כיצד להכין זרעי עגבניות בבית ולקבל מהם קציר חורף - עצה מגננים מנוסים

גננים מנוסים שוקלים כיצד להכין זרעי עגבניות בבית וכבר לא בוחרים ממגוון אפשרויות משנה לשנה. ואם עדיין לא חוויתם את היופי שבאחסון זרעי גינה אישי, נסו להתחיל בעונה זו. התחל עם עגבניות.

גדל עגבניות מזרעים משלך על אדן החלון ותיהנה מהטעם של סלט ירקות טרי כל השנה. מפתה? ואז נעבור ממילים למעשים!

היתרונות של זרע איסוף עצמי

אחרי כמה ניסיונות לא מוצלחים לגדל יבול עשיר התואם באופן מלא את התיאור על אריזת הזרעים, גננים מנוסים תוהים יותר ויותר כיצד לשמר זרעי עגבניות בבית.

מצד אחד זהו אמון באיכות הזרע, ומצד שני חיסכון בתקציב המשפחה. אם גם אתם רוצים לחוות את היתרונות של גידול עגבניות בבית, אנו נמשיך לצלול פנימה ולנתח את כל הדקויות של תהליך בחירת הזרעים ואת הטעויות הנפוצות ביותר.

בחירת העגבניות הטובות ביותר

כולם יודעים שרק פירות בוגרים ובריאים מתאימים לאיסוף זרעים. להלן מספר טיפים מועילים נוספים שייתכן שלא שמעת עליהם עדיין:

 • עבור עגבניות טחונות פתוחות אנו לוקחים פירות מהמברשת הראשונה, ולזני חממה - מהשני והשלישי;
 • על הפירות להתאים למאפייני הזן ככל האפשר;
 • עגבניות רקובות לא יעבדו;
 • אנו בוחרים בפירות נקבות, הם נותנים יבול שופע, ומשנה לשנה הם משפרים את איכות הזן.

כיצד להבדיל בין זכר לנקבה

בחלקו העליון של העובר הגברי יש סוף בצורת נקודה, בעוד שבנקבה הם מחמיאים ויכולים אפילו להיות בצורת רצועה, כתם. בזנים בצורת חרוט וצורת שזיף כמו לבו של השור, ניתן לקבוע את המגדר על ידי צורת הכתר. בעובר זכר, הוא מוארך יותר.

כיצד להכין זרעי עגבניות בבית ולקבל מהם קציר חורף - עצה מגננים מנוסים

עוברים לאיסוף זרעים

חותכים את העגבניות לפרוסות ואוספים בזהירות את הנוזלים עם הזרעים בכלי עשוי זכוכית, חרסינה או פלסטיק מכיתה מזון. במקרה זה, יש לכסות את הזרעים לחלוטין בנוזל. מכסים במכסה דולף ומשאירים בטמפרטורת החדר לתסיסה.

כאשר הנוזל מכוסה בסרט והזרעים שוקעים לקרקעית, תהליך התסיסה הושלם. זה יכול לקרות תוך 1-2 יום, תלוי במגוון ובטמפרטורת החדר. לאחר מכן יש לשטוף את הזרעים במים ולייבש אותם על מגבת נייר. לייבוש סופי, צלחות חד פעמיות מתאימות, מהן נוח לאסוף את הזרעים המתקבלים. אנו מורחים זרעים נקיים ומשאירים למשך 5-7 ימים.

כאמצעי מניעה נגד התפשטות, ניתן לחטא זרעים לפני הייבוש. לשם כך, די בכדי למקם אותם במצב חלש תמיסת אשלגן permanganate או סבון כביסה למשך 30 דקות. ואז אנו עוברים לייבוש ואחסון.

תנאים אידיאליים לאחסון זרעים שנקטפו הם טמפרטורות 0 עד 5 מעלות ולחות לא עולה על 75%. אבל לא כולם יכולים ליצור אותם. לפיכך, אנו עוקבים אחר הכלל העיקרי - להימנע משינויים בלחות ובטמפרטורה.

דרך מפושטת לקצור זרעי עגבניות

אנו אוספים זרעי עגבניות יחד עם מיץ בכלי זכוכית. ואז, ללא תסיסה ותסיסה נוספת, יש להניח שכבה דקה על מפית ולהשאיר לייבוש למשך 5-7 ימים. אנו אוספים ומאחסנים את הזרעים המיובשים עד לשתילה.

חָשׁוּב! שיטת התסיסה המתוארת בחלק הראשון של המאמר היא טבעית יותר לזרעי עגבניות ומחקה את מחזור חייו של צמח ככל האפשר. מיץ עגבניות מחטא את הזרעים ועוזר להיפטר מחיידקים שיכולים להצטבר על העגבנייה במהלך תקופת הגידול.

