מתי ואיך לגזום נכון ענבים באביב למתחילים צעד אחר צעד: הוראות ותרשימים

בטיפול נאות, ענבים יכולים לשאת פרי במשך כמה עשורים. אפילו כרם ישן ניתן להחיות בעזרת גיזום אנטי אייג'ינג. באביב גוזרים צמחים צעירים לעיצובם בעזרת תבניות מתאימות ונחתכים ענפים פגומים ויבשים. במאמר זה תמצאו הוראות שלב אחר שלב למתחילים כיצד לגזום ענבים באביב.

מטרות ענבי גיזום האביב

לתרבות היכולת הייחודית להפנות חומרים מזינים לקליעה צעירה. נכס זה פותח ושופר במהלך מאות שנים. בטבע ענפים נמתחים כלפי מעלה, מנסים להשיג את הכמות המרבית של אנרגיה סולארית. מסיבה זו, בחלקים האמצעיים והתחתונים של השיח, העיניים מתפתחות לאט ולעיתים אינן מצלמות כלל. זו הסיבה שמגדלים גוזמים באופן קבוע את הענבים שלהם.

גיזום האביב של שיחי ענבים מכוון להגברת הפוריות ולמתן צורה מסודרת. גיזום נכון משפר אוורור וחשיפה לשמש. זו אחת המשימות העיקריות של הגנן, שהזנחה מביאה לעיבוי נטיעות, ירידה בהאבקה וקילוף גרגרי יער.

מתי ואיך לגזום נכון ענבים באביב למתחילים צעד אחר צעד: הוראות ותרשימים

היתרונות והחסרונות של ההליך באביב

יתרונות גיזום האביב:

 • עלייה בפריון ב 60-80%;
 • יצירת שיחים בעלי צורה נכונה;
 • התנגדות כפור מוגברת;
 • שיפור תזונת הצומח ושמירה על פוטוסינתזה;
 • טיפול מפושט וקציר;
 • הבטחת גישה חופשית לגפן מכל עבר.

לשיטה זו אין חסרונות. העיקר להתחיל בעבודה לפני רגע זרימת הזרע, אחרת הצמח ימות בגלל אובדן לחות גדול.

מתי לגזום באביב

עיתוי גיזום הגפנים חשוב ביותר להבשלת ניצנים, לתשואה ואיכות גרגרי יער. גיזום האביב מחולק מוקדם ומאוחר.

גיזום מוקדם נעשה לאחר שהשלג נמס. ברגע שהאוויר מתחמם ליציבה + 5 ° С, המגדלים מתחמשים בכלים ומתחילים לעבוד. במהלך תקופה זו טרם החל זרימת המוהל, כך שהקטעים יתייבשו במהירות ויתהדקו. במקרים קיצוניים ניתן לבצע את ההליך עד שהניצנים הראשונים יתנפחו.

גיזום מאוחר מתבצע כאשר הקליעה הגיעה עד 5-6 ס"מ. הליך זה מבוצע באזורים בהם קיימת סבירות גבוהה לכפור באביב. גיזום מאוחר מומלץ רק אם נחוץ בהחלט, ואפילו טוב יותר, העבירו לסתיו. זה מרוקן קשות ענבים ומאט את גידולם של יורה חדש.

התייחסות. באזורי מרכז רוסיה (אזור מוסקבה), זרימת הענבים מתחיל בעשור הראשון לשני באפריל, באזורים הדרומיים - בסוף מרץ.

ימים משמחים

ימים נוחים לגיזום לפי לוח הירח לשנת 2020:

 • מרץ - 11.12, 16-18, 24-26;
 • אפריל - 11-14, 21.22;
 • מאי - 10, 11.

ימים נוחים לגיזום לפי לוח הירח לשנת 2021:

 • מרץ - 17-19, 22.23, 26-28;
 • אפריל - 13-15, 19, 24-17;
 • מאי - 12-17, 24-26.

סוגי זמירה

בין סוגי גיזום הענבים, ישנם מעצבים, מחדשים וסניטריים.

מְעַצֵב גיזום מסייע בוויסות העומס על השיח עם גפנים ופירות יער. בשנה הראשונה להתפתחות, השתיל אינו זקוק לטיפול מיוחד. לצמיחה נאותה, די בכדי לנתק את הקלעים הגדלים. השתיל נקשר לתמיכה ונשאר לבדו עד העונה הבאה. בשנה השנייה להתפתחות הם בוחרים בתכנית גיזום מתאימה לעיצוב השיחים ודבקים במסלול יחיד.

