איך ומה להאכיל דומדמניות ביוני: הדשנים הטובים ביותר וכללי ההיכרות שלהם

הדומדמניות אינן רק שחור, לבן ואדום, אלא אפילו צהוב, סגול וכתום. זהו אחד מגידולי הפרי הנפוצים ביותר בחלקות הגננים הרוסים. יחד עם זאת, לא כל כך קל להשיג יבול של פירות יער גדולים וטעימים, מכיוון שדומדמניות דורשות את הימצאותם של חומרים מזינים באדמה.

ביוני, שיחי פירות יער, ובמיוחד דומדמניות שחורות, מתחילים ליצור יבול. לכן, חשוב במיוחד בשלב זה שהצמחים יקבלו מספיק חומרים מזינים ולחות. תוכלו למצוא מידע מפורט על מה ואיך להאכיל דומדמניות ביוני במאמר שלנו.

יעד הפריה ביוני

איך ומה להאכיל דומדמניות ביוני: הדשנים הטובים ביותר וכללי ההיכרות שלהם

דישון תחת שיחי דומדמניות שחורות ביוני הוא ערובה להשגת פירות יער מתוקים וגדולים. אכן, בתקופה זו מתרחשת גידול פעיל של יורה ויצירת פירות.

בגידולי פירות יער, דומדמניות שחורות, דומדמניות ופטל הם התובעניים ביותר לנוכחות חומרים מזינים באדמה. רק יורה צעיר נושא פרי באופן אינטנסיבי.

חָשׁוּב! דשנים מינרליים ואורגניים מתחלפים, ושומרים על המרווח בין ההלבשה למשך כשבועיים.

כדי להבטיח צמיחה של ענפים צעירים, דשני חנקן הפועלים במהירות, כמו גם אורגניים (למשל פיתרון של זבל או עופות ומים) הם מיטביים. חבישה עליונה בשילוב השקיית שיחים בשפע.

תזמון אופטימלי

אם הפרי לא הופר בסתיו, ההאכלה הראשונה מתבצעת ממש בתחילת האביב, יחד עם התכה של השלג, כאשר הצמחים מתעוררים ומתחילים לגדול.

אם כבר הוחלו דשנים בסתיו, מוחל חלק חדש לאחר תחילת הפריחה - במחצית השנייה של מאי - תחילת יוני. הזנה נוספת מתבצעת במהלך היווצרות השחלות.

דשנים

התרבות ניזונה מדשנים מינרליים ואורגניים, וכן באמצעות תרופות עממיות.

דשנים מינרליים

איך ומה להאכיל דומדמניות ביוני: הדשנים הטובים ביותר וכללי ההיכרות שלהם

הם מכילים מלחים מרוכזים מהירים. על פי היסוד הכימי הפעיל, תוספי המינרלים מחולקים לזרחן, אשלגן וחנקן. בנוסף, ישנם דשני פולי המכילים מספר רכיבים בבת אחת.

להזנת האביב הראשונה (בתקופת התכה של שלג) משתמשים בניטרמומוס יבש. המינון נצפה בהתאם להוראות התכשיר (10-15 גרם לשיח דומדמניות שחורות ו 8-10 גרם לאדום).

בפעם השנייה שהצמחים מוזנים בתקופת הפריחה (סוף מאי - תחילת יוני). דשני פוספט-אשלגן משמשים במינון הבא: 8-10 גרם של אשלגן סולפט או 10-12 גרם של סופר-פוספט בצורת מומס לכל צמח.

היישום השלישי של חומרים מזינים חופף לתקופת היווצרות השחלה (ככלל, הוא מתרחש ביוני). הפעם משתמשים באפר עץ (100-150 גרם לדומדמניות שחורות ו -200 גרם לצבעוניות).

