איך לשתול לימון - הוראות שלב אחר שלב

לימון הוא עץ ירוק-עד עם עלים בשרניים, ירוקים כהים, המוציאים ניחוח הדרים אופייני. הצמח נראה מושך כל השנה. זה נראה מעניין במיוחד במהלך הפריחה והפריה.

היתרון של פירות הדר הוא שהם מופצים בקלות לא רק על ידי שכבות וגזם, אלא גם על ידי זרעים. בניגוד לדעתם של מגדלים מתחילים רבים, לימון, אפילו מגודל באופן יצירתי (כלומר מזרע), מסוגל בהחלט לפרוח ולשאת פרי. כיצד לשתול לימון מאבן בבית במו ידיכם ולהשיג התפתחות נכונה שלה, המשך לקרוא.

האם ניתן לשתול לימון מאבן בבית

אתה יכול לגדל עץ לימון מזרע בבית. במקרה זה ניתן יהיה להשיג צמח ירוק יפהפה בשנה הבאה. זה יתפתח במהירות ויהיה לו צורה יפה. היתרון העיקרי בשיטה זו הוא שהצמחים המופצים בשיטה הגנרית הם חזקים יותר, קשוחים וקיימים יותר מלימונים המתקבלים מגזרים.

בשיטת גידול זו עצי הדר בהחלט ישאו פרי. עם זאת, זה לא יקרה מוקדם יותר מ- 5-8 שנים לאחר השתילה. בשיטת ההתרבות הווגטטיבית, הפירות על הלימון מופיעים כבר במשך 4 שנים.

חסרון נוסף לשיטת ההפקה הוא שמקורו בזרעים המתקבלים מפירות שנרכשו בסופר חיות בר. הוא מניב פירות קטנים וחמוצים יותר. אבל הם נוצרים בכמויות גדולות.

הערה! עדיין קיים סיכוי שעץ לימון שגדל זרע ישמור על מאפיינים זניים.

ניתן לתקן בקלות את כל החסרונות הללו באמצעות חיסון. אם תצרף נצר זני לציר הבר, הצמח המתקבל ישלב את כל היתרונות של ריבוי גנובטיבי וצמחתי. העץ מתחיל לשאת פרי מוקדם, זוכה למאפיינים זניים, יתברר כחזק ומוקשה.

כללי נטיעת לימון

גידול הלימון מתחיל בשתילה. שלב זה דורש תשומת לב מירבית. אכן, תלוי בנכונותו של תהליך זה אם חומר השתילה ינבט, האם השתילים יכותשו והאם הצמח ישא פרי.

מבחר מגוון וזרעים

בבית אתה יכול לגדל כל לימון לחלוטין. עם זאת, מומלץ לתת עדיפות לזנים תחתונים. אלו כוללים:

 1. פבלובסקי. זן ישן המובחן ביכולתו לצמוח עם חוסר אור ולחות.
 2. מאייר. תערובת של לימון ותפוז. יש בו פירות ריחניים כתומים ללא מרירות. מתוקים יותר מלימונים אחרים.
 3. סִינִית. היבול הראשון נותן כבר 2-3 שנים לאחר השתילה. הפירות מבשילים במהירות. שונה בפריון גבוה.
 4. יוֹם הַשָׁנָה. פורח בשפע ונשא פרי. פירות חמוצים עם עור עבה מגיעים למשקל של 0.5 ק"ג. מסוגלים לקשור בכל תנאי.
 5. גנואה. הוא פורח ונושא פירות 2-3 פעמים בשנה. יש פירות קטנים במשקל של עד 150 גר '. שונה במאפייני טעם גבוהים.איך לשתול לימון - הוראות שלב אחר שלב

כאשר גדלים על ידי זרעים, לא ניתן יהיה לבחור זן. אך קל לאפשר את האפשרות הרצויה על גבי המלאי המתקבל בשיטה הייצור.

לגידול לימון בבית, חשוב לבחור בחומר נטיעה מתאים. הפירות מהם יושג חייבים להיות בעלי הצורה הרגילה ביותר וצבע צהוב אחיד.חשוב שהם יהיו אלסטיים, בשלים, ללא עקבות נזק. מחלות ומזיקים.

בורות נלקחים מהפירות שנבחרו ומוכנים לשתילה:

 1. בחירת זרעים מתאימים. לשתילה בחר זרעים גדולים וצפופים בצבע בהיר אחיד ללא כל נזק. עצמות דקות ורכות, דגימות עם כתמים, חורים, עקבות מחלות ומזיקים לא יעבדו.
 2. חיטוי. למשך 30 דקות. העצמות מושרות בתמיסה בצבע ורוד בהיר של פרמנגנט אשלגן, מי חמצן או "פיטוספורין".
 3. גירוי צמיחה. לשם כך, השתמש בפורמולציות התזונתיות שנרכשו "אפין", "פתרון", "הטרואוקסין". תערובות מוכנות עצמית, כמו תמיסה של אפר או מיץ אלוורה, מתאימות אף הן.

משתמשים בזרעים מוכנים ללא ייבוש מקדים. לא ניתן לאחסן אותם זמן רב. מומלץ לקחת כמה פעמים יותר חומר נטיעה מהנדרש בפועל. זה נובע מהעובדה שלא כל הזרעים ינבטו, ומהנבטים הנובעים מכך תצטרכו לבחור בחזקים ביותר. כמה דוגמאות יעזרו לכם להתנסות בגידול לימונים מושתלים ולא מחוסנים.

עֵצָה! יש מגדלי הדרים שמקלפים את הקליפה הקשוחה כך שהזרעים נובטים מהר יותר. במקרה זה, חשוב לא לפגוע בקוטילדרונים.

הכנת סיר ואדמה

אדמת הלימון היא גם חיונית. זה צריך להיות קל, מזין, מעט חומצי. האפשרות הקלה ביותר היא לרכוש אדמת הדרים מוכנה. כדאי יותר להכין את האדמה לגידול לימונים בעצמכם. לשם כך, חומוס, חול, כבול ואדמה עלים מעורבבים בפרופורציות שוות.

איך לשתול לימון - הוראות שלב אחר שלב

הערה! כבול אדום לסוס הוא בעל חומציות גבוהה ואינו מתאים לגידול לימונים. כבול שחור שוכב נמוך נבחר להכנת האדמה.

לא משנה אם אדמה נרכשת או ביתית, היא מחוטאת לפני השימוש. לשם כך מוזגים אותו במים רותחים, נדלקים בתנור או מוזגים בתמיסה ורודה כהה של פרמנגנאט אשלגן.

הזרעים נזרעים במיכל משותף אחד. הם נטועים כאשר שני עלים אמיתיים מופיעים על השתילים בכלי של 200-300 מ"ל. הסירים מחוטאים גם בתמיסה של פרמנגנאט אשלגן או מים רותחים.

תזדקק גם לניקוז חיטוי, למשל, שרידים, קרמיקה שבורה, חצץ דק.

נטיעת לימון צעד אחר צעד

איך לשתול לימון:

 1. נשפכת שכבה של ניקוז בעובי של 1-2 ס"מ על קרקעית המיכל. ואז נשפכת את התערובת הפורייה כך שתישאר 2-3 ס"מ חופשי לקצה הסיר.
 2. הזרעים נזרעים לעומק של 1-1.5 ס"מ. הם מפוזרים על אדמה, דחוסה מעט.
 3. האדמה לחה במים חמים בתוספת ממריץ צמיחה מבקבוק ריסוס.
 4. מלמעלה, המיכל מכוסה זכוכית או סרט. ואז שמו אותו במקום חם.

כללי לימון תוצרת בית

טיפול נאות בלימון בסיר הוא ערובה להתפתחות מלאה, פְּרִיחָה וצמחי פרי. כל טעויות בטיפוח גורמות להצהבה ונפילת עלים, למות לימון. לכן חשוב להקפיד על הכללים הבסיסיים ולקחת בחשבון את הדקויות.