נוגד הזדקנות הגיזום מתבצע מהרגע בו מתגלים סימני ההזדקנות הראשונים של השיח. זה מצוין על ידי התפתחות לקויה של יורה, ירידה בתשואה ופירות יער. לפעמים המגדלים נוקטים באמצעים קיצוניים ומגזרים את השיח לחלוטין, מבצעים "איפוס" שלם של הצמח. ההליך מתבצע בקיץ או בסתיו, בהתאם לתוכנית:

 1. בסיס השיח נחפר בעומק 10-15 ס"מ.
 2. ואז גזע האדמה נחתך לחלוטין בגובה של 5-10 ס"מ.
 3. החיתוך מטופל בשעווה או לכה בגינה.
 4. השיח החתוך מכוסה באדמה רופפת ופוריה.
 5. באביב, האדמה נקצרת, ואחריה הצמחים הצעירים צומחים במהירות וצוברים כוח.

גיזום סניטרי נעשה באביב. השיחים נבדקים בזהירות לאחר שינה ומוסרים ענפים יבשים, חולים ופגועים.

כיצד לגזום ענבים נכון

במשך מאות שנים מגדלים הגדירו מספר כללים כלליים לגיזום תרבות, בהדרכתם אפילו אדם ללא ניסיון יכול להתמודד עם המשימה.

חומרים וכלים חובה

רשימת כלים לגיזום ענבים:

 1. גיזום משמש לגיזום ענפים שנתיים ודו-שנתיים בקוטר של עד 1.5 ס"מ, כמו גם שרוולים דקים. כדי לקבל גזרות נקיות ומסודרות, גננים משתמשים בגזרים עם כפול-להב.
 2. מסור הקשת משמש לקצץ יורה רב שנתי בקוטר 7-8 ס"מ.
 3. המסור מתאים לחיתוך ענפים בקוטר 8 ס"מ.
 4. הלופר הוא סוג של גיזום. הכלי מתאים לסניפים במקומות קשים לגישה. הוא מחובר למקל, ענף מסוים מחובר ומנותק על ידי משיכת החוט הקשור למנוף.
 5. סכין הנץ משמש לניצוץ העיניים.
 6. סכין ההשתלה מתאימה להשתלת גפנים עם ייחורים.

לפני השימוש מחדדים כלים במידת הצורך ומחטאים באלכוהול רפואי או בתמיסה חזקה של פרמנגנט אשלגן.

התייחסות. השרוולים הם ענפים רב שנתיים אשר נוצרים לאורך כל חיי הצמח וצומחים בגודלם מדי שנה בגלל הקלעים שנותרו בעת הגיזום.

הוראות שלב אחר שלב

מתי ואיך לגזום נכון ענבים באביב למתחילים צעד אחר צעד: הוראות ותרשימים

כללי גיזום:

 1. החיתוך מבוצע בזווית של 90 מעלות בניצב לענף. זה מאפשר ריפוי מהיר יותר בגלל אזור הפצע הקטן יותר בהשוואה לחיתוך בזווית חדה.
 2. גפנים חולות ומתות מוסרות לחלוטין.
 3. נותרו 7-12 עיניים בצילום.
 4. יורה פרי שנתי נחתך בזהירות, מנסה לא לפגוע בעץ. פרוסות מיוצרות בבסיס יורה רב שנתית, ומשאירות גדם של 0.5 ס"מ.
 5. יורה בריא בקוטר 6-10 מ"מ נשאר לפרי. חוטים דקים ועבים (עם היקף של יותר מ- 10 מ"מ) חייבים לנתק ללא כישלון.

תוכניות גיזום

המגדלים משתמשים במספר ערכות גיזום לשיחי ענבים:

 • בשיטת גיאוט;
 • אוהד;
 • מניפה קטנה במוסקבה;
 • קורדון אופקי.

גיזום גיות

מתי ואיך לגזום נכון ענבים באביב למתחילים צעד אחר צעד: הוראות ותרשימים

תכנית פשוטה זו שמה לה למטרה לגדול יורה חזק אחד. בסתיו, כל הקלעים הצעירים שגדלו במהלך הקיץ מנותקים, והעיקרית שלהם מתקצרת על ידי 5-6 עיניים.

