כיצד לגזום נכון אפרסקים באביב ולמה זה כל כך חשוב

אפרסק הגן הוא יבול הצומח במהירות: הוא נקצר 3-4 שנים לאחר השתילה. אפרסק הוא בררן בטיפול, ולכן גננים מבצעים באופן קבוע פעולות אגרוטכניות: השקיה, דישון, התרופפות, ריסוס. אחד מהנהלי התחזוקה החיוניים הוא גיזום אפרסק באביב. מספר הפירות הבשלים וטעמם תלויים בכך.

המאמר יספר לך מה זה גיזום האביב ואיזה ניואנסים לשים לב במיוחד.

מטרות גיזום אפרסק באביב

באביב גוזמים אפרסקים כדי להגדיל את התשואות ולמנוע מחלות. ההליך משפר את הגישה לאור השמש, מאפשר את הקטיף ומווסת את מספר הפירות. אם לא להחזיק קִצוּץ, העץ לרוב יפגע, הקלעים יגדלו בצורה כאוטית, הטעם והסחירות של הפרי יפחתו.

גיזום האביב מתבצע בתקופת נפיחות הניצנים. בשלב זה קל לקבוע אילו יורה כבר לא נדרשים על ידי האפרסק. לפעמים הצמח לא נחתך באביב, אלא בסתיו. במקרה זה, העץ נחלש ואין לו זמן להתכונן לחורף. כתוצאה מכך עולה הסיכון להקפאת הקלעים מה שמשפיע לרעה על הקציר העתידי.

גיזום האביב יכול להיות קשה עבור גננים מתחילים. תושבי קיץ רבים אינם יודעים באילו יורה יש להסיר מלכתחילה, באיזה כלי גינה עדיף להשתמש, מתי לבצע את ההליך.

מתי לגזום באביב

כיצד לגזום נכון אפרסקים באביב ולמה זה כל כך חשוב

גזם את האפרסק בימים בהם טמפרטורת הלילה מתקרבת + 5 מעלות צלזיוס. באזורים הדרומיים, למשל בקובאן, זהו סוף מרץ, במרכז רוסיה - תחילת אפריל, באורל ובסיביר - אמצע או סוף אפריל. העץ מתעורר לאחר החורף, ניצנים ורודים מתנפחים. מכאן ואילך, יש 2-3 שבועות לביצוע ההליך. אחרי שהאפרסק פורח.

תשומת הלב! ימים יבשים ושטופי שמש נבחרים להליך. מזג אוויר גשום, מעורפל וסוער אינו מתאים.

לא מומלץ לבצע גיזום הצמח בשלב הפריחה. אם תעשה זאת מראש, הכליות לא יעמדו בטמפרטורות הנמוכות והן יקפאו.

סוגי זמירה

כיצד לגזום נכון אפרסקים באביב ולמה זה כל כך חשוב

ישנם שלושה סוגים של גיזום: עיצוב, התחדשות ויסות.

מְעַצֵב מיועד להיווצרות כתר עצים צעירים שגילם אינו עולה על 4 שנים. תושבי הקיץ מעניקים לכתר מראה של קערה. על כך בשנה הראשונה שאחרי נְחִיתָה הצמח מקוצר ב 50 ס"מ להפעלת הסתעפות. בשנה הבאה נותרו 3 יורים חזקים, מתקצרים מעל 2-3 ניצנים, השאר נחתכים עד כדי צמיחה. שנה לאחר מכן, יורה שלדי מפותח נחתך על ידי שליש וכל הגידול מוסר. בשנה הרביעית הנוהל חוזר על עצמו.

נוגד הזדקנות הגיזום מתבצע לאחר 7 שנים מרגע הפרי הראשון. ההליך מגדיל את אורך החיים של עץ האפרסק. במהלך גיזום אנטי אייג'ינג, כל היורה מעל גיל 5 מוסרים. ההליך מתבצע מדי שנה עד לגיל העץ בן 15. צמח מבוגר סובל פעילויות כאלה בקושי. גיזום מחודש ממריץ את צמיחתם של יורה צעירה ועלייה בתשואה, יוצר כתר מואר היטב.

רגולטורים הגיזום נועד לווסת את גידול הקלעים במהלך הפרי. לשם כך, הסר יורה עבות עם מספר גדול של פירות ושחלות. צמח בכל גיל נגזם. הסר יורה שבור ופגום: הם מפריעים להיווצרותם ולגדילתם של ענפי פרי חדשים.

כיצד לקצץ אפרסק

כיצד לגזום נכון אפרסקים באביב ולמה זה כל כך חשוב

בנוסף לבחירת יום נוח לגיזום, תושבי הקיץ מכינים כלי גינה ונחושים בבחירת תוכנית.

