אנו חוסכים את היבול הנגוע בעגבניות או כיצד ניתן להציל עגבניות מאיחור מוחלט אם הם כבר חולים

שבר מאוחר הוא בעיה המוכרת לרוב הגננים. מחלה פטרייתית זו מאיימת מדי שנה על יבול צמחים רבים: תפוחי אדמה, פלפלים, חצילים ונטיעות אחרות. ביניהם עגבניות. מופיע על שיח אחד, שובל מאוחר מכסה את כל הצמחים במהרה.

בעוד מספר ימים, היבול כולו עלול למות אם לא ננקטים אמצעים בזמן. במאמר זה תלמד כיצד לקבוע זיהום של שבר מאוחר בעגבניות, כיצד להציל עגבניות ממצב מאוחר אם הם כבר חולים, מהם אמצעי המניעה.

סימנים של התפשטות עגבניות עם שבר מאוחר

פיטופתורה היא פטריה המתפתחת בתנאים של לחות גבוהה. הוא מדביק את הצמח ישירות מהאדמה או נישא על ידי הרוח משיחים חולים לבריאים.

לרוב, הסימנים הראשונים למחלה מופיעים על העלים. הם מכוסים כתמים אפורים וחומים כהים, לפעמים עם פריחה רכה לבן בגב. הגבעול מכוסה גם כתמים. התפרחות הופכות לצהובות, מתכהות ובמהרה נושרות.

אנו חוסכים את היבול הנגוע בעגבניות או כיצד ניתן להציל עגבניות מאיחור מוחלט אם הם כבר חוליםהפירות מושפעים גם הם. כתמים חומים או שחורים בעלי צורה לא אחידה מופיעים עליהם. עם הזמן הם מתמזגים למקום אחד. העגבנייה משנה צורה, הופכת מכוערת, מתרככת ובסופו של דבר נרקבת, ומפיצה ריח לא נעים.

זה יכול להופיע גם על פירות של שבר מאוחר לאחר הקטיף. ירקות נגועים מתחילים להחשיך ולהירקב במהלך האחסון וההבשלה.

כיצד להתמודד עם מצוקה מאוחרת אם עגבניות כבר חולות

לעתים קרובות, כאשר המחלה מתקדמת, לא ניתן להציל את הצמחים הנגועים - הם נפטרים בדחיפות בכדי להימנע ממגיפה. אם המחלה מתגלה בשלבים המוקדמים, אז ניתן לרפא עגבניות, שעבורן יש מספר שיטות.

כימיקלים

ככל שהצמח חזק יותר, כך הוא נוטה פחות למחלות. שפר את חסינות העגבניות על ידי הזנתם דשני זרחן-אשלגן.

אם נגוע, הסר מיד את העלים והפירות הנגועים ואז ריסס את השיחים בקוטל פטריות. לאחר שבוע תהליך רק פירות עם תמיסה של סידן כלוריד. פתרון של 10% נמכר בבתי מרקחת. הוא מדולל במים ביחס של 1: 3.

הערה! אל תשתמש בכימיה בכדי להדביק פרי בשל. עיבוד כימי מתאים רק כאשר הפרי עדיין ירוק.

אנו חוסכים את היבול הנגוע בעגבניות או כיצד ניתן להציל עגבניות מאיחור מוחלט אם הם כבר חולים

שיטות עממיות

אם אינך אוהב חומרים כימיים ודואג לקיימות ואיכות היבול, נסה שיטות עממיות. הם יעילים גם במאבק במצבים מאוחרים:

  1. אחד האמצעים הזמינים הוא יוֹד... זהו חומר חיטוי מצוין. הכינו תמיסה של ליטר חלב, דלי מים ו 15-25 טיפות יוד, ריססו את הצמחים הנגועים.
  2. פיתרון פשוט יותר: מערבבים חלב ומים ביחס של 1: 1 וריסס את העגבניות מדי יום.
  3. תערובת שום. קוצצים 100 גרם שום ויוצקים 200 גרם מים רתוחים. תן לו להתבשל למשך יום ולהוסיף 1 גרם פרמנגנאט אשלגן. ממיסים 10 ליטר מים ומשתמשים בתמיסת ריסוס.
  4. גננים רבים ממליצים על מי מלח.... זה יצור סרט על העגבניות שיגן על הפירות. לשם כך ממיסים כוס מלח ב -10 ליטר מים.

טכניקות אגרוטכניות

אם אינך רוצה להסיר את השיח, נסה לנקב את הצמח החולה עם חוטי נחושת. זה יעשיר את העגבנייה בחמצן ונורמל את רמות הכלורופיל שלה, ובכך יהפוך עמיד יותר למחלות.

העלה את החוט באש, חתוך חתיכה קטנה שאורכה כ- 5 ס"מ והכנס לגבעול 10-12 ס"מ מעל מפלס האדמה, כופף את הקצוות כלפי מטה.

חָשׁוּב! אם לא ניתן היה להציל את הצמח מפיתופטורה, חשוב להסירו בצורה נכונה. בשום מקרה אל תזרוק את השיח לבור הקומפוסט, כמו בהאכלת הגן לאחר מכן בחומוס, הדבר יעורר זיהומים חדשים. שרוף את השיח החולה הרחק מאנשים בריאים.

כיצד להציל את הקציר

אין מעט הבדל בטיפול ביבול נגוע בחממה ובחוץ. הניואנסים העיקריים הם באמצעי מניעה.

בחממה

בחממה, הודות להגנה מפני לחות מוגזמת - גשם, טל, ערפל - נוצרים תנאים נוחים להתפתחות פטריית הפיטופתורה. אבל זה עובד רק אם החממה מאושרת באופן קבוע.

עדיף לטפל בצמחים נגועים בתרופות עממיות, מכיוון שטיפול כימי בחממה סגורה ומחניק מרעל את האוויר. לאחר שהצמחים נרפאים או מוסרים, שימו לב במיוחד לאדמה. לאחר הקטיף, הוא מטופל בתמיסה של Fitosporin כך שהפטרייה מתה ולא תדביק את השתילה בשנה הבאה.

אנו חוסכים את היבול הנגוע בעגבניות או כיצד ניתן להציל עגבניות מאיחור מוחלט אם הם כבר חולים

מחוץ לבית

בחוץ, עגבניות רגישות יותר למחלות, שכן גשם וטל יוצרים תנאים נוחים לצמיחת הפטרייה. כשהם נגועים הם משתמשים בכימיקלים, מטפלים בצמחים במזג אוויר צלול בבוקר או בערב. בממוצע זה נעשה כל 10-14 יום. אך קחו בחשבון שתרופות רבות נשטפות בקלות בגשם.

מה לעשות אם המכה המאוחרת פגעה בפירות

גם אם המחלה הגיעה לפרי, אסור להתייאש. את הקציר ניתן להציל ואף לאכול.

כיצד לחסוך

אוספים פירות המושפעים ממצב מאוחר בכלי משותף. שופכים את העגבניות במים חמים, כמעט חמים או תמיסת אשלגן פרמנגנט למשך מספר דקות. זה יהרוג את החיידקים. לאחר מכן יבש כל ירק היטב ועטוף אותו בנייר כדי למנוע מהפירות להידבק אחד בשני. השאירו את העגבניות במקום נקי ויבש להבשלה.

האם אוכל לאכול אותם

אם שובל מאוחר לא חדר עמוק לפרי, אז ניתן לאכול עגבניות על ידי כריתת השכבה שנפגעה מרקבון.

כיצד לחסוך עגבניות ירוקות

אם צמח עם פירות בוסר חולה, אז ניתן להציל עגבניות ירוקות. אספו פירות ללא סימני מחלה - הם צריכים להיות שלמים, יציבים, ללא כתמים שחורים או חומים. בשלב הבא, הקפידו לשטוף במים חמים - כך תשטפו חיידקים מהפרי.

ואז משאירים לייבוש במקום חמים לאור שמש. השמש הפעילה מכווצת את העגבניות, ולא מאפשרת להבשיל. לאחר מספר שבועות אתה יכול לקצור את העגבניות הבשלות הראשונות.

אנו חוסכים את היבול הנגוע בעגבניות או כיצד ניתן להציל עגבניות מאיחור מוחלט אם הם כבר חולים

צעדי מנע

ידוע שמניעה טובה יותר של מחלות מריפוי, לכן:

  1. הקפידו לחטא את האדמה לפני השתילה. זה יצמצם למינימום את האפשרות של שבר מאוחר.
  2. נטע עגבניות אחרי סלק, מלפפונים, בצל, כרוב, גזר.
  3. השקה את העגבניות בשעות הבוקר המוקדמות.
  4. אם מגדלים עגבניות בחממה, הקפד לאוורר את החדר כדי למנוע עיבוי.
  5. זכור לשחרר את האדמה לאוורור טוב יותר של השורשים.
  6. אל תזניחו צמחי הזנה עם תכשירים פעילים ביולוגית ועם.

טיפים וטריקים

בעת השקיה יש לוודא שמים לא יגיעו לצמח והפירות - לשם כך נוח להשתמש במערכות השקיה בטפטוף.

להילחם נגד מצוקה מאוחרת זה יהיה יעיל יותר אם תאכיל את הצמחים בזרחן או אשלגן. וכמובן, אל תתייאש אם הצמחים חולים - הם יכולים להציל אם תאמצי מספיק.

סיכום

פיטופתורה משפיעה מדי שנה על עגבניות באזורים עם אקלים שונה. אבל ניתן להציל פירות נגועים ואף לאכול אותם, אז אל תמהרו להיפטר מהם. תרופות כימיות וטבעיות, שיטות אגרוטכניות יעזרו במאבק.

התבונן בגינה שלך בזהירות: קל יותר להתגבר על שבר מאוחר של עגבניות אם תבחין בכך בשלבים המוקדמים. וכמובן שהתרופה היעילה ביותר היא מניעה.עם שתילה וטיפול נאותים, לא תצטרך להילחם במחלה.

הוסף תגובה

גן

פרחים