טיפול שתילים

עבור שתילים שתנבטו, זה לא מספיק לשתול אותם נכון. חשוב לספק את התנאים הדרושים ו לְטַפֵּל:איך לשתול לימון - הוראות שלב אחר שלב

 1. החממה מאושרת באופן קבוע. לשם כך הוא מוסר מדי יום למשך 15-30 דקות. אסור שיהיו טיוטות בחדר במהלך האוויר.
 2. האדמה לחה תוך כדי התייבשותה. זה נעשה בעזרת אקדח ריסוס כדי לא לשטוף את האדמה ולא לחשוף את הזרעים. להשקיה השתמש במים חמים ומושקעים.
 3. יש לשמור על הקופסה עם השתילים בטמפרטורה של + 24 ... + 26 מעלות צלזיוס. אינדיקטורים כאלה יאפשרו לזרעים לנבוט מהר יותר.

כאשר מופיעים הקלעים הראשונים, משך השידור מוגדל. לאחר 7-14 יום הסרט מוסר לחלוטין.

בזמן שהצמחים נמצאים בתיבה המשותפת, הם מושקים במים חמים מבקבוק ריסוס. כאשר מופיעים שני עלים אמיתיים, הם יושבים במיכלים בודדים.

השתילים הטובים ביותר נבחרים לקטיף:

 • עדיפות לדגימות עם מצבים פנימיים קצרים (מרחק קטן בין הכליות);
 • ככל שהקליפה צפופה יותר, כך ייטב;
 • הצמח צריך להיות בעל טורורג טוב וצבע ירוק בהיר;
 • עלים - דבק היטב בחוטים (ככל שיותר, כן ייטב).

שכבת ניקוז ואדמה נשפכים על קרקעית מיכל ההשתלה. השתיל מונח בסיר ומכוסה באדמה, מבלי להעמיק את צווארון השורש. לאחר ההשתלה, הלימון מושקה.

טיפול בעץ לימון

הטיפול בעץ לימון שגדל הוא קל. העיקר להקפיד על הכללים הבסיסיים:

 1. טֶמפֶּרָטוּרָה... צריך להשתנות בין 19-27 מעלות צלזיוס. ערכים אופטימליים נחשבים ל 20-22 מעלות צלזיוס. בחורף רצוי לסדר מחדש את הצמח בחדר עם טמפרטורה של 8-12 מעלות צלזיוס.איך לשתול לימון - הוראות שלב אחר שלב
 2. רִוּוּי... בעונה החמה, לימון מושקה מדי יום בכמות קטנה של מים חמים, מיושבים (עדיף להמיס או גשם). זה נעשה בבוקר או בערב. לאחר כל השקיה, האדמה משוחררת. בסוף הסתיו ולאורך כל החורף, תדירות ההשקיה מצטמצמת ל- 1-2 פעמים בשבוע.
 3. לחות... לימון טרופי דורש לחות גבוהה. כדי להבטיח תנאים מיטביים, הוא מרוסס מדי יום במים חמים. אם הדר נמצא במנוחה בחורף, הריסוס אינו מתבצע בתקופה זו. אם הצמח נמצא בחדר מחומם, אז מונחים לידו מכשיר אדים ומכולות עם מים.
 4. תְאוּרָה... סיר ההדרים מונח על אדן החלון הדרומי או המערבי. בשעות היום הוא מוצל עם וילון שקוף. משלהי הסתיו ועד תחילת האביב רצוי להתקין תאורה נוספת. אם הלימון רדום בעונה הקרה, זה לא הכרחי.
 5. היווצרות... תשומת לב מיוחדת מוקדשת להיווצרות הלימון. זה תלוי אם הצמח ישא פרי. הצילום המרכזי נצבט כשמגיע לגובה של 20-30 ס"מ. יורה צדדית של 1-3 סדרי גודל נצמדים בגובה 15-20 ס"מ. במקביל, נותרו 3 עד 5 ענפים בכל רמה. לא נוגעים בגבעולי המסדר הרביעי-ו ', כיוון שהם נוצרים פירות ותפרחות.
 6. השטיפה... עלי הלימון ניגבים מדי שבוע במטלית לחה. מדי חודש שוטפים את הצמח מתחת למקלחת.
 7. חבישה עליונה... ההלבשה העליונה מוחלת אחת לשבועיים. לפני כן יש להשקות את הלימון. דשנים מינרליים ואורגניים מתחלפים. ההליך מתבצע בשעות הערב.

