אילו דגני בוקר עשויים שעורה והתכונות המועילות של דגני בוקר

שעורה גודלה על ידי המצרים הקדומים, היהודים והרומאים. הם השתמשו בדגנים אלה לא רק לטחינה לקמח או בירה מאלט, אלא גם להכנת דגני בוקר טעימים ובריאים. אנו נספר לכם מהו גרגר שעורה, אילו סוגי דגני בוקר מיוצרים ממנו ולמה עוד תבואה זו מתאימה.

תיאור ומאפייני הדגנים

בקושי - אחד הדגנים העתיקים ביותר שעיבד האנושות... עקבות מדגני הבר שלו נמצאו בחפירות של יישובים בני יותר מ 17,000 שנה. לפני כעשרת אלפים שנה עיבד שעורה והחל להזרע בכוונה.

במצרים העתיקה נעשה שימוש בשעורה במקום במטבע. ידוע כי לעובדים בבניית הפירמידות ניתן לחם תבואה או שעורה ובירה כתשלום. התנ"ך מזכיר כי היהודים הקדומים הקריבו גרעיני שעורה לאלוהים. דגני בוקר זה היה אחד משבע פירות הארץ המובטחת.

ברומא העתיקה, גלדיאטורים האכילו שעורה: האמינו כי שרירים צומחים ממנה מהר יותר על דייסה, והלוחמים עצמם מתחזקים. ברוסיה, שעורה הייתה ידועה גם תקופה ארוכה: בשל יומרותה גודלה במקום בו חיטה או שיפון לא הבשילו.

אילו דגני בוקר עשויים שעורה והתכונות המועילות של דגני בוקרכשלעצמו, שעורה נפוצה היא עשב שנתי של הסוג שעורה ממשפחת הדגנים. גבעוליו ישרים, עירומים, גובה 30-60 ס"מ בשעורה פראית ועד 90 ס"מ בזנים מעובדים. העלים אורכם כ- 30 ס"מ, ישרים, חלקים ואחידים.

דביקים הם משושים עם חרטום ארוך (עד 10 ס"מ), המורכב מכמה דביקים, המקובצים על ידי שלושה. בחודשים יולי-אוגוסט, הקריופס מבשיל בהם, המשמשים את בני האדם.

בתחילה, טיפחו רק זני שעורה באביב... ממקורו, צמח זה הוא מהדרום, שם הוא מצליח להגיע לבשלות מלאה במהלך קיץ ארוך וחם. עם זאת, אלפיים שנה אחרי ההתחלה טיפוח ניסויים בזריעת סתיו החלו.

כעת חלק מהשעורה החורפית מהווה כ -10% מסך הכל. במדינות מסוימות (למשל, ברומניה ובבולגריה), האביב כמעט ולא גדל, לאחר שעבר לחלוטין זריעת חורף.

הרכב כימי, יסודות קורט ותכונות מועילות של שעורה

גרגר שעורה מכיל:

 • חלבון - עד 16%;
 • פחמימות - כ 75%;
 • שומנים צמחיים - 3-5%;
 • סיבים - עד 10%.

בדגני שעורה ישנם די הרבה ויטמינים מקבוצות A, B, D, E. תכולת הקלוריות של חלק של 100 גרם של דגנים מלאים היא בערך 288 קק"ל. זה בערך 18% מה- RDA למבוגר. תלוי באזור, בקרקע ותנאי גידול, שעורה מכילה גם יסודות קורט - נחושת, ברזל, אשלגן, סלניום, אבץ וכו '.

לעורה מספר תכונות מועילות:

 1. בשל שפע הסיבים, הוא מנרמל את עבודת דרכי העיכול, מייצב את משקל הגוף ומונע התפתחות סרטן המעי הגס.
 2. מנרמל את רמות הסוכר בדם.
 3. מונע התפתחות של דלקת פרקים. הדגן מכיל נחושת, המעורב בסינתזה של קולגן, הנחוצה לשיקום רקמת הסחוס.
 4. מגביר את החסינות ומייצב את המערכת האנדוקרינית.