שיטה עם מים ללא תסיסה

אנו אוספים זרעי עגבניות כמתואר לעיל. נוכחות ונפח המיץ במקרה זה לא משנה. מלאו את המיכל עם זרעים למעלה עם מים והשאירו למשך 15-20 דקות. במהלך תקופה זו יש לערבב את הנוזל 3-4 פעמים כך שהזרעים ישוחררו לחלוטין מעיסה ומיץ. אנו שוטפים ומייבשים את הזרעים כמו במקרה הראשון.

אם בשיטה זו של איסוף זרעים, כמה זרעים עלו על פני השטח, בעוד שאחרים נשארו בתחתית - זה לא אומר כלום... זרעים עליונים מונעים מלשקוע חלקיקי עיסת. שני הזרעים הללו ינבוטו באותה צורה ויכולים לשמש לנטיעה.

כיצד להכין זרעי עגבניות בבית ולקבל מהם קציר חורף - עצה מגננים מנוסים

תזמון מומלץ לקטיף זרעי עגבניות

בנוסף לאיכויות הפירות עצמם, אנו לוקחים בחשבון את תזמון איסוף הזרעים. אם הזרעים נקצרים מוקדם מדי, הצמח לא יתפתח היטב. אם איחרתם בבחירה, קיים סיכון שלא יבול יבול כלל בגלל זיהומים ומחלות אפשריות.

האפשרות הטובה ביותר לאיסוף זרעים היא באמצע הפרי. הם שונים בזנים ובמינים שונים:

 1. זנים בשלים מוקדמים מבשילים באמצע יולי וסיימים את הפרי במחצית השנייה של אוגוסט. האוסף יכול להתחיל בתחילת אוגוסט.
 2. זני אמצע העונה מתחילים לשאת פרי באוגוסט ומסתיימים בתחילת ספטמבר. הזמן האופטימלי לאיסוף זרעים הוא השבוע האחרון של חודש אוגוסט.
 3. זנים בשלים מאוחרים מתחילים את תקופת הבגרות שלהם בתחילת ספטמבר ומסתיימים לפני אוקטובר. אז אנחנו מתחילים לאסוף זרעים ב- 15 בספטמבר.

אנו בוחרים זנים לגידול בדירה

ראשית, אנו בוחרים אילו עגבניות ניתן לגדל על אדן החלון. זנים עגבניים פופולריים עבור קרקע פתוחה וחממות אינם מתאימים לחלוטין למרפסות ואדני החלון.

עדיף לבחור זנים נמוכים עד בינוניים של עגבניות שרי. עגבניות כאלה יבשילו מהר יותר אפילו עם חוסר אור שמש בחורף. למידע על גידול עגבניות על חלון בבית, בדוק את החבילה עם זרעים, היצרנים מציינים מידע זה מאחור.

אם כבר נקצרו זרעים במו ידיכם, וניסיתם לגדל עגבניות על אדן החלון, נהדר, אנו משתמשים בהם ונמשיך לשתילה.כיצד להכין זרעי עגבניות בבית ולקבל מהם קציר חורף - עצה מגננים מנוסים

אנו ממשיכים לנחיתה

כדי לגדל עגבניות בבית בחורף, אתה צריך להתחיל להתכונן באוגוסט על ידי זריעת זרעים. קודם כל, נכין את הציוד הדרוש. לגידול עגבניות בבית, כוסות פלסטיק רגילות עם חורים בתחתית ומכלים בנפח של 7-10 ליטר להשתלה נוספת מתאימים למדי.

ראשית, הזרעים נובטים, זה יאיץ את הנביטה. אחרת, תצטרך לחכות יותר מדי לפרי. ראשית, אנו מפזרים את הזרעים שנבחרו בין שכבות של גזה רטוב.

ברגע שהזרעים בוקעים הם מוכנים לנטוע בכוסות. כדי למלא את הספל אנו משתמשים בכדורי כבול מיוחדים לגידול שתילים. לשים 1 זרע בכוס ולפזר אותו על כ 1 ס"מ עם שכבת מצע.

חידוש והקשחה של זרעים

כדי להגדיל את התשואה של זרעים, הם יכולים להיות הזנה חומרים מזינים. בחר אחת מהשיטות הנוחות:

 1. מיץ אלוורה עם מים ביחס של 1: 1.
 2. אשלגן או נתרן humate - רבע כפית לליטר מים.
 3. אפר עץ. תמיסה של אפר 1 כפית לליטר מים.
 4. תכשיר מיוחד "Immunocytofit" או דומה.

