מדוע לימון בגידול ביתי לא פורח ומה לעשות כדי לתקן אותו

עץ הלימון מגדל לרוב בבית. הצמח יומרני יחסית בטיפול והיכולת לפרוח ולשאת פרי אפילו בסיר. הלימון נראה מרשים אפילו יותר במהלך הפריחה מאשר במהלך הפרי - הוא מכוסה בפרחים לבנים עדינים רבים עם ארומה עדינה. לאחר הפריחה מופיעים שחלות ופירות בהירים.

אם הלימון לא פורח, אז מגדל ההדרים טעה בטיפול. תהליך זה מושפע מגורמים שונים. בידיעה עליהם, אפילו מתחיל יכול להשיג את האפקט הרצוי. המשך לקרוא כדי ללמוד מה לעשות אם הלימון לא פורח.

מדוע לימון לא פורח בבית

מדוע לימון בגידול ביתי לא פורח ומה לעשות כדי לתקן אותו

הפריחה הראשונה של לימון, בכפוף לטיפול נאות, נצפתה 3-7 שנים לאחר השתילה, תלוי במגוון. בשלב זה נוצרים מספר תפרחות על הצמח. יתר על כן, מספרם גדל. אם הצמח נוח, הוא יפרח בכל שנה לאורך חייו.

הערה! אם הלימון פורח שנה או שנתיים לאחר השתילה, יהיה צורך לנתק את התפרחות. אחרת, פריחה כוזבת תיקח את כל כוח הצמח, ושוב היא לא תפרח בקרוב.

אם הלימון לא פורח, אז הופרו כללי הטיפול. כמו כן, בעיה דומה מתעוררת לעתים קרובות אם העץ עדיין צעיר מדי. זנים מסוימים פורחים רק 7-10 שנים לאחר השתילה.

מדוע לימון לא פורח:

 1. השקיה לא תקינה. אם תשקו את הלימון במים בטמפרטורה נמוכה יותר מאשר בתוך הבית, העץ יתחיל לכאוב והתפרחות לא יופיעו. עם השקיה לא מספקת, הצמח אינו יוצר או משיל ניפוחים כך שהלחות האחרונה לא תעבור אליהם. עם עודף וסטגנציה של לחות, מערכת השורשים נרקבת ואינה יכולה עוד לספוג נוזלים, מה שתורם גם לנפילת התפרחות.
 2. טמפרטורה לא נוחה. הלימון אינו פורח בטמפרטורות שמתחת ל + 15 מעלות צלזיוס. במקביל, הוא משיל את התפרחות שלו בטמפרטורות מעל + 30 מעלות צלזיוס. הבעיה מתעוררת גם אם העץ עומד בדראפט או חשוף לשינויים פתאומיים בטמפרטורה.
 3. חוסר חורפות. בתנאים טבעיים, בחורף הלימון נמצא במנוחה, ובאותו זמן הוא משוחזר וצובר כוח לעונת הגידול הבאה. אם בבית הוא לא מסופק עם תנאים מיטביים וטמפרטורה נמוכה יותר, עד האביב העץ יהיה מותש.
 4. חוסר דשן. לימון בררן לגבי הרכב האדמה. לעציץ חסר חומרים מזינים מהאדמה. אם לא תעשה הַאֲכָלָה, לעץ לא יהיה כוח ליצור תפרחות. הבעיה מתעוררת גם כאשר משתמשים בכמות עודפת של חנקן, כאשר כל משאבי הצמח משמשים לבניית המסה הירוקה.
 5. חוסר תאורה. חשוב לספק לעץ 12 שעות אור יום. עם חוסר תאורה הוא יכול לצמוח, אך הוא לא יזרוק תפרחות. כאשר הוא נחשף לאור שמש ישיר, כוויות יופיעו על העלים, העץ יתחיל לדעוך.
 6. היווצרות שגויה... לעתים קרובות, בקרב גננים מתחילים, עץ הלימון אינו מסתעף, אלא גדל בצורה של גזע מעוגל אחד עם 2-3 יורה. תפרחות נוצרות רק על ענפים בסדר 4 - 6. הסיבה לכך היא, מבלי לצבוט בבית, יורים חדשים נוצרים לאט מאוד. עם מספר מוגזם של יורה, כל כוחו של העץ מושקע על היווצרות מסה ירוקה, ולא על תפרחות.
 7. גָדֵל מזרעים. במקרה זה, הפריחה הראשונה תצטרך להמתין לא אחרי 3-4 שנים (כמו בהתרחבות צמחית), אלא אחרי 5-10 שנים.
 8. נטיעה בסיר הלא נכון... אם תשתלי מיד לימון במיכל גדול מדי, הוא לא יתפתח כמו שצריך ולא יפרח.
 9. היעדר העברות. בעת ההשתלה, האדמה מתחדשת (מלחים מצטברים ישנים, מה שמגביל את ספיגת החומרים התזונתיים) ונבחר סיר בגודל מתאים. במיכל הדוק ואדמה ענייה לא ניתן יהיה להפוך את הלימון לפרוח.
 10. מחלות ומזיקים. זו אחת הסיבות השכיחות ביותר של לימון מסרב לפרוח. בדרך כלל, סימפטום זה נגרם כתוצאה מזיהום במחלות פטרייתיות, כנימות, קרדית עכביש ותריפסים.

מה לעשות ואיך להכין לימון

על מנת שלימון יפרח, חשוב להיפטר מכל הגורמים המונעים אותו ומספקים טיפול הולם. לרוב כדאי להשתמש במספר טריקים בשילוב.

טמפרטורה ותאורה

בעונת הגידול, הלימון צריך להיות בטמפרטורת טמפרטורות של + 18 עד + 26 מעלות צלזיוס. המחוון האופטימלי הוא + 20 ... + 22 מעלות צלזיוס.

הצמח אינו סובל שינויים פתאומיים בטמפרטורה. לדוגמה, אם אתה לוקח אותו בחוץ בקיץ ללא התקשות מקדימות, הוא יתחיל לכאוב ולא יפרח. לכן, לפני שמוציאים את העץ לרחוב, מכניסים אותו לבית או מסירים אותו לחורף, הוא מחוסם. ראשית, הם מובאים לתנאים חדשים למשך 30 דקות, למחרת, הוכפל משך השהות. בהדרגה, הזמן הזה מובא ליום. רק אחרי זה הלימון נשאר במקום החדש לתמיד.

טיוטות מזיקות גם לצמח. לכן אסור לפתוח את החלון אם מזג האוויר קריר בחוץ.

הערה! בקיץ לימון משגשג על מרפסת מזוגגת.

הדר צריך 12 שעות אור יום. במקרה זה, התאורה צריכה להיות אינטנסיבית. עדיף לשתול על אדן החלון הדרומי, הדרום-מערבי או הדרום-מזרחי. לא מומלץ למקם אותו בסמוך לחלון הצפוני.

יחד עם זאת העץ אינו סובל אור שמש ישיר. כדי לספק לו תנאים נוחים מהשעה 12-16, החלון מכוסה וילון שקוף.

השקיה ולחות

מדוע לימון בגידול ביתי לא פורח ומה לעשות כדי לתקן אותו

השקיה באיכות גבוהה היא המפתח לגידול לימון תקין... על מנת שהעץ יפרח וישא פרי, חשוב להקפיד על הכללים הבסיסיים להרטיב האדמה:

 1. בעונה החמה מושקע העץ מדי יום. כאשר חם בחוץ, אך לא חם, הם עושים זאת כל יומיים.
 2. לאחר כל השקיה, האדמה משוחררת כדי לפרק את קרום האדמה, מה שמפריע לחילופי אוויר תקינים בשורשים ומעודד את שמירת הנוזלים.
 3. להשקיה השתמש במים מיושבים בטמפרטורת החדר.
 4. כדי למנוע את הקיפאון של מים, על הסיר להיות בעל ניקוז וחורים מיוחדים.
 5. האדמה לחה מוקדם בבוקר או לאחר השקיעה.

המים מוגנים לא רק כדי לחמם אותם לטמפרטורת החדר, אלא גם כדי להסיר כלור. חומר זה גורם למחסור בברזל וכלורוזיס, שגם הוא טומן בחובו חוסר פריחה.

גננים מנוסים מעדיפים השקיה תחתונה, מה שמאפשר לצמח לקבל את כמות הלחות הנדרשת. לשם כך, מים לא מוזגים לסיר, אלא למגש שמתחתיו.

כדי שלימון יפרח, פשוט השקיה לא מספיקה. הצמח מרוסס מדי יום, ובימים חמים - בבוקר ובערב. לריסוס השתמש במים בטמפרטורת החדר.

הערה! ריסוס הגבעולים במים חמים מאיץ את הבשלת הפרי.

עיצוב וגיזום

הלימון לא פורח ללא עיצוב נכון. רק תא המטען וענפי המסדר הראשון צומחים באופן עצמאי בבית, והקלעים עליהם נוצרים תפרחות אינם נוצרים.

כדי לגרום לצלילים הרצויים לגדול, גיזום מתבצע:

 1. תא המטען הראשי נצבט כשהוא מגיע ל- 15-35 ס"מ (תלוי בגובה העץ הרצוי). מקום החיתוך מטופל במגרש גינה.
 2. ענפי המסדר הראשון, השני והשלישי נצבטים כשהם מגיעים לאורך של 10-20 ס"מ. לכל אחד מהם צריך להיות לפחות 3 ניצנים.השאירו 3-4 יורים מכל הזמנה ובחרו בחזקה והבריאה שבהם.
 3. הענפים בסדר 4-6 אינם צמודים. נוצרים עליהם תפרחות, שרובם נמצא בקצוות.

צביטה ממריצה את היווצרותם של יורה חדש. ללא הליך זה, סניפים בסדר הנדרש לרוב פשוט לא נוצרים.

יש לשמן את כל החיתוכים בלכה בגינה. גידולים מתאימים רבייה הדר בשיטת חיתוך.

כל שנה לפני או אחרי עונת הגידול, מתבצע גיזום סניטרי. הסר ענפים יבשים, חלשים ופגומים.

לְהַעֲבִיר

מדוע לימון בגידול ביתי לא פורח ומה לעשות כדי לתקן אותו

במשך 3 השנים הראשונות, הלימון מושתל מדי שנה בשיטת ההעברה. הצמח מוציא מהסיר יחד עם גוש אדמה ופשוט מסודר מחדש למכל שגדלו 2-3 ס"מ מהקודם. רק הניקוז הישן מוסר. הנפח החסר מלא באדמה חדשה. לצורך השתלה, השתמש בתערובת אדמה מיוחדת לפירות הדר או בתערובת של אדמת גן, חומוס וחול. יש לחטא את האדמה.

ואז העץ נשתל פעם מחדש כל 2-3 שנים. הוא מוציא מהסיר ולפחות 2/3 מכדור הארץ הישן מוסר. לאורך הדרך נחתכים שורשים נרקבים ויבשים. ניקוז ואדמה מוזגים לסיר חדש. הצמח מושתל על ידי יישור עדין של מערכת השורשים.

לאחר ההשתלה, הלימון נשמר במקום מוצל למשך שבועיים לפחות. מומלץ להגביל השקיה.

מיכלי טיט הם המתאימים ביותר. הם מאפשרים לעבור אוויר ולמנוע ריקבון שורשים.

הערה! אם הלימון הפסיק לפרוח, שתילה מחדש תפתור לעיתים קרובות את הבעיה.

חבישה עליונה

מדוע לימון בגידול ביתי לא פורח ומה לעשות כדי לתקן אותו

על מנת שעץ ההדרים יפרח וישא פרי, השתמש ברוטב עליון. חנויות מוכרות דשנים מיוחדים לפירות הדר המכילים את כל האלמנטים הדרושים, אך מגדלי הדרים רבים מכינים את הניסוחים התזונתיים עצמם.

בסיס ההלבשה המינרלית ללימון הוא זרחן ואשלגן. כמו כן יש צורך באוריאה וגופרת ברזלית. במידה פחותה, עץ דורש מגנזיום, סידן, אבץ, מנגן ונחושת.

כל הפריטים הנחוצים נמכרים בנפרד בחנויות גינון. הם פשוט מעורבים בפרופורציות הנכונות, לאחר מכן הם מונחים באדמה או מדוללים במים.

העץ זקוק גם לדשנים אורגניים. בדרך כלל משתמשים בביומוס, זבל או חומוס.

כל יסודות הקורט הנחוצים נמצאים במוצרים המשמשים בתרופות עממיות. הרשימה מכילה שלוש אפשרויות דשן שתוכלו להאכיל את הלימון לפריחה:

 1. מרק דגים. 300 גרם של דגים או פסולת דגים מבושלים במשך חצי שעה בליטר מים. המרק מסונן ואחרי הקירור משמש להשקיית לימונים.
 2. פרמנגנט אשלגן. העץ מושקה מעת לעת בתמיסה ורודה בהירה של פרמנגנאט אשלגן.
 3. תה. 1 כף נשפכת לתבנית. l. תה שחור, 2 עורות בננה וכף. l. סרפד. התערובת מבושלת במשך 15 דקות. ותנו לזה להתבשל למשך יום. ואז הוא מסונן ומשמש להשקה.

דשנים מוחלים אחת לשבועיים. זה נעשה בבוקר או בערב כשהשמש אינה פעילה. ראשית יש להשקות את הצמח.

חֲרִיפָה

רצוי לוודא שההדרים במנוחה בכל חורף. במהלך תקופה זו יהיה לו זמן להתאושש, ובאביב הוא יזרוק באופן פעיל יורה חדש ופריחה.

כדי לספק ללימון תנאי חורף אופטימליים, הוא מוציא לחדר ללא טיוטה עם טמפרטורה של + 5 ... + 10 מעלות צלזיוס. עם מחוונים כאלה, תאורה והזנה נוספים אינם נדרשים. מספיק להשקות את הצמח 1-2 פעמים בשבוע.

אם לא ניתן להציב עץ בחדר עם טמפרטורה נמוכה, חשוב לספק לו תנאים אופטימליים לצמיחה בחורף. כדי לפצות על מחסור באור, מותקנים 2 צמח פיטולאמים מול הצמח במרחק של 20 ס"מ. הם מופעלים במשך 5-6 שעות ביום.

במקרה זה האדמה מושקה בזמן שהיא מתייבשת, והדישון מוחל פעם בחודש. מכשיר אדים או מיכלי מים מונחים ליד הסיר.

שֶׁתֶל

מדוע לימון בגידול ביתי לא פורח ומה לעשות כדי לתקן אותו

אם למרות טיפול נאות, ההדרים עדיין לא פורחים, זה יעזור לתקן את המצב. שֶׁתֶל... בדרך כלל, הליך זה מתבצע עם צמחים הגדלים מזרע, אך לעיתים הוא יעיל עם לימונים זניים.

עץ האם צריך כבר לפרוח ולשאת, להיות בריא לחלוטין. כדי להשיג נצר, נבחר סניף בן שנה עם קליפת ברזל חצי גמישה אך גמישה.

גזע הצמח כולו (אם השתיל אינו בן יותר משנתיים) ואחד מענפיו משמש כמלאי. המניה חייבת להיות גם חזקה ובריאה לחלוטין.

מחלות ומזיקים

מדוע לימון בגידול ביתי לא פורח ומה לעשות כדי לתקן אותו

בבית מחלה ומזיקים תוקפים לימון בתדירות נמוכה בהרבה מאשר בגינה. עם זאת, בעיות מסוימות עשויות להופיע גם אם העץ גדל בסיר:

 1. קרדית עכביש. זה נמצא על ידי קורי העכביש בגב העלים. ניתן לראות חרקים קטנים, בדרך כלל אדומים.
 2. כְּנִימָה. מושבות שלמות של המזיק נדבקות סביב העלים והקלעים הצעירים של הצמח, כך שקל למצוא אותם.
 3. תריפסים. חרקים קטנים שחורים או שקופים. אם תנפח בסיר תבחין בתנועתם.
 4. מחלות פטרייתיות. לרוב, הלימון בבית מושפע מפטריה שחורה ואנתרקנוזה.

כדי להיפטר ממזיקים, נשטף את העץ מתחת למקלחת, ואז מטפלים בו באמצעות קוטלי חרקים או תרופות עממיות (מי סבון). כדי להילחם במחלות פטרייתיות משתמשים בקוטלי פטריות או תרופות עממיות בעלות השפעה נוגדת פטרייה (למשל, תמיסה של חלב עם יוד).

סיכום

פריחת הלימון תלויה בתנאי הגידול. למראה תפרחות, חשוב שהחדר יהיה קל וחם. האכלה, ההשתלה והעיצוב חשובים לא פחות. אם הפרה של כללי ההליכים הללו, הדר לא יפרח.

לימון הוא צמח לא יומרני שמסוגל באמת לגדול גם תוך התערבות אנושית מינימלית. עם זאת, במקרה זה, אין לצפות לפרחים ופירות. על מנת שעץ יתפתח בצורה נכונה, בכדי לרצות את יופיו ופירותיו הריחניים, הוא זקוק לתשומת לב מתמדת ממגדל הדרים.

הוסף תגובה

גן

פרחים