אילו סוגי דגני בוקר מתקבלים שעורה

את גרגר השעורים המלאים נאכל. מספיק לקלף אותו, לסובב אותו ולהניח אותו לרתיחה באש. עם זאת, שעורה, שהפכה לדגנים, היא תוצר של דגנים מעודנים ומעוכים שמביא יתרונות לבני אדם. בשלב הבא, בואו נגלה איזה סוג של דגני בוקר מדובר ומה עוד עשוי מהשעורה.

גריסי פנינה

אילו דגני בוקר עשויים שעורה והתכונות המועילות של דגני בוקר

גריסי השעורה המפורסמים ביותר הם שעורה. הוא מתקבל מגרעיני זרע כדלקמן:

 1. קמחים של זני זגוגית וחצי-זגוגית (בעלי תכולת חלבון גבוהה) קלופים בזהירות מהקליפה.
 2. ואז הוא נמחץ כך שהגרעינים נשארים, למעשה, רק האנדוספרם (חלבון הזרעים) עם שאריות לא משמעותיות של הקליפות.
 3. הם מלוטשים זה בזה, מקבלים גרגירים חלקים ומעוגלים בצבע לבן או צהבהב ביציאה.

שעורה פנינה קיבלה את שמו מכיוון שגרגרי הצבע והברק דומים לפנינים קטנות - פנינים.

המוצר המוגמר ממוין באמצעות מסננת. היקר ביותר נחשב לדגנים עם דגנים בין 1.5-2.5 מ"מ. ככל שגודל התבואה גדול יותר, שעורה פנינה זולה יותר.

דייסת שעורה היא מנה רוסית מסורתית. בשל העובדה שבשנות השלושים של המאה הקודמת, הוקמה בברית המועצות ייצור תעשייתי של דגנים זולים וארוכי שנים ארוכות, שימש שעורה באופן פעיל במזנונים של בתי ספר, יחידות צבאיות ומוסדות תיקון. מסיבה זו גריסי פנינה נתפסים לרוב כמוצר בעל ערך נמוך. כמובן, זה לא כך: שעורה מוכנה כהלכה טעימה ובריאה.

בנוסף למדינות ברית המועצות לשעבר, שעורה פנינה משמשת באיטליה באופן פעיל להכנת אורדצוטו (מקביל לריזוטו אורז), בשוודיה, דנמרק ופינלנד. שם מכינים ממנו דייסה, תוספות, והם מוזגים גם למרקי דגני בוקר.

חָשׁוּב! כאשר רותחים, גרגרי השעורה מתנפחים רק, אך אל תרתחו למסה הומוגנית, כמו יאק.

שעורה גרה

אילו דגני בוקר עשויים שעורה והתכונות המועילות של דגני בוקר

סוג אחר של גריסים שעורה הוא שעורה. הוא מיוצר באופן הבא:

 1. גרגרי שעורה מכל סוג זנים מנקים פסולת ומנצלים.
 2. ואז הם נמחצים באמצעות טחנה.

שלא כמו שעורה פנינה, הבור אינו טחון או מלוטש, כך שהוא:

 • בעל צורה לא סדירה וקצוות חדים;
 • מורכב מכל התבואה כולה - לא רק מהאנדרוספרם, אלא גם מהקליפות.

יאצ'קה משמשת לבישול דגני בוקר, לעתים קרובות פחות כמרכיב בפודינגות ובקדירות. במטבח הסקנדינבי והפיני הוא מתווסף למרקים.

בגלל התכולה הגבוהה של עמילן, מבושל לעיסה, דייסת שעורה מתגלה כגושית, הומוגנית, וכשהיא מתקררת, היא מתקשה במהירות והופכת להיות חסרת טעם. בנוסף, יאצ'קה אפילו זולה יותר משעורה פנינה, והיחס של מרבית הרוסים כלפיה שלילי עוד יותר. אם השעורה נחשבת למזון צבאי חסר טעם, הרי שהשעורה נחשבת כפרעה לאסירים.

אחרים

שעורה ושעורה מהווים את עיקר עיבוד השעורה למוצרי מזון.

