איך ומה לרסס דומדמניות באביב ממזיקים ומחלות

עיבוד דומדמניות באביב ובסתיו הם שלבי חובה לטיפול בצמח. ההליך מגן על השיח ממחלות חיידקיות, פטרייתיות ונגיפיות, מחזק את מערכת החיסון, מגרה צמיחה ומשפר את טעם פירות יער. חשוב לעקוב אחר ההמלצות והמינונים, לבצע את הטיפול בבוקר או בערב, וכן לפקח על מראה הצמחים. מה האמצעים היעילים במאבק במחלות ומזיקים, נספר במאמר.

מטרת עיבוד דומדמניות באביב ובסתיו

המטרה העיקרית של עיבוד האביב והסתיו היא הגנה מפני מחלות ומזיקים. רק שיחי דומדמניות בריאים נותנים יבול מלא וטעים. באביב, עם בוא החום, מופעלים נבגי פטריות ומיקרואורגניזמים אחרים, המעוררים את התרחשותן של מחלות ומזיקי חרקים. בעת העיבוד חשוב לעמוד בלוחות הזמנים; לא מומלץ לדחות את הנוהל למשך זמן רב.

בסתיו, לאחר הקטיף, הדומדמונים צריכים להתאושש ולהתכונן לתקופת החורף. גננים מרססים את השיחים במטרה להגביר את עמידות הכפור, לחסל מזיקים, לרפא ולהצעיר התחדשות.

איך ומה לרסס דומדמניות באביב ממזיקים ומחלות

אילו מזיקים מאיימים על דומדמניות

בתחילת האביב, דומדמניות מאוימות על ידי חרקים בקנה מידה ותולעי עלים. זחלי חרקים מתרדמים באדמה והם עמידים בפני כפור. נבלות נכנסים לגן עם שתילים נגועים, אדמה, רוח, ציפורים או מכרסמים. חרקים יונקים מיץ מהדומדמניות, פוגעים בעלים, יורה ואפילו גרגרים. השיחים מתייבשים בהדרגה ונובלים, ובינתיים, חרקים בקנה המידה עוברים לצמחי גן אחרים. אחרי המזיקים, נותרת על השיחים פריחה דביקה צהובה.

גלילי עלים מופיעים על שיחים בעיקר במזג אוויר חם ולח. עבור דומדמניות, זה לא כל כך הרבה פרפרים בוגרים המסוכנים כמו זחלים. חרקים אפורים יכולים להרוס את כל שיחי הדומדמניות אם לא ננקטים אמצעים בזמן. הסיבות להופעת גליל העלים: אדמה חומצית, חוסר או עודף מינרלים, השקיה מוגזמת. סימני נזק הם עלים יבשים ודקים, פירות מעוותים, פצעים צהובים וחומים על יורה ועלים.

מזיקים מסוכנים כוללים קרדיות דומדמניות. הם נפטרים מחרקים לא רק על ידי ריסוס, אלא גם שנקטפו ביד. קרדית הכליות מוצצת את המיץ מהצמח, ונושאת גם מחלה מסוכנת - טרי דומדמניות. אם השיח חולה, אי אפשר לטפל בו, גננים יכולים רק להסירו ולשרוף אותו.

תשומת הלב! על שיחי דומדמניות יש קרדית עכביש, כנימות, תלוליות מרה, עש, עש, זבורים, עש זכוכית. כדי לראות את מרבית החרקים, חשוב לבדוק את הדומדמניות באופן קבוע. מזיקים רבים קטנים מאוד, ולכן קשה לאתרם אלא אם נבדקים.

מחלות מסוכנות

איך ומה לרסס דומדמניות באביב ממזיקים ומחלות

הדומדמניות מושפעות על ידי אנתרקנוזה, חלודה, נקודה לבנה. הסיבות להופעה של אנתרקנוזה הם נבגים פטרייתיים אשר חורפים עלים שנפלו, ועם בוא האביב הם התפשטו ברחבי הגן. אצל דומדמניות נגועות הקלעים הופכים לאטיים ואיטיים בצמיחתם. כתמים חומים מופיעים על לוחות העלים - הסימן העיקרי לנזק אנתרקנוזה. במזג אוויר יבש וחם מופיעים סדקים על הקלעים אשר בסופו של דבר נרקבים.אם האנטראקנוזה מגיעה לפירות יער, הם מכוסים בנקודות שחורות קטנות ונופלים. מחלות פטרייתיות נמצאות לרוב על דומדמניות שחורות.

