כיצד לשתול לימון כראוי בבית כך שלא יפגע וישא פרי

השתלת לימון היא הדרך הקלה ביותר לגרום לעץ לשאת פרי מהר יותר ולהרגיש כמו מגדל. אפילו על צמח בר שגדל מזרע, שתלים של זנים וכלאיים שונים ואפילו זנים אחרים של פירות הדר, שורשים בקלות שורשים. וזה עם לימון שסביר להניח שחווית החיסון הראשונה תהיה חיובית.

אנשים רבים חוששים לנקוט בהליך זה, אך למעשה, זה אינו כרוך בהרבה כסף וזמן והוא פשוט לביצוע. העיקר לבחור את שיטת החיסון המתאימה ולעקוב אחר ההוראות שלב אחר שלב. כיצד לחסן לימון בבית כך שישא פרי - המשך לקרוא.

היתרונות של השתלת לימון

עץ לימון מקורה, גידול זרעים, הוא פראי... הוא ייצר פירות קטנים, טארטים וחמצמצים. יתר על כן, הפרי הראשון צפוי לא מוקדם יותר מחמש שנים.

כיצד לשתול לימון כראוי בבית כך שלא יפגע וישא פרי

השתלת לימון הוא תהליך הדורש ביצוע הוראות והכרת מספר ניואנסים.... לכן, מגדלי טירונים רבים מסרבים לכך, ומעדיפים לחכות לפרות לתקופה ארוכה.

למעשה, אפילו אדם שמגדל עציצי בית בפעם הראשונה יכול להתמודד עם השתלת לימון. לעץ שנושתל יש כמה יתרונות על פני עץ לא מושתל.:

 1. פרי מתקרב. שתל שנלקח מעץ שכבר נשא פרי מסוגל לייצר יבול בעוד 1-2 שנים. במקביל, גדל משמעותית הסיכוי שללימון ישא פרי בכלל.
 2. מאפיינים זניים. מזרעים מפירות שנרכשו בסופר, תוכלו לגדול רק בטבע. אם תשתל ענף מכל סוג אחר לצמח כזה, לפירות יהיו מאפיינים זניים או היברידיים. בהתאם, הם יהיו גדולים וטעימים יותר.
 3. צמח אחר. לא רק ענפי לימון מושתלים על עץ לימון, אלא גם מציגים שנלקחו מצמחי הדר אחרים. זה מאפשר לך לגדל תפוז או סיד מלימון. אם אתה משאיר את ענפי הלימון, אתה מקבל עץ שיישא פרי גם לימונים וגם פירות הדר אחרים.

ברוב המקרים, השתל משתרש. בעיות מתעוררות רק כאשר הופר הליך החיסון.

הכנה לחיסון

לפני השתלת לימון בבית, עליכם להתכונן להליך זה. אחרי הכל במהלך החיסון, כל הכלים והחומרים צריכים להיות בהישג יד.

חומרים וכלים

חיסון לימון לא עולה כסף. לצורך הליך זה תזדקק לחומרים וכלים., שיש לכל גנן בבית:

 1. כיצד לשתול לימון כראוי בבית כך שלא יפגע וישא פריגיזום או סכין צבע חדה. כלים אלה מבצעים אפילו חתכים על הצמח. לפני השימוש הם מחוטאים באלכוהול או בתמיסה בצבע ורוד כהה של פרמנגנאט אשלגן. אפשרות נוספת לטיהור היא להחזיק את חלק המתכת מעל אש.
 2. קלטת גן מיוחדת. היא מחברת את הנצר למלאי. לעתים קרובות, הקיץ המיוחד מוחלף בקלטת בנייה רגילה.
 3. חתך מחומר כותנה טהור. הנצר עטוף בתוכו.
 4. גינה var. משמש לחיטוי קטעים. מאיץ את התחדשות רקמות הצמח.
 5. סרט, תיק, בקבוק חתוך ליצירת חממה מיני לצמח המושתל.

ישנם סכיני השתלה מיוחדים ושזירים... הם מקבלים את החיתוכים השווים ביותר, וזו הסיבה שהשתל משתרש מהר יותר.

מועצה. אם כלי הגינה אינו זמין, אזמל כירורגי יכול להחליף אותו בקלות.בבית מרקחת זה עולה פחות מסכין צבע בחנות לחומרי בניין.

הכנת Scion ו rootstock

כיצד לשתול לימון כראוי בבית כך שלא יפגע וישא פרישורש השורשים הטוב ביותר (בסיס) הוא לימון שגדל זרעים... שתיל כזה הגביר את הסיבולת, ורקמות חדשות צומחות אליו במהירות. לפיכך, הסיכוי שהמשולש ישתרש הוא גבוה.

שורש השורש חייב להיות בן שנה לפחות... סניפים נטועים גם על צמחים ישנים יותר. במקרה זה, אתה לא צריך לנתק את כל הקלעים.

לפני תחילת השתלת העץ מושתל... חייבים לעבור חודשיים לפחות בין נהלים אלה.

יום לפני החיסון, הלימון מושקה בשפע ומוזן עם ממריץ צמיחה... חשוב לוודא שהעץ בריא לחלוטין. יש לנקות את תא המטען מאבק וקליפות. עדיף לשטוף את הלימון במקלחת כמה ימים לפני ההליך.

ענפים בני שנה משמשים לבני נוער... עליהם לנבוח קשה אך עמיד. על הנצר להכיל ניצן אחד לפחות. אם משתמשים בשיטת הפיצול, נבחרים ענפים עם 2-3 ניצנים.

העץ שממנו מופרד הענף חייב כבר לשאת פרי מספר פעמים... אחרת לא ניתן יהיה לקרב את היבול. כל צמח הדר יעשה. הדבר הקשה ביותר הוא לחצות לימון ומנדרינה, מכיוון שהאחרון משתרש לאט.

השתמש בקצה הענף לצורך השתלות... עליו להיות מספיק כליות לשיטת החיסון הספציפית. השתל נחתך בזווית בתנועה מהירה אחת כדי לקבל חתך חלק. המקום ממנו נחתך הסניף מכוסה בלכה בגינה.

כיצד לשתול לימון כראוי בבית כך שלא יפגע וישא פרי

לימון נטוע בסוף מאי או אפריל... בתקופה זו נצפתה זרימת המיצים הפעילה ביותר, המאפשרת לענף לצמוח במהירות לבסיס. חיסון אפשרי גם בקיץ, אך לא בחורף או בסתיו.

אם ההליך נדחה משום מה, הגבעול החתוך עטוף בבד לח. זה ימנע ממנו להתייבש.

הערה! מומלץ לבצע חיסון בימים מעוננים. היעדר אור שמש ישיר ולחות גבוהה יסייעו למרחב ולמלאי לצמוח יחד.

שיטות השתלת לימון

יש שתי דרכים להשתיל לימון... הם פופולריים באותה מידה ולכל אחד מהם היתרונות שלו.

אתה צריך לבחור את השיטה שנראית קלה יותר במקרה של צמח מסוים. עדיף לנסות את שתי האפשרויות ולבחור את האפשרות הטובה ביותר עבור עצמכם.

העתקה

ההעתקה כוללת השתלת שברון לימון לתוך השסע... שיטה זו נחשבת הקלה ביותר ליישום. עם זאת, הוא אינו מתאים ללימונים בוגרים. הוא משמש לצמחים שנתיים.

הוראות חיסון נכונות בשיטת ההעתקה:

 1. כיצד לשתול לימון כראוי בבית כך שלא יפגע וישא פריגבעול הנצר נחתך בגזם, כך ששליש מהצמח נשאר מעל האדמה. לא יהיו לו עלים וניצנים.
 2. במרכז הסדיון נוצר פילוג בעומק של 1.5-2 ס"מ. לשם כך נוח להשתמש באיזמל או סכין צביעה, תוך הזזת הלהב בתנועות מתנדנדות. חשוב לא לפגוע באף חלק מפיצול.
 3. נסיגה כזו ממרחק מקצה הענף שיש לחתול כך שנשארים 2-3 עלים בחלקם העליון ויש 2-3 ניצנים חיים. החיתוך נעשה בזווית של 45 מעלות.
 4. החלק התחתון של הנצר מחודד משני הצדדים בזווית. עליכם לקבל טריז דק השווה לאורכו של עומק שורש העשור. הוא אמור להיות רזה מספיק כדי שהנצר לא ייסדק.
 5. אם העלים על השורש גדולים הם חתוכים לשניים. את לוחות העלים האמצעיים נחתכים בשליש. עלים קטנים אינם נוגעים. אם יש ירקות לא רק בחלק העליון של הנצר, הוא מנותק.
 6. שורש השורש מוחדר לנצר עמוק ככל האפשר, ומרחיב את המחשוף בעזרת סכין. במקרה זה, חשוב שהנצר לא ייסדק ושהשורש יתדבק בצורה הדוקה ככל האפשר לקירותיו.
 7. הצומת עטוף בחוזקה בסרט דבק, ולא משאיר שטחים פתוחים. חשוב לא להדק יתר על המידה את תא המטען כדי לא לשבש את זרימת הזרע.
 8. מרחק כזה נסוג כלפי מעלה מהצומת כך שנשארים עליו 2-3 ניצנים. שאר החיתוך נחתך בזווית. מגרש גינה מוחל על האתר החתוך.
 9. העץ מושקה ומרסס בשפע.שקית ניילון מונחת על גבי, הנקשרת סביב הסיר.

התיק צריך להישאר על הצמח עד שהזדוג המושתל יעלה שורש... זה יעיד על ידי נביטה של ​​יורה.

לאחר הופעת הצילומים הראשונים, הסרט מוסר למשך מספר שעות ביום.הפעם בהדרגה. כאשר הלימון מתרגל לתנאים החדשים, התיק מוסר לחלוטין.

נִבגִי

הניצוץ כולל השתלת לימון עם ניצן או עין... זהו שם צומת העלה והתא המטען, בו נוצר ניצן חדש.

כיצד לשתול לימון כראוי בבית כך שלא יפגע וישא פרי

היתרון של הנץ הוא ששיטה זו חלה אפילו על צמחים בוגרים.... זה לא דורש כריתת החלק העליון של העץ ושמירה רק על תא המטען.

התייחסות. כאשר הם רוצים לחצות לימון ועוד הדרים כך שפרחים שונים יצמחו על אותו עץ, הם משתמשים בניצנים.

הם מבצעים זאת בשתי דרכים... אחד מהם נקרא ניצני חתך בצורת T, השני - בקת.

חתך בצורת T

השיטה טובה מכיוון שהקליפה לוחצת בחוזקה על הכליה. בזכות זה, הנצר משתרש מהר יותר.:

 1. כיצד לשתול לימון כראוי בבית כך שלא יפגע וישא פרימשטח האדמה לאורך גזע הלימון נסוגים כלפי מעלה, ברמה זו נוצרים חתך אופקי באורך 1.5 ס"מ ואורך חתך אנכי בגודל 2.5 ס"מ. חותכים את כל שכבות הקליפה כך שהוא מופרד מהגזע.
 2. חתך עם ניצן ועלה נחתך אנכית מצמח האם. השתל צריך להיות באורך 2.5 ס"מ ורוחבו 1.5 ס"מ. העלה נקרעת ומשאירה רק את הכותרת.
 3. השתל מוחדר לחתך על הלימון כך שהוא ייכנס לחלוטין מתחת לקליפה ורק הניצן נשאר פתוח.
 4. הצומת עטוף בחוזקה עם סרט גינה, ונמנע משטחים פתוחים. רק הכליה צריכה להיות על גבי הקלטת.
 5. הלימון מושקה בשפע. הסיר עם העץ מכוסה בשקית.

החבילה מוסרת, ופטוטרת העלים נקרעתרק כאשר הכליה משתרשת.

Vpklad

במקרה זה, לגבעול והתא המטען (או הענף) יש חתך באותה זווית.... הם פשוט מכניסים זה לזה. המורכבות של השיטה נעוצה בעובדה שאתה צריך לתקן את שני החלקים כך שהם יתאימו זה לזה, לא ייפולו ולא יתכופפו. זה לא קל, במיוחד למתחילים.

