זרעי דומדמניות בינונית מוקדמת גבוהה מניבה

גבר זנגוויל הוא אחד הזנים הפופולריים ביותר בדובדבן. בחירת הגננים נובעת מטעם הפרי והיעדרם כמעט מוחלט של קוצים על השיחים, מה שמקל מאוד על הקציר. בשלב הבא נדבר על יתרונות אחרים של זן זה ועל הדרישות שהוא מציב לנטיעה וטיפול.

תיאור זן הדובדבן קולובוק

זרעי דומדמניות בינונית מוקדמת גבוהה מניבה

איש זנגוויל - דוּמדְמָנִית תקופת הבשלה ממוצעת. אם הקיץ יבש וחם, הקציר נקצר במחצית השנייה של יולי; במזג אוויר גשום, הם מונחים על ידי צבע העור, אשר אמור להיות ורוד.

100 גרם פרי קולובוק מכיל 9% סוכרים, 2.7% חומצה ו -25 מ"ג חומצה אסקורבית.

בטמפרטורה של 0 ... + 1 ° C, היבול מאוחסן במשך 2-3 שבועות.

התייחסות. התשואה מגיעה ל 10 ק"ג לכל בוש.

היסטוריה של מקור והפצה

הזן גידל על ידי I. Popova, מגדל המכון הכללי-רוסי לבחירה וטכנולוגיה לגננות ומשפחתונים, בסוף שנות השמונים. כתוצאה מחציית סמנה ופינק -2.

נכלל בפנקס המדינה ברוסיה בשנת 1988 עם קבלת גידול באזור האדמה השחור, המרכז השחור, וולגו-ויאטקה ומזרח סיביר.

מאפיינים ותיאור השיחים

זרעי דומדמניות בינונית מוקדמת גבוהה מניבה

הצמח הוא בינוני בגודל בינוני (1-1.5 מ '), צפוף, מתפשט בינוני עם מספר רב של יורה דקה, בחלקו התחתון יש קוצים בודדים, קצרים וחלשים.

ענפים צעירים הם ירוקים וקצת עיקשים; יורה למבוגרים ומגוהים הם אפורים בהירים העלים ירוקים, גדולים, עם קצוות חלקים, רכים ומבריקים מעט.

תקופת הפריחה מתרחשת בסוף אפריל. נכון לעכשיו מופיעים על השיחים פרחים ירוקים בהירים עם גבול ורוד בגודל בינוני או גדול.

עמיד לטמפרטורות

הזן מאופיין בדרגה ממוצעת של עמידות בפני כפור. השיחים סובלים ירידה קצרה בטמפרטורת האוויר עד –24… –27 מעלות צלזיוס, אך סובלים מסירוגין של הפשרות וכפור, אם הם מלווים בשינויי טמפרטורה חדים.

התנגדות לחות ובצורת

הקולובוק אינו סובל בצורת ממושכת, וזו קצרת טווח משפיעה לרעה על איכות היבול - התותים גדלים וקטועים, חיי המדף שלהם מופחתים.

מחלות ועמידות בפני מזיקים

הזן עמיד בפני טחב אבקתי ואנטרקנוזה, אך יכול להיות מושפע מחלודה של גביע. בקרב המזיקים, עש הכליה, העש, כנימה וזרוע הם מסוכנים.

מאפייני ותיאור הפירות

זרעי דומדמניות בינונית מוקדמת גבוהה מניבה

פירות יער עגולים או מוארכים מעט, גדולים - שוקלים בממוצע 4-8 גר '. מכילים 18-20 זרעים קטנים. מכוסה בעור חלק, צפוף בינוני בצבע אדום כהה עשיר עם שכבה של פריחה שעווה עזה.

העיסה מעט פריכה, עסיסית, בעלת טעם מתוק וחמוץ וניחוח נעים.

אזור יישום

פירות קולובוק מתאימים לצריכה והקפאה טריים. הם משומשים להכנת מיצים, ריבות, חומרים משמרים ותכשירים אחרים.

