איך לגדל לימון בבית על אדן החלון

לימון הוא לא רק פרי חמוץ בריא, אלא גם עץ יפהפה. יש לו עלים מבריקים בצבע ירוק מבריק, ופורח עם פרחים קטנים עדינים בצבע שמנת. לעלים וגם לפרחי הלימון ניחוח הדרים עדין. הצמח נראה דקורטיבי בתקופת הפרי.

הלימון גדל כצמחת בית. בבית העץ קומפקטי, עם עלים קטנים ופירות מיניאטוריים. הוא נראה יפה כל השנה, והפירות הקטנים והחמצמצים טובים לאכילה. איך לגדל לימון בבית על אדן החלון, המשך לקרוא.

זני לימון מתאימים לגידול על אדן החלון

איך לגדל לימון בבית על אדן החלון

לפני הצמיחה לימון בבית על אדן החלון, עליך להחליט על המגוון. הכי מתאים לגידול בדירה:

 • גנואה;
 • מייקובסקי;
 • מאייר;
 • פבלובסקי.

אפשר לבחור את זן הלימון הרצוי רק כאשר הצמח מגדל ממנו גְזִירָהנקנה מחנות מתמחים או מגננים מקצועיים בשוק. זרעים בדרך כלל אינם זמינים מסחרית.

אם אתה צומח לימון מגולעןשנאסף מפירות שנרכשו במכולת יצמח פרא. עצים כאלה בסיר נראים דקורטיביים, אך הפירות הם קטנים עם טעם חמצמץ.

מועצה. אם תגדל לימון מזרע ותשתל בו נזר זני, ענף כזה ייתן פירות תרבותיים.

שיטות גידול לימון

איך לגדל לימון בבית על אדן החלון

כשגדל עץ לימון בסיר משמשים זרעים או שתילים כחומר שתילה. לכל אחת מהאפשרויות יתרונות וחסרונות משלה.

בעת נטיעת שתיל, היבול הראשון מתקבל מזה 3-4 שנים. יתרה מזאת, בשנה הבאה העץ מראה אטרקטיבי. הפריחה מהירה יותר. צמחים הגדלים משתילים צומחים לאט יותר, הם בעלי סיבולת מופחתת ומראה פחות הרמוני.

עץ שגדל מזרעים מתפתח מהר יותר ושווה יותר והגביר את ההתנגדות לגורמים סביבתיים שליליים. עם זאת, הבר צומח מהזרע, והביכורים מופיעים כבר 4-7 שנים.

מהעצם

זרעי לימון נאספים מפירות הנמכרים בחנויות מכולת. הפרי צריך להיות בעל הצורה הנכונה ביותר, צהוב בהיר, ללא ריקבון, עקבות של מחלות וכתמים ירוקים. זרעים זרעים בהירים ללא נזק או אזורים כהים, קשים וחלקים למגע.

הם מוכנים לפני השתילה. עבור חומר שתילה זה:

 1. משרים כחצי שעה במים חמים ושוטפים מהעיסה.
 2. למשך 30 דקות. טובלים בתמיסה ורודה בהירה של אשלגן פרמנגנט או מי חמצן. לפעמים משתמשים במוצרים ביולוגיים לחיטוי, למשל "Fitosporin".
 3. יש להשרות במשך יום במעורר צמיחה ("פיתרון", "אפין" וכו ').

לא כל הזרעים ינבטו. מומלץ לשתול יותר זרעים מהנדרש. בשלב זה מגדלים לימונים במיכל משותף אחד (ארגזים, בקבוקים חתוכים) עם חורי ניקוז בתחתית. לפני השתילה מחטאים מכולות על ידי השריה בתמיסה של גופרת נחושת או תמיסה ורודה כהה של פרמנגנאט אשלגן.

לשתילת זרעי לימון, השתמש באדמה אוניברסלית או חומוס, כבול ואדמת גינה שנלקחו בפרופורציות שוות. על קרקעית המכולה נשפכת שכבת ניקוז (חימר מורחב, קרמיקה טחונה, חצץ דק). גם האדמה וגם הניקוז מחטאים מראש.

הזרעים קבורים באדמה בגודל 1.5-2 ס"מ... המרחק ביניהם חייב להיות לפחות 5 ס"מ.לאחר שתילת הזרעים, האדמה מושקה במים חמים, מכוסה בנייר כסף ומוסרת למקום מוגן מאור שמש ישיר.

