מדוע אתה זקוק לגיזום ענבים בסתיו ואיך לבצע זאת נכון

היווצרות ענבים היא משימה לא קלה למתחילים. אבל גיזום מוכשר הוא המפתח להשגת יבול יציב של פירות יער טעימים. אנו נספר לך בפירוט כיצד לגזום ענבים בסתיו.

המשמעות של גיזום סתיו

לגפן תכונה מעניינת - קוטביות. זה בא לידי ביטוי בכך שקלעים מהעיניים העליונות של הגפן של השנה שעברה מתפתחים מהר וטוב יותר. בחלקים האמצעיים והתחתונים של הגפן העיניים מתפתחות חלשות יותר או לא יורים בכלל.

ניצנים וקליעה חדשים רבים צומחים מדי שנה. ספק לכולם תזונה טובה צמח לא יכול. לפיכך נוצרים גפנים ומשאירים יורה רבים ככל שמערכת השורש יכולה "להאכיל".

גיזום סתיו קשור לוויסות צמיחה ופירות לעונה הבאה. הליך שבוצע כהלכה תורם לתשואות גבוהות ולגידול צמחים אחיד.

בגישה הלא נכונה הפרעה של האיזון מה שמוביל לחיזוק של אחד התהליכים על חשבון היחלשותו של האחר - צמיחה / תשואה.

מדוע אתה זקוק לגיזום ענבים בסתיו ואיך לבצע זאת נכון

אם הענבים לא נחתכים

גפן גידול חופשי מתארך ללא הרף, הזרועות מתרחבות, גודל השיח גדל משמעותית. אך מערכת השורשים אינה מסוגלת לספק לכל הקלעים והקבצים הנוצרים את התזונה הדרושה.

זה מוביל לריסוק גרגרי יער ולהידרדרות בטעמם כבר בשנה הראשונה לגידול חופשי. בשנה שלאחר מכן, גודל ומספר התותים בתוך החבורות יקטן עוד יותר, ואחרי מספר שנים השיח מקבל צורה של ענבי בר.

סוגי זמירה

בהתאם למטרה, נבדלים סוגים שונים של גיזום של שיח הענבים.

מְעַצֵב

גיזום מסוג זה מכוון ליצירת שלד חזק של השיח ב 3-4 השנים הראשונות לגידול. זה יכול להיות סטנדרט (עם שני שרוולים או יותר הממוקמים קרוב לאדמה) או תצורה סטנדרטית (שרוולי נשיאה מתנשאים מעל האדמה).

רגולטורים

בהמשך מתבצע גיזום רגולטורי מדי שנה. זה מאפשר לך לשמור על איזון בין התפתחות השיח לתהליך הפרי. באמצעות גיזום רגולטורי, עודפי יורה צעירים עודפים מוסרים.

נוגד הזדקנות

סוג זה משמש כאשר הצמח מתיישן ומפסיק לגדול. שיח הענבים זקוק להצערה לאחר 5-8 שנות גידול. במקרה זה, השרוולים הישנים נכרתים ונוצרים חדשים מהקלעים הממוקמים בבסיס השיח.

תִזמוּן

גיזום ענבים בסתיו מתחיל כשבועיים לאחר נפילת העלווה. הם מסיימים את העבודה לפני הגעת הכפור.

באזורים הדרומיים, הגפנים גוזמים מספטמבר עד נובמבר. בנתיב האמצעי, מלאכה זו מסתיימת באמצע אוקטובר. ובאורל ובסיביר - עד סוף ספטמבר.

גיזום בזמן מאפשר לצמח להתאושש לפני תחילת מזג האוויר הקר ו בחורף בהצלחה.

טכנולוגיה של מנצח

טעויות שנעשות ביצירת שיח יכולות להפחית את התשואות או להשאיר יבול כלל, ובמקרה הגרוע ביותר, להוביל למותו של הצמח. כיצד לבצע הליך זה נכון?

מדוע אתה זקוק לגיזום ענבים בסתיו ואיך לבצע זאת נכון

חומרים וכלים חובה

לצורך ההליך תצטרך סכין חדה או מספריים לגינה (מספריים לגיזום). הכלי החד חותך חתך מסודר שמתבגר במהירות.

ערכות

ישנם שני סוגים עיקריים של היווצרות ענבים - היווצרות תקנית וסטנדרטית.

גיבוש ללא בול

צורת השיח מוגדרת, ויוצרת אותה בהדרגה בארבע השנים הראשונות. בשנה הראשונה נובטים קלעים צעירים ומסולקים חלשים ולא מפותחים. בסתיו נותרו 1-2 על הצמח 1-2, לפעמים 4 יורה.

בשנה השנייה נותרו 2-3 יורים מפותחים היטב, מהם נוצרים שרוולים. כל אחד מהם נחתך ל 2-4 ניצנים. נותרו שני גפנים מהניצנים הללו במהלך גידול השיח. בסתיו, כל אחד מהגפנים הללו מתקצר לאורכו של העץ הבוגר.

בשנה השלישית נותרו שני ניצנים על הגפן הממוקמים קרוב יותר לבסיס. הקלעים שצמחו מהם יהוו את שרוולי השיח. הם מחוברים לתמיכה אופקית ושתי עיניים נותרות על כל אחת מהן.

הקלעים שיצאו מהעיניים מחוברים אנכית. הם יוצרים חוליות פרי.

צריך לדעת! חיבור הפרי הוא שני הגפנים התחתונות בשרוול.

בשנה השלישית נותר קישור צמחי אחד על הצמח. בקישור הפירות, הקלע התחתון הפונה לחלק החיצוני של השיח נחתך ל 2-4 ניצנים - זהו קליעה מחליפה. הקליעה הממוקמת למעלה נחתכת ל 6-8 ניצנים - זהו חץ הפרי.

בסתיו של השנה השלישית, הסנה מורכב משני חוליות פרי (אחד על כל זרוע). שני הגפנים נותרים על הקשר החלופי - קישור הפירות העתידי. חץ הפרי מוסר, וקישור פרי חדש נוצר בצילום החלופי. עקרון היווצרות זה חוזר על עצמו מדי שנה.

בשנה הרביעית הצמח נחשב שלם. בעתיד גיזום מתבצע בכל סתיו על פי העיקרון המתואר.

מדוע אתה זקוק לגיזום ענבים בסתיו ואיך לבצע זאת נכון

הַטבָּעָה

סוג זה של היווצרות צמחים משמש באזורים עם אקלים מתון.

בסתיו הראשון נותרו שני יורה על השתיל. באביב השנה השנייה, הגזיזים גוזמים: העיקרי - לשלושה ניצנים, השני - לשניים. יורה חזק יותר נוצר כגבעול, והשני נשמר כחילוף.

הגבעול קבוע אנכית. בסתיו נותרו שתי יורה על תא המטען והם מגדלים לכיוונים שונים, ומתקבעים אופקית. קצות הצילומים האלה צבטו. כל שאר העיניים על הגפן הסטנדרטית מסנוורות. בצילומי המילואים, הגפנים נחתכות ל 3-4 עיניים.

בשנה השלישית באביב נחתכים שתי יורה ארוכות, קבועות אופקית, לשני ניצנים. אלה יהיו שרוולי השיח. ארבע יורה יצמחו עליהם בקיץ - שתיים על כל כתף.

העיניים מסנוורות על תא המטען הראשי. בשמורה נותר גפן אחת, ממוקמת קרוב יותר לבסיס השיח עם שני ניצנים, השנייה מוסרת. עד הסתיו יתפתחו בשני ענפים שני ענפים שנקטעים באופן הבא: התחתון החיצוני - לשתי עיניים (מילואים), והשני - לשש עיניים (חץ פרי חילוף).

בשנה הרביעית, באביב, על שרוולי תא המטען הראשי, נעשה גזירה לקישור פרי. הקליעה הקרובה יותר לבסיס הגבעול נחתכת אל זרד רזרבי, משאירה שני ניצנים, וקרובה יותר לראש - לחץ הפרי, ומשאירה 5-6 ניצני פרי ומעלה. יתכנו כמה קישורים כאלה בשרוול. יבול נוצר על חץ הפרי.

כל השנים שלאחר מכן גיזום מתבצע על פי העיקרון של קישור פרי, המורכב מקשר חלופי וחץ פרי. עודף קישורי פרי של השנה הקודמת מוסרים.

מדוע אתה זקוק לגיזום ענבים בסתיו ואיך לבצע זאת נכון

הוראות גיזום

הלהבים של כל הכלים המשמשים חייבים להיות מחודדים היטב וחיטוי במוצר על בסיס אלכוהול.

הכלי הנוח ביותר לחיתוך יורה צעיר הוא חילונים. מסור גן משמש להסרת גפנים ישנות ועבות.

החיתוך מיוצר בקפידה בזוויות ישרות ומשאיר גדם אחיד וחלק. זה יאיץ את הריפוי שכן אזור הפצע יהיה קטן יותר מאשר עם חתך מלוכסן.

תכונות לפי אזור

מדוע אתה זקוק לגיזום ענבים בסתיו ואיך לבצע זאת נכון

הבחירה בסוג היווצרות שיח הענבים מושפעת מהתנאים האקלימיים של אזור הגידול. בדרום, שם האקלים הוא מתון, הם משתמשים בשיטה שלא נחשפה לגידול ענבים. כאן משתמשים בעיצוב על תא המטען (או בשיטת המאוורר), המאפשר להשיג את התשואה המרבית.

כשגדל בפרברים, באורל ובסיביר ללא מחסה לחורף, הגפן קופא.לכן נוצרים כאן ענבים כך שתוכלו לעטוף אותם בעונה הקרה. כאן משתמשים בתכנית היווצרות קורדונית (עם שרוולים קצרים), בה ראש השיח ממוקם קרוב לאדמה.

טיפול לאחר הגיזום

לאחר השלמת הליך גיזום הסתיו, אתרי החיתוך מעובדים להגנה מפני זיהומים. לעיבוד השתמש ב"ראננט "- משחה מיוחדת עם חומר חיטוי, המחטא את הפצע ומקדם ריפוי מהיר - או מגרש גינה מומס.

מקלט לחורף

גפנים גזורות ונרפאים מוגנים לחורף. באזורים עם חורפים קשים זהו חובה. שימור ענבים.

הם מתחילים לכסות מתחילת אוקטובר. הגפנים הקשורות בתוך חבורות מונחים על האדמה ומפזרים אדמה בשכבה של 5-10 ס"מ. תחילה תוכלו לעטוף את השיח בחומר כיסוי או ביוטה, ואז לכסות אותו באדמה.

דרך נוספת להתחמם היא לכסות את הגפנים בקופסאות עץ, המכוסות בסרט על גבי.

במהלך החורף, יש צורך גם לעקוב אחר גובה כיסוי השלג. שכבת השלג חייבת להיות בעובי של 40-50 ס"מ לפחות.

סיכום

ללא היווצרות גפנים, אי אפשר להשיג יבול של פירות יער גדולים וטעים. הצומח גדל בחופשיות ותופס שטח גדול יותר ויותר. הגרגרים הופכים קטנים, וגישה קלה וזרימת אוויר בתוך השיח קשים. זה מוביל להתפתחות מחלות ולהפצת מזיקים.

לכן, גיזום סתיו הוא צעד חיוני בטיפול בכרמים. תוכנית הגיזום של הסתיו נבחרה על בסיס תנאי הגידול.

הוסף תגובה

גן

פרחים