש בשמן מינרלי לייצור לכה בגינה, מכיוון שהוא מקשה על התחדשות תאי הצמח הפגועים.

טיפול נוסף

למרות העובדה כי השיח גזם לאחר סיום זרימת המוהל, הוא נלחץ. לָכֵן גננים מייעצים להאכיל לאחר ההליך... עדיף למרוח חומוס או קומפוסט (10 ליטר לכל בוש).

הצמח מוזן בזרחן, אשלגן: 10 גר 'סופר-פוספט, 20 גר' אשלגן גופרתי מפוזרים באופן שווה לחריצים רדודים סביב השיח, ואז מושקות במים. הרטיבי את האדמה סביב השיח - זה יעזור לצמח לעמוד בקור עז. ואז אזור השורש יערה מבודד עם נסורת, קש.

סיכום

גיזום שנתי של יערה פירות בסתיו הוא חובה. זה מתבצע בכדי להסיר ענפים ישנים, יבשים וחולים, עודף גידול. בעזרת גיזום הם מתקנים את צורת השיח ועיבויו.

גיזום נכון תורם לשיפור השיח, להשיג גרגרי יער גדולים יותר ותשואות גבוהות יותר בעונות שלאחר מכן.

הוסף תגובה

גן

פרחים