יתרונות וחסרונות לעומת זנים וכלאיים אחרים

בהשוואה לזנים אחרים של דובדבנים שהבשילו בינונית, הקולובוק נחשב לגידול מוקדם - השיחים מתחילים לשאת פרי 2-3 שנים לאחר השתילה. בנוסף, לקולובוק היתרונות הבאים:

 • עמידות בפני כפור;
 • תקופת פרי ארוך ממושכת;
 • גודל גדול, טעם נעים, שמירה על איכות ותעבורת הפירות;
 • עמידות למאפיין מחלות;
 • קוציות חלשה של שיחים;
 • הישרדות של ייחורים;
 • תפוקה גבוהה;
 • חוסר נטייה לשפוך גרגרים;
 • טיפול יומרני.

חסרונות:

 • נטייה לעבות הכתר;
 • התפשטות של שיחים;
 • חוסר עמידות לקצוות טמפרטורות ובצורת.

זרעי דומדמניות בינונית מוקדמת גבוהה מניבה

טכנולוגיה גוברת

כדי שהטיפוח של קולובוק יצליח, חשוב לבחור ולהכין את האתר הנכון ואת חומר השתילה.

העדפה ניתנת לשתילים בני 1- או שנתיים עם מערכת שורשים מפותחת ולא מיובשת ו 3-4 יורה בריאה ללא סימנים מחלות ונזק. לפני שתילת השורשים למשך 20-30 דקות. ספוג בתמיסה של נתרן humate (3 כפות לכל 5 ליטר מים).

תנאים אופטימליים

דומדמניות נטועות במקום מואר ונטול טיוטה. הרמה המינימלית המותרת של התרחשות מי תהום היא 2 מ '. כך שהאדמה תהיה לחה מספיק, אך לא ביצתית, שתמנע ריקבון מערכת שורשי הצמח.

הזן מעדיף אדמה רופפת ומזינה עם חומציות ניטראלית או חלשה (pH 5.5-6.0). גדל היטב באדמה חולית, חולית, loamy ואדמה חרסית.

התייחסות. איש הג'ינג'י אינו נטוע לאחר פטל ודומדמניות. הקודמים הטובים ביותר הם תפוחי אדמה, קטניות, סלק.

2-3 חודשים לפני נטיעת השתילים, האתר מנוקה מעשבים שוטים ביד או בעזרת קוטלי עשבים, 2-3 ק"ג של דשנים אורגניים מוחלים על שטח של 1 מ"ר אדמה, נחפרים בכידון חפירה ומושקים.

אם האדמה מתרוקנת, היא מוזנת בנוסף בסופרפוספט, אשלגן כלוריד ואוריאה (50 גר ', 20 גר' ו-25-30 גר ', בהתאמה, לכל 1 מ"ר). כדי לשפר את האוורור מוזגים חול נהר גס.

תנאים וכללי נחיתה

באזורים הדרומיים ובמרכז רוסיה נטועים דומדמניות באדמה באמצע אוקטובר, 15-20 יום לפני הכפור הראשון. במקרה זה יהיה לשורשים זמן להתחזק ולצמוח. נטיעת האביב מותרת באוראל ובסיביר לא יאוחר מתחילת אפריל ורק אם מקדישים את השורשים באמצעות ביו-ממריץ "אפין" או "זירקון".

כללי נחיתה:

 1. חפרו חורים נטועים בגודל 50 × 50 ס"מ באזור המוכן.
 2. הוסף תערובת מזינה לתחתית כל אחד מהם (מחצית מהאדמה שנחפרה, 5-7 ק"ג חומוס ו 40-50 גרם סופרפוספט ואשלגן גופרתי), שופכים 1-2 דליים של מים.
 3. מניחים את השתילים בחור אנכית בהחלט (נטיעת סתיו) או בזווית של 45 מעלות (אביב), מורחים את השורשים.
 4. מכסים כל קנה שורש באדמה כך שצווארון השורשים יהיה בעובי של 5-7 ס"מ. מהדקים את האדמה.
 5. השקה את הצמחים בקצב של 10 ליטר מים לכל שיח.
 6. חותכים את הקלעים בעזרת מספריים גיזום, והשאירו מקסימום 5-6 ניצנים על כל אחד.
 7. מרדד את האדמה עם כבול, זבל נרקב, נסורת או אגרו.

