מדוע לדומדמניות יש עלים חיוורים, מה לעשות ואיך לתקן אותם

על שיחים בריאים של דומדמניות אדומות, שחורות ולבנות צריך להיות עלים ירוקים עשירים. אם הם מכוסים בפריחה לבנה, מאירים או מחווירים, הדבר מעיד על מחלה, נזק למזיקים, חוסר חומרים מזינים באדמה. מה לעשות אם יש לדומדמניות עלים חיוורים, נשקול במאמר.

מדוע יש לדומדמניות עלים חיוורים

אין זנים של דומדמניות שתהיה חסינות של 100% למחלות ומזיקים. אפילו השיחים החזקים והבריאים ביותר חולים ונפגעים על ידי חרקים. סימפטום של נגעים כאלה הוא עלים חיוורים. זה יכול להיות גם בגלל היעדר חומרים מזינים או טעויות בטכנולוגיה החקלאית.

מדוע לדומדמניות יש עלים חיוורים, מה לעשות ואיך לתקן אותם

מחסור במיקרו-תזונה

האלמנטים העיקריים שכל צמח גן זקוק להם הם חנקן, זרחן ואשלגן.

עם חוסר בחנקן העלים נעשים קטנים יותר, מאבדים את צבעם הירוק העשיר ונושרים. לפעמים הצבע משתנה לצהוב או כתום.

עם מחסור בזרחן העלים מתייבשים, תהליך הפריחה ושחלות הפירות מאט, חסינות מערכת השורשים פוחתת. קל לזהות מחסור באלמנט קורט על ידי העלים התחתונים - עליהם מופיעים הסימנים הראשונים.

עם מחסור באשלגן, הקלעים נחלשים, העלים מעוותים, נעשים מתולתלים, סגולים. אשלגן אחראי גם להתנגדות הכפור של דומדמניות.

הצמח סובל ממחסור ביסודות קורט אחרים:

 1. מחסור במגנזיום גורם לנפילת עלים מוקדמת, היחלשות השיח וירידה בגודל הפרי. בשל ירידה בחסינות, דומדמניות חשופים יותר לזיהום בפסיפסים ובמחלות נגיפיות אחרות. בשולי העלים מורגשים פסים אדומים וכתמים ירוקים בהירים.
 2. חוסר במנגן מעוררת הופעה של עקבות חיוורים וצהובים-לבנים, ולעיתים כתמים חומים. בגלל המחסור באלמנט קורט, התותים מאבדים מתכולת הסוכר ואת טעמם העסיסי, הוורידים הופכים לבנים.
 3. תסמיני מחסור בברזל: פירות קטנים, פיגור שיח, הפחתת יבול. בגידולי ברי יש הלבנה רציפה של צלחות העלים.
 4. מחסור באבץ ניתן לזהות על ידי עלים מקומטים וחיוורים, יורה דקה ושבירה, הופעת כתמים חומים על הפירות.
 5. בגלל היעדר בורון עלים נופלים בטרם עת, נקודות אפטיות מאטיות בהתפתחות, פירות קשורים באופן רופף.

אתר נחיתה לא נכון

דומדמניות אדומות ושחורות מעדיפים אתרי נטיעה לחים, חשופים לשמש ומוגנים מפני טיוטות. שיח הבר נטוע באזורים הרריים ובשפלה כאחד.

מרחק בין שיחים צריך להיות לפחות 1.5 מ '. המקומות הפופולריים לצמח הם לאורך הגדר או בפינות האתר.

מדוע לדומדמניות יש עלים חיוורים, מה לעשות ואיך לתקן אותם

אסור לשתול דומדמניות:

 • באזורים רטובים;
 • על אדמות הממוקמות בסמוך למי תהום תת קרקעיים;
 • בבורות ובדיכאונות.

כשנטועים במקום הלא נכון, עלים של דומדמניות שחורות ואדומות הופכים לירוקים בהירים, הקלעים חלשים, הגרגרים קטנים. לא מומלץ לשתול דומדמניות ליד פטל או עצי פרי - צמחים אלו מוציאים ממנו חומרים מזינים ומצללים. שכנים מתאימים הם יערה או דומדמניות.

תשומת הלב! דומדמניות אוהבות קרקעות פוריות עם הרכב חולי או חימר וחומציות נייטרלית. אם כדור הארץ הוא חומצי, תושבי הקיץ מוסיפים סיד.כדי להגדיל את התכונות הפוריות, בור השתילה מופר בחומר אורגני: זבל נרקב או גללי עוף, ביוהומוס, קומפוסט, כבול.

