עלי הדובדבן מצהיבים ביולי: מה לעשות ולמה זה קורה

עונת הגינון כבר פתוחה, ובקרוב יבולו תושבי הקיץ דובדבנים גדולים ועסיסיים. פירות יער משמשים לאפיית פשטידות וריבות, להכנת קינוחים או פשוט להקפיא את הפירות במקפיא. על מנת שעץ הדובדבן יהיה יצרני, גננים שמים לב לדאוג לו. הדובדבן הוא היגרופילי וזקוק להפריה מתמדת. עץ בריא צריך להיות בעלים ירוקים כהים. אם צבעם משתנה, הדבר מאותת על בעיה. מדוע עלי הדובדבן הופכים צהובים ביולי ומה לעשות עם זה, נשקול בהמשך.

גורמים להצהבת עלי דובדבן ביוני

ישנן סיבות רבות להצהבה של עלי הדובדבן בחודש יוני: מחסור באלמנטים קורט באדמה, טעויות בנטיעה ו עֲזִיבָה, מחלות ומזיקי חרקים. לפעמים הצהבה מתרחשת מסיבה אחת, לפעמים היא משפיעה על כמה בבת אחת. לדוגמא, לדובדבנים אין מספיק אור ותזונה, ובגלל זה היא חלתה בקוקקומיקוזיס.

עלי הדובדבן מצהיבים ביולי: מה לעשות ולמה זה קורה

חוסר בחומרים מזינים

דובדבן מקבל את תזונתו מדשנים, המיושמים לאורך כל עונת הגידול. אם לא תעקוב אחר המינון או תשכח מזה הַאֲכָלָה, יהיה חסר באלמנטים קורט. זה כרוך בחסינות חלשה, עיכובים התפתחותיים, הצהבה של עלים וייבוש של יורה.

סימנים למחסור בחומרים מסוימים:

 • חוסר בחנקן מתבטא בעובדה שהעלים גדלים קטנים, הם בעלי צבע ירוק או צהבהב קלוש;
 • קל לזהות רעב זרחן על ידי יורה קצר ויבש, עלים צרים ושינוי בצבעם;
 • עם מחסור באשלגן, העלים רוכשים גוון אפור, חלקם מכוסים בנקודות צהובות-חומות;
 • חוסר סידן מלווה במוות של עלים צעירים;
 • חוסר בורון מתבטא בצורה של כלורוזיס של עלים צעירים - הוורידים הופכים לצהובים, העלים מתכרבלים ונעשים קטנים יותר;
 • עם חוסר באבץ, הקלעים הופכים שבירים ופריכים, צבע צלחות העלים משתנה.

מחלות

קשה לזהות את הסימנים הראשונים למחלה, בדרך כלל גננים מבחינים בבעיות כאשר העלים כבר הצהילו או שונו צורה. אין זן שהוא חסין לחלוטין מפני מחלות, ולכן מומלץ לבדוק באופן קבוע דובדבנים לצורך שינויים.

עלי הדובדבן מצהיבים ביולי: מה לעשות ולמה זה קורה

קוקומיקוזיס

מחלת הפטרייה נפוצה במרכז רוסיה, ומשפיעה על עצים צעירים ובוגרים. זה מתפשט במהירות, מדביק דובדבנים בגנים ומטעים. הסימן הראשון לקוקקומיקוזיס הוא כתמים קטנים אדמדמים או חומים-חומים על העלים. עם הזמן הם מתמזגים והופכים למקום אחד גדול.

תכולת הכלורופיל בעצים מחצית, ולכן הדובדבנים מאבדים את יכולתם לשמור על לחות. בגלל זה העלים מצהיבים ונופלים ביולי או באוגוסט. בעץ חשוף החסינות נחלשת, תהליכים ביולוגיים מופרעים, היא לא מוכנה לחורף.

מונוליוזיס

מונוליוזיס (ריקבוב פירות) שכיח באזורים עם מעיינות לחים וקרירים. הסוכן הסיבתי למחלה - פטריה - מדביק צמחים בתקופת הפריחה. הוא נכנס פנימה דרך הקליפה, מתפשט בכל העץ.

התייחסות. פטריות פתוגניות עמידות בפני כפור, ולכן הן חורפות באדמה ומדביקות צמחים בריאים עם בוא האביב.

גננים מבחינים בפרחים נבולים, מצהיבים ומייבשים עלווה. הפירות מעוותים, נעשים רכים, מכוסים ברפידות שמנת קטנות.נשאים של מונוליוזה הם צמחים שכנים, רוח, גשמים, חרקים. המחלה מתפתחת באופן פעיל בטמפרטורות של עד + 20 מעלות צלזיוס ולחות אוויר 95-100%.

