כל מה שקשור לימון - האם זה ירק, פרי או פרי

עצי לימון ופירותיהם נקראים גם לימון. זהו מין הדר יליד הודו. הפירות הצהובים הבהירים עם בשר חמוץ מוערכים בכל רחבי העולם בשל תכולתו הגבוהה של ויטמין C, שמן אתרי, אשלגן, סידן ומגנזיום. D-limonene אחראי על ארומה וטעם הדרים המוכרים. במאמר זה נספר לכם הכל על לימון: מקורו, התפלגותו, התכונות הבוטניות וההרכב הכימי.

מה זה לימון

כל מה שקשור לימון - האם זה ירק, פרי או פרי

לימון (lat.Citrus limon) הוא שמו של עץ פרי של הסוג הדרים, ממשפחת Rutacea, ופירותיו.

השם "לימון" מקורו במילה "לימו". בהודו מכונה פרי עץ הלימון "נימו", ובסין - "לימונג".

מולדת הלימון היא הודו והאיים הטרופיים של האוקיאנוס השקט. בוטניקים מציעים שמדובר בהכלאה של לימון ותפוז מר, שהופיע כתוצאה מהאבקה צולבת של שני יבולים.

האזכור הראשון שלו הופיע אלפיים שנה לפני הספירה. ה. במסמכים ההיסטוריים של הודו ופקיסטן. במאה ה- XII. לימון הופיע במזרח התיכון בצפון אפריקה בזכות סוחרים ערבים. צלבנים הביאו לימון לספרד ולאיטליה.

התייחסות. מקסיקו והודו הן המובילות בקטיף לימונים. המחזור השנתי הוא 14 מיליון טונות או 32% מהיבול העולמי.

השעה המדויקת להופעת הלימון ברוסיה אינה ידועה. באחת הגרסאות נכתב כי העץ הראשון הובא על ידי סוחרים מזרחיים. הצמח מוזכר באנדרטה לספרות רוסית של המאה ה -16. - ספר בשם "דומוסטרוי". זה מתאר טיפים לאחסון לימונים ואוכל. ככל הנראה, בשלב זה כבר איבד פרי עץ הלימון מעמד של פלא מעבר לים.

חלק מההיסטוריונים בטוחים שפיטר הראשון הבאתי לימונים לשטחה של רוסיה המודרנית לאחר שביקר בהולנד.... 200 השתילים הראשונים נמסרו על ידי אדמירל אפרקסין בשנת 1708 בהוראת הצאר. בשנת 1714 ניטעו עצי לימון בחממה מאובזרת במיוחד. זה היה מבנה ענק עם כמה חדרים וכונה בגרמנית "אורנינבאום" שפירושו "עץ תפוז". במוסקבה גודלו לימונים ב"תאי החממה "שמתחת לקרמלין.

באופן הדרגתי אופנה טיפוח פרי הדר בקרב בעלי אדמות ואצילים. באותה עת נחשב עיסוק זה ליוקרתי.

באמצע המאה ה- XIX. הזן העממי המפורסם של לימון פבלובסקי הופיע, על שם העיר פבלובו, אזור ניז'ני נובגורוד. כאן הופיע הזן המקורה הזה בזכות הסוחר קראצ'יסטוב. כשחזר מאיסטנבול, הוא הביא עמו כמה שתילי לימון שנתרמו על ידי סוחרים טורקים. בעיר הולדתו תרם קראצ'יסטוב אותם לקרוב משפחתו אלגין, שהחל לגדל אותם בבית.

הצמחים הראשונים היו אלה שהניחו את התשתית לטיפוח הלימונים של פבלובסק. עד מהרה ניתן למצוא עצים כמעט בכל בית. כך הופיעה האופנה לגידול לימונים על אדן החלון.

תיאור בוטני של הצמח

על מה צומח הלימון? הפירות מבשילים על עץ הלימון. אורך הפרי 6-9 ס"מ, קוטר 4-6 ס"מ. הצורה בעלת ביצה או סגלגלה, הצטמצמה בקצוות. הקליפה צהובה בהירה, גושית, מכילה שמן אתרי וקשה להפרידה מהעיסה.