המרחק בין השורות צריך להיות 2-2.5 מ ', בין השיחים - 1.5 מ'.

טיפול נוסף

אם המקום לנטיעה נבחר נכון, השקיה רלוונטית רק בקיץ יבש. במקרה זה, השיחים מושקים 1-2 פעמים בשבוע, ומבלים בערך 20 ליטר מים לכל אחד מהם. חשוב במיוחד לפקח על תכולת הלחות של האדמה בתקופת הפריחה, צמיחה פעילה של יורה ויצירת פירות.

תשומת הלב! מים מוזגים אך ורק בשורש. השקיה ממטרה אסורה, מכיוון שהחדרת מים על העלים מעוררת מחלות פטרייתיות וכוויות שמש.

יום אחרי גשם או השקיה, האדמה במעגל הגזע הקרוב משוחררת ועשבה.

הצמחים מוזנים מדי שנה בסתיו, 3 שנים לאחר שתילת השתילים. מתחת לכל שיח מוסיפים 0.5 דליים של קומפוסט, 50 גרם סופר-פוספט, 25 גרם אמוניום סולפט ו- 25 גרם אשלגן גופרתי.בתחילת האביב משתמשים בדשנים המכילים חנקן כדי לעורר את צמיחת המסה הירוקה, ובתקופת הפריחה אפר עץ.

השיחים של זן דובדבן זה מועדים להתעבות, כך שהקלעים מדללים באופן קבוע. שנה לאחר השתילה, באביב, מוסרים ענפים חלשים וקפואים מעט. לאחר הקטיף מתבצעת גיזום מעצב: הקלעים נחתכים לשניים כך שהניצן העליון יגדל בתוך השיח.

2-3 שנים בסתיו כל הקלעים נחתכים מהשיח, ומשאירים מקסימום 8 מהחזקים, שמתקצרים בחצי. בגיל 4 השיח נחשב לבוגר. מעת לעת נחתכים ממנו ענפים או יורה יבשים ופגומים הצומחים פנימה ועובי הכתר.

חָשׁוּב! הפרת הדרישות האגרוטכניות מביאה לירידה בתשואה ולאובדן המתיקות והארומה של הפירות.

בעיות אפשריות, מחלות, מזיקים

מחלות ו מזיקיםהמסוכנים לקולובוק מוצגים בטבלה.

מחלה / הדברה שלטים טיפול / מניעה
חלודה של גביע נפיחות כתומות בהירות נוצרות על העלים והיורה. יורה מתכופף ומתים קרוב יותר לחורף. למניעה, השיחים מרוססים באוקסיכלוריד נחושת לאחר הפריחה. צמחים נגועים מטופלים בתמיסה של נוזל בורדו.
עש כליות זחלי חרקים פוגעים ניצנים וגרגרים, וגם יורה בחורף. מזיקים למבוגרים מטילים ביצים בפירות ירוקים, מה שמונע את הבשלתם. כדי להילחם בחרקים מטפלים בשיחים לפני הפריחה ואחריה בתכשירים Decis, Fufanon, Karbofos, Bitoxibacillin, Aktara, Trichodermin, Aktellik, Lepidocid.
גחליליות שיחים נדהמים ומאבדים את השחלות שלהם, מה שמוריד את התשואה.
כְּנִימָה הזחלים חיים על עלי הצמח וניזונים ממיציהם, ומעוותים את האינסטודים.
Sawfly מזיקים פוגעים בשחלות בצמחים. הזחלים אוכלים את הזרעים ומכרסמים את הגרגרים.