גֶלֶד

הגלד אינו פוגע בעץ, אלא ביבול. הפטרייה מתרדמת בעלווה, מופיעה על הצמח באפריל - מאי. העלים מכוסים כתמים צהובים בהירים המכהים ונסדקים עם הזמן. התפשטות הגלדים מקלה על ידי לחות גבוהה, חוסר אור שמש, עיבוי נטיעות. קשה להילחם במחלה, שכן היא מתרחשת בתקופת הפריחה, כאשר אי אפשר לרסס את הדובדבן בכימיקלים.

מזיקים

דובדבנים מתפוררים ומשפכים את העלים שלהם בגלל נזק של מזיקים לחרקים. הם מתרדמים בפסולת צמחית, רוב החרקים חיים במושבות. חלקם מסוגלים להרוס את היבול כולו.

כנימה דובדבן

חרק קטן מוצץ מוהל מהצמח. אורכו של הכנימה השחורה הוא 2 מ"מ, כך שקשה להבחין בו באזור. רק צבע כהה עוזר להבחין בחרק. הם מחפשים מזיקים בקצות הענפים, הוא אוהב יורה צעיר. כנימות מטילות ביצים לחורף; זחלים מופיעים על הדובדבנים באביב. יורה של העץ מתפתל, העלים מתייבשים ומתעוותים.

כנימות פעילות במיוחד ביוני - יולי, כאשר מזג האוויר חם. מבוגרים חיים בעשב ועלים שנפלו. מזיקים מתרבים במהירות רבה, ולכן אם הם מתגלים, מומלץ לנקוט מיד באמצעים מתקנים.

ציפורן רזה

עלי הדובדבן מצהיבים ביולי: מה לעשות ולמה זה קורה

המזר הדליל הדובדבן חי מעל לגן הצמח. אורך החרק הוא 4-6 מ"מ. הצבע שחור או חום. הזר מופיע בגן בסוף מאי - תחילת יוני. פוגע בעלים, גורם לצמח להיחלש ונבוך. עשבים שוטים, אדמה חומצית וענייה, טיפול לא תקין ושינויים פתאומיים במזג האוויר תורמים להתפתחות מזיקים.

עש דובדבן

זחלים ומבוגרים מסוכנים לדובדבנים. הזחלים מתרדמים בסדקים בקליפה, ועם בוא האביב הם מופיעים בחוץ. זחלים חודרים ניצני פרי, אוכלים עלים ופרחים צעירים. עלים שנשארו שלמים הופכים לצהובים ומתייבשים לאורך זמן.

זה מעניין:

כיצד לשתול דובדבנים כראוי בסתיו: הוראות לגנן מתחיל

מדוע כלאיים דובדבנים ודובדבנים מתוקים טובים ומה התכונות שלהם

שגיאות אגרוטכניות

עלי הדובדבן מצהיבים ביולי: מה לעשות ולמה זה קורה

שגיאות גידול נעשות על ידי גננים מנוסים וגם מתחילים. טיפוח הדובדבן מורכב מהשקיה, דישון, התרופפות, מרסק וגיזום.

מה הטעויות של תושבי הקיץ לרוב:

 • אל תסלק עלים, עשבים ופסולת צמחים אחרים ליד נטיעות;
 • נטיעת דובדבנים באדמה חמוצה;
 • השקיית צמחים באופן לא סדיר;
 • השתמש בברז קר או במי מעיין להשקיה;
 • אל תכבדו את המרחק בין צמחים פחות מ -2 מ ’;
 • לאפשר חוסר או עודף של יסודות קורט;
 • השתמש רק בתוספי מזון אורגניים או רק במינרלים;
 • לגזום יורה ישנה עם כלי גינה מלוכלכים;
 • לבצע גיזום סניטרי פחות מפעם בשנה;
 • אל תשלח דובדבנים עם נסורת, קש, חציר;
 • אל תשחרר את האדמה פעמיים בחודש.

טעות נפוצה שגננים רבים מבצעים היא אי עמידה בתזמון השקיה ודישון. לחות את הצמח כל 15 יום, הזן אותו 3-4 פעמים בעונה. שפע השקיה תלוי באזור הצומח.

כיצד להציל עץ

אם הגורם לצהירות העלים טמון במחלות או במזיקים, מטפלים בדובדבנים בכימיקלים. השתמש בסמים "Gamair", "Captan", "Horus", "Strobi". הם יעילים כנגד מרבית הפטריות ופתוגנים אחרים ומשמשים הן למטרות רפואיות והן למניעה מונעת.