התחבושות הרביעית והחמישית מתבצעות לאחר הקטיף ולפני שהצמח נופל למצב שינה. הפעם הרביעית - שוב עם דשני זרחן ואשלגן (5-10 גרם של אשלגן סולפט או סופר-פוספט בצורה מומסת מתחת לשיח). חמישית - 300 גרם אפר עץ לכל צמח.

עובדה מעניינת! רוסיה נמצאת במקום הראשון בעולם מבחינת גידול דומדמניות.

דשנים אורגניים

חומר אורגני הוא ממקור טבעי (חיה או ירק).דשן מסוג זה כולל זבל, גללים, חומוס, קומפוסט, כבול וכו '. כאשר הם מתפרקים הם יוצרים תרכובות המעוררות התפתחות של מיקרואורגניזמים וחיידקים מועילים המסייעים לצמחים לספוג חומרים מזינים מהאדמה.

תשומת הלב! דשנים אורגניים מספקים איזון אוויר-מים בשורשים, גבעולים עלים של צמחים.

דשן אורגני טבעי נפוץ הוא זבל וצניחת ציפורים. משתמשים בו באביב ויוני.

איך ומה להאכיל דומדמניות ביוני: הדשנים הטובים ביותר וכללי ההיכרות שלהם

זבל של יתר יתר מדולל במים ביחס של 1: 5. בעת השקיה, השקיעו דלי בכל שיח מבוגר או 1/2 עבור אחד צעיר. אם הזבל טרי, הוא מוזג עם מים ונשאר במשך 3-4 ימים. אחר כך מדולל ומשקה.

גללי העופות מעורבבים במים ביחס של 1:12. הצריכה זהה: עבור שיח מבוגר - דלי אחד, עבור צעיר - 1/2.

הקומפוסט והחומוס אינם מכילים חנקן, ולכן הם משמשים לאורך כל הקיץ. בעזרת דשנים אלה, נוח לשלב את האדמה סביב שיחי הדומדמניות לאחר השקיה או התרופפות בשכבה של כ 1 ס״מ.

תרופות עממיות

להאכלה דומדמניות שחורות משמשות גם במתכונים עממיים. הם טובים כתוסף לדשנים מינרליים ואורגניים, אך הם אינם יכולים להחליף אותם במלואם.

קליפות תפוחי אדמה

איך ומה להאכיל דומדמניות ביוני: הדשנים הטובים ביותר וכללי ההיכרות שלהם

היתרונות של עירוי מקליפות תפוחי אדמה נובעים מתוכן העמילן הגבוה בהם. חומרי גלם מוזגים במים ביחס של 1: 1 ומחדירים אותם למשך חודש. התרכיז שנוצר מדולל במים 1:10 והצמחים מושקים (דלי אחד לשיח). האכלה כזו טובה בתקופת היווצרות הפירות.

אם קליפות תפוחי אדמה לא נוח לאסוף, הם משתמשים בעמילן מוכן. במקרה זה, ג'לי מבושל מ- 100 גרם עמילן ו -2.5 ליטר מים, מדולל בדלי מים ומושקה.

לחם

תרופה עממית יעילה נוספת היא דשן לחם. אחד המרכיבים העיקריים במוצרי אפיה הוא שמרים. הם מכילים חומרים מזינים המעוררים את צמיחת הצומח. חבישה עליונה שכזו משפרת את מבנה האדמה, משפרת את הפעילות של מיקרואורגניזמים חיים, מגבירה את היעילות של החומר האורגני המוקדם (זבל וירידות).

מועצה. השתמש בדשן תבואה לא יותר מ- 2-3 פעמים בעונה, אחרת חומציות האדמה תגדל.

גם לחם טרי וגם לחם מעופש שנקטפו לאורך כל החורף מתאימים להכנת תערובת התזונה. לפני השימוש, הקליפה מקופלת לדלי, יוצקת עם מים חמים, מכוסה במכסה ומניחה במקום חמים למשך שבוע. לסנן את הדשן המוגמר, לדלל במים ביחס של 1:10 ולהשקות את השיחים.

