מדריך למתחילים לנטיעת שקדים בסתיו

שקדים הם עץ ייחודי. יש לו ארומה עדינה מדהימה, פרחים יפים-ורודים-לבנים, אגוזים טעימים ובריאים. מרגע שגדל עץ השקד רק בדרום, כיום הוא התמקם באזור האמצעי של המדינה. ניתן למצוא שקדים הן בשטח קרסנודר והן באזור לנינגרד או באזור מוסקבה.

ההצלחה הגוברת תלויה רבות מתי ואיך ניטע הצמח. במאמר נשקול בפירוט כיצד לנבוט שקדים בשדה הפתוח ואיך לטפל בעץ כזה בגינה שלכם.

האם ניתן לשתול שקדים בסתיו

נָטוּעַ שקד גם באביב וגם בסתיו - הכל תלוי בשיטת השתילה ובאזור הגידול. לבורות נטיעת הסתיו הם מוכנים בתחילת הקיץ - הם חופרים את החורים ומפרים אותם בדשנים אורגניים: גרודים, אפר עץ, חומוס או כבול.

יתרונות וחסרונות של נטיעת סתיו

מדריך למתחילים לנטיעת שקדים בסתיו

בסתיו משמשים שתילים לשתילה. אם אתה לוקח את העצמות, הן יהרסו על ידי מכרסמים - עכברים ושומות. כמו כן, בסתיו מזג האוויר ורמת הלחות נוחים לשקדים - תושבי הקיץ לא יצטרכו להשקות את הצמח כל הזמן, כפי שיהיה באביב. שתיל סתיו יתחיל להתפתח הרבה יותר מוקדם מזו באביב. זה נובע גם מהעובדה שכדור הארץ כבר מחומם וטופל במחלות ומזיקי חרקים לאורך כל הקיץ.

תשומת הלב! היתרון של נטיעה בסתיו הוא שניתן לרכוש שתילי שקדים בהנחה טובה. חומר השתילה נחרט ומוצב מייד באתר. אין צורך לאחסן אותו בתנאים מיוחדים למשך 1-2 חודשים, כפי שקורה עם נטיעת האביב.

לפעמים העץ גדל בצורה לא טובה בגלל העובדה שנרכש חומר שתילה נגוע או פגום. אבל זה יכול לקרות באביב. כמו כן, מתעוררות בעיות אם השתיל נטוע מאוחר מדי, והשקד שקוטב החום קפוא.

שתילת שתילי שקדים בסתיו

השתילה מתחילה לפני ששאר עצי הגן משילים את עליהם. בדרום המדינה זה אמצע אוקטובר, במרכז רוסיה - סוף ספטמבר... באזורים הצפוניים (באורל ובסיביר) לא מגדלים שקדים - האקלים לעץ דרומי אינו מתאים כלל.

יום אידיאלי להליך הוא יבש וחם, עם טמפרטורה של לפחות + 10 מעלות צלזיוס ולחות אוויר של 80-85%... לא צריך להיות רוחות משגעות, גשם או משקעים אחרים. בבחירת תאריך, שימו לב לאזור הצומח, לתנאי האקלים. חלק מהגננים לוקחים בחשבון גם את לוח השנה הירחי - הוא מראה ימים נוחים לתהליכים אגרוטכניים.

בחירת מושב

מדריך למתחילים לנטיעת שקדים בסתיו

שקדים הם צמח אוהב אורחים, ולכן הם נטועים באזורים שטופי שמש ומרווחים; צל או צל חלקי לחלוטין אינם מתאימים. עם חוסר אור, התפתחות העלים והפרחים מאיטה, הכתר הופך להיות צפוף - הקלעים הפנימיים מתייבשים. לא מומלץ לגדל צמח דרומי בסמוך לבתים או למבני גינה אחרים - הם מטשטשים את העץ ויוצרים צל.

חלקת האדמה של עץ השקד צריכה להיות ממוקמת על גבעה - זה מגן על מערכת השורשים מפני שקעים ונרקב. רמה גבוהה של התרחשות מי תהום, שבגללה השקדים חולים במחלות פטרייתיות, אינה מקובלת.אסור שיהיו מקורות פתוחים או גופי מים בקרבת העץ. גננים מנוסים מקצים מדרונות עדינים לשתילים.

שכנים מתאימים לצמח הם שיחים בעלי צמיחה נמוכה, למשל פטל, דומדמניות שחורות ואדומות, אירגה, דומדמניות. בקרבת מקום נטועים סולנאתיים או ירוקים. שכונה לא טובה - עצי פרי גבוהים: אגס, תפוח, שזיף, משמש, אפרסק. צמחים מאפילים זה על זה, וזו הסיבה שהם חסרים אור שמש וחום.

זה מעניין:

איפה ואיך לאחסן שקדים בבית, קלופים ובקליפה

האם ניתן לאכול שקדים בדיאטה לירידה במשקל

מדוע דלעת השקדים טובה ואיך לגדל אותה

הכנת קרקע

השקדים אינם תובעים את סוג האדמה, צומחים היטב על חימר קל, קרקעות חוליות ואפילו קרקעות סלעיות. קציר עשיר מתקבל מצמחים שנמצאים באזורים מזינים ועשירים במינרלים. אדמת חרסית כבדה ואדמה עם רמת חומציות גבוהה אינם מתאימים לגידול - pH צריך להיות 4.5-7.5, אחרת תוכלו לשכוח מקציר טוב.

בור נחיתה

העשבים מוציאים מהאדמה, עלים שנפלו, עשב יבש ופסולת מוסרים. לפני השתילה, נחפר בור בעומק 50 ס"מ ובקוטר 60 ס"מ תוך 2-3 חודשים. תוך 3 שבועות מוחדרים לתוכו רכיבים אורגניים ומינרלים - 5 ק"ג של זבל נרקב ו 500 גרם סופרפוספט. הבורות מלאים באדמה המורכבת מחלקים שווים של אדמה, אדמה קנויה ועלים. כדי לשפר את חדירות האוויר של כדור הארץ, מתווסף אליו חול נהר מעודן. אם האדמה חומצית, הוסף גיר או סיד - 150 גרם לכל 1 מ"ר. M.

בתחתית בור השתילה נבנית שכבת ניקוז של לבנים או הריס שבורים. לאחר מכן, מותקן עמוד ארוך במרכז הבור - זהו תומך לשתיל. על המוט להתעלות מעל הקרקע לפחות ב -50 ס"מ.

תשומת הלב! מומלץ לגדל 3-4 זנים המאבקים הדדית על חלקה אישית. המרחק בין עצים הוא 3 עד 5 מ ', המרחק בין שורות הוא 5 מ'.

חומר נטיעה

חומר שתילה נרכש במשתלות ייעודיות. בעת הקנייה, גננים תמיד בודקים עם המוכר האם זן מסוים מיועד לגידול באזור מסוים. לדוגמה, זנים עמידים לכפור Primorsky ו- Dessertny נבחרים לנתיב האמצעי.

על השתיל להיות בעל מראה בריא, ללא כתמים, נזק, סימני ריקבון. מיד לפני השתילה מניחים את השורשים במחית חימר. זה יגן מפני מחלות אפשריות ויסייע לצמח להסתגל מהר יותר לתנאי גידול חדשים.

נטיעת אגוזים

מדריך למתחילים לנטיעת שקדים בסתיו

אחת הדרכים לשתול עץ שקד היא לגדל אותו מאגוז. לשם כך, בשלהי האביב או הקיץ, מוכנים שקדים יבשים קלופים מהקליפה ונובטים. כמה מהאגוזים הגדולים מניחים בקערת מים נקיים בטמפרטורת החדר ומניחים לעמוד למשך 10-12 שעות. לאחר שטיפתם מחליפים את המים ומניחים 8 שעות נוספות. במהלך תקופה זו האגוזים מתנפחים. ואז עליהם לבקוע - בשלב זה הזרעים מוכנים לשתילה.

הם מונחים בעציצים עמוקים עם אדמה מזינה מוכנה. הזרעים קבורים 10-12 ס"מ, מפזרים אדמה רופפת ומושקים בשפע. השקדים נותרו על אדן חלון שטוף שמש, ומבשלים מדי פעם דישון. הצילומים הראשונים יופיעו בעוד 5-6 שבועות. ברגע שהעץ מגיע למטר 1 מ 'הוא מועבר לאתר.

איך לשתול שקדים בסתיו

כדי לשמח את השקדים מפרחים שופעים וריחניים, ואז להביא אגוזים בריאים, מומלץ ללמוד את ההוראות שלב אחר שלב. היא תעזור להימנע מטעויות נפוצות ולחשוף את כל הניואנסים של ההליך.

מדריך למתחילים לנטיעת שקדים בסתיו

הוראות נחיתה שלב אחר שלב

התקופה הטובה ביותר לשתול היא בוקר מעונן מוקדם. לאחר הורדת מערכת השורשים של השתיל לתיבת הפטפטים, המשך לפריטים הבאים:

 1. על גבי שכבת הניקוז שהונחה, נשפכת אדמה לבור כך שמתקבלת גבעה קטנה.
 2. שתיל ממוקם במרכזו, מפזר בזהירות את השורשים לכיוונים שונים.
 3. צווארון השורש של הצמח ממוקם כך שהוא מתנשא 2-3 ס"מ מעל פני האדמה.
 4. הבור מכוסה בצפיפות באדמה, לא צריכים להיות חללים.
 5. האדמה מהודקת ומושקת במים חמים.
 6. האדמה מכוסה כבול, נסורת או אדמה יבשה. המרץ מכסה את צווארון השורש ב 3-4 ס"מ.
 7. ברגע שהאדמה מתיישבת והנוזל נספג לחלוטין, השתיל נקשר לתמיכה שהותקנה בעבר.

טעויות שיש להימנע מהן

שקדים לא ישאו פרי אם מערכת השורשים נפגעה במהלך השתילה, למשל, סחיטה יתר על המידה או מפזרת רשלנות רזה. זה מוביל לעובדה שכבר במשך 2-3 שנים הצמח לעיתים קרובות חולה, מתרוקן.

כמו כן, גננים חסרי ניסיון לא מקפידים על בחירת אתר שתילה - הם מגדלים עץ שקד ליד עצי תפוח, אגסים, ביצה או גוף מים אחר. כל זה מוביל גם לחסינות ולמחלות חלשות.

העץ גדל בצורה גרועה אם אתה בוחר את הזן הלא נכון או קונה שתיל חולה וחלש. לא מומלץ לרכוש חומר נטיעה ממוכרים לא מוכרים. בעיות גידול מתעוררות גם בשל העובדה כי האדמה כבדה וחרסית, עם חומציות גבוהה.

תכונות נחיתה תלויות באזור

תנאי הכרחי לגידול עצי שקד בדרום הוא שכבת ניקוז. אחרת, טמפרטורות ולחות גבוהות מביאות למחלות שורש, הגורמות לעץ כולו לסבול ותשואה יורדת. החומרים העומדים לרשותכם משמשים לניקוז: כלי חרס שבורים, פחם, אזוב, קוביות קלקר או חלוקי נחל רגילים. הניקוז מונח בבור לפני השתילה - תחילה חלקיקים גדולים, אחר כך בינוניים וקטנים. רצוי שלא יהיו חללים גדולים ביניהם.

כאשר מגדלים שקדים באזורים באזור האמצעי של המדינה, לפני השתילה, מופרות הבור לא רק עם חומר אורגני, אלא גם עם רכיבים מינרליים. זה יכול להיות 200 גרם סופרפוספט כפול או 150 גרם אשלגן גופרתי. דשן מגביר את עמידות הכפור של הצמח. לאחר חבישה כזו, השתילים אינם מוזנים במשך שנתיים.

טיפול לאחר ההליך

השקה את עץ השקד כאשר האדמה מתייבשת. חשוב לוודא כי צווארון השורש אינו נמצא במים, זה גורם לדעיכה של השתילים. 10 ליטר מים מוזגים תחת צמח אחד. לאחר כל השקיה, האדמה משוחררת לעומק של 5-6 ס"מ כך שהנוזל לא עומד על פני השטח וחודר עמוק ככל האפשר. לפני ההליך, תושבי הקיץ מסירים את כל העשבים העשבים והעשב היבש - זהו שטח גידול אידיאלי למזיקי חרקים (כנימות וכקר עכביש).

על מנת שהשקדים יגדלו ויתפתחו במהירות, מוחדרים חבישה עליונה באביב: חליטת מולין או זבל, אפר או כבול. דשנים מינרליים מתאימים גם הם - 10 גרם אמוניום חנקתי ו 5 גרם אוריאה לכל 5 ליטר מים. תמיסת התזונה מוזגת מתחת לצמח. זה מחזק את המערכת החיסונית ומונע מחלות: נמק חיידקי של הקליפה, ריקבון גזע, כוויות.

טיפים גינוניים מנוסים

נטיעת שקד היא סטנדרטית, בדומה לשתילת עצי גינה אחרים. עצתם של גננים מנוסים תעזור לכם להשיג יבול עשיר:מדריך למתחילים לנטיעת שקדים בסתיו

 • לשתול באזורים מוארים היטב הרחק ממי תהום;
 • לדיש את הבור לפני כן עם מולין או גרגולת;
 • להכין שכבת ניקוז;
 • לפני השתילה, הניחו את השתיל בדובר חרס;
 • שמור על כללי השכונה והמרווח בין צמחים;
 • לשתול שקדים לפני עלי הסתיו;
 • אל תשכח את התמיכה בצורה של מוט או מקל;
 • מים עם מים נקיים כשהאדמה מתייבשת;
 • בשנה השנייה לאחר השתילה בצעו גיזום מעצב.

סיכום

הסתיו הוא הזמן המושלם לשתול שקדים. לעתים קרובות יותר הוא מגדל מזרע, לעתים קרובות פחות מאגוזים. לנטיעה, הכינו חור בעומק 60 ס”מ והפרו אותו עם חומר אורגני, הניחו שכבת ניקוז של חלוקי נחל או לבנים שבורות בתחתית. השתיל מונח בתוך חור ומפזר אדמה ואז נקשר לתמיכה.הצמח נטוע באזורים שטופי שמש עם קרקעות חוליות או חימר קלות. לא צריך להיות עצי פרי או בניינים גבוהים אחרים בקרבת מקום. לאחר השתילה, הצמח מושקה ומסולק.

הוסף תגובה

גן

פרחים