התייחסות. אם הקליעה הראשית חלשה, היא מוסרת לחלוטין והעיצוב מועבר לעונה הבאה.

באביב, חץ הפירות נקשר אל הטרלי במצב אופקי. אם נותרו שני יורים על השיח, הם קשורים כך שהם ייראו בכיוונים שונים. כך, ניתן להשיג שיח דו-חמוש על פי גיאות. יורה של גפני פרי נקשרים אנכית לחוט השני והשלישי עם צמיחתם.

בשנה השלישית, הגפן נותנת יבול ראשון.בסתיו של אותה השנה, הגזע משוחרר לחלוטין מתפרחות ובני מדרגות. בעונה הבאה התארך הגפן ב-10-12 עיניים, מה שמביא את מספרם ל 20. בכל עונה שלאחר מכן חוזרים על שלבי השיטה.

דגם מאוורר

מתי ואיך לגזום נכון ענבים באביב למתחילים צעד אחר צעד: הוראות ותרשימים

דפוס המאוורר מניח היווצרות של שני שרוולים קצרים הממוקמים באותו מישור בזוויות שונות של נטייה. הודות לתבנית זו ניתן להוציא את הגפן בקלות מהמטבעות בסתיו ולכסות אותם לחורף. שיח הענבים מתחדש ללא הרף והתשואה עולה.

אוהד קטן במוסקבה

בעזרת תבנית יציקה זו, השיחים ממוקמים במרחק של 70-80 ס"מ, מרווח השורות הוא 1.5-2 מ '. זה מאפשר לך לכסות את השיחים לחורף בדשא וענפים יבשים. הגפן נושם בחופשיות, בזכותו הוא חי יותר מעשר שנים. לעתים קרובות משתמשים בתכנית באזורים הצפוניים.

קורדון אופקי

מתי ואיך לגזום נכון ענבים באביב למתחילים צעד אחר צעד: הוראות ותרשימים

תמצית התוכנית היא לגדל יורה אחת, המנותקת בסתיו, ומשאירה עין אחת בתחתית. בעתיד צמח ממנו שרוול.

בעונה הבאה הקליעה מקובעת בזווית לחוט התחתון, העיניים הערות נשברות החוצה והאחרונה נותרה מתחת. העיניים העליונות מדללות גם הן החוצה, ומשאירות פער של 30-35 ס"מ.

בסתיו של שנת ההתפתחות השנייה, הגפן נחתכת ל 2-3 עיניים, והאחרון מתקצר לכל אורכו של השרוול. באביב, ניצנים ניצנים החוצה, ומשאירים 2-3 יורה עם מרווח של 30-35 ס"מ.

בסתיו של השנה השלישית להתפתחות, שני יורה מופיעים על יורה עם 2-3 עיניים. הקצוות התחתונים גוזמים על ידי 2-3 ניצנים בכדי להשיג קשרים חלופיים, והעליונים על ידי 5-6 ניצנים כדי להשיג חצים פרי.

גיזום אביב בול

מתי ואיך לגזום נכון ענבים באביב למתחילים צעד אחר צעד: הוראות ותרשימים

ההליך מתאים לגיל הענבים. השיטה משמשת בגידול זני כיסוי.

תוכנית זמירה:

 1. בשנה הראשונה שאחרי נְחִיתָה שתילים נחתכים לשתי עיניים כדי להשיג שני יורה. שאר הקליעה מוסרים לחלוטין.
 2. בשנה השנייה להתפתחות הקציצה הראשית מתקצרת ל 50-90 ס"מ. לרשת ביטחון נשמר יורה נוסף ונחתך לשתי עיניים.
 3. בשנה השלישית, כל הקלעים על תא המטען מוסרים, למעט השניים הראשונים. כל אחת מהן נחתכת לשתי עיניים ומקובעת לתמיכה. בסתיו נחתכים ארבע יורה שגדלו במהלך הקיץ: הקציצות התחתונות מנותקות לשתי עיניים מכל הצדדים, העליונות - עד 5-15 עיניים.
 4. בשנה הרביעית להתפתחות מנותקים ענפי פרי, קלעים מהקשרים המחליפים יוצרים חוליות פרי חדשות. כדי לעשות זאת, מכל צד של השיח, נורה אחת נחתכת ל 5-15 עיניים, השנייה - עד שתי עיניים.