עירוי עשבים

איך ומה להאכיל דומדמניות ביוני: הדשנים הטובים ביותר וכללי ההיכרות שלהם

להכנת דשן, עשבים רגילים שרק הוצאו מהמיטות מתאימים. הדשא מונח בחצי 1/2 חבית, מלא במים, מכוסה בנייר כסף ומונח בשמש. כדי להאיץ את התסיסה הוסף 3-4 כפות. l. אוריאה.

לאחר מספר ימים מופיע קצף על פני השטח, התערובת מתחילה להתסוס, ועולה בנפח. כאשר הנוזל מתבהר והקצף מפסיק להיווצר, הדשן מוכן. זה בדרך כלל לוקח 1-2 שבועות. התמיסה מדוללת במים ביחס של 1:10 והשיחים מושקים.

תשומת הלב! הריח הלא נעים שמופיע במהלך תסיסת העירוי מנטרל את תמצית ולריאן שנוספה למיכל.

תערובת התזונה המוכנה אינה מאוחסנת, אלא משמשת מייד. האכלה כזו מועילה לא רק לדומדמניות, אלא גם לגידולים אחרים (כרוב, עגבניות, מלפפונים, ירקות).

סידראטה

כדי לספק לדומדמניות שחורות את חומרי התזונה הנחוצים, השימוש בסידרים מאפשר. מספיק לזרוע תורמוסים, אפונה, להטות במעברים באביב ובסתיו לחפור את הזבל הירוק יחד עם הירוקים המיובשים.

פינות קפה

איך ומה להאכיל דומדמניות ביוני: הדשנים הטובים ביותר וכללי ההיכרות שלהם

גרגרי קפה הם עוד רוטב עליון אורגני שמרוויח את האדמה בחנקן ומשפר את מבנהו. דשן זה מתאים לשיחי פירות יער, כמו גם ורדים, הידראנגאה, מגנוליות וסיגליות. לפני השימוש, קפה קפה מעורבב עם אדמה ביחס של 1: 4 ומוחל על האדמה הסמוכה לגבעולי הצמח.

קליפת בננה

קליפת בננה עשירה באשלגן ובסידן, ולכן היא מעולה כדשן לגידולי פירות יער. הקליפה קבורה באדמה שליד הצמח, שם היא מתרקבת במהירות. הדבר נעשה גם עם הבננות עצמן, שהן בשלות ואינן מתאימות עוד לאוכל.

שיעורים ונפחים

בעת חישוב המינון של דשנים מינרליים, הם מבוססים על המלצות יצרן התרופות. עודף של חומרים מוביל להידרדרות באיכות היבול, מחלות, הצטברות של חנקות בפירות.

סימנים למחסור בתזונה

היעדר חומרים מזינים כלשהם משפיע על עלווה... בדיקה שוטפת של נטיעות עוזרת להכיר את הבעיה בזמן ולנקוט בפעולה.

 • עם חוסר בחנקן העלווה הופכת לרדודה וצהובה, מכוסה בכתמים אדומים כהים... פרחים נושרים, מעט פירות קשורים. הצמח נחלש, יורה חדש צומח קצר ודק.
 • להיפך, עודף של חנקן מתבטא בגידול אינטנסיבי של מסת ירוקה, עלווה ירוקה כהה והיווצרות פעילה של יורה חדש. עם זאת, הפריחה מתרחשת באיחור, והפירות צומחים קטנים וצבעוניים מעט.
 • עם חוסר בזרחן העלים הופכים רדודים, משעממים, הופכים לירוקים-כחלחלים. פטוטרות ורידי העלה הופכים לאדומים ומתפוררים מוקדם. הפירות מבשילים באטיות וטעמם חמוץ. יורה אינו מפותח.
 • היעדר אשלגן מצוין על ידי גבול אדום על עלי דומדמניות שחורות. מחסור בסידן מאט את צמיחת מערכת השורשים, ריר מופיע עליו.