חֲלוּדָה מתרחשת כתוצאה מחסימות מים, עשבים שוטים, צמחים נגועים הגדלים ליד שיחי דומדמניות. כתמים חומים כתומים מופיעים על גבי העלים, כריות צהובות מופיעות מתחת. בתוכם חי הפטרייה, שמחכה לתנאים מתאימים להתפתחות. חלודה מתפשטת דרך השיח במהירות: אם הצמח אינו מטופל, בקרוב כל העלים יכוסו במוך כתום.

נקודה לבנה - זוהי ספפטוריה של דומדמניות, שמשפיעה על פירות יער, עלים וקליעה צעירה. הסימנים הראשונים למחלה מופיעים בתחילת מאי: כתמים חומים כהים עם גבול חום נוצרים על העלים, שהופכים לבנים עם הזמן. בשלבים הראשונים של ההדבקה גננים מסירים את העלים ושורפים אותם, והשיח מרזה ומרסס. ספטוריה מתרחשת בעיקר באזור האמצעי של רוסיה, תנאים נוחים להתפתחות הפטרייה - לחות, שינויי מזג אוויר, ערפל. בנוסף למחלות המפורטות, שיחי דומדמניות מושפעים מהיפוך, אמריקני טחב אבקתיכתם שחור, חלודה של גביע.

זמן עיבוד

תאריכים מעבד תלויים באזור בו גדלים הדומדמניות. באזורים הצפוניים מרססים את השיחים מאוחר יותר, מכיוון שהאביב מגיע לשם כעבור 2-3 שבועות מאשר באזורים הדרומיים. גננים ממליצים לעבד נטיעות בסוף מרץ או תחילת אפריל, כאשר טמפרטורת האוויר היא סביב + 16 מעלות צלזיוס. לצורך ההליך בחר בבוקר או בערב של יום יבש וחסר רוח. אם יורד גשם לאחר הטיפול, לא יהיה שום תועלת.

תשומת הלב! הדרך הבטוחה ביותר להגן על שיחי דומדמניות ממחלות ומזיקים - לבצע עיבוד כל השנה. בנוסף להסרה ידנית של אזורים פגומים, תושבי הקיץ משתמשים בריסוס באוריאה, בקרבוס, אמוניום חנקתי, נוזל בורדו, עירוי טבק, סרפד וסבון כביסה.

לאחר הפרי, הדומדמניות מעובדות בסוף אוגוסט או תחילת ספטמבר. תושבי הקיץ מכניסים מינרלים ומורכבים דשניםלחיזוק חסינות הצמח ולהכנתו לתקופת החורף. מאמצע אוקטובר לשלג הראשון הם מביאים חומר אורגני: גללי עוף, חליטת מולין, זבל נוזלי. עיבוד הסתיו מסתיים בריסוס השיחים בתמיסה של נוזל בורדו.

פעילויות הכנה

איך ומה לרסס דומדמניות באביב ממזיקים ומחלות

באביב, העיבוד מתבצע לאחר זמירה של שיחים - לאחר שהשלג נמס ועד שהכליות יתעוררו... אם חותכים את השיח לאחר שנפחו, הוא יפגע בצמח ויפחית את התשואה. גיזום גינה משמש לגיזום, אין מומלץ לשבור ענפים בידיים. ראשית, מוסרים ענפים מאסיביים המכוסים טחב, חזזית, כיבים, כמו גם יובשים בני 4-5 שנים. לאחר מכן נחתכים ענפים, אשר נוטים מאוד לאדמה ואלה הצומחים בתוך השיח. יורה צעיר מתקצר ב 1/3 ומשאיר ניצנים. בדרך זו הם מסתעפים טוב יותר.

