מה ההבדל בין רוטבגה לפת וכיצד להבדיל ביניהם

במאה הקודמת, לפת הייתה התרופה העיקרית לפיגות ומחלות עצמות ודם בגלל תכולת הסידן הגבוהה שלה. Rutabag שימש לא רק בתזונה, אלא גם בטיפול בשיעול. תכונותיהם המועילות נבדקו זה מכבר, וכעת הן מופיעות שוב בתזונה שלנו. במה שונה ירק אחד משני, תלמד מהמאמר.

ההבדל בין רוטבגה לפת

לפת הוא צמח שנתי או דו-שנתי עשבוני ממשפחת הכרוב. שורש המאכל צומח בשנה הראשונה לנטיעה. גבעול הלפת גבוה, יש עליו עלים רבים. הצמח כולו ירוק, התפרחות צהובות. ההיסטוריה של טיפוח תרבות זו היא בת 4000 שנה, היא טופחה ביוון העתיקה ובמצרים. אז זה נחשב לאוכל של עבדים ואיכרים.

ברוסיה, הירק היה מוצר מזון חשוב והוזכר בכרוניקה עתיקה. רק במאה ה -18 הוא הוחלף בהדרגה בתפוחי אדמה. לפת נזרעים ברגע שהאדמה מתייבשת, בתחילת האביב במקום שטוף שמש. אדמה דשנה קלה מתאימה לגידול זה.

מה ההבדל בין רוטבגה לפת וכיצד להבדיל ביניהם

שוודית הוא צמח דו-שנתי ממשפחת הכרוב... זה תואר לראשונה על ידי הבוטנאי השוויצרי קספר באוגין בשנת 1620, וזו הסיבה שהוא מכונה לפעמים הלפת השוודית. על פי גרסה אחרת, הצמח הופיע בסיביר, משם התפשט למדינות סקנדינביה: שבדיה, גרמניה ופינלנד.

Rutabaga נחשב הכלאה של כרוב בר ולפת. זרעי הירק העמידים בפני קור נובטים בטמפרטורה של + 1 ... + 3 מעלות צלזיוס ועומדים בצמצום קר לטווח קצר עד -4 מעלות צלזיוס. עם חום ובצורת ממושכים הפירות הופכים לחסרי טעם. לכן היבול נטוע מוקדם וגדל לפני הקיץ. גזע הלפת הוא גבוה, ישר, עלים. העלים התחתונים נחתכים בצורה דקה. הצמח כולו בצבע אפור, התפרחות צהובות.

מה ההבדל בין רוטבגה לפת וכיצד להבדיל ביניהם

שני הירקות עמידים בפני קור והבשלים מוקדמים.... אתה יכול להשיג שני יבולי לפת בקיץ. בתרבות זו יש תרמילים קצרים, זרעים בצבע אדום-חום, כדורי. זרעי Rutabaga הם כדורים חומים כהים בקוטר של עד 1.8 מ"מ.

הצמחים נבדלים זה מזה בצורתם ובצבעם.... צורת הזנב תלויה במגוון. ישנם ירקות שורש בעלי צורה עגולה, גלילית או עגולה-שטוחה. החלק העליון של הפרי, הבולט מהאדמה, הוא אפור או סגול, החלק התחתון הוא צהוב. העיסה כתומה בהירה.

לפת צורה עגולה-שטוחה, בפנים ומחוצה לה הוא צבע צהוב זהוב... משקלו של יבול שורש אחד נע בין 60 ל 500 גר ', ומשקל הזנב משתנה בין 300 גר' ל -2 ק"ג, תלוי בגיוון. הראשון טעים מעט יותר מתוק מגבעול כרוב. לעומת זאת, רוטאבאגה הוא מעבר בין לפת וכרוב, וכשהוא מבושל הוא נראה כמו תפוח אדמה.

הבדל בהרכב הכימי

מה ההבדל בין רוטבגה לפת? ירקות דומים בהרכבם, אך הראשון מזין יותר.

100 גרם של זנב מכיל:

 • קלוריות - 37;
 • חלבונים - 1.2 גרם;
 • שומנים - 0.1 גרם;
 • פחמימות - 7.7 גרם;
 • סיבים תזונתיים - 2.2 גרם;
 • מים - 88 גרם.

יש יותר ברוטבאגה מאשר בלפת:

 • בלוטה;
 • ויטמין סי.

כמו כן, הירק מכיל יותר ויטמין B2, יש ויטמין P וניאצין.

