מדוע מופיעים כתמים אדומים על עלי הדומדמניות וכיצד להתמודד איתם

תפוקת הדומדמניות תלויה לא רק בתנאי אקלים נוחים, אלא גם בציות לכללי הטכנולוגיה החקלאית ואמצעי מניעה למאבק במחלות ומזיקים. המראה של כתמים אדומים על עלי צמח פירושו שהוא מושפע מהמחלה הפטרייתית אנתרקנוזה או הותקף על ידי כנימת אדמה. כאשר נמצאים הסימנים הראשונים, חשוב לנקוט מיד באמצעים מתאימים, מכיוון ששתי הבעיות מובילות לאובדן יבולים ומגבירות את הסיכון למוות של דומדמניות.

כתמים קמורים אדומים עם כנימת מרה על דומדמניות

מה לעשות אם כתמים אדומים מופיעים על עלי דומדמניות אדומות? חשוב קודם לבדוק את הצמח ולקבוע אם הבעיה נגרמת על ידי אנתרקנוזה או כנימת מרה.

תסמינים

העובדה שהשיח מושפע מכנימות בכף החזה מוכיחה על ידי עצמות השחפת חום ואדום בצורת סדירה. בחלק התחתון של העלה ניתן לראות חרקים קטנים בצבע ירוק בהיר שאורכם כ -2 מ"מ. הזחלים הם צהוב-לבן. כנימות מוצצות את המיץ מעלים של השיח. כדי לרפא פצעים, הצמח יוצר גידולים אדומים.

מדוע מופיעים כתמים אדומים על עלי הדומדמניות וכיצד להתמודד איתם

לרוב, המזיק מתיישב על דומדמניות אדומות ולבנות.מכיוון שעליהם רכים יותר, קל יותר לחדור אותם. חרקים נדירים במינים שחורים וזהובים.

במשך החורף, הכניבה מטילה ביצים שחורות, שנותרו על ענפי הצמח.... עם תחילת האביב, הזחלים בוקעים, מוצצים את המיץ מהעלים. הם מפזרים ברחבי המחוז ומעניקים בין 6 ל -7 דורות חדשים. חרקים חיים על דומדמניות עד אמצע יולי. ברגע שהעלווה גסה, הם עוברים לאורגנו, לבנדר או מרווה. אם לא נוקטים אמצעים למלחמה בכנימות המרה, התשואה מופחתת, השיח חולה ועלול למות לחלוטין.

כיצד לעבד באביב

אם כתמים קמורים אדומים מופיעים על עלי הדומדמניות, באילו אמצעי מאבק להשתמש? כדי להיפטר מכנימות כנימות, מומלץ להשתמש בשיטות עממיות בשלב מוקדם.... אם הם לא עובדים, משתמשים בכימיקלים.

באביב, גננים רבים חולפים את הצמח עם ניצנים לא מפוחים עם מים רותחים... לשם כך, המים רותחים ומורשים להתקרר ל + 70 מעלות צלזיוס. לאחר מכן מלא את המיכל בתרסיס ועבד את השיחים.

ריסוס יעיל של דומדמניות בתמיסת יוד (טיפה של 1 ליטר מים). הצמח מטופל בנוזל בטמפרטורת החדר.

פיתרון של סבון כביסה עוזר להיפטר מכנימות... השתמש בחצי חתיכה במשך 10 ליטר מים. הוא משפשף על פומפיה עדינה ומתמוסס. כל השיח מרוסס במוצר.

להתמודד עם כנימות להכין חליטות שונות בהן מטופל הצמח הנגוע:

  1. 3 ק"ג סלנדיין גולמי או 1 ק"ג סלנדין מיובש מוזגים ל 10 ליטר מים, מתעקשים למשך יום, מסוננים.
  2. 300 גרם אבק טבק מוזגים ל -10 ליטר מים רותחים ומניחים לו להתבשל למשך 3 ימים. המוצר מסונן, מוסיפים 100 גרם תמיסת סבון (הוא עשוי מכביסה או סבון זפת).
  3. 25 גרם חרדל שופכים ליטר מים רותחים, משאירים למשך יומיים. הוסף מים ל 10 ליטר, הוסף 100 גרם תמיסת סבון.
  4. 5 ליטר פרחי ציפורן חתול חתוך מוזגים ל -10 ליטר מים. לעמוד 22 יום. לסנן ולהוסיף 100 גרם תמיסת סבון.

מדוע מופיעים כתמים אדומים על עלי הדומדמניות וכיצד להתמודד איתם

יעיל דומדמניות בעשן... זה נכנס למקומות שקשה להגיע אליהם, בהם חליטות אינן חודרות בעת הריסוס. לשם כך משתמשים בגומי שרוף. הליך זה מתבצע רק לפני שבירת הניצן.כאשר העלים פורחים, חותכים את צמרות הקלעים המושפעים מכנימות, חזור על פעמיים לאחר 10 ימים.

התייחסות! אמצעים כימיים לעיבוד משמשים רק במקרים קיצוניים: עם נגע נרחב ומצב מדוכא לחלוטין של הצמח.