החנויות מוכרות ניסוחים מינרלים מורכבים מוכנים לפירות הדר, הכוללים את כל האלמנטים הדרושים.

זבל עוף מדולל במים ביחס של 1:20 וזבל נרקב במים - 1:10 משמשים כהאכלה אורגנית.

תרופות עממיות משמשות גם:

 1. עירוי של קליפות ירקות. הם ממלאים את המכולה עד מחצית. שאר הנפח מלא במים. הכלי מתעקש למשך 3 ימים. ואז הנוזל מסונן ומדלול במים ביחס של 1: 3.
 2. תה וקפה. תה וחליטות תה קבורים באדמה. שפכים של משקאות לא גמורים מוזגים לסיר.
 3. מרתח סרפד. 1 כף. l. לחלוט סרפד 1 כף. מים. הכלי מתעקש במשך 4 שעות ומשמש אז להשקה.

שֶׁתֶל

לימון בר מועתק לקבלת פירות זניים וכדי להאיץ את הפרי. ההליך מתבצע בתחילת האביב או בסוף הסתיו.

מומלץ לחסן את הטבע כשהוא בן שנה. הכי טוב לעשות את זה בשבריר... לזה:איך לשתול לימון - הוראות שלב אחר שלב

 1. גבעול עם 2-3 ניצנים נחתך מענף בן שנה של לימון זני שכבר נשא פרי. עליה להיות בריאה, נקייה מסימני נזק ו מחלות.
 2. המשחק נחתך כך שרק תא המטען נשאר ללא עלים ויורה. מתפצל במרכז.
 3. העלים מנותקים מהנצר. את נקודת החיתוך טוחנים כך שמתקבל יתד דק. עומק הפיצול חייב להיות תואם את אורך הטח.
 4. טריז הנצר מוחדר לפיצול שורש העצים כך שהם יתאימו כמה שיותר חזק זה לזה.
 5. הצומת עטוף בסרט חשמלי ולא משאיר שטחים פתוחים.
 6. צמר גפן רטוב מונח סביב המניה. מונחים שקית העליונה, שהיא קבועה על הסיר.
 7. השקית מוסרת מדי יום למשך 10-15 דקות. ומפזרים לימון במים חמים. צמר גפן נלחח בזמן שהוא מתייבש.

עובדת הכלי שהעיר נשתרש מעיד על ידי הכליות המעוררות. לאחר מכן משך האוויר מוגבר, תוך הסרת הדרגה של החממה בהדרגה. ואז הסר את הקלטת.

איך ומתי יש לשתול לימון מחדש

כאשר הגיע הזמן להשתיל לימון שגדל מזרע, הוא נקבע על סמך גילו:

 1. עד 5 שנים, הצמח נטען מחדש מדי שנה. לשם כך מוציאים אותו מהסיר יחד עם גוש אדמה. רק ניקוז ושכבת הקרקע העליונה מוסרים. הצמח מועבר לסיר חדש מלא בניקוז. האדמה החסרה פשוט מתמלאת.
 2. לאחר 5 שנים, ההשתלה מבוצעת כל 3 שנים. הצמח מושתל. הוא מוציא מהסיר ולפחות 2/3 מהאדמה מוסרים. כל השורשים היבשים והרקובים מוסרים. הצמח נטוע בסיר מלא אדמה וניקוז.
 3. כאשר הלימון מגיע לגודל הרצוי, ההשתלות נעצרות. בכל שנה מוסרים 3 ס"מ אדמה עליונה ומחליפים באדמה חדשה.

לאחר ההשתלה, הצמח מושקה. זה ממוקם באזור מוצל במשך שבועיים. חבישה עליונה התחדש בעוד חודש.

סיכום

גדל לימון מהעצם לא קשה. זרעי הדר נובטים במהירות ומשתרשים היטב. חשוב רק לשתול נכון את חומר השתילה ולבחור את הדגימות החזקות ביותר מהשתילים המתקבלים.

האם הלימון המתקבל מהזרע ישא פרי תלוי בטיפולו. גם ללא השתלת הצמח יפרח בעוד 5-8 שנים בתנאים הנכונים, ועם השתלת הדבר זה יקרה כשנתיים מהר יותר.

הוסף תגובה

גן

פרחים