עם זאת, ישנן מספר אפשרויות נוספות לדגנים:

 1. יאכטה מכווצת. זה מתקבל על ידי העברת הגרגרים לא דרך אבני ריחיים, אלא דרך זוג גלילים מסתובבים במהירות. התוצאה היא דגני בוקר של דגנים שטוחים, יותר כמו פתיתים.
 2. "הוֹלַנדִי". למעשה, מדובר באותה שעורה פנינה, אך בגודל קטן במיוחד שנבחר בקפידה. שלא כמו שעורה רגילה, היא נחשבת לדגן מובחר למטבח הוט.

באילו דרכים אחרות יש להשתמש בשעורה

לא רק דגני בוקר מתקבלים מדגני שעורה, אלא גם מוצרים אחרים:

 1. לֶתֶת. ייצורו אינו נחות מדגני בוקר מבחינת הנפח, והזנים הטובים ביותר של תבואה זו, כשהם מועברים למעליות, זוכים רק בכינוי "שעורה מאלטינג". בבריטניה הגדולה, אירלנד, ארה"ב זה משמש גם להכנת ויסקי.אילו דגני בוקר עשויים שעורה והתכונות המועילות של דגני בוקר
 2. קמח. הבצק לא יוצא ממנו: במקרה הטוב מתקבלות עוגות מוצקות שטוחות. לכן הוא מתווסף לקמח חיטה או שיפון. בפינלנד נאפה לחם ריזקה המסורתי בקמח שעורה.אילו דגני בוקר עשויים שעורה והתכונות המועילות של דגני בוקר
 3. חומרי גלם לייצור קוואס... בשל תכולת הפחמימות הגבוהה שלה, גרגרי השעורה תוססים היטב.אילו דגני בוקר עשויים שעורה והתכונות המועילות של דגני בוקר
 4. בקושי קפה - אבקת שעורה צלויה. כאשר מתבשלים, מתקבל משקה שמזכיר במעורפל קפה. אין לו טעם מן המניין והוא נחשב לפונדקאית, אך לרוב הוא נצרך על ידי אנשים שאסורים רפואית מקפאין.אילו דגני בוקר עשויים שעורה והתכונות המועילות של דגני בוקר
 5. חומרי גלם לשימוש בקוסמטולוגיה ורפואה. זה מתקבל שעורה שתילים ומשמש באופן פנימי וחיצוני.

מסה משמעותית של שעורה דלת חלבון עוברת מִסְפּוֹא.

גרגרי שעורה משמשים להאכלת בעלי חיים בצורות הבאות:

 • כֹּל - מבושל או מאודה במים רותחים;
 • כחומר גלם לייצור מזון לבעלי חיים ואז הם נטחנים, מעורבבים עם קמח מתרבויות אחרות, מועשרים בחומרים מוקדמים ומגוררים.

פגיעה אפשרית והתוויות נגד של שעורה

גריסי שעורה, מרתחים מדגנים ומוצרים אחרים יכולים להזיק כאשר:

 1. חוסר סובלנות אינדיבידואלית. איש אינו מחוסן מפני זה, ולכן אנשים עם אינדיקציות כאלה יכולים רק לעקוב אחר דיאטה חסרת כל.
 2. מחלות בדרכי העיכול. במקרה של דלקת קיבה, כיב בתריסריון או כיב בקיבה, דלקת שלפוחית ​​הדם מדייסת שעורה או מרק, עדיף להימנע. הם משמשים רק לאחר התייעצות עם הרופא המטפל.

על פי הרפואה המסורתית, חליטת שעורה עם דבש מפחיתה את הליבידו.

סיכום

עכשיו אתה יודע באיזה דגני בוקר משתמשים להכנת שעורה פנינה ובירה מאלט. שעורה היא יבול דגנים עתיק. דגני בוקר ממנו שימשו אנשים במשך אלפי שנים רבות.

ברוב המקרים, מוצרי שעורה הם טעימים ובריאים, אך לעיתים הם עלולים להזיק. כשאתם משתמשים בהם, עקבו היטב אחר טובתכם ואם יש ספק, גשו לרופא המטפל.

1 תגובה
 1. גִלגוּל
  בלז'אן גומבייב

  זמבה (talkan, tsampa) עשויה גם היא שעורה.

הוסף תגובה

גן

פרחים