איך לייבש יערה לחורף בבית

פירות יער של יערה משמשים לא רק טריים להכנת ריבה וקומפוטים, אלא גם מיובשים לחורף. בתנאים נאותים הם שומרים על מרבית חומרי התזונה. בעבר, יערה יערה בתנור רוסי, אך כעת משתמשים בשיטות אחרות: בתנור, במייבש חשמלי, במייבש מים.

למה יערה יבשה

יערה יבשה ניתן לאחסן עד שנה ומעלה. הגרגרים שומרים כמעט לחלוטין על תכונותיהם. מכינים מהם פשטידות, קומפוטים, משקאות פירות, מוסיפים לביסקוויטים, ומכינים מרתחים לטיפול במחלות שונות.

איך לייבש יערה לחורף בבית

יתרונות וחסרונות של שיטת רכש זו

היתרונות של ייבוש יערה לחורף:

  • היעדר טיפול בחום גס מבטיח את בטיחותם של מרבית הוויטמינים, המינרלים וחומרים שימושיים אחרים;
  • אורך חיי המדף של פירות יער מיובשים הוא עד שנה.
  • קלות רכש;
  • שימושים שונים בפרה מיובשת.

בין החסרונות, מצוין שהגרגרים הופכים לחמצמצים יותר. בגלל זה, נדרש יותר סוכר במהלך הכנת הכלים השונים. בנוסף, מראה הגרגרים מתדרדר.

כיצד משתנים תכונות מועילות

במהלך ייבוש החום נשמר חלק ניכר מחומרי המזון. לדוגמא, תכולת הוויטמין C מופחתת ב- 20% בלבד.

חָשׁוּב! באוויר, חומצה אסקורבית ופלבנואידים מתחמצנים במהירות, ולכן הפירות מיובשים בטמפרטורה של +90 מעלות צלזיוס, כאשר המים מתאדים במהירות, וחומרים שימושיים נשארים בכמויות גדולות.

ויטמינים מקבוצה B עמידים יותר בחום, ולכן, כאשר הם מיובשים כראוי, הם נשמרים לחלוטין. ההרכב המינרלי של הגרגרים נותר כמעט ללא שינוי. בהתאם לשיטת הייבוש, כמות המינרלים מופחתת ב- 10-15%.

בחירה והכנה של פירות יער

איך לייבש יערה לחורף בבית

בחר בשל או מעט פירות יער לא בשלים. רק פירות שלמים מתאימים לייבוש, ללא נזק חיצוני נראה לעין.

אם השיחים לא טופלו בחומרי הדברה או נעשו לפני יותר מ- 25 יום, הגרגרים אינם נשטפים. אם הטיפול בוצע לאחרונה, היבול שנקטף נשטף ביסודיות, אך וודא שהוא מתייבש היטב.

כיצד לייבש יערה

מוּכָן פרי מורחים בשכבה אחת על מטלית נקייה למשך מספר שעות. זה יסיר חלק מעודפי הלחות.

ייבוש במייבש חשמלי

איך לייבש יערה לחורף בבית

מייבש חשמלי הוא מכשיר שתוכנן במיוחד לייבוש. חומר העבודה מתבצע בהתאם להוראות המחוברות למכשיר. בהתאם לכוח המייבש וכמות הגרגרים שהוכנסו אליו, ההליך אורך שעתיים עד 4 שעות.

מכשיר מקצועי יותר הוא התייבשות. הוא יבש אוכל באופן שווה, ללא התחממות יתר, יאפשר לכם להתאים במדויק את הטמפרטורה.

בדג האוויר

הדובדבן נוח לשימוש להכנת גרגרי יער יבשים. נותר פער קטן בין המכסה לגוף המכשיר כך שאוויר לח לא יצטבר בתוכו.

הטמפרטורה נקבעת על + 90 מעלות צלזיוס. זה יהפוך את יערת היער בעוד שעה.

בתנור

ייבוש בתנור הוא השיטה הנפוצה ביותר בבית, מכיוון שהיא אינה דורשת מכשירים נוספים. מורחים נייר קלף על תבנית אפייה ומניחים את יערה בשכבה אחת. יבש אותו בטמפרטורה של + 90 מעלות צלזיוס עד שהוא רך.

חָשׁוּב! גרגרי יער מיובשים איכותית שומרים על צבעם הבהיר, וכאשר לוחצים עליהם הם לא פולטים מיץ ואינם מתפוררים.

דלת התנור נשארת בצבע בזמן הייבוש. התותים הופכים כל 20 דקות.

באוויר

איך לייבש יערה לחורף בבית

ייבוש אוויר באוויר הפתוח הוא השיטה החסכונית ביותר אך דורשת זמן רב. התותים המוכנים מונחים על גבי סורגים או יריעות דיקט עם חורים. יש לשטוף את המצע ולייבש.