שגיאות אגרוטכניות

למרות העובדה כי הטיפול בדומדמניות מורכב מטכניקות וכללים פשוטים, חלק מתושבי הקיץ עדיין טועים:

 • שיח מושקע באופן לא סדיר;
 • אין לחפור את האדמה לפני השתילה;
 • שיחים נטועים במרחק של פחות מ- 1.5 מ 'זה מזה;
 • אזורים חשוכים וסוערים נבחרים לנחיתה;
 • אל תבדוק את חומציות האדמה;
 • השתמש במים קרים להשקיה;
 • הזנחה מוזנחת;
 • שחרר את האדמה לעומק של יותר מ- 7 ס"מ;
 • אל תסלק עשבים ופסולת;
 • להכניס מינרלים ואורגניים הַאֲכָלָה באופן כאוטי;
 • אין לבחון שיחים למחלות או מזיקים.

מחלות

העלים מאבדים גם את צבעם הירוק העשיר כתוצאה ממחלות - פטרייתיות, נגיפיות או חיידקיות. רובם מתפשטים באופן פעיל בתקופות של לחות גבוהה וטמפרטורות גבוהות, והם נישאים גם יחד עם רוח, גשם, חרקים ובעלי חיים:

 1. טחב אבקתי- מחלה פטרייתית הפוגעת בשיחים ישנים וצעירים. מופץ באזורים של מרכז רוסיה ובדרום. העלים הופכים מירוק לירוק בהיר, ואז מכוסים בפריחה לבנה. התותים הנגועים מעוותים ונופלים, העלים נעשים חלשים ויבשים.מדוע לדומדמניות יש עלים חיוורים, מה לעשות ואיך לתקן אותם
 2. נקודה לבנהקל לזהות כתמים לבנים על פני העלים. נבגים של הפטרייה מתרדמים באדמה, ועם בוא האביב הם מדביקים את הצמח. לחות מוגזמת ועודף של חבישות מינרליות תורמים להתפתחות המחלה.מדוע לדומדמניות יש עלים חיוורים, מה לעשות ואיך לתקן אותם
 3. שחפת - ייבול של דומדמניות. הזיהום מתרחש בתחילת האביב, והסימנים הראשונים נראים רק בתחילת יוני. אם לא תנקוט בפעולה בזמן, השיח ימות עד הסתיו.

  מדוע לדומדמניות יש עלים חיוורים, מה לעשות ואיך לתקן אותם
  שחפת

מזיקים

מזיקים לחרקים לגרום להפרעות מטבוליות, לקחת ויטמינים ומיקרו-אלמנטים מהצמח. יש חרקים הניזונים מעלים וקלעים, אחרים על שורשים, ואחרים אוכלים רק פירות. גם מבוגרים וגם זחלים רבים מזיקים.

המזיקים הבאים גורמים לצבע חיוור של עלים, ייבוש יורה וירידה בתנובה:

 1. כנימת כף היד חי על החלק הפנימי של העלים, מוצץ מהם את המיץ. ביצים רוחשות יתר על יורה, הן עמידות בפני כפור, קשה להיפטר מהן.

  מדוע לדומדמניות יש עלים חיוורים, מה לעשות ואיך לתקן אותם
  כנימת כף היד
 2. תות לבן מוצץ את המיץ מהצמח, מה שהופך אותו לחלש. זה בא לידי ביטוי לא רק עלים וקלעים, הפירות מתדרדרים - הפירות יערים קטנים יותר, מאבדים את טעמם ומעסיסם.מדוע לדומדמניות יש עלים חיוורים, מה לעשות ואיך לתקן אותם
 3. עש כליות תוקף דומדמניות לבנות ואדומות, אוכל את ניצן. בשיח, שחלת הפירות פוחתת, הפריחה מאטה.

  מדוע לדומדמניות יש עלים חיוורים, מה לעשות ואיך לתקן אותם
  עש כליות

מה לעשות אם יש לדומדמניות עלים חיוורים

ראשית כל, יש לזהות את סיבת הבעיה. אם מדובר במחלה או במזיק, יש להסיר יורה חולה ולשרוף אותם במרחק של לפחות 10 מ 'מעלילת הגן, ואז הכינו פתרון וריססו את השיח.

טיפול במחלות מסוימות דורש גישה משולבת, ולכן בנוסף לריסוס, דומדמניות זקוקות להשקות ולהתרופפות האדמה.

ישנן מחלות (למשל טרי), לאחר זיהום שהצמח אינו מגיב לטיפול. במקרה זה, השיח נחפר ונשרף, והתרבויות הנותרות מטופלות בחומרים מונעים: תמיסת גופרתי נחושת, "זירקון", "Fitosporin".

מה לשנות בטיפול

מדוע לדומדמניות יש עלים חיוורים, מה לעשות ואיך לתקן אותם

אם הדומדמניות חולה ללא הרף, זהו סימן לטיפול לא תקין.... מומלץ להתחיל עם השקיה: להרטיב את האדמה כל 5-7 יום, להשתמש בכ 5 ליטר מים לכל שיח. אל תפגעו בעלים וקלעים, זרם המים צריך להיות מכוון לשורש. כדי שהצמח ישא פרי טוב, פעמיים בחודש הוא מושקה בחליטה על בסיס צמרות עגבניות. תרופה עממית מחזקת את חסינותו של הדומדמניות ומגנה עליו מפני מחלות.

בעיות עם שיחי פירות יער מתעוררות גם בגלל התנהלות לא תקינה זְמִירָה... לעיתים תושבי הקיץ אינם עומדים בתנאי ההליך או משאירים חלקים לא אחידים על השיח, ופטריות ווירוסים מופיעים בפצעים. חשוב לזכור את זה בשביל זְמִירָה משתמשים רק בגיזר חד, הוא מחוטא והקטעים משומנים בלכה בגינה.

התייחסות. מה חסר בצמח אם מתקיימים כל הכללים וההמלצות? אולי הזן אינו מתאים לגידול באזור מסוים, או שנרכש שתיל חולה. כמו כן, הסיבות נעוצות במוזרויותיהם של האדמה, בסמיכות לגידולים אחרים ובבחירה הלא נכונה של תחבושות.

איך להאכיל

בחירת הדשנים תלויה באיזה שלב בהתפתחות השיח ואילו אלמנטים הוא זקוק. לדוגמא, בתחילת עונת הגידול, דומדמניות זקוקות לחנקן. זה נמצא באמוניה חנקתי, אוריאה, גרעינים. אם מתגלים סימני רעב בזרחן, מוסיפים סופר-פוספט או אשלגן מונופוספט מתחת לשיח. אם אין מספיק אשלגן, ההלבשה נעשית על בסיס אשלגן כלוריד, אפר, מלח אשלגן.

לאחר טיפול במחלות או מזיקים, דומדמניות זקוקות להאכלה מורכבת... הוא מכיל חומרים מינרליים ואורגניים. תרופות אלה כוללות "גומי-אומי", "פחית השקיה קסומה", "קרפיש". רכשו אותם בחנויות לגינה וגן הירק.

מתרופות עממיות, תושבי הקיץ בוחרים דשנים על בסיס שמרים יבשים. בישול דורש 30 גרם שמרים יבשים, 100 גרם סוכר, 5 ליטר מים חמים. הפתרון מתעקש למשך 3 ימים, תוך ערבוב מדי פעם. לאחר מכן מדולל במים ביחס של 1:10 ומשמש להשקיה.מדוע לדומדמניות יש עלים חיוורים, מה לעשות ואיך לתקן אותם

טיפים מגננים מנוסים

כדי להגן על הדומדמניות, חשוב לפקח כל העת על מראה השיח, לבדוק את העלווה מבפנים ומבחוץ. מאז האביב, ריססו תושבי הקיץ דומדמניות בתמיסה של נוזל בורדו.

אם עלה הדומדמניות מתחיל להחוויר, זה מאותת על חוסר או עודף של יסודות קורט, זיהום במחלה. במקרה זה, גננים מטפלים מייד בשיח עם קוטלי פטריות מערכתיים.

סיכום

הסיבות לצבע החיוור של העלים הם אי עמידה בכללים אגרוטכניים, אתר שתילה לא מתאים, הופעת מחלות ומזיקים. בכדי לפתור את הבעיה במהירות ולחסוך את הקציר, ננקטים אמצעים מונעים או טיפוליים.

אם החיוורון הוא תוצאה של מחסור באלמנטים קורט, הוכנס אדמה עליונה מתאימה. אם הצבע השתנה עקב בריחת מים, עיתוי השקיה וכמותם מתוקנים.

הוסף תגובה

גן

פרחים