אם עלי השיח מתחילים להתנפח בגלל כנימות, משתמשים בתכשירים ביולוגיים בטוחים לבני אדםנוצר על בסיס פטריות, נגיפים וחיידקי נבגים ("Aktofit", "Avertin", "Bitoxibacillin"). תכשירים כימיים יעילים כנגד חרקים: "Aktelik", "Vofatox", "Proteus", "Calypso". מכיוון שנשארים חומרים רעילים ברקמות הצמח, הדומדמניות מטופלות באמצעות קוטלי חרקים לפני הופעת הניצנים ולאחר הקטיף. בעת שימוש בכימיקלים, חשוב להקפיד על אמצעי בטיחות ולעקוב בקפידה אחר ההוראות.

בליטה מנומרת על עלים עם אנתרקנוזה

לתסמינים וטיפול בליטות ספוטות עלים עם אנתרקנוזה מאפיינים משלהם.... כל סוגי התרבויות רגישים למחלות פטרייתיות. הסוכן הסיבתי לאנתרקנוזה מסוגל לשרוד את החורף מתחת לשיחים. חרקים שונים מפיצים את הזיהום. לחות תורמת לגידול בצמיחתם של מיקרואורגניזמים פתוגניים, ולכן לרוב דומדמניות מושפעות ממחלה בעונה הגשומה.

תסמינים

מחלה פטרייתית מופיעה על עלי שיח. ראשית נוצרים כתמים חומים קטנים בצד העליון של לוח העלים. עם שוליים חומים ופקעת שחורה במרכז. ואז הם צומחים ומתמזגים. העלה כולו מושפע מה שמגביל את תנועתם של מיצי התזונה. זה מתייבש בטרם עת ונופל.

התייחסות! שיחי דומדמניות אדומות שורדים מחלה זו בצורה גרועה יותר מאחרים. הם מושפעים מגבעולים, פטוטרות ופירות יער.

עלים שנפלו הם מקור לזיהום בחודשים מאי ויוני... בהמשך נוצרים conidiospores אשר מפיצים את הזיהום ביולי-אוגוסט. נזק שנתי לשיח על ידי אנתרקנוזה מוביל למוות הענפים והצמח כולו.

הראשי גורם להתפשטות נבגים של מחלה פטרייתית:

  • מדוע מופיעים כתמים אדומים על עלי הדומדמניות וכיצד להתמודד איתםחוסר אשלגן וזרחן;
  • עיבוי חזק של השיח;
  • תאורה לא מספקת;
  • לחות וטמפרטורה גבוהה;
  • מזג אוויר סוער;
  • שרידי החלקים הנגועים בצמח.

לאחר הופעת הסימנים הראשונים למחלה, חשוב להסיר את החלקים הפגועים בצמח. ולחטא אותו. כאשר העלים נושרים, מתבצעת חיטוי שני.

איך להילחם

ברגע שעלי השיח מתחילים להאדים, הטיפול מתחיל באופן מיידי כדי להציל את היבול ואת הצמח עצמו... כימיקלים שונים משמשים למחלה. קוטלי פטריות מפריעים לתגובות הביוכימיות המתרחשות בתאי הפטריות. אלה מפסיקים להתרבות באופן מלא ולמות. כדי להילחם במחלה השתמשו ב"פרביקור "," קופרוקסט "," רידומיל "," פונדזול "," Acrobat MC ". לפני השימוש בהם, חשוב ללמוד בקפידה את ההוראות, מכיוון שכל התרופות שונות זו מזו בשיעור הסיכון ושיטת החשיפה לצמח.

כמו עם כנימת כליה, משתמשים בתמיסה של סבון כביסה למלחמה באנרתקנוזה.... לשם כך יש לטחון מחצית הבר על פומפיה עדינה, לשפוך 10 ליטר מים ולערבב עד להמסה מוחלטת. הנוזל המתקבל מרוסס עם הדומדמניות המושפעות.

עד להופעת העלים מטפלים בשיח בתמיסה של% 1 של גופרת נחושת. לפני הפריחה משתמשים ב Topsin-M. כאשר השחלות מתחילות להופיע, התרבות ניזונה מאפר. כדי לפתח חסינות יציבה בצמח משתמשים בדשנים מורכבים המכילים חנקן וחומצה בורית.

לאחר הקטיף מטפלים בשיח בנוזל בורדו... להכנת פתרון של 1%, קח 100 גרם של סולפט נחושת ו 150 גרם סיד. הם מומסים בנפרד בליטר מים חמים. כל פתרון מורכב לנפח של 5 ליטר על ידי הוספת מים קרים. חלב הסיד מסונן דרך גזה צפופה ואז מוזגים לתוכו תמיסה של גופרת נחושת בזרם דק, לעתים קרובות תוך כדי ערבוב.

חָשׁוּב! נוזל בורדו מאוחסן לא יותר מיום, ולכן הוא משמש מייד לאחר ההכנה.