אם מזיקים ומחלות הרסו יורה ועלים שלמים, האזורים הפגועים מוסרים ונשרפים. השאר מרוססים בתמיסת חרדל: 100 גרם אבקה מומסים ב 10 ליטר מים צוננים. ההליך מתבצע בבוקר. התמיסה מחזקת את המערכת החיסונית של הדובדבן ומסייעת לה להתאושש ממחלות או נזק לחרקים.

אם הבעיה העיקרית היא חרקים, הם מוסרים ביד אם אפשר, ואז הם מתחילים לעבד. שיטה זו יעילה אם המזיק נמצא בתקופת הפריחה: בשלב זה אינך יכול לפנות לכימיקלים. אם אין זמן לניקוי ידני, משתמשים בחגורות מלכודות מיוחדות. חרקים נשטפים במים מצינור ואז מים מבושלים נשפכים על האדמה.

מה לעשות אם העלים נופלים

עלי הדובדבן מצהיבים ביולי: מה לעשות ולמה זה קורה

במקרה זה, גיזום יעזור להציל את העץ. לשם כך הסר ענפים יבשים וחשופים, אסף עלים ועשבים שנפלו. כולם נערמים ונשרפים מאזור הגן. תושבי קיץ מנוסים קוראים לא לפחד מצעדים כה דרסטיים: עדיף להסיר כמה ענפים חולים וחלשים מאשר לאבד עץ דובדבן שלם בשנה.

תשומת הלב! כדי להגן על הדובדבן מפני עלים נופלים בשנה הבאה, אממופוסקה מוצגת לפני החורף: מיוצר חריץ, הוא ממולא בקצב של 30 גר 'למ"ר. מפזרים את הבסיס באפר יבש. פעילויות כאלה יחזקו את חסינות הצמח.

לאחר הגיזום, הצמח נחלש, ולכן הוא מוזן עם דשנים מורכבים. הם מכילים חנקן, אשלגן, זרחן, סידן, אבץ, נחושת, ברזל, בורון. התרופות "קסם לייקה", "קמירה", "גומי-אומי" משמשות לעצי פרי ופירות יער. לפני ההליך, האדמה משוחררת ומשקה בשפע במים חמים.

צעדי מנע

אי אפשר לגדל יבול דובדבנים עשיר ללא אמצעי מניעה. הם מגנים על הצמח מפני מחלות וחרקים, הופכים את הצמח לעמיד בפני השפעות חיצוניות.

גננים ממליצים:

 • גיזום במזג אוויר יבש, השקיה - במזג אוויר רגוע ומעונן;
 • לבדוק באופן קבוע נְחִיתָה;
 • לִקְנוֹת זניםמתאים לאזור גידול ספציפי;
 • לשתול דובדבנים הרחק מעצי תפוח ואגס;
 • לאחר גיזום, טפל בפצעים במגרש גינה;
 • להוסיף מים לשורש, עוקפים עלים, פירות וקציצות;
 • לחפור את האדמה בסתיו ולהסיר את כל הפסולת;
 • השתמש בכלי גינה מחוטאים לעבודה.

טיפים גינוניים מנוסים

עלי הדובדבן מצהיבים ביולי: מה לעשות ולמה זה קורה

כדי שהקיץ יהיה יצרני ופורה, גננים מנוסים ממליצים לפזר דובדבנים עם תרופות עממיות. הם אינם דורשים השקעות כספיות, קלים להכנה ומועילים לצמחים.

תשומת הלב! לפני שתמשיך בטיפול בכימיקלים, מומלץ לרסס ענף אחד בלבד ולראות את תגובת הצמח. אם אין תופעות לוואי מטפלים בכל העץ.

כדי להכין את העירוי, אתה צריך צמרות, גבעולים ועלים של שן הארי, סרפד, קמומיל. חומרי גלם מוזגים עם מים רותחים בקצב של 1: 1. התעקש במשך יומיים והשתמש בעיבוד.

סיכום

גננים ממליצים להילחם בצהוב עלים באמצעים עממיים, כימיים ואגרוטכניים. כאשר מתגלים מחלות, הצמחים מנותקים ומטפלים בתמיסה של סולפט ברזלי או סטרובי.

אם נראים חרקים, הם מוסרים ביד, העץ מרוסס בתמיסה של חרדל. הצהובה מופיעה גם בגלל היעדר יסודות קורט, טעויות בטכנולוגיה החקלאית, למשל בגלל השקיה במים קרים, תחבושות לא סדירות.

הוסף תגובה

גן

פרחים