זה מעניין:

תכונות שימושיות והתוויות נגד של השוודי

מהם הוויטמינים בצנוניות וכיצד הם מועילים לבריאות

סקירה של הזנים הטובים ביותר של צנון עבור קרקע פתוחה וחממות

100 גרם לפת מכילה:

 • קלוריות - 32;
 • חלבונים - 1.5 גרם;
 • שומנים - 0.1 גרם;
 • פחמימות - 6.2 גרם;
 • סיבים תזונתיים - 1.9 גרם;
 • מים - 90 גרם.

מה ההבדל בין רוטבגה לפת וכיצד להבדיל ביניהם

לפת יש:

 • חומצה succinic;
 • גלוקוראפנין, שכשלעיסה מתמרה לסולפוראפן, אנטיביוטיקה טבעית ותרכובת אורגנית נגד סרטן חזקה.

שני הירקות מחדשים מחסור בוויטמין, במיוחד בחורף ובתחילת האביבומשמשים כמשתן מעולה, אנטי דלקתי, משלשל. המיץ של הירקות הללו הוא חיטוי טבעי, ולכן הוא יעיל לכאבי גרון.

לפת מגרה את פעילות הלב ומגדילה את הפרשת חומצת הקיבה, מועיל בסוכרת mellitus (האינדקס הגליקמי שלו הוא 15 יחידות), מוריד את רמות הסוכר בדם. להיפך, Rutabaga, להפך, עם מחלה כזו עדיף להחריג בגלל האינדקס הגליקמי הגבוה שלה של 70 יחידות. הירק משמש כחומר נוגד צריבה והוא כלול בתזונה רפואית לטרשת עורקים.

תשומת הלב! שני הירקות יכולים לפגוע בגוף במחלות חריפות בדרכי העיכול עקב כמות הסיבים הגדולה שמגרה את הקרום הרירי.

אם אין בעיות בטן, ירקות טובים לעצירות.

משתמשים ב Rutabaga בצורות מבושלות, מטוגנות ומבושלות בתבשילים, פשטידות, מקשטים לבשר. לפת אפוי, מבושל, ממולא, משמש בקדרה, תבשילים וסלטים טריים.

מה עדיף

Rutabaga הוא קלורי ומזין יותר, מכיל יותר ויטמינים, ברזל וזרחן... לפת עשירה בסידן, מגנזיום ונתרן. בירקות יש הבדלים קלים בטעם, ולכן יש להנחות את ההעדפה האישית בעת הקנייה.

אם יש לכם גן משלכם, תוכלו לקצור יבול כפול של לפת... הפעם הראשונה שנזרעת בתחילת מאי, השנייה - בתחילת יולי. לפת שנייה משמשת לאחסון בחורף. Rutabaga היא תרבות הבשלה מאוחרת יותר: מזריעה להבשלה אורכה 3 עד 4 חודשים.

האם רוטבאגה ולפת זה אותו דבר?

לפת היא תת-מין של מיני הפתשהוגדל במקור כדי להאכיל בעלי חיים. בהמשך גודלו זנים למאכל אדם. כעת ישנם סוגים שונים של לפת עם טעם נעים: לפת סגולה, כדור זהוב, פתית שלג, לפת יפנית, ג'לי תפוז.

מה ההבדל בין רוטבגה לפת וכיצד להבדיל ביניהם

אין הרבה הבדל בהרכב בין רוטבגה לפתאבל זה האחרון נבדל בכמות גדולה של ויטמין K, שיש לו השפעה חיובית על כלי הדם וקרישת הדם.

כלפי חוץ הירק כמעט ואין הבדלים מרוטבאגות רגילות. היתרונות שלו כוללים התאמה מצוינת לשינויי אקלים ותשואה גבוהה. לשולחן הקיץ נטועים לפת בתחילת האביב, לאחסון בחורף - במחצית הראשונה של יולי. מהפירות מכינים סלטים דיאטטיים, מרקים ורטבים.

סיכום

Rutabaga ולפת הם בני אותה משפחת כרוב. במקביל, ישנם הבדלים קלים בהרכבם הכימי (רוטבאגות מזינים יותר), טעם, שימוש וטיפוח (לפת נשתלים פעמיים פעמים בקיץ). לפת כאחד מתת-המינים של הלפת מתווסף לסלטים גולמיים.

חשוב לזכור שלכל התועלת שלהם, ירקות אלה מודרים מהתזונה במקרה של החמרה של מחלות במערכת העיכול. זה מועיל עבור חולי סוכרת לאכול לפת לוויסות רמת הסוכר בדם, ולהימנע בצורה הטובה ביותר לפת בגלל אינדקס הגליקמי הגבוה שלהם.

הוסף תגובה

גן

פרחים