כשגיזום, חשוב לזכור את ההבדלים בין דומדמניות שחורות לאדומות ולבנות - כמות הקציר העתידי תלויה בכך. דומדמניות שחורות נחטבים לעתים קרובות יותר מכיוון שענפיהם צומחים מהר יותר. בצבע לבן ואדום, גידולם של אפס יורה אינו כה עז, הם נושאים פרי יציב אפילו על ענפים בני 5-7 שנים. כמו כן, בקטעי דומדמניות שחורות, לא מומלץ לקצר מאוד את החלק העליון. בנוסף לגיזום, גננים מנקים את מיטותיהם מעלווה, עשבים ופסולת בשנה שעברה. יעילות ההליך תלויה בכך.

איך לרסס בסתיו ובאביב

איך ומה לרסס דומדמניות באביב ממזיקים ומחלות

לעיבוד שימוש:

  • תכשירים כימיים וביולוגיים - למניעה וטיפול, הם נרכשים בחנויות מתמחות לגננים;
  • תרופות עממיות מוכנות מאמצעים מאולתרים, המשמשים למניעת טיפול, טיפול בוויטריול נחושת או ברזל, אפר ונוזל בורדו פופולרי.

רכש כימיקלים

כימיקלים שנרכשו מכוונים לטיפול במחלות, החומרים הפעילים פועלים במהירות. לטיפול במחלות פטרייתיות משתמשים בקוטלי פטריות "HOM" או "Abiga-peak". קוטלי פטריות מורכבים מטפלים בטחב אבקתי ואנטרקנוזה, מורכבים מחומרים אורגניים ונחושת. חומר כימי פופולרי נוסף הוא Tiovit Jet, חומר קוטל פטריות מבוסס גופרית המשמש בתחילת או באמצע עונת הגידול. התרופה טובה מכיוון שצריך לדלל אותה רק במים להכנה.

להגן מפני חֲלוּדָה ונקודה לבנה משתמשים בכימיה טופז. זה עשוי על בסיס פנקונאזול, חומר הדברה המעכב התפתחות של חיידקים מסוכנים. קוטל פטריות מערכתיות "טופז" משמש למטרות מונעות וטיפוליות, הוא שומר על השפעתו במשך 4 שנים. מפסיק את התפתחותם של חיידקים ופטריות תוך מספר שעות לאחר הטיפול.

כדי להגן מפני כל סוגי המחלות הפטריות השתמש בקוטל הפטרייה "טריכופול". גננים טוענים כי התרופה פועלת ללא רבב ומגנה על דומדמניות עם ערבות של 100%. טריכופולום נמכר בטבליות אשר נטחנות לאבקה ומעורבבות במים.

סוכנים ביולוגיים

תכשירים ביולוגיים מבוססים על תרבויות חיידקים חיות המדכאות זיהומים פטרייתיים מזיקים. חומרים ביולוגיים פחות אגרסיביים מכימיקלים. גננים משתמשים בהם למטרות מניעה ומרפא.

התכשיר "Fitop" מסייע נגד מחלות ומזיקי חרקים. זה מחזק ומרפא את מערכת השורשים של הצמח, מגביר את הפרודוקטיביות ואת התשואה, מעכב את הצמיחה והתפתחות של מיקרופלורה פתוגנית על פירות וקורה. כמו כן, "Fitop" משמש לחיטוי של חומר נטיעה. התרופה נמכרת בצורת אבקה. "Fitop" אינו מזיק לסביבה ולאדם.

תושבי הקיץ משתמשים בפיטוספורין כנגד זיהומים פטרייתיים וחיידקיים. הסוכן המיקרוביולוגי פועל מיד לאחר העיבוד, הוא משמש בכל עונת גידול. "Fitosporin" מעכב התפתחות של טחב אבקתי, ריקבון שורש, אנתרקנוזה. התרופה היא סבירה וחסכונית בצריכה, היא זמינה בצורה של אבקה, משחה או נוזל.

איך ומה לרסס דומדמניות באביב ממזיקים ומחלות

תשומת הלב! יעיל בשימוש "Lepidocide". התרופה מתמודדת עם כל המזיקים, משפיעה על תפקוד הרבייה שלהם. "Lepidocide" משמש בכל שלב בהתפתחות הצמח, הוא אינו מצטבר באדמה ואינו משפיע על טעם פירות יער.