חומרים וכלים חובה

גיזום גינה משמש לענפים דקים, סכין גינה לקוצים. יורה עבות מוסרים בעזרת מסור. לצורך גיזום עצים בוגרים, השתמש בסולם ובגיזום עם ידית ארוכה כדי להגיע לראש.

תשומת הלב! חיטוי המלאי עם תמיסה של "פורמיוד" (עבור 5 ליטר מים, 50 מ"ל מהמוצר) או גופרת נחושת (5%). חומרים אלה הורגים חיידקים וחיידקים - פתוגנים. הכלים טובלים בתמיסה למשך דקה ואז מוחלים יבשים בעזרת מגבת נקייה או מפית.

כל המכשירים חייבים להיות חדים כך שהחתכים יהיו ישרים, אחרת הפצעים יירפאו לאט. מלאי עמום יפגע במפעל.

הוראות שלב אחר שלב

כיצד לגזום נכון אפרסקים באביב ולמה זה כל כך חשוב

על מנת לא להתנתק יותר מדי, לפני ההליך, מומלץ ללמוד את ההוראות שלב אחר שלב לגיזום יורה ועצות גננים מנוסים:

  1. הכינו כלי גינה חד.
  2. בחן את עץ האפרסק.
  3. ראשית כל, הסר יורה חולה: רובד, סדקים, כתמים נראים עליהם. ענפים כאלה יבשים ואינם נושאים פרי, הם נחתכים ונשרפים מאזור הגן.
  4. הסר ענפים שבורים או פגומים ואת אלה שצומחים לכתר ומצילים אחרים.
  5. גיזום ענפים בצורת מזלגות ואלה הגדלים בזווית חדה.
  6. הסר יורה אנכי על ענפי השלד - צמרות.
  7. הסר ענפים שמעבים את הכתר.

תוכניות גיזום

לטיפול והצערת עץ האפרסק, משתמשים בתכנית גיזום.... לשם כך, בחר ענף ישן, נסוג מנקודת הגידול ב 0.5 ס"מ והטביע חותם. במרחק של 30 ס"מ ומעלה ממנו נחתך ענף שלאחריו מתקצר היורה בהתאם לסימון הראשוני. בזכות הגידול בצורת הטבעת, הצמח מתאושש במהירות, הפרי מגיע בזמן.

תוכנית "הכליות" משמשת לוויסות צפיפות הכתר ולמניעת מחלות. ראשית, קבע כמה ניצנים צריכים להישאר על הענף. הם צריכים להיראות לא בתוך הכתר, אלא החוצה. נמדדים 5 מ"מ מהניצן העליון ועושים סימן. הקליעה מנותקת בגובה 30 ס"מ. לאחר, כמו בתכנית "הטבעת", חתוך את הענף בסימן המקורי. מומלץ למחוק יותר משליש מכלל הסניפים בכל פעם.

ליצירת כתר בריא ויפה, השתמשו בתכנית "המסוגרת". לשם כך, חתוך את הענף "עד לניצן", והשאיר כמה עיניים. בשנה הבאה, כשמופיעים 2 יורים חדשים, התחתונה נצבטת, והגדולה מנותקת לשתי עיניים. בשיטה זו, אותם יורה תמיד ישאו פרי.

זה מעניין:

איזה טיפול באפרסק נחוץ בסתיו כדי להתכונן לקור

זני האפרסק הטובים ביותר לאזור מוסקבה

טיפול לאחר הגיזום

כיצד לגזום נכון אפרסקים באביב ולמה זה כל כך חשוב

החלקים שלאחר ההליך מטופלים בשמן ייבוש טבעי או ירוק מבריק: הם מגנים על אתרי החתך מפני רטיבות וריקבון, ומשמשים כמניעה של מחלות נגיפיות או פטרייתיות. אם הפרוסות גדולות, הן מכוסות לחלוטין. בקוטר של 3-4 ס"מ, רק הקצוות מעובדים. חלק מתושבי הקיץ משתמשים במגרש גינה לצורך זה.

סיכום

גיזום האביב חשוב לגידול יבול בריא ופרי יציב. כל הקלעים הישנים והיבשים, כמו גם הענפים הגדלים בתוך הכתר, כפופים להסרה. לצורך גיזום אפרסק משתמשים בתכניות "טבעת", "קשר" או "ניצן". עבור צמחים צעירים, גיזום מעצב מתבצע, למבוגרים - מווסתים, זקנים - אנטי אייג'ינג. המלאי מחוטא ומחדד מראש ואתרי החיתוך מטופלים בלכה מבריק או בגינה. עיתוי ההליך הוא בסוף מרץ או תחילת אפריל, תלוי באזור הצומח.

הוסף תגובה

גן

פרחים