הוראות חיסון במלאי:

 1. נסגר 6-8 ס"מ משטח הקרקע. ברמה זו, חיתוך מבוצע מלמעלה למטה בזווית של 45 מעלות, אשר אמורה להיראות כמו פוסה סגלגלה באורך 2.5 ס"מ. חשוב לנסות להפוך את האתר החתוך לאחיד ככל האפשר.
 2. מעץ אחר (פרי) נחתך נצר, עליו יש 2-3 ניצנים, גם הם בזווית של 45 מעלות. העלה נקרע, ומשאיר רק את הניצן והפטוטר. עובי השורש ועובי הנצר חייבים להתאים. אתה צריך להחזיק את חומר השתילה על ידי העצבית, בלי לגעת בחיתוך.
 3. פרוסות הנצר והשורש משולבים בצורה הדוקה ככל האפשר וקושרים בסרט חשמלי כך שלא יהיו אזורים פנויים. רק הכליה עצמה צריכה להיות מעל סרט ההדבקה. כמה גננים משתמשים בקיסם שיניים, מקל ישר או מקל גלידה כדי להבטיח את המבנה.
 4. הלימון מושקה בשפע. ואז מכסים בשקית, שקשורה בחוזקה סביב תא המטען.

כיצד לשתול לימון כראוי בבית כך שלא יפגע וישא פרי

הסר את החבילה רק לאחר שהקלעים מתחילים להנביט על הנצר... זה מצביע על כך שהרקמות גדלו יחד.

לאחר שהניצן משתרש והצילום מופיע, הלימון מתחיל לאווירבהדרגה הסרת החבילה לחלוטין. לאחר מכן, יש לנתק את הפטוטר שנותר מהעלה. אם תנתק את הכותרת העליונה מייד, יתכן והמדהה לא יישורש.

הערה! לא תמיד חיסון זה מצליח.

טיפול בלימון מקורה לאחר מעבר

במהלך גידול הפרוסות, כמו גם זמן מה לאחר מכן, הלימון זקוק לטיפול מיוחד. זה כדלקמן:

 1. העץ ממוקם במקום מוצל. אור שמש ישיר יפחית את הסיכוי לחיסון מוצלח.
 2. כל יום נפתח התיק למשך 10-15 דקות.
 3. האדמה לחה תוך כדי התייבשותה. גם את החלק הטחון של הלימון מרוססים. השתמש במים מיושבים בטמפרטורת החדר.
 4. כדי להאיץ את צמיחת הנצר, מומלץ לחתוך את חלק העץ בגובה 10 ס"מ מעליו. כאשר מופיעים יורה על גבי השתל, הקלעים סביבו מוסרים.
 5. בזמן החיסון מומלץ לקשור לימון לתמיכה.

קרא גם:

ריבוי לימון על ידי ייחורים וגידולו

הדרכים הטובות ביותר לאחסון לימונים בבית

טיפים שימושיים

כדי שהחיסון יצליח, חשוב לדעת כמה מהניואנסים:

 1. הגורם השכיח ביותר לחיסון לא מוצלח הוא אוויר שנלכד בצומת הפרוסות. זה קורה אם החיתוכים לא השתלבו זה בזה או שהסרט הדבק לא נפצע מספיק חזק.
 2. על מנת שהגבעול או הניצן ישורש, חשוב שהחיידקים לא יכנסו לחתך. אתה צריך לעבוד עם כפפות סטריליות, ולחטא את הכלי (גזם וסכין). לא נוגעים בידיים בפרוסות.
 3. על מנת ליצור לחות אופטימלית מתחת לשקית, מומלץ להכניס צמר גפן רטוב לסיר. זה יעזור להפחית את כמות השקיה.

סיכום

השתלת לימון היא אופציונלית אך רצויה. זה מקרב באופן משמעותי את הפרי הראשון, מאפשר לך ליצור זרע צמח מגודל ונותן לך את האפשרות להתנסות במעבר.

אל תפחדו להתחסן בפירות הדר. תרבות זו ממזגת במהירות ובקלות רקמות. העיקר הוא לבחור את השיטה המתאימה, לקחת בחשבון את כל הניואנסים ולפעול על פי ההוראות.

הוסף תגובה

גן

פרחים