דומדמניות ורסאי - תיאור המאפיינים של הזן

דומדמניות לבנות פופולריות בעקביות בקרב גננים ביתיים. פירותיו של צמח זה נוטים פחות לגרום לאלרגיות בהשוואה לפירות יער בהירים יותר. יש להם טעם מתוק וחמוץ מרענן וניחוח עדין השונים משמעותית מזני הדומדמניות השחורות והאדומות.

דומדמניות לבנות דורשות יותר טיפול ופחות פרודוקטיביות מדומדמניות שחורות או אדומות. עם זאת, בין זני הפירות יער הלבנים ישנם זנים קשוחים ופרודוקטיביים יותר. אחד מהם הוא ורסאי.

תיאור זן הדומדמניות הלבנות ורסאי

דומדמניות ורסאי - תיאור המאפיינים של הזן

דומדמניות לבנות (ribe niveum) הוא זן די ישן, שגודר בצרפת במאה ה -19. רק בשנת 1959 נכנס המפעל לרשם הרוסי הממלכתי. מומלץ לגדול באזורים עם אקלים ממוזג, אך הוא מתאים לטיפוח בדרום ואפילו בצפון רוסיה.

מאפיינים עיקריים

למרות נוכחותם של זנים רבים יותר מודרניים, הדומדמניות הלבנות של ורסאי אינן נחותות מהן מבחינות רבות ואף עולות על זנים והיברידיים רבים שנרקמים כיום.

תיאור הוורסאי הלבן:

 1. שיח. זקוף. מידה בינונית. הגובה משתנה בטווח של 1.2-1.5 מ '. השיחים מתפשטים, פולטים מספר גדול של יורה. הענפים דקים, אך חזקים וגמישים מספיק. מערכת השורשים מפותחת. רוב השורשים אופקיים, ממוקמים בעומק של 40 ס"מ מתחת לאדמה וצומחים מעבר לכתר. השורש המרכזי הוא חזק, יורד מתחת לאדמה לעומק של 1 מ '.דומדמניות ורסאי - תיאור המאפיינים של הזן
 2. משאיר. רחבה, לבבית בבסיס, עם חמש דיסקציות באונה. הקצוות משוננים. השיניים עצמן רחבות וסתמיות. בצד התפר של לוחות העלה יש נקבה קלה. צבע העלים הוא ירוק כהה עם גוון כחלחל בקושי מורגש.
 3. לִפְרוֹחַ. התפרחות נאספות באשכולות ארוכים דלילים עם פטוטרות. הפרחים בצורת צלוחית, בגודל בינוני, צהוב-לבן. פדיקלים ארוכים וישרים. שום עוויתות, ברק מבריק.
 4. פירות יער. גדולים, עגולים, מיושרים, נאספים במברשות ארוכות. משקלו של כל ברי נע בין 0.7-1.3 גרם. הגוון קרמי. הפירות שקופים, עצמות נראות דרך העיסה העסיסית. הטעם מתוק וחמוץ, עשיר. העור שקוף, דק אך יציב.
 5. מונחים מבשילים... בשלה מוקדמת.
 6. חֲסִינוּת. עמיד מאוד בפני טחב אבקתי. אין לו חסינות בפני אנתרקנוזה. חסינות לפטריות אחרות מחלות אֶמצַע.
 7. התנגדות לגורמים סביבתיים שליליים. בעל עמידות גבוהה בפני כפור.
 8. יָבִילוּת. גָבוֹהַ. העור הצפוף מאפשר לפירות לא להתקמט במהלך הובלה ארוכת טווח.
 9. פִּריוֹן. גָבוֹהַ. בממוצע נקצרים בין שיח 3-4 ק"ג של פירות יער.

דומדמניות לבנות נבדלות על ידי הידידות של פירות יער מבשילים. היבול כולו מוציא את השיח בבת אחת.

הערה! בגרגרי הדומדמניות הלבנות של ורסאי נמצאים עד 18% מהחומר היבש, 7.5% מהסוכרים. חומציות הפרי היא 2.3%. 100 גרם מהמוצר מהווים 38 גרם של חומצה אסקורבית.

יתרונות וחסרונות

דומדמניות ורסאי - תיאור המאפיינים של הזן

הדומדמניות הלבנות של ורסאי פופולריות בקרב גננים מתחילים וגם מנוסים. היתרונות העיקריים שלה מוצגים ברשימה:

 1. עמידות בפני כפור גבוהה. זה מאפשר לגדל ורסאי לבן בכל אזורי ארצנו;
 2. האבקה עצמית. הצמח ישא פרי גם אם אין שיחי דומדמניות לבנים אחרים באתר.
 3. נוכחות חסינות לטחב אבקתי.ביקורות של גננים מצביעות על כך שדומדמניות אינן רגישות למחלות פטרייתיות רבות אחרות.
 4. תפוקה גבוהה.
 5. בשלות מוקדמת.

החסרונות כוללים:

 • רגישות לאנתרקנוזה;
 • התפשטות יתר של השיח;
 • מדויקות להרכב האדמה.

עֵצָה! למרות העובדה כי הזן נחשב להאבקה עצמית, התשואות הגבוהות ביותר נצפות כאשר ישנם כמה שיחים (טובים יותר מזנים שונים) של דומדמניות לבנות באתר.

נְחִיתָה

לבן ורסאי מתרבה רק בצורה צמחית. השתמש בגזרים, בשכבה או בחלוקת השיח. הטכנולוגיה להשגת חומר נטיעה אינה שונה מזנים אחרים.

במשתלות ובשווקים נמכרים בדרך כלל שתילים מוכנים. הם שורשים במהירות ומשתרשים היטב במקום קבוע.

הכנת קרקע

דומדמניות ורסאי - תיאור המאפיינים של הזן

עבור דומדמניות ורסאי חשוב לבחור את המקום הנכון. זה צריך להיות ממוקם באור השמש ביותר ומוגן מאזור הרוח של הגן. מי תהום לא צריכים להתקרב יותר מדי אל פני השטח.

הערה! עם תאורה לא מספקת, תפוקת הזן יורדת. הגרגרים הופכים קטנים וחמוצים.

דומדמניות משגשגות בקרקעות דש מזינות, אך הן יכולות לגדול בכל קרקע. בעת שתילה בקרקעות חוליות תזדקק להאכלה אינטנסיבית יותר.

לפני שתילת דומדמניות, האתר נחפר ומנקה מעשבים שוטים. אדמה עם חומציות ניטרלית היא הטובה ביותר. אם האינדיקטורים מוגדלים, מוסיפים סיד יבש או אפר.

דומדמניות נטועים בראשית האביב או לאחר נפילת העלים. הבארות מוכנות 2-3 שבועות לפני השתילה.

ובכן הכנה:

 1. החורים נחפרים בעומק 40 ס"מ וקוטר 50 ס"מ. חייבים להיות לפחות 1.5 מ 'שטח פנוי בין הצמחים.
 2. האדמה שהוצאת מהחור חורבבת עם 5 ק"ג של זבל נרקב, 50 גרם סופרפוספט ו 20 גרם אשלגן גופרתי. אם תרצה, סופר-פוספט עם אשלגן מוחלף ב -1 ק"ג אפר.
 3. האדמה עם הדשנים מעורבבת ביסודיות ומשאירה ליד החור עד לשתילה.

הוראות שלב אחר שלב לשתילה ובחירת שתיל

חשוב לבחור בחומר נטיעה איכותי ובריא. לא צריך להיות סימנים על השתיל מחלות וזיהומים, כתמים חשודים ולוח. מערכת השורשים צריכה להיות מפותחת היטב, נקייה מאזורים יבשים וצפופים, לחה בחיתוך. הענפים לא צריכים להיות יבשים. הירוקים צריכים להיות בהירים עם טורורג טוב.

עדיף לקנות שתילים עם מערכת שורשים סגורה (הממוקמת בתרדמת אדמה) - הם שורשים מהר יותר. אם נרכשו שתילים עם מערכת שורשים פתוחה, הם ספוגים בתמיסה ורודה בהירה של פרמנגנט אשלגן וממריץ להיווצרות שורשים לפני השתילה. אם השורשים ארוכים הם מתקצרים בשליש.

הוראות נחיתה שלב אחר שלב:

 1. נשפכת על קרקעית הבור שכבת ניקוז בגובה 5 ס"מ. חצץ דק, חימר מורחב, סלע פגז. גוש אדמה נוצר במרכז.
 2. השוק מונח על גוש אדמה בזווית של 45 מעלות. השורשים מופצים באופן שווה על התל.
 3. החור מכוסה בתערובת אדמה מזינה כך שצווארון השורש יעמיק 7-10 ס"מ.
 4. לאחר השתילה, האדמה סביב הצמח נדחסת. ואז שפכו 2 דליים של מים חמים מתחת לשורש.
 5. אם האדמה מיושבת, ואז להוסיף עוד אדמה. סביב השיח נשפכת שכבה של מאלץ (חומוס, כבול, קש).
 6. החלק העליון של השתיל גזם, ומשאיר 5-6 ניצנים בריאים.

גָדֵל

כדי להשיג את התשואה הגבוהה ביותר האפשרית, חשוב לספק לשיח טיפול נאות. דומדמניות ורסאי פחות גחמניות בהרבה מזנים רבים אחרים עם פירות יער לבנים. יתר על כן, זה תובעני יותר מדומדמניות שחורות ואדומות.

לְטַפֵּל

דומדמניות ורסאי - תיאור המאפיינים של הזן

דומדמניות לבנות ורסאי זקוקות לטיפול קבוע. הרשימה מכילה כללים בסיסיים:

 1. רִוּוּי. דומדמניות לבנות דורשות להשקה. בקיץ רגיל מושחים את השיח שלוש פעמים בשבוע, בכל פעם משתמשים ב -10 ליטר מים. אם הקיץ יבש, אז הדומדמניות מושקות כל יום. בעונה הגשומה נפסקת השקיה.האדמה לחה במים חמים, מיושבים, בבוקר או בערב, כאשר השמש אינה פעילה.
 2. התרופפות ועשבים. האדמה סביב הדומדמניות משוחררת לאחר כל השקיה או משקעים. בתהליך ההתרופפות מוסרים עשבים שוטים.
 3. חבישה עליונה. בשנה הראשונה והשנייה לאחר השתילה, יש מספיק דשן המופעל על האדמה שהוצאת מהחור. ואז הם מתחילים לעשות בתחילת האביב תמיסה של 10 ליטר מים ו 50 גרם של אוריאה, ואחרי תשואת היבול מוזגים תערובת של 10 ליטר מים, 0.5 ליטר זבל עוף (או 1 ק"ג זבל נרקב), 50 גרם סופר-פוספט ו -20 גרם אשלגן גופרתי מתחת לשיח. בקיץ מרססים את השיח בתערובת של 10 ליטר מים, 5 גרם פרמנגנט אשלגן, 3 גרם חומצה בורית ו- 35 גר 'נחושת גופרתית.
 4. היווצרות. הגיזום המכונן הראשון מתבצע שנה לאחר השתילה. מבין כל ענפי השלד שנוצרו, נבחרים 3-4 מהחזקים ביותר, השאר מנותקים. בדרך זו מתבצע גיזום שנתי. הכתר ייווצר בעוד 4-5 שנים. למפעל זה אמור להיות 16-18 סניפים. ואז כרתתי ענפים בני 7-8 והשאיר יורה להחלפה.
 5. גיזום סניטרי. יורה 5 יבש ופגום, ענפים המתפשטים על פני האדמה נחתכים מדי שנה. יורה נחתכים.
 6. גיזום אנטי אייג'ינג. אם הדומדמניות החלו לתת מעט פירות, הגיע הזמן להחיל נהלים נגד הזדקנות. לשם כך, ענפי הדומדמניות נחתכים על ידי 2/3.
 7. חֲרִיפָה. על מנת שהדומדמניות ישרדו את החורף בבטחה, ענפיו קשורים בחוטים. מתחת לשיח נשפכת שכבה של 10-15 ס"מ. בחורפים מושלגים, מספיק לכסות את הצמחים בשלג. אם אין שלג, אז הדומדמניות מכוסות בחומר agrofibre.

מחלות ומזיקים

דומדמניות לבנות של ורסאי מושפעות לעתים נדירות על ידי טחב אבקתי וטרי. לטענת גננים, הזן רגיש לאנטראקנוזה. צמח חולה נשבר עם כתמים חומים, שמתלווים בהדרגה וגוברים בגודלם. זה מוביל לשיבוש בפוטוסינתזה, נפילת עלים ופירות, התייבשות של יורה.

אם המחלה כבר השפיעה על השיח, אז היא מרוססת בקוטלי פטריות. לפני כן, כל החלקים החולים בצמח מוסרים.

דומדמניות ורסאי - תיאור המאפיינים של הזן

חשוב למנוע מחלות. הרשימה מכילה כללים בסיסיים:

 1. טיפולים מונעים. זה מתבצע באביב, לפני שהניצנים מתנפחים. השיח מרוסס בתמיסת נוזל בורדו או סולפט נחושת. מומלץ לרסס לאחר גשמים ממושכים.
 2. ניקוי הגן. בסתיו, לאחר נפילת העלים, הם מסירים ושורפים את כל העלים שנפלו, הענפים היבשים. בקיץ, כל העשבים סביב הצמח מוסרים.
 3. חיטוי. חיטוי אדמה, חומר נטיעה, כלי גינה.
 4. חבישה עליונה. צמח שמקבל כמות מספקת של חומרים מזינים מצליח יותר להתנגד למחלות מזיקים.
 5. עמידה בכללי השקיה... שטיפת מים, כמו גם ייבוש האדמה, נחשבים לתנאים נוחים להתפתחות הפטרייה.
 6. תַבְרוּאָתִי קִצוּץ... על ענפים יבשים ופגומים מתחיל התפתחות זיהום פטרייתי לרוב. הסרתם בזמן היא הכרחית.
 7. עיבוד חיתוך מגרש גינה.

הדומדמניות מושפעות לא רק מזיהומים, אלא גם ממזיקים. כדי להגן על הצמח מפניהם, נשמרים על כללי החיטוי שלעיל, כל צמחי הפירות והגרגרים באתר נבדקים מדי שבוע.

קְצִיר

דומדמניות ורסאי - תיאור המאפיינים של הזן

פירות יער לבנים ורסאי מבשילים בסוף יולי או תחילת אוגוסט. כאשר הם בשלים, הם לא מתפוררים מהשיח, כל כך הרבה גננים ממתינים עד שכל הגרגרים בשלים ואוספים אותם בפעם אחת.

הדומדמניות מוסרות ישירות על המברשות. יש לאחסן במקרר בשקית ניילון או בכלי סגור למשך 1-2 שבועות.

מידת הבשלות נקבעת על פי הטעם ובאופן קל להפריד בין הגבעול לגבעול. בפירות בשלים, עצמות נראות בבירור דרך העיסה.

ביקורות

ביקורות על הדומדמניות הלבנות של ורסאי חיוביות ברובן. רוב הגננים ממגוון זה ממליצים להתחיל את היכרותם עם התרבות.

אירינה, מוסקבה: "אמי גם שתלה את הדומדמניות הלבן של ורסאי.מאותו שיח ראשון, קיבלנו שתילים רבים שנטענו באתרנו ונתנו לחברינו. מאז, ניסינו רבים מזני הדומדמניות הלבנות המודרניות יותר, אך ורסאי נותרה חביבה. הוא אינו שופך פירות בזמן מצננים קרים ואינו מבלי להשקות בקיץ גשום. כל מה שאני עושה זה לנתק את הקלעים החלשים ולהאכיל אותם פעמיים בשנה. "

אלכסנדר, רוסטוב "הדומדמניות הלבנות של ורסאי הן האהובות עלי. אני אוהב את הפירות הגדולים שלהם על מברשות ארוכות. עסיסי, מתוק עם חמיצות קלה. דורשים להקפיד, אבל אם הכל ייעשה בזמן, זה לא ייקח הרבה זמן. אני מורח תמיסת אפר עם גללי עוף בתחילת האביב וספטמבר. אני משקה רק אם האדמה יבשה מאוד. הייתה שנה בה חלתה באנתרקנוזה. מאז ריססתי בנחושת גופרתי באביב ואחרי גשמים ארוכים ".

סיכום

הדומדמניות הלבנות של ורסאי הן זן צרפתי שנרקם במאה ה -19. שונה עמידות בפני כפור, יבול גבוה, פירותי גדול, עמידות למחלות רבות. יש לו רק שני חסרונות משמעותיים - חוסר חסינות לאנתרקנוזה והסתעפות מוגברת של השיח.

לא קשה לדאוג לדומדמניות לבנות ורניסל. העיקר להבטיח השקיה והאכלה בזמן, לבצע היווצרות וגיזום סניטרי מדי שנה.

הוסף תגובה

גן

פרחים