8-10 שקעים ספוגיים מוסתרים מתחת לקליפה. העיסה מורכבת משקי פטמות צהובות-ירוקות במילוי מיץ חמוץ.

זרעים הם בעלי ביצה, צהוב-ירוק או לבן, עם עובר יחיד.

הפירות הראשונים מופיעים 6-7 שנים לאחר השתילה. תקופת ההבשלה היא סתיו.

בתמונה נראה לימון חתוך.

כל מה שקשור לימון - האם זה ירק, פרי או פרי

מבחינה בוטנית, האם לימון הוא ירק, פירות יער או פרי? רבים מתקשים לענות על שאלה זו.פעם קראנו למלפפון ירק ובננות, תפוחים ופירות הדר. בספרות המדעית מתוארים פירות עץ הלימון כהספרידיה - פירות רב-תאים ורב-זרעים, הדומים במבנהם לפירות יער. Endocarp ספוגי ו albedo מוסתרים מתחת לשכבה הצהובה החיצונית. אלה הם סימני ההיכר של מנדרינה, תפוז, פומלה ואשכוליות.

תיאור העץ

עכשיו בואו נראה איך נראה לימון.

זהו עץ ירוק-עד בינוני, שמגיע לגובה 5-8 מ '. הכתר מתפשט או פירמידלי. הגיל הממוצע של העץ הוא 35 שנה, המקסימום 45 שנים.כל מה שקשור לימון - האם זה ירק, פרי או פרי

הקליפה אפורה, עם סדקים קלים בענפים הבוגרים. ענפים צעירים נבדלים על ידי צבע אדום-סגול וגליפה חלקה, יש להם קוצים.

העלים עוריים, ירוקים, אורכם 10-15 ס"מ, רוחב 5-8 ס"מ. המשטח מבריק, מבריק בצד הקדמי וירוק בהיר, מט בגב. לוח העלים משולש במלואו, עם ורידים ומאגרי שמן אתרי נקודתיים.

צורת העלה מבורכת רחבה או שומרת ביצה, מחודדת בשני קצוותיה. סוג המבנה מורכב. הזרקוריות קצרות, 1-1.8 ס"מ בלבד, מכונפות או נטולות כנפיים, עם בסיס ביטוי בולט. עלים מתחלפים אחת לשלוש שנים. העלה נושר בנפרד מהכותרת.

פרחים הם יחידים או מזווגים, משוליים. גודלם 2-3 ס"מ. הקורולה בעלת חמישה חברים. עלי הכותרת לבן-שלג או שמנת, ורודים או סגולים, מעוקלים, מוציאים ארומה עדינה. תקופת הפריחה היא בסוף אפריל - תחילת מאי.

שם צומחים לימונים

עצי לימון לא צמחו בטבע זמן רב. התרבות נפוצה בסוברטופים, בקווקז, בחוף הים השחור, במרכז אסיה. הצמח משגשג כאשר גדל באדמה עם חומציות של 5.5-6.5 pH, באזורים עם אוויר ים קריר. תנאים מתאימים ללימון באיטליה (במיוחד בסיציליה, ספרד, יוון, לבנון, טורקיה, קפריסין.כל מה שקשור לימון - האם זה ירק, פרי או פרי

בסיציליה משתמשים בטכנולוגיה מיוחדת לגידול לימונים. במשך יותר מ 70 שנה, חברות מקומיות מקבלות 2 גידולים בעונה. בקיץ, החקלאים מפסיקים להשקות את העצים שלהם לחלוטין ויוצרים בצורת של 60 יום. יתר על כן, העצים מופרים במתחם חנקן ומושקים באופן פעיל, שמשיג פריחה בשפע וארוך. לפיכך, פרי נמשך מספטמבר עד פברואר. טכנולוגיה זו נהוגה רק באקלים הסיציליאני. במדינות אחרות זה לא עובד.

ברוסיה צומחים לימונים בשטח פתוח בשטח קרסנודר, בדרום קווקז, בחצי האי קרים. שם הם מגדלים בשיטת התעלה, המונעת את הקפאת השורשים.

התייחסות. בהמשך למסע ימי, ג'יימס קוק לקח איתו אספקה ​​של לימונים על מנת למנוע צפדינה. ובשנת 1795 ניתן באנגליה צו, לפיו צוות האוניות קיבל באופן חובה מנה יומית של מיץ לימון.