חֲרִיפָה

לאחר גיזום הסתיו, האדמה מתנקה מעשבים שוטים, מעגל הגזע נחפר ומצובר בענפי אשוחית או אגרו. שיחי דובדבן מטופלים בקוטלי פטריות "Decis", "Fufanon", "Aktara" ומבצעים השקיית מים (podzimny) ושופכים 40-50 ליטר מים תחת כל צמח.

בנתיב האמצעי נאספים ענפי השיחים יחד וקושרים אותם באמצע, לאחר מכן הצמחים מכוסים בספונבונד או בחומר אחר.

שִׁעתוּק

דומדמניות מופצות בצורה צמחית: על ידי שכבות, ייחורים וחלוקת השיח.זרעי דומדמניות בינונית מוקדמת גבוהה מניבה

כאשר מתפשטים נוצר חור על ידי שכבה מתחת לשיח, נבחר יורה רוחבית חזקה, הוא מכופף, מונח על קרקעית החור, מקובע בסוגריים ומפוזר על אדמה. כאשר הוא יוצר מערכת שורשים עצמאית, הוא מופרד משיח האם ומושתל למקום קבוע.

לצורך השתלת חיתוך מספר יורה שנתית, חתוך אותם לגזרים באורך של 10-10 ס"מ, טבלו בתמיסה של ממריץ הצמיחה "קורנבין" או "אפין" ונטע באדמה פורייה לחה בחממה בזווית של 45 מעלות.

בעת חלוקת השיח נחפר צמח האם ומחולק למספר חלקים כך שלכל אחד מהם יש 2-3 יורים לרוחב וחלק מקנה השורש. Delenki נטועים במקום קבוע, הענפים עליהם מתקצרים בשליש.

התייחסות. הזמן האופטימלי לעבודה הוא הסתיו, אחרי הקטיף.

מאפייני טיפוח בהתאם לאזור

הזן גדל במיוחד עבור מרכז רוסיה. הוא צומח לצפון, אך באזורים אלה הצמח אינו יכול להגיע לפוטנציאל שלו.

בצפון, השיחים קופאים וזקוקים למקלט בחורף. כאן, נטיעת שתילים מתבצעת באביב, מה שמקטין את שיעור ההישרדות שלהם.

זנים מאביקים

גבר הג'ינג'י אינו זקוק למאביקים, אך אם זנים אחרים צומחים בקרבת מקום, התשואה שלו עולה. תורמי אבקה אוניברסליים הם זנים פלומובי, ורדים -2 ורוסים.

התייחסות. דומדמניות תלויות בדבורים. כיס המרה הסמוך מגדיל את מספר השחלות פי 4-5 ויש לו השפעה חיובית על איכות וגודל הגרגרי יער.

ביקורות של תושבי הקיץ

זרעי דומדמניות בינונית מוקדמת גבוהה מניבה

זן הקולובוק זכה לביקורות חיוביות רבות מצד גננים.

מקסים, אזור סמולנסק: "אני מגדל את קולובוק כבר הרבה זמן, מגוון מוכח. מפירות מדי שנה, אני אוסף לפחות 6 ק"ג של פירות יער מתוך בוש אחד. הם מתוקים לפי הטעם, עם חמיצות קלה, כולם במשפחה שלנו אוהבים אותם. "

Evgeniy, אזור מוסקבה: "לפני כעשר שנים שתלתי 4 שיחי קולובוק, אני לא מתחרט ואפילו חושב לשתול יותר. דומדמניות מעולם לא חלו, וזה בתנאי שאני לא מבצע טיפול מונע. הגרגרים גדולים וטעים. הדבר היחיד שצריך להתעסק איתו זה גיזום, אבל זה עניין של הרגל. "

סיכום

קולובוק הוא זן דומדמניות עמידה בכפור, עם מבחר ביתי. בין היתרונות שלה הם בגרות מוקדמת במיוחד, טעם נעים של פירות, עמידות למחלות וטיפול לא יומרני.

הוסף תגובה

גן

פרחים