שיטות עממיות

לשיטות מסורתיות יש השפעה מונעת. חשוב לזכור כי אם כבר בשיחים יש סימני נזק, אין טעם להשתמש בשיטות אלטרנטיביות לטיפול. בתחילת האביב מושחים את השיחים ומרססים מים רותחים. הקצפה עוזרת לצמחים להתעורר וגם נפטרת מהזחלים שהתרדמו באדמה בחורף. לקבלת האפקט הגדול ביותר, סודה לשתייה מוסיפה למים - 3 כפות נדרשות לדלי מים רותחים. l. בעתיד משתמשים בתמיסת הסודה למיגור כנימות.

כדי למנוע הופעה של חרקים, גננים משתמשים בעירוי שום - 300 גרם שום מוזגים לתוך 10 ליטר מים. התערובת מוזרקת למשך יום, מדוללת במים ביחס של 1: 1. שום מרוסס עם דומדמניות במזג אוויר יבש. כדי להעצים את האפקט, מוסיפים לתמיסה 50 גרם סבון כביסה מגוררת. חליטת הטבק עוזרת גם היא: 400 גרם עלים יבשים מוזגים לתוך 10 ליטר מים, מתעקשים למשך 48 שעות, מדוללים במים ומתחילים ריסוס. תרופות עממיות אחרות פופולריות גם הן: טיפול ביוד, אפר, עירוי חרדל ומרתח לענה.

כיצד לבצע כראוי עיבוד אביב של דומדמניות

איך ומה לרסס דומדמניות באביב ממזיקים ומחלות

תושבי הקיץ מבצעים עיבוד של דומדמניות באביב ממחלות ומזיקים בעזרת מרססי יד או תרמיל. גננים מכינים את הפיתרון מראש. אם מדובר במוצר כימי או ביולוגי, חשוב לקרוא את הוראות השימוש והמינון. שפע יתר של כימיקלים ישפיע לרעה לא רק על הצמח, אלא גם על בריאות האדם.אם מכינים תרופות עממיות, נצפה הזמן להכנת החליטות. הם אינם מתאימים לאחסון לטווח הארוך, על כן, תושבי הקיץ מכינים פיתרון טרי לפני כל הליך.

אל תשכח מאמצעי הזהירות, במיוחד כשמדובר בריסוס כימי. גננים מבלים אותו בחליפת מגן, משקפיים ומכונת הנשמה. במהלך העיבוד אסור לאכול או לשתות, ילדים או בעלי חיים לא צריכים להיות בקרבת מקום. אם הטיפול בא במגע עם העור, העיניים או הפה, מומלץ לפנות לקבלת טיפול רפואי מיידי. אסור לעבד נשים בהריון או מניקות. אחסן כימיקלים סגורים היטב והישג ידם של ילדים.

האם יש ניואנסים בעיבוד של דומדמניות שחורות, אדומות ולבנות

יש מזיקים שמעדיפים סוג מסוים של דומדמניות. לדוגמה, דגי זהב מופיעים לרוב על שחור ותולעת עלים בצבע אדום. כנימות הגפיים נראות לעתים קרובות יותר על לבן ואדום, כמו גם על זרעים, שאינם אוהבים את העלווה הצפופה של דומדמניות שחורות. קרדית כליה היא אורחת תכופה של פירות יער שחורים. אחרת, אין הבדלים בעיבוד.

סיכום

עיבוד דומדמניות באביב ממזיקים ומחלות הוא תהליך פשוט; העיקר לזכור כמה תכונות. לפני הריסוס גוזרים את השיחים, מוסרים קלעים ישנים ויבשים ומספקים מקום לפיתוח ענפי פרי חדשים. העיבוד מתבצע באמצעים עממיים, ביולוגיים וכימיים. תמיסות טבק ואפר מונעות הופעת מזיקים, "Fitosporin" מגן מפני מחלות פטרייתיות ונגיפיות. כימיקלים כמו "HOM" או "טופז" מיועדים לטיפול מורכב ברוב המחלות.

לצורך העיבוד תושבי הקיץ בוחרים ביום יבש ורגוע. אל תשכח מאמצעי הזהירות: במהלך הטיפול בתרופות, השתמש בסינר או בחליפת מגן, כפפות, משקפיים ומכונת הנשמה.

הוסף תגובה

גן

פרחים