ההרכב הכימי של לימון טרי

הטבלה מציגה את ההרכב הכימי של הלימון (ל 100 גרם).

שֵׁם תוֹכֶן נוֹרמָה
ויטמין 2 מיקרוגרם 900 מק"ג
בטא קרוטן 0.01 מ"ג 5 מ"ג
ויטמין B1 0,04 מ"ג 1.5 מ"ג
ויטמין B2 0,02 מ"ג 1.8 מ"ג
ויטמין B4 5.1 מ"ג 500 מ"ג
ויטמין B5 0.2 מ"ג 5 מ"ג
ויטמין B6 0.06 מ"ג 2 מ"ג
ויטמין B9 9 מיקרוגרם 400 מק"ג
ויטמין סי 40 מ"ג 90 מ"ג
ויטמין E 0.2 מ"ג 15 מ"ג
PP ויטמין 0.2 מ"ג 20 מ"ג
ניאצין 0.1 מ"ג
אֶשׁלָגָן 163 מ"ג 2500 מ"ג
סִידָן 40 מ"ג 1000 מ"ג
סִילִיקוֹן 2 מ"ג 30 מ"ג
מגנזיום 12 מ"ג 400 מ"ג
נתרן 11 מ"ג 1300 מ"ג
גוֹפרִית 10 מ"ג 1000 מ"ג
זַרחָן 22 מ"ג 800 מ"ג
כְּלוֹר 5 מ"ג 2300 מ"ג
אֲלוּמִינְיוּם 44.6 מק"ג
בּוֹר 175 מק"ג
ונדיום 4 מיקרוגרם
בַּרזֶל 0.6 מ"ג 18 מ"ג
יוֹד 0.1 מיקרוגרם 150 מק"ג
קובלט 1 מיקרוגרם 10 מק"ג
לִיתִיוּם 10.3 מק"ג
מַנגָן 0,04 מ"ג 2 מ"ג
נְחוֹשֶׁת 240 מיקרוגרם 1000 מק"ג
מוליבדן 1 מיקרוגרם 70 מק"ג
ניקל 0.9 מיקרוגרם
רובידיום 5.1 מק"ג
סֵלֶנִיוּם 0.4 מיקרוגרם 55 מק"ג
סטרונציום 0,05 מיקרוגרם
פלוּאוֹר 10 מק"ג 4000 מק"ג
כְּרוֹם 0.2 מיקרוגרם 50 מק"ג
אָבָץ 0.125 מ"ג 12 מ"ג
זירקוניום 0,03 מיקרוגרם
סוכרת 1 גרם
פרוקטוז 1 גרם
חומצות שומן רוויות 0.039 גרם 18,7 גרם
אומגה 3 0.026 גרם 0.9-3.7 גרם
אומגה 6 0.063 גרם 4.7-16.8 גרם

ערך תזונתי של 100 גר 'לימון:

  • תכולת קלוריות - 34 קק"ל;
  • חלבונים - 0.9 גרם;
  • שומנים - 0.1 גרם;
  • פחמימות - 3 גרם;
  • סיבים - 2 גרם;
  • מים - 88 גרם.

קרא גם:

איפה ואיך לשתול כראוי קישואים לשתילים.

מה ואיך לאחסן קישואים במשך זמן רב - אנו יוצרים תנאים אידיאליים.

סיכום

בוטניקים מאמינים כי פרי עץ הלימון קרוב יותר בתיאור לפירות יער. אורך החיים של המפעל הוא 45 שנים לכל היותר. הפרי מתחיל 6-7 שנים לאחר השתילה. בסיציליה נהוגה שיטת גידול מיוחדת, שבזכותה עצים נושאים פרי מתחילת הסתיו ועד סוף החורף.

לימון הוא הדר עם הרכב כימי עשיר ותכולת קלוריות נמוכה, שיש לו תכונות מועילות רבות. אזור התפוצה שלה הוא מדינות עם אקלים סובטרופי. ברוסיה מגדלים לימונים בשטחי קרסנודר, דרום הקווקז וקרים. לימון פבלובסקי וזניו מעובדים בבית על אדן החלון.

הוסף תגובה

גן

פרחים