המקום המתאים ביותר לייבוש נמצא תחת חופה או בצל חלקי. חייבת להיות אוורור טוב. התותים הופכים באופן קבוע. פירות גדולים נמתחים על חוט בנוחות ותולים במקום מאוורר היטב.

חָשׁוּב! בשיטה זו, התיקים נקצרים יותר לפי הטעם מאשר לתועלת, מכיוון שוויטמין C מתחמצן במהירות באוויר.

ייבוש אורך 8 עד 15 יום. הכל תלוי בגודל של גרגרי יער, טמפרטורה ולחות. אם יורד גשם, מכניסים את הפירות לחדר, אחרת הם יתחילו להתדרדר.

בתנור הרוסי

איך לייבש יערה לחורף בבית

איך לייבש פירות יער לחורף בתנור? לשם כך הם מונחים על ניירות אפיה או סורגים ונשלחים לתנור.... הם מנסים לשמור על הטמפרטורה בטמפרטורה של + 90 מעלות צלזיוס. כל 40 דקות הפירות מתהפכים ומנערים.

אוורור חשוב להסרת אוויר לח. לשם כך, פתח מעט את מנחת התנור. כל ההכנה אורכת כשלוש שעות.

החיסרון הגדול ביותר בשיטה זו הוא הקושי בשליטה על רמת הטמפרטורה. קל מאוד לייבש את המוצר על ידי לקלקל אותו.

ייבוש צפרדעי יערה

נקצרים רק ענפים ירוקים ולא מפושטים. העלים מוסרים מהם, נאספים בתוך חבורות בקוטר של עד 5 ס"מ ואז הם תולים בחדר מאוורר היטב בצל. הרכש אורך חודשיים.

ייבוש עלים

איך לייבש יערה לחורף בבית

לפני כן, חשוב להכין את העלים כראוי:

  1. לפני פריחת השיחים בעזרת גיזומים או מספריים חדים, חתוך יורה צעיר. עדיף ליצור פרוסות מצדדים שונים של הצמח כך שהפגיעה תהיה מינימלית. העלים מופרדים מהקלעים ומונחים על בד באזור יבש ומאוורר.
  2. עלים נקצרים בתחילת הפריחה ההמונית. לשם כך הם נחתכים בזהירות או נחתכים במספריים. ואז הם מונחים על נייר או בד ונשלחים למקום חשוך ומאוורר היטב. מדי יום מועברים חומרי הגלם למניעת ריקבון. יבש בממוצע עד שבועיים.

בְּמַהֲלָך קְצִיר לא מומלץ לקטוף את העלווה. יורה מעבה נחתכים ונאספים בתוך חבורות. הם תולים במקום יבש וחשוך במשך 2-3 שבועות. לאחר מכן, העלים מוסרים מהענפים או משאירים עליהם.

כללי אחסון עבור יערה מיובשת

הגרגרים שנאספו מאוחסנים במיכל אטום ללא גישה לאור שמש. עדיף לא להשתמש בשקיות לשם כך: אורך המדף של הפירות בהן מופחת פי 2.

הם שומרים את המוצר במקום יבש וקריר: למשל בארון על לוג'יה מבודדת. אורך חיי המדף של יערה מיובשת הוא שנה.

יישום

יערה מיובשת משמשת לבישול ורפואה עממית. מילויים שונים לכופתאות ועוגות עשויים גרגרים, סירופים, מכינים קומפוטים. הם משמשים כצבעי מאכל.איך לייבש יערה לחורף בבית

ברפואה העממית משמשים פירות יער לטיפול בקוליטיס, אנמיה, דלקת קיבה חרישית, דיסטוניה צמחית-וסקולרית, מניעת הצטננות וחיזוק כללי של הגוף. מרתח יערה יבש אָכִיל משמש למיגרנות, יתר לחץ דם, חומציות בקיבה נמוכה, זיכרון לקוי.

שיהיה יערה אכיל יש התוויות נגד: אין להשתמש בזה כיב קיבה וכיב בתריסריון, דלקת קיבה יתר, חומצות אלרגיות.

סיכום

ייבוש נכון של יערה מאפשר לך להשתמש במוצר שימושי בחורף. בתנאים מתאימים, הגרגרים שומרים כמעט לחלוטין על חומרי התזונה שלהם. במהלך הבישול נשמרת הטמפרטורה על + 90 מעלות צלזיוס כך שוויטמין C ופלבנואידים לא מתחמצנים. ייבוש אוויר זה בסדר אם יש להשתמש בפירות יער בבישול.

הוסף תגובה

גן

פרחים