בכל יום מרטיבים את האדמה בבקבוק ריסוס, והסרט נפתח למשך 5-10 דקות. כאשר מופיעים יורה, הקופסה מסודרת מחדש על אדן החלון, ומשך האוויר מוגדל בהדרגה ליום, שלאחריו מוסר הסרט.

לאחר הופעתם של 3-4 עלים אמיתיים, השתילים מושתלים בעציצים בודדים בקוטר 6-8 ס"מ. המכולות מתמלאות תחילה בשכבה של ניקוז סנטימטר ואז באדמה. בעת ההשתלה, צווארון השורשים של הלימונים אינו קבור.

לאחר ההשתלה, הצמחים מושקים. בשבועיים הראשונים אסור להם להיחשף לאור שמש ישיר.

מהחיתוך

איך לגדל לימון בבית על אדן החלון

גזרי לימון נקנים בחנויות מתמחות, בשווקים או מופרדים באופן עצמאי מצמח למבוגרים בלבד. חשוב לבחור את חומר השתילה הנכון:

 • אורך - מ 8 עד 15 ס"מ;
 • נוכחות של 3-5 כליות מפותחות;
 • נוכחות של לפחות 2 גיליונות;
 • גיל הבריחה האימהית הוא כשנה;
 • נביחה כהה, קשה אך מתוחה.

לגזירה עצמאית, נבחר לירות בן שנה. נסוג 10-15 ס"מ מהחלק העליון והחיתוך נעשה בזווית של 45 מעלות. העלים התחתונים מוסרים ומשאירים 2-4 עלים עליונים. אם הם גדולים, חתכו אותם לשניים.

חָשׁוּב! אם תצלם יורה צעירה מכדי לקבל חיתוך, השתיל לא יעלה שורש.

החיתוך מוכן לשתילה. ראשית, הוא טבל בחתך לתמיסה של פרמנגנאט אשלגן למשך 60 דקות, ואז טבול במשך יום בקורנוין.

כדי להכות את השתיל, השתמשו בתערובת אדמה אוניברסלית מעורבבת 1: 1 בחול, או בתערובת של חומוס, כבול, אדמת גן וחול. לצורך העשרה מוסיפים 1 כף לאדמה. אפר, 25 גרם סופרפוספט ו 15 גרם דשן אשלג. האדמה מחוטאת על ידי הסתיידות בתנור או שפכתה עם תמיסה ורודה כהה של פרמנגנט אשלגן.

נוח להשתמש בבקבוק חתוך להשרשת שתיל... חורי ניקוז נעשים בתחתית המכולה ואז נשפכת שכבה של סנטימטר ניקוז, שאר הנפח מלא באדמה.

החיתוך נטוע באדמה כך שהוא עומד ברמה וללא תמיכה. האדמה מושקה בשפע. החלק העליון של הבקבוק מונח על המכל בכדי ליצור אפקט חממה. האדמה לחה מדי יום, והשתיל מרוסס במים חמים ומושקעים. הלימון מאוורר, מסיר למשך 30-60 דקות. החלק העליון של הבקבוק.

לאחר חודשיים, כאשר השתיל משתרש ומתאים את עצמו, הוא מושתל לסיר בקוטר 8-10 ס"מ. עדיף להשתמש בכלי חרס או קרמיקה עם חורי ניקוז. הוא מלא בניקוז ואדמה. השתיל קבור בצורה כזו שגם תא המטען מתחת לאדמה 1 ס"מ מעל גבול השורשים.

את הלימון הנטוע מושקות במים חמים, מיושבים ומרססים מדי יום.

דרישות לתנאי גידול

איך לגדל לימון בבית על אדן החלון

זה לא מספיק לשתול לימון נכון. חשוב לספק לו תנאים אופטימליים לצמיחה:

 1. תְאוּרָה. לימון הוא צמח ליום קצר. באביב ובקיץ הוא אינו זקוק לתאורה נוספת. העץ מרגיש לא נוח באור שמש ישיר. מומלץ לגדל אותו בחלון המערבי או המזרחי. אם הנחתם את הלימון על אדן החלון הדרומי, במהלך היום תצטרכו להצלילו באמצעות וילון שקוף או להוציא אותו מאדן החלון. לא מספיק מהצפון הצפוני של העולם. במקרה זה, תזדקק לתאורת פיטולאמפ. בחורף אין צורך להדגיש את הלימון, בתקופה זו הוא נמצא במנוחה.
 2. לחות. עץ הלימון אוהב לחות גבוהה. בשלב הנביטה וההשתרשות, חממה העשויה מסרט או פלסטיק שקוף תיצור תנאים אופטימליים. מספיק לרסס צמחים בוגרים בקיץ. יש מגדלים ששופכים מים למגש שמכיל סיר. בחורף, במיוחד אם הצמח נמצא בקרבת המצבר, יש להתקין מכשירי אדים או מיכלי מים.
 3. טֶמפֶּרָטוּרָה. הטמפרטורה האופטימלית לגידול לימון היא + 18 ... + 21 ° С. במהלך הפריחה הוא לא צריך לעלות מעל + 19 מעלות צלזיוס, אחרת התפרחות ייפולו.הצמח מסוגל לשרוד מצליפים קרים עד + 10 מעלות צלזיוס. במנוחה (בחורף), הוא נוח בטמפרטורות של + 12 מעלות צלזיוס. בתקופת הנביטה של ​​זרעים והשתרשות שתילים, החדר לא צריך להיות קר יותר מ- 26 מעלות צלזיוס.

מומלץ להפוך את הלימון כמה מעלות ביחס לחלון מדי שבוע. זה נעשה כך שהעץ יוצר כתר אחיד.

הערה! עלים אדומים מצביעים על אור שמש רב מדי או על טמפרטורה גבוהה מדי.

כללי טיפול בסיסיים

איך לגדל לימון בבית על אדן החלון

לטפל בלימון זה קל. העיקר להקפיד על הכללים הבסיסיים:

 1. רִוּוּי. בעונת הגידול (האביב, הקיץ והסתיו) מושקות לימון מדי יום, ומרססים פעמיים ביום. בחורף מספיקים 2 השקיות בשבוע. השתמש במים מיושבים בטמפרטורה של לפחות + 20 מעלות צלזיוס.
 2. הַתָרָה. מומלץ לשחרר את האדמה בסיר לפחות פעמיים בשבוע כדי לפרק את קרום האדמה ולמנוע קיפאון מים. נוח להשתמש בתקע לשם כך.
 3. ניקיון. פעם בשבוע ניגבים את עלי הלימון במטלית לחה. פעם בחודש נשטף העץ מתחת למקלחת.
 4. לְהַעֲבִיר. במשך 3 השנים הראשונות מועבר הלימון מדי שנה: הוא מוציא מהסיר, מסודר יחד עם האדמה למכל גדול יותר, המרחב הפנוי מכוסה באדמה. עצים ישנים מושתלים אחת ל 2-3 שנים. לשם כך, השורשים מנוקים מרוב כדור הארץ, ומסירים שורשים פגומים ויבשים. ואז הם נטועים באדמה חדשה. לאחר ההשתלה, יש להשקות את הצמחים.
 5. לִפְרוֹחַ. אם הלימון פורח בשנה הראשונה או השנייה לאחר השתילה, התפרחות נחתכות. אחרת, הצמח ייתן את כל כוחו לפריחה ולמות. מהשנה השלישית נותרים התפרחות, ומאביקים אותם באופן מלאכותי בעזרת מברשת רכה או ספוגית כותנה.
 6. פרי. כאשר מופיעים השחלות הראשונות, נשאר רק אחד מהם. בשנה הבאה - 3-4. יתר על כן, השחלות אינן מנותקות.

חבישה עליונה

חלק בלתי נפרד מהטיפול הוא האכלה. באדמה ענייה, הלימון לא יפרח וישא פרי, העלים יתחילו ליפול.

דשנים מוחלים 1-2 פעמים בשבוע בעונת הגידול. בחורף ובסתיו המאוחר, העץ מקבל הפסקה מההאכלה.

השתמש בדשנים הדרים או תרופות ביתיות. כמה מהם:

 1. דשן. זבל של סוס, פרה או זבל עוף מדולל במים ביחס של 1:10. התוצר המתקבל הוא צמחים מושקים.
 2. דשן מינרלי. להכנתו מוסיפים 15 גר 'סופרפוספט ו -5 גר' חנקתי ל- 5 ליטר מים.
 3. מרתח עשבי תיבול... עבור 1 ליטר מים, קח 3 כפות. l. סרפד, זנב סוס או עשב אחר. חומרי גלם מבושלים במים רותחים ומורשים להתבשל במשך 6 שעות.
 4. תה קפה... כדאי לשפוך מעל לימון עם תה או קפה.
 5. בזבוז אוכל. קליפות פירות וירקות מוחדרים במים חמים למשך שבוע, ואז מסננים ומשמשים להשקה.

היווצרות

אינך יכול להסתדר בלי היווצרות נכונה. מתוך הליך זה תלוי מראה הצמח, בריאותו ותנובתו.

הגיזום מתבצע באביב או בסתיו. הם פועלים על פי התוכנית הבאה:

 1. לאחר שהעץ מגיע לגובה הרצוי, צמיחתו מוגבלת על ידי כריתת החלק העליון. הליך זה ממריץ היווצרות יורה בצד.
 2. כאשר נוצרים יורה בשורה הראשונה, נבחרים 3-4 ענפים חזקים, המכוונים לכיוונים שונים. שאר הקליעה מנותקים. כל ענף גזם, משאיר 5 עד 7 עלים.
 3. כאשר יורים חדשים מהסדר השני צומחים מהניצנים של הענפים מהסדר הראשון, הם מנותקים על פי אותו עיקרון, ומשאירים 3-4 מהחזקים שבהם.
 4. הנוהל שצוין בשתי הפסקאות הקודמות מתבצע עד להיווצרות סניפים של הסדר הרביעי. מרוב הזנים מתחילים לשאת פרי מנקודה זו.
 5. כל הקלעים החלשים מוסרים. עשו גם ענפים יבשים וחולים.

יש לטפל במקומות של חתכים במגרש גינה. לאחר ההליך יש לטפל בלימון בזהירות יתרה, מכיוון שהוא ייחלש.

התייחסות. הכתר מקבל את הצורה הרצויה עם תספורת.

מחלות ומזיקים

איך לגדל לימון בבית על אדן החלון

אפילו בבית, לימון מותקף על ידי מזיקים (כנימות, קרציות, חרקים בקנה מידה גדול) ומחלות (ריקבון, גומוזיס, זיהומים פטרייתיים). הסימנים הבאים מצביעים על כך שהצמח אינו בריא:

 1. עלים צהובים מתים. יורה מרופדת או יבשה. עלים ותפרחות נושרים.
 2. כתמים ותצורות של צורות וצבעים שונים. לוחית על עלים וקלעים אפשרית.
 3. האטה בצמיחה והיעדר יורה חדש.
 4. רשת עכביש עלים וקליעים או תצורות סרטים על ענפים.
 5. נוכחותם של חרקים קטנים באדמה או בצמח.
 6. סדקים בענפים.

אם נמצאים תסמינים כאלה, הצמח מטופל במי סבון. לאחר מספר ימים, הוא נשטף ביסודיות מתחת למקלחת במים חמים.

לימון מרוסס בנחושת גופרתית ובנוזל בורדו. חלקי העץ שנותרו פגומים מוסרים. סדקים בקליפה מכוסים במגרש גינה. אם זה לא עובד, הלימון מרוסס בקוטלי פטריות.

סיכום

אפשר אפילו לגדל לימון עציצי מקורה מזרע פרי שנקנה בסופרמרקט. מספיק רק לבחור את חומר השתילה ולשתול אותו, לפי ההוראות. כך גם בגזם.

אם אתה רוצה שהעץ שעל אדן החלון יפרח וישא פרי, חשוב לשים לב מספיק לטיפול בו. כמובן שתוכלו להסתדר עם השתלות השקיה ונדירות, אך אז אל תצפו לבציר.

2 תגובה
 1. גִלגוּל
  אוליה

  קשה וארוך לגדול מאבן, וגם לא ברור מה יצמח. אני ממליץ לך לקנות שתילים. אך היזהר, אל תמעד זיוף. למותג אגרונובה אפשרויות מצוינות ללימונים. קניתי אחד כזה, זה משמח אותי כל יום)

  • אנדריי פאליץ '
   אנדריי פאליץ '

   תודה על העצה, אבל מה עם המחיר? שתילים שווים כנראה הרבה כסף.

הוסף תגובה

גן

פרחים