היתרונות והנזקים של תפוחי אדמה לגוף האדם

הימים שעברו מזמן הם הימים שבהם אנשים ביצעו מהומות תפוחי אדמה כדי להתנגד להטלת ירק מעבר לים. עכשיו אי אפשר לדמיין שולחן יומיומי ללא מוצר זה. רוסיה היא אחת משלושת המובילות בעולם בגידול יבולים, על פי הסטטיסטיקה, 130 ק"ג תפוחי אדמה נאכלים בשנה לתושב ארצנו.

בחומר זה נדבר על היתרונות והסכנות של תפוחי אדמה, השימוש בהם ברפואה העממית וקוסמטולוגיה. מהמאמר תגלו כמה פחמימות יש בתפוחי אדמה ואילו ויטמינים מכילים תפוחי אדמה.

ההרכב הכימי והתכונות של תפוחי אדמה

תפוח האדמה (Solanum tuberosum) הוא צמח רב שנתי במשפחת Solanaceae. זה מעובד כשנתי לייצור פקעות אכילות.

שיח תפוח האדמה מגיע לגובה של 0.6-1 מ '. מספר הגבעולים על שיח אחד הוא 4-8. גודל הזרע משפיע ישירות על מספר הגבעולים.

הגבעולים מצולעים, עבים. החלק התת-קרקעי יוצר סטולונים - תהליכים לרוחב עליהם מופיעים פקעות.

תאי פקעת תפוחי אדמה מלאים בעמילן. הפקעת מכוסה ברקמת פקק דקה. על פני השטח שלו יש עיניים בכמות של 3 עד 15 יח '. מתוכם מופיעים נבטים. ראש העין העיקרית נובטת, כל השאר במצב של אנימציה מושעה. אם הכליה הראשית נפגעת, הישנים מתעוררים. שתילים חלשים מגיחים מהם.

צורת הפקעות עגולה, סגלגלה, מלבנית. קליפת הבטטה ורודה, צהובה, אדומה, סגולה. העיסה קרמית, לבנה, צהובה, סגולה.

היתרונות והנזקים של תפוחי אדמה לגוף האדם

מה יש בתפוח אדמה? הפקעות עשירות בוויטמינים ומינרלים ובעלי ערך תזונתי גבוה. הטבלה מציגה את ההרכב הכימי של תפוחי אדמה גולמיים (ל 100 גרם).

שֵׁם תוֹכֶן נוֹרמָה
בטא קרוטן 0.001 מ"ג 5 מ"ג
ויטמין B1 0.081 מ"ג 1.5 מ"ג
ויטמין B2 0.032 מ"ג 1.8 מ"ג
ויטמין B4 12.1 מ"ג 500 מ"ג
ויטמין B5 0.295 מ"ג 5 מ"ג
ויטמין B6 0.298 מ"ג 2 מ"ג
ויטמין B9 15 מק"ג 400 מק"ג
ויטמין סי 19.7 מ"ג 90 מ"ג
ויטמין E 0.01 מ"ג 15 מ"ג
ויטמין K 2 מיקרוגרם 120 מק"ג
PP ויטמין 1,061 מ"ג 20 מ"ג
אֶשׁלָגָן 425 מ"ג 2500 מ"ג
סִידָן 12 מ"ג 1000 מ"ג
מגנזיום 23 מ"ג 400 מ"ג
נתרן 6 מ"ג 1300 מ"ג
זַרחָן 57 מ"ג 800 מ"ג
בַּרזֶל 0.81 מ"ג 18 מ"ג
מַנגָן 0.153 מ"ג 2 מ"ג
נְחוֹשֶׁת 110 מק"ג 1000 מק"ג
סֵלֶנִיוּם 0.4 מיקרוגרם 55 מק"ג
אָבָץ 0.3 מ"ג 12 מ"ג

כמה סוכר יש במוצר

100 גרם פקעות גולמיות מכילות את הפחמימות הבאות:

 • עמילן ודקסטרינים - 15 גרם;
 • מונו ודיסכרידים (סוכרים) - 1.3 גרם;
 • גלוקוז (דקסטרוז) - 0.6 גרם;
 • סוכרוז - 0.6 גרם;
 • פרוקטוז - 0.1 גרם

מה קובע את ההרכב

ההרכב הכימי של תפוחי אדמה וערכם התזונתי תלויים ב:

 • מאפיינים זניים (בתפוחי אדמה בשברונה 26% עמילן, בפקעות ספרא - מ -11 עד 15%);
 • דשנים המופעלים על האדמה;
 • סוג האדמה עליה גדל;
 • תקופת החפירה (פקעות צעירות פחות עמילן ויותר ויטמינים);
 • חיי מדף (קרוב יותר לאביב שהפקעות מתייבשות, כמות הוויטמין C פוחתת בהן וחומרים רעילים מצטברים).

KBZhU והערך התזונתי של תפוחי אדמה

ערך תזונתי של תפוחי אדמה (לכל 100 גרם של פקעות גולמיות):

 • חלבונים - 2 גרם;
 • שומנים - 0.4 גרם;
 • פחמימות - 16.3 גרם;
 • סיבים - 1.4 גרם;
 • מים - 79 גרם

ערך האנרגיה של המוצר משתנה בהתאם לשיטת הבישול:

 • גולמי - 77 קק"ל;
 • מְבוּשָׁל - 82 קק"ל;
 • מטוגן - 192 קק"ל;
 • צ'יפס ותפוחי אדמה יבשים - 292 קק"ל.

היתרונות והנזקים של תפוחי אדמה לגוף האדם

להרזיה על תפוחי אדמה

בעבר תפוחי אדמה נכללו ברשימת המזונות האסורים בתזונה לירידה במשקל. את המיתוס על הסכנות שבמוצר נזכרו תזונאים במדינות רבות. הטיה נקשרה לתוכן עמילן גבוה ושגיאות בישול. טיגון בשמן והוספת שמנת כבדה מעלה את האינדקס הגליקמי ותכולת הקלוריות של המנה. עם זאת, אם מבשלים את הפקעות על ידי אפייה, אידוי או במים, תוכלו להשיג רק יתרונות משימוש בהם.

חָשׁוּב! מנתוני המחקרים האחרונים שנערכו על תזונאים עולמיים עולה כי למרות היותו של המוצר עשיר בפחמימות, הסיבים הכלולים בו מאטים את ספיגת הסוכרים. באכילת תפוחי אדמה אתה מקבל דחיפה של אנרגיה, ותחושת המלאות נמשכת זמן רב יותר.

פקעת אחת בינונית מכילה ¼ מהמנה היומית של אשלגן - פי שניים מאשר בננה. על פי נתוני המכון הלאומי לבריאות האמריקני, המינרל שומר על רמות הסוכר בדם, מעודד מינרליות עצם טובה יותר ומפחית את הסיכון לאבנים בכליות.

באופן מפתיע, אבל תפוחי אדמה עוזרים לך לרדת במשקלאם תחליף לחם העשוי מקמח פרימיום ופסטה. זה נובע מהיעדר זמן רב של רעב אחרי מנה של תפוחי אדמה מבושלים ואפויים.

תכונות שימושיות של תפוחי אדמה

בשביל מה תפוחי אדמה טובים? למוצר קומפלקס עשיר של ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו המבדיל אותו משאר הגידולים. לשימוש הרגיל שלה השפעה חיובית על רווחתו ועל מראהו.

היתרונות והנזקים של תפוחי אדמה לגוף האדם

יתרונות ליופי ולצורה

פקעות משמשות לעתים קרובות לייצור קוסמטיקה ביתית. מיץ ועיסה כלולים במסכות פנים ושיער. ויטמינים מקבוצת B וחומצה אסקורבית מקלים על דלקת, מווסתים את הפרשת החלב, משחזרים את השכבה העליונה של האפידרמיס, מזינים את זקיקי השיער. שיער לאחר מסכות תפוח אדמה זוכה לזרוח נוסף, הופך להיות חלק וניתן לניהול. העור הופך, נמשים וכתמי גיל נעלמים, הטורגור עולה.

Burdock, אשחר הים ושמן זית מוסיפים למסכות לעור רגיל, לעור משולב ושומני - תמציות קמומיל, קלנדולה, טימין, חורבן.

מחקרים שערכו תזונאים זרים, שתוצאותיהם פורסמו במגזין ToDay News Ufa, הראו שתפוחי אדמה אינם מובילים לעודף משקל. בניסוי השתתפו 90 איש. הם חולקו לשלוש קבוצות: המשתתפים של שניים מהם ישבו על דלות קלוריות דִיאֵטָההנבדקים מהשלישי אכלו תפוחי אדמה אפויים ומבושלים ללא הגבלות. לאחר 3 חודשים, המדענים רשמו ירידה במשקל אצל כל המתנדבים.

נכסים אחרים

היתרונות הבריאותיים של תפוחי אדמה:

 • חידוש המחסור בזרחן, אשלגן, חלבונים מהצומח;
 • נורמליזציה של המצב במקרה של מחלות כליות, צנית, הפרעות מטבוליות;
 • הפחתת תחושות כואבות וריפוי שחיקות וכיבים בקיבה ותריסריון 12;
 • שיפור המצב במקרה של הרעלה;
 • שמירה על חסינות;
 • ויסות העברת דחפים עצביים, סינתזה של אריתרוציטים;
 • מניעת אנמיה;
 • הגדלת כוחם של נימים וכלי שיט;
 • חיזוק החניכיים;
 • ויסות איזון מים, חומצה ואלקטרוליט;
 • נורמליזציה של לחץ הדם;
 • טיפול בשחין, כוויות, אקזמה, נגעי עור פטרייתיים.

יישום ברפואה עממית וקוסמטולוגיה

איך תפוחי אדמה טובים לבריאות? תפוחי אדמה משמשים זה מכבר להכנת תרופות ביתיות, כולל מסכות יופי לשיער וגוף. למיץ סחוט טרי, עיסת גלם מבושלת יש תכונות ריפוי. מכינים קומפרסים קרים ועופות, תמיסות מכינים מהמוצר.

היתרונות והנזקים של תפוחי אדמה לגוף האדם

גלם

פקעות גולמיות משמשות לייצור קומפרסים. הם עוזרים באקנה, חבורות, נפיחות, עקיצות חרקים, כוויות.

תפוחי האדמה נשטפים ומשפשפים יחד עם העור על פומפיה בינונית.הגריל מוחל על מקום כואב ועוטף תחבושת או גזה. עם דלקת בעור, יש לפזר את הגביע עם סודה. הקומפרס נותר למשך 12 שעות לפחות, למשך מקסימום יום.

מסת תפוח אדמה מצוננת משמשת לטיפול בדלקת הלחמית, אדמומיות הקרום הרירי של העין, הגברת לקיעה מוגברת. הקומפרס מוחל בבוקר ובערב, נשמר למשך 30-40 דקות. משך הטיפול 2-3 ימים. לאחר כל מפגש נשטפים את העיניים בתמיסה של 20% חומצת בור.

כדי להלבין נמשים וכתמי גיל, הגבירו את גמישות העור, קחו פקעת גולמית, חתכו דק לפרוסות והמרחו על פנים מנקים למשך 15-20 דקות. לאחר ההליך יש לשטוף במים חמים.

מיץ

מיץ תפוחי אדמה משמש לטיפול בגסטריטיס חומצי. להכנתו, קחו מסחטה או שפשו את הפקעות על פומפיה דקה וסחטו את המיץ דרך בד הגבינה. הנוזל משאיר לעמוד למשך 23 שעות, ואז הוא נלקח פעמיים ביום, 100 מ"ל 30 דקות לפני הארוחות.

המיץ משמש גם למניעה של החמרות של כיבי קיבה ותריסריון. לשם כך, פעם בשנה נצפה מסלול של שבועיים של צריכת מיץ - פעמיים ביום, 100 מ"ל.

מהלך הטיפול במיץ תפוחי אדמה נקבע לאנשים הסובלים מדיספפסיה וצרבת. משך הטיפול הוא 3 מחזורים של 10 ימים עם הפסקה של 10 ימים. בבוקר על בטן ריקה הם שותים 200 מ"ל תפוחי אדמה טריים ונמצאים במצב שכיבה למשך 30 דקות. הארוחה הראשונה היא תוך שעה.

עם דלקת הלוע וכאב הגרון, דלקת בחניכיים, יש לשטוף את הגרון והפה במיץ טרי 3-4 פעמים ביום.

היתרונות והנזקים של תפוחי אדמה לגוף האדם

טיפול בחום

כדי להקל על המתח, להפחית דלקת בשרירים, לרפא נגעי עור, להפחית כאבים בדלקת פרקים, לטפל באקזמה, השתמש בפקעות מבושלות... פירה מבושל מונח בין שתי שכבות גזה, מוחל על המקום הכואב כשהוא עