כיצד לגדל ומתי לקצור זרעי סלק: מדריך צעד אחר צעד וטיפים חשובים

עבור מרבית הגננים המתחילים והמנוסים, בחירת הזרע לגידול מסוים יכולה להיות בעייתית. ולמרות שעבור תושבי קיץ רבים המקבלים זרעים משלהם נראה בזבוז זמן ומאמץ, זה קורה שהמגוון שאתם אוהבים פשוט נעלם מהמכירה. לרוב הגידולים, למשל, סלק, גזר, עגבניות, יש זנים שונים.

גדל מתוק בעונה אחת קציר סלק, תרצו להשיג ירק כזה מהגן שלכם כל הזמן. אבל מה אם שכחתם את שם הזן או האריזה אינה שונה מזו שנרכשה בעונה שעברה, והירק עצמו לא צמח כל כך טוב? במקרים כאלה, חומר השתילה שלכם יהיה הישועה, מה גם שאף מגדלי הירקות המתחילים יכולים להשיג זאת. מאמר זה יראה לכם כיצד לגדל זרעי סלק בעצמכם.

איך לגדל סלק לזרעים

זרעי סלק משלך מובטח לייצר יבול בריא. צמחים הגדלים על אדמתך הסתגלו לסוג האדמה ותנאי האקלים, כמו גם לחסינות נרכשת - האפשרות הטובה ביותר לגידולם על בסיס קבוע.

פטריות ומחלות אחרות יעקפו את הסלק שלכם. זרעים אלו יניבו פירות גדולים ובריאים. בנוסף, יהיה נחמד לחסוך כספים וזמן לחיפוש זרעים על ידי גידולו באתר שלכם.

הערה! סלק הוא צמח דו-שנתי, לכן הזרע שנאסף בעונה הראשונה של גידול היבולים באתר יהיה פגום. הזרעים עשויים פשוט לא לנבוט או להניב יבול טוב.

שותלים תאי מלכה ודואגים להם

ארגן מיטה נפרדת באביב. סלק הזרע מעמיק עד החלק העליון, האזור להתפתחות תקינה הוא 20 על 20 ס"מ. הטיפול מתבצע באשר ליבול קונבנציונאלי - השקיית, התרופפות, עשבים, הזנה בזמן.כיצד לגדל ומתי לקצור זרעי סלק: מדריך צעד אחר צעד וטיפים חשובים

עלילת זרעי הסלק צריכה להיות פורייה ואפילו בהקלה. האדמה הטובה ביותר לצמחי אם היא אדמה שחורה על נול קל או בינוני, נול כבד אינו מתאים. לא מומלץ לגדל אשכים על לחם חולית וליקקי מלח.

השתילה מתבצעת בתחילת מאי. האדמה צריכה להיות קלה, רופפת, רוויה בזרחן, חנקן ואשלגן. לנטיעה, חפרו חורים והניחו בהם משקאות אם, ואז כיסו אותם באדמה 2-3 ס"מ מעל יבול השורש. בתקופות יבשות יש להשקות.

אשכי סלק נטועים במרחק של 70 × 70 ס"מ; לגידול ביתי של יבול, זה יספיק לשתול 4 גידולי שורש. סלק הוא צמח שהאבקה בהצלבה, לכן, בעת נטיעת זנים שונים, על מנת להימנע מהאבקה יתר וניוון מינים, מומלץ למקם בצדדים שונים של האתר.

על פתק. חשוב לספק לגידולי שורש נטועים טריים דשנים מזינים, כלומר חנקן ואשלגן, בעונת הגידול הראשונה, החל ממראה של רוזטות ועד גבעולים.

דשנים מוחלים תוך התחשבות באדמה ובמאפייני האקלים של האתר.

אם הסלק שוקל יותר מ -200 גר ', ניתן לחתוך אותם לחצי לאורך ירק השורש, דרך אמצע הניצן המרכזי. כך תוכלו לערוך בדיקה יסודית של אלכוהולי האם ולהסיר את חומר השתילה החולה. בנוסף, מספר האשכים יוכפל.

החומר נטוע באדמה רופפת בדרך קינון מרובע, כלומר, מרווח השורות צריך להיות שווה למרחק בין החורים במיטה.חצאי הסלק נטועים שניים בכל פעם בקן, כולם ראשים בזה אחר זה. האדמה סביב האשכים סוחטת, והראשים מפוזרים על אדמה רפויה 2-3 ס"מ.

אוסף זרעים

כמובן שקל לקנות זרעי ירקות שורש בחנות, אך עדיף לאסוף אותם בעצמכם, לשמור על הציון ולזרוע אותם בשנה הבאה - זה בדיוק מה שהסבתות שלנו עשו.

על גידולי שורש מתפתחת תחילה שושנת עלים, ובהמשך - יורה פורח. פריחת האשכים מתחילה בסוף יוני ונמשכת 20-40 יום. היווצרות התבגרות והתבגרותן מסתיימת 25-30 יום לאחר האבקה של פרחים. הבשלות וזמן הקטיף נקבעים לפי הצבע.

מתי לקצור זרעי סלק

כאשר תרמילי הזרעים חומים ויבשים, חומר השתילה מוכן לקציר. אבל עדיף לא לחכות לייבוש מוחלט: זרעים בשלים יכולים להתפורר מעצמם. כל הענפים מנותקים, מיובשים במקום סגור מהרוח, ממוינים ונשלחים לאחסון. עדיף לאחסן זרעים בשקיות נייר במקום יבש. צמח אחד נותן כ 50-60 גרם זרע.

איך לקצור זרעים נכון? חותכים בזהירות את האשכים עם תא המטען ותלו אותם על הכף ומכסים את התחתית בנייר. תן לזה להיתקע ככה במשך 2-3 שבועות.

חָשׁוּב! יבש וקצר את הזרעים בחדר חם, מחוץ להישג ידם של רוח ולחות.

הקישו קלות על האשכים מדי פעם, הזרעים צריכים ליפול מעצמם. לאחר הזמן שצוין, הסר את התפרחות, זכור אותן מעט ונער.

אתה יכול לבחור את הזרעים הטובים ביותר בדרך זו:

 • לדלל כף מלח בליטר מים,
 • הניחו את הזרע במים למשך שעה.

זרעים שצפים אינם שמישים. בחר את אלה שנופלים לתחתית המכולה.

שוטפים את הזרעים ומייבשים למשך שבוע ואז מניחים בשקיות נייר.

כללי אחסון ותקופות

גננים רבים מתלוננים על חוסר האפשרות של אחסון גידולי שורשים, לכאורה שהם מתדרדרים לעתים קרובות עוד לפני תחילת החורף. זה יכול להיות בגלל תנאי מזג אוויר לא מתאימים במהלך הקציר שלהם או אי עמידה בטכנולוגיה חקלאית באיסוף ואחסון של שתילת זרעים.

קרא גם:

כיצד לזהות אלרגיה לסלק ולהיפטר במהירות מהתסמינים שלה.

בואו נשמור על הטעם והיתרונות: איך להקפיא קישואים טריים לחורף.

15 המתכונים המובילים הטובים ביותר לכבישה של עגבניות ירוקות אינסטנט.

איך לקצור זרעים לחורף

במהלך ההבשלה, הזרעים מאבדים את תכולת הלחות שלהם ומתייבשים בהדרגה. כל ההתפתחות הפיזיולוגית בחומר מושעה בגלל חוסר הלחות. גרגרי הזרע במנוחה מתחת לעור מכילים את העובר ואת אספקת החומרים המזינים.

מבלי להפריע לרדום בשום דרך, זרעים לא יתפתחו. אם הלחות בחדר עולה על 12%, הזרעים יתחילו לנבוט. שמירה על מיקרו אקלים יבש בסביבת האחסון היא התנאי העיקרי שבגללו נותר הזרע בר-קיימא.

הזהר! הזרעים משתקפים בצורה לא טובה בתוכנם בסביבה חמה ולחה.

אם חריגה מהטמפרטורה והלחות היחסית בחדר בו מאוחסנים הזרעים, אז לאחר מספר חודשים הם יאבדו את יכולתם לטפס. אותו דבר יקרה עם שינויים בטמפרטורה. רמת הטמפרטורה האופטימלית לאחסון חומר היא 12-15 מעלות צלזיוס, אך יש להגביל את הגישה של אוויר צח.

בחדר שאינו מחומם בחורף, אחסון חומר אינו מקובל. בטמפרטורות נמוכות הזרעים הופכים לחים ומתים, במיוחד אם הטמפרטורה לא עולה מעל 0 מעלות צלזיוס.

הכנת זריעה

נטיעת סלק לגננים מתחילים לא תמיד מצליחה: הזרעים אינם נובטים היטב או שהירק גדל בקטן. אבל סלק הוא אחד הראשונים בקרב גידולי ירקות מבחינת התשואה ונוכחות של תכונות שימושיות. התרבות מטופחת כמעט כל השנה. מה יכול להיות לא בסדר?

בגידול גידולי שורשים, אחת מנקודות המפתח היא הכנה נכונה של הזרע.אם אתה מתעלם מהטכנולוגיה, נותן לכל דבר לעבור את דרכו, אל תופתעו מהתוצאה הלא רצויה בסוף העונה.

טיפול בזרעים

זרעי הסלק נובטים באטיות. לזריעה עדיף להשתמש בזרעים שבוקעים.

כדי להכין את גרעיני הסלק לשתילה, הם מעובדים באחת מהדרכים הבאות:כיצד לגדל ומתי לקצור זרעי סלק: מדריך צעד אחר צעד וטיפים חשובים

 1. השריית תמיסת סופר-פוספט. בליטר מים חמים מערבבים כפית מהחומר. בפתרון כזה יהיה צורך לשמור את הזרעים למשך 24 שעות ואז לייבש אותם.
 2. פִּכפּוּך. הזרעים מונחים במים עם אספקת אוויר. משך העיבוד כזה הוא 18-24 שעות.
 3. הזדקנות בתמיסת אפר עץ. יוצקים 1 כף לליטר מים מחוממים. l. אפר, מערבבים. אנו שומרים את הזרעים בתמיסה כזו לפחות יום.

לאחר העיבוד יש לשטוף את הזרעים במים חמים, לעטוף במטלית רכה לחה ולהחזיק למשך 2-3 ימים בחדר עם טמפרטורה של לפחות 22 מעלות צלזיוס. אם הבד מתייבש, יש להרטיב אותו.

טיפים חשובים

כדי לגדל יבול שורש מתוק איכותי מדי שנה, תזדקק לזרע כמעט מושלם.

טיפים מאגרונומים מנוסים יעזרו לגננים מתחילים לא לטעות:כיצד לגדל ומתי לקצור זרעי סלק: מדריך צעד אחר צעד וטיפים חשובים

 1. זן השורשים שנבחר לשתילה אסור להיות היברידי. שימו לב לאילו אזורים במדינה מומלץ לגדול. יש סיכון שזרעי הסלק הגדלים פשוט לא יתאימו לאקלים שלכם.
 2. זרעים מאוחסנים רק בשקיות נייר, שכן הזרע חייב לנשום. בנייר כסף, צלופן או נייר עבה, הגרגרים פשוט יתדרדרו במהלך תקופת האחסון.
 3. אין לקצור זרעים בשנה הראשונה ליבול. העובדה היא שבמקרים השכיחים ביותר, הנטייה לפריחה בסלק מופיעה כאשר השתילים קפואים. שימור המין טבוע ביולוגית בצמח, ולכן במקרים כאלה הוא נאלץ לתת את כל כוחו לא לפרי, אלא לפדונקל.

תְפוּקָה

קבלת זרעים מיבול שאתה אוהב זה לא עמל מדי. אל תפחד להקדיש זמן להכנת הזרע בעצמך. הזרעים שלהם יהיו גדולים פי כמה מזרעים שנקנו בחנות, וכתוצאה מכך, היבול יהיה מתוק יותר, בריא יותר, גדול ואיכותי. ככל שתבחר טוב יותר לשתול לשתילה לזרעים, כך תפרח התפרחות שהתקבלה.

מידע מעניין כיצד להשיג זרעי סלק בריאים בסרטון זה:

4 תגובה
 1. גִלגוּל
  אירינה ויקטורובנה

  בולטולוגיה אחת, ללא תזמון, לא סוג זרעים לפני הקטיף ...

  • אנדריי פאליץ '
   אנדריי פאליץ '

   אירינה, תודה על המשוב שלך, אבל אולי לא קראת את המאמר בעיון רב. מידע על זמן האיסוף נמצא במאמר, תחת הכותרת המתאימה. זכור כי מסגרת הזמן משתנה לפי אזור:

   "פריחת האשכים מתחילה בסוף יוני ונמשכת 20-40 יום. היווצרות התבגרות והתבגרותן מסתיימת 25-30 יום לאחר האבקה של פרחים.
   הבשלות וזמן הקטיף נקבעים לפי הצבע... כאשר תרמילי הזרעים חומים ויבשים, חומר השתילה מוכן לקציר. אבל עדיף לא לחכות לייבוש מוחלט. "

 2. גִלגוּל
  יבגניה

  איך להבין את הביטוי הזה? "אל תאסוף זרעים בשנה הראשונה ליבול." אאסף זרעים בסתיו, אך האם הם לא יכולים לזרוע אותם באביב?

  • אנדריי פאליץ '
   אנדריי פאליץ '

   המחבר מאמין שעדיף לאסוף בשנה השנייה. הראשון עשוי להיות חלש יותר. אפשר לנסות ולשתול אותם, כמובן, אבל יכולים להיות הרבה נישואים.

הוסף תגובה

גן

פרחים