שיטות יישום

ישנן שתי דרכים למרוח דשנים: תחת השורש ועלים. בואו נספר לכם יותר על כל אחד מהם.

תחת השורש

בעת החלת תחבושות יבשות, חומרים מזינים מומסים באדמה עם מי השקיה או גשם.

השקיית אזור הנשיכה דשנים מומסים במים מאפשרים לחומרים מזינים לחדור לשורשים מהר יותר.

בתחילת האביב, כשיש הרבה לחות באדמה, דומדמניות מופרות בתערובות תזונה יבשות, בקיץ יבש - עם נוזלים.

שיטת פליאר

רוטב עלים מרסס עלווה בתמיסות תזונתיות חלשות. במקרה זה, האלמנטים נטמעים על ידי להבי עלים. הפתרונות מוכנים חלשים כדי למנוע כוויות עלים.

לדוגמה, ביוני כדאי לבצע הזנה עלילתית של דומדמניות עם מיקרו-אלמנטים. לשם כך, מדוללים בנפרד 5 גרם של אשלגן permanganate, 3 גרם של חומצה בורית ו- 30-40 גרם של סולפט נחושת, במיכלים שונים, ואז מערבבים 10 ליטר מים. פתרון זה מרוסס בשיחי דומדמניות.

חבישה עליונה בהתאם לסוג

איך ומה להאכיל דומדמניות ביוני: הדשנים הטובים ביותר וכללי ההיכרות שלהם

תוכנית ההדישון בנויה תוך התחשבות בסוג התרבות. דומדמניות שחורות מופרות 5 פעמים בעונה. 4 תחבושות מספיקות לאדום ולבן. העובדה היא כי זנים צבעוניים נבדלים על ידי מערכת שורשים חזקה יותר, פחות תובענית על הרכב האדמה.

תוכנית ההפריה הכללית היא כדלקמן:

 • בפעם הראשונה בעונה מוזנים דומדמניות בתחילת האביב, יחד עם התכה של השלג;
 • השני - בתקופת הפריחה;
 • ההאכלה השלישית מתבצעת במהלך היווצרות השחלה;
 • הרביעי - אחרי הקציר;
 • החמישי - חודש לפני הופעת מזג האוויר הקר המתמשך.

טיפים בנושא

עצתם של גננים מנוסים תעזור לכם לא לטעות בעת מריחת דשנים ותספק לכל המשפחה אספקת פירות יער טעימים ובריאים:

 1. דשנים מאוחסנים באריזה המקורית שלהם בחדר יבש בטמפרטורה יציבה. פתרונות ותערובות מוכנים על פי ההוראות.
 2. כשאתה עובד עם תרופות יש להקפיד על אמצעי זהירות, השתמש בכפפות גומי ומשקפי מגן.
 3. יש לדשן לאחר השתרשות הצמח.
 4. לפני יישום ההלבשה העליונה (יבשה במיוחד) האדמה לחה היטב.
 5. ריסוס מתבצע במזג אוויר יבש מוקדם בבוקר או בערב כדי להימנע מכוויות על העלים.
 6. דשנים מינרליים לא יפגעו אם תעשירו את האדמה בחומוס. ניתן לקבוע אם יש מספיק ממנו באתר על ידי נוכחות של תולעי אדמה. אם הם, אז הכל בסדר.

סיכום

חבישה עליונה של דומדמניות שחורות בקיץ היא שלב חשוב בטיפול ביבולים.ביוני היא זקוקה למזון ולחות. אם אתה מזניח את התנאים האלה, הקציר לא ישמח. דומדמניות שחורות וצבעוניות מגיבות היטב להאכלה. העיקר למרוח דשנים בזמן, להשתמש בסוגים שונים ולשמור על המינונים המומלצים.

יש לזכור כי תחבושות שהוכנו על פי מתכונים עממיים אינן מחליפות דשנים מינרליים. עדיף להחליף אותם או ליצור אותם יחד.

הוסף תגובה

גן

פרחים