גיזום אביב ללא חותמת

דפוס מסוג זה כולל דקויות משלו ומשמש לענבים לא חשופים:

 1. שנה לאחר השתילה מוסרים ענפים יבשים וחולים, ומשאירים 10% מכל הקלעים הצעירים שנחתכים בגובה 2-3 ס"מ מעל הניצן השני.
 2. בשנה השנייה, 60% מהקלעים הצעירים נחתכים, ומשאירים 2-3 מהחזקים ביותר.
 3. בשנה השלישית, הגפן התחתונה, המשמשת כקשר חלופי, נחתכת לשתי עיניים, חץ הפרי (החלק העליון) - ל 7-14 עיניים. נותרו שני גפנים על כל שרוול, והשאר נחתכים.

גיזום אביב של ענבי פרי

גיזום מסוג זה כרוך בשמירה על מספר ניואנסים. על מנת לנתק את שיח הפרי ולא לפגוע בו, המגדלים מסלקים יורה חלש, פגום, דק ומשמין שהשלים פרי. ענפים בשלים בקוטר 6-10 מ"מ נותרים על השיחים.

גיזום מיוחד של שיחים פגומים

מתי ואיך לגזום נכון ענבים באביב למתחילים צעד אחר צעד: הוראות ותרשימים

גיזום האביב מתבצע לא רק לצורך עיצוב השיחים, אלא גם כדי להחזיר את הגפן לאחר החורף, לאחר כפור חוזר בלתי צפוי והפתעות מזג אוויר אחרות. גיזום נכון יכול להחזיר לחיים ענבים שנפגעו קשה.

עקיצות כפור בחורף

אם השיחים קפואים מאוד בחורף, בדוק תחילה את הניצנים וביצע חתכים, עוברים מהבסיס לראש. אם העיניים ירוקות, אז הכל בסדר. צבע חום כהה או שחור מעיד על נזק.

אם פחות מ- 80% מהכליות מתו, יותר ניצנים נותרים על חולי הפרי מאשר בגיזום רגיל. ניתן לאסוף את הקציר בזכות הקליעה הנוספת על ענפי הפרי, שנשארו לאחר גיזום הסתיו.

אם יותר מ 80% מהכליות מתו, לבצע גיזום סניטרי בשני שלבים. לשם כך, עד שהניצנים פורחים, מסירים את הקלעים והשרוולים הקפואים. לאחר הופעת הירק, גזרו צמיחה מיותרת.

עם 100% מוות בכליות בדיקת ילדים חורגים המובחנים על ידי התנגדות מוגברת לכפור. אם הניצנים מתו עליהם, הם מתחילים ליצור חוליות פרי מהקלעים (יורה של חלקם התת-קרקעי של הגבעול) או מהחלק העליון (יורה משמין).

כאשר כל החלק שמתחת לאדמה מת, נוצר חתך "לראש שחור": הם חופרים בתוך השיח לעומק של 25-30 ס"מ ומנתקים את כל הענפים לצומת בריא. הגדם מכוסה באדמה בשכבה של 5 ס"מ. בקרוב יופיעו יורה צעיר מהגזע. החזק שבהם נותר, עודף הצמיחה מנותק.

מתי ואיך לגזום נכון ענבים באביב למתחילים צעד אחר צעד: הוראות ותרשימים

שורשי כוויות

עקיפת כפור חלקית או מוות מוחלט של מערכת השורשים של הענבים מתרחשת בגלל מעט חורף מושלג. כדי לבדוק את מצב השורשים, מומלץ לחפור באדמה בכמה מקומות ולבצע חתכים. בשורשים בריאים חתך לבן-אפור, הקפואים הם בצבע חום כהה.

בקוטר כוויות קור שורש של לא יותר מ- 2.5 מ"מ, אין איום על חיי הצמח; העיקר שהחלק העיקרי של קנה השורש יישאר על כנו. במקרה של עקיצת כפור חלקית, מומלץ להפחית את העומס על הגפן על ידי גיזום קלעי הפירות.

נזקי ברד

אם לאחר ברד חזק הענבים איבדו את מרבית העלים, הקצוץ הצעיר נחתך ל 1-2 עיניים. יש לדלל יורה חדשה כדי לעורר את צמיחת העיניים הרזרבות, שיניבו בעונה הבאה.

ההשלכות של הצמד קר חד

כפור האביב במקרים רבים עולה בקנה אחד עם התעוררות הניצנים, כך שמוות של יורה צעירים, גפנים ועיניים שנתיות אינו נדיר. במקרה זה, המגדלים מבצעים גיזום קצר של ענפי השנה שעברה כדי לעורר צמיחה של יורה צעירים וניצנים חדשים.

זה מעניין:

כיצד להשקות ולהאכיל ענבים באביב: הוראות למתחילים

ההפריה הטובה ביותר של ענבים באביב וכללים להכנסתם

אילו תכונות צריכות להיות זני ענבים שאינם מכסים ואילו מהם נחשבים לטובים ביותר

הניואנסים של גיזום תלוי באזור הצומח

מתי ואיך לגזום נכון ענבים באביב למתחילים צעד אחר צעד: הוראות ותרשימים

שיטות הגיזום המועדפות על כל אזור הן:

 • התוכנית של המאוורר הקטן במוסקבה מתאימה לאזורים הצפוניים;
 • היווצרות קורדון אופקית נהוגה באקלים צפון-מערבי;
 • גיזום גיאות מתאים רק למחוזות הדרום (קובאן).

תכונות של גיזום צמחים צעירים וישנים

גיזום ענבים צעירים על מנת להעניק לכתר צורה סטנדרטית או שיח, תוך התאמת מספר הכתפיים והשרוולים. גיזום של צמחים בוגרים מתבצע על מנת להיפטר מענפים יבשים, חולים ופגומים. על שיחים ישנים נותרו 2-3 יורים צעירים כדי להחליף את הגפן הישן.

טיפול לאחר הגיזום

כל גיזום הוא מלחיץ במיוחד. פצעים רבים מופיעים על השיחים, וענבים מוציאים אנרגיה רבה על שחזור שלמות הכיסויים. חתכים בהיקף של יותר מ- 1.5 ס"מ מסוכנים במיוחד. כמות גדולה של נזק מחלישה את הצמח והופכת לרוב לסיבת מותו.

ציות למספר כללים יסייע לצמח להחזיר במהירות את החיוניות:

 1. מומלץ להשתמש בגיזום חד כדי לבצע חתכים אחידים כשגוזמים יורה דק. מסור קשת מתאים להסרת ענפים עבים, ומסור יכול להתמודד עם ענפים עבים ישנים.
 2. רצוי שיהיו כל הפרוסות בצד אחד. כדי להשיג תוצאה זו, יש להציב את הקליעים המחליפים בצד אחד במהלך הגיזום השנתי. הודות לסידור זה, כל הענפים יקבלו את חלקם מחומרי הזנה.
 3. כדי שהלחות לא תשתהה על פני השטח של החתכים, הקצוות הלא אחידים מנוקים בעזרת סכין גינה. עודף מים חודר לשכבות עץ עמוק ומוביל להתפתחות תהליכים פעילים.
 4. לאחר זמירה של קליעה עבה, גובה הקנבוס צריך להיות פחות מ -1 ס"מ, אחרת הוא ייסדק.
 5. ענפים עבים וותיקים נחתכים בזווית של 90 מעלות כדי לעזור לפצעים להחלים מהר יותר.
 6. יורה שנתי נחתך 1-2 ס"מ מעל העין התחתונה.

סיכום

גיזום ענבים באביב עוזר להגביר את הפרודוקטיביות ועוזר להקנות לשיחים צורה מסודרת. גיזום נכון משפר אוורור וחימום סולארי. הזנחת גיזום מביאה לעיבוי נטיעות, האבקה מופחתת ופירות יער.

מגדלי יינות משתמשים במערכות שונות: על פי שיטות גיאוט, מאוורר, קורדון אופקי וגיזור מאוורר קטן. שיטת הגיזום הסטנדרטית משמשת בגידול ענבי כיסוי, ללא תקן - לאי כיסוי. בנוסף, יבוצע גיזום סניטרי ואנטי אייג'ינג באביב כדי להחזיר את חיוניות הצמח לאחר החורף.

הוסף תגובה

גן

פרחים