בסתיו נאספים ונשרפים עלים שנפלו מצמח נגועלהרוג נבגים פטרייתיים. האדמה נחפרת והשיח מרוסס בקוטלי פטריות, למשל "ניטרופן".

אמצעי מניעה למחלות

כדי להפחית את הסבירות למחלות שבגללן העלים מאדימים ומתנפחים, אמצעי מניעה עוזרים. כך, לשתילה בחר זניםעמיד בפני אנתרקנוזה (לדוגמה, ויקטוריה, אדום הולנדי, בכור).

אסור לסגור את המקום באתר מאור שמש ישיר. הצפותיו במי נמס המעיין אינם רצויים. חשוב לגזום את הצמח בזמן, גם סניטרי וגם אנטי אייג'ינג... תשומת לב מיוחדת מוקדשת להשקות ולהאכלת השיחים, שחייבים להכיל כמות מספקת של זרחן ואשלגן.

בסתיו

לאחר הקציר, כאשר עלי הדומדמניות מתחילים להשיג גוון אדמדם, מתחילה מניעת הסתיולהכין את השיח לחורף ולמניעת הדבקה מחודשת. ראשית, העלים שנפלו נאספים ונשרפים.

האדמה נחפרה עם דש תפר כך שמזיקים, הזחלים שלהם והמיקרואורגניזמים הפתוגניים שלהם מתים. חפירה עמוקה מתבצעת תוך 20 ס"מ. כדי לאחד את התוצאה מטפלים באדמה באמצעות קוטלי פטריות. כשמזג ​​אוויר קר מתמשך נכנס למצב, הוא מופר בזבל.

מדוע מופיעים כתמים אדומים על עלי הדומדמניות וכיצד להתמודד איתם

ייצר גיזום סניטרי ואנטי אייג'ינגחותך ענפים יבשים וישנים, יורה עם סדקים וחזזיות עם מספריים. כל החלקים מטופלים במגרש גינה כדי להימנע מהטלת ביצים על ידי כנימות. אם גיזום נכון, הדבר יביא לעלייה בתשואה, לאחר גשם או השקיה, הצמח יתייבש מהר יותר, והנבגים הנופלים עליו לא יבשילו.

באביב

אחרי שהשלג נמס סביב השיחים מגרפים את כל האשפה וצורבים אותה... הסרת שאריות אורגניות מסייעת להיפטר מנבגי מחלות פטרייתיות וחרקים מזיקים. סביב הדומדמניות משוחררים האדמה על מנת להגביר את הגישה של חמצן לשורשים ולהבטיח תזונה נאותה לצמח. זה מגביר את עמידות השיח למזיקים שונים. האדמה מטופלת בתמיסה של גופרת נחושת.

אם השלג נמס ואין מספיק גשמים, חשוב לא לשכוח להשקות את הצמח.... הוא מיוצר פעם בשבוע, ושופך 3-4 דלי מים מתחת לכל שיח.

באביב, לפני הניצנים להתנפח, כדי להימנע זיהום עם זיהומיות התקפי מחלות ומזיקים, השיחים מרוססים. צמחיית חלודה במים חמים נחשבת לשיטה פשוטה ויעילה. הליך זה נפטר מזחלי כנימות ונבגי פטרייה. טיפול כימי מתבצע לאחר הופעת העלים, אך לפני היווצרותם של פרחים.

טיפים נוספים לטיפול

לפני נטיעת דומדמניות בחר בזהירות מגוון צמחים, לחקור את נקודות החוזק והחולשה שלהם, עמידות ורגישות למחלות ספציפיות.

אי אפשר לשתול שיחים קרובים זה לזה: הם יוצרים צל ויעבירו זיהומים במהירות. אם הצמח נטוע במקור בשפלה או בצל לח, הוא מועבר לשטח פתוח בסתיו. חשוב לדחות שיחים מעת לעת.

בכדי להיפטר מכנימות, נטועים שום בקר, בצל, קלנדולה, קמומיל וחתולי ציפורן.חרקים אינם סובלים את ריחם החזק. לא צריכים להיות צמחי מרפא ליד הדומדמניות שאליהן הכנימות יכולות לעבור, במיוחד סרפד וצמחים ממשפחת Lamiaceae (מרווה, אורגנו, נענע, לימון, טימין וכו ').

למשוך חרקים הניזונים מכנימות (דבורים, ציפורי גברת, שרוך), עשבוני דשא נזרעים ליד השיחים. יחד עם זאת, לא צריך להיות נמלים ליד הדומדמניות, מכיוון שמדובר בנמלים הנושאות, או ליתר דיוק, גידול כנימות.

סיכום

כנימות גב ואנטרקנוזה הן הגורמים השכיחים ביותר לכתמים אדומים על עלי הדומדמניות.כאשר מופיעים הסימנים הראשונים, חשוב לעבור מייד לטיפול בשיח על מנת להציל את היבול ואת הצמח עצמו. ישנם הרבה תרופות עממיות וכימיקלים לכך.

כדי למנוע התרחשות של מחלות, חשוב לבצע פעולות מניעה בזמן ובטיפול נכון בשיח.

הוסף תגובה

גן

פרחים