לאחר הכנת האפשרות שנבחרה, הזרעים מונחים בשקית גזה ונשלחים לתמיסה למשך 12 שעות, ואז מוציאים ומייבשים, ללא שטיפה במים.

דאגה לשתילים על אדן החלון

להשקיה אנו משתמשים רק במים שהתיישבו לפחות שבוע, מי ברז רגילים יהרסו את הצמחים שלכם. לטיהור נוסף ניתן להשתמש בפילטר, אך הדבר כבר אינו כה משמעותי. אנו משקים את עצמנו פעם בחמישה ימים, בעוד אנו מרטיבים רק את האדמה, אין צורך לרסס את השתילים, זה רק יפגע בעגבניות הצעירות.

לאחר שיש לצמח את ארבעת העלים הראשונים, תוכלו להשתיל למקום קבוע. אדמה שחורה פורית מעורבת עם כבול ביחס 3: 1 או תערובת אדמה מוכנה מתאימה כמילוי סירים.

הניחו את הסירים עם נבטים מושתלים מייד על אדן חלון מואר היטב עם אספקת חום מספקת או סדרו תאורה נוספת. אם יש סוללה מתחת לאדן החלון, כיסו אותה עם מגררה כך שאוויר חם מדי לא יחמם את עלי הצמחים יתר על המידה. כדי להבטיח שהשמש בחלון מחממת באופן שווה את כל חלקי הצמח, פשוט סובבו את הסירים לכיוונים שונים. זה ימנע מהעגבניות שלך על החלון להימתח שלא לצורך לכיוון מקור האור.

לאחר כ -7 ימים תוכלו לבצע את ההדישון הראשון בעזרת דשנים מינרליים, כמו "תמיסה", "אקוורין" או "ניטרופוסקה". בהתחשב בעובדה שמגדלים עגבניות בבית, יש להאכיל במרווחים של 10 יום.

כיצד להכין זרעי עגבניות בבית ולקבל מהם קציר חורף - עצה מגננים מנוסים

איך להאביק עגבניות בבית

כמובן שלא תוכלו להאביק עגבניות בבית בצורה יעילה כמו חרקים, אבל זה מציאותי מאוד ליצור תנאים קרובים ככל האפשר לתהליך זה. קודם כל, בואו לבחור את השעה הנכונה. מכיוון שאבקה מתבגרת בלילה, האבקה יכולה להתחיל בשעה 8-10 בבוקר. בשלב הראשון מרססים את הצמח ליצירת הלחות הדרושה.

ואז נוצרת הדמיית רוח באמצעות מאוורר. אתה יכול פשוט ליצור טיוטה באופן טבעי, אך וודא שלא אוויר קר וכפור ממרפסת פתוחה.

אנו מבצעים האבקה בבית בעזרת מברשת רכה פשוטה לציור. כדי לעשות זאת, גע קלות בכל הפרחים שנפתחו והעבירו את האבקה לאקדחים. אם לאחר זמן מה עלי כותרת הפרח רכונים לאחור, המשמעות היא שהאבקה הייתה מוצלחת והתחיל תהליך צמיחת השחלה.

קרא גם:

כיצד להשתמש בזרעי שמיר למחלת הלבלב וכיצד הם מועילים.

תכונות של גידול דלעת מתעמלת גוברת ואיזה זרעים כדאי לשים לב.

איך לגדל ומתי לקצור זרעי סלק: מדריך צעד אחר צעד וטיפים חשובים.

תאורה נוספת

כדי לגדל עגבניות בבית על אדן החלון יתכן שתידרש תאורה נוספת. ואם חלונותיך אינם יכולים להתהדר בהרבה אור שמש, תאורה משלימה תהיה פשוט בלתי ניתנת להחלפה.

מנורות LED אדומות וכחולות מושלמות לכך. אתה יכול לקנות אותם בחנויות מתמחות או באתרים מקוונים המוכרים מוצרים פופולריים.

יתרונות של מנורות LED:

 • צורכים חשמל מועט;
 • אל תתחמם, מה שאומר שהם חסינים בפני אש;
 • ידידותי לסביבה, בגלל לא זקוק לסילוק מיוחד.

סיכום

איכות הירקות בחנויות הופכת מפוקפקת יותר מדי שנה, והרצון לגדל ירקות ועשבי תיבול משלהם רק עולה. אל תהססו זמן רב, נסו לעשות זאת בבית או באתר.

אם תעקוב אחר הכללים הפשוטים והעצות שלנו, התוצאה לא תאחר לבוא. והשנה תיהנו מהטעם של עגבניות מעולות בגידול חלונות. ובשנה הבאה לא תצטרך אפילו לקנות זרעים, כי הטובים ביותר כבר נבחרו לאוסף הזרעים האישי שלך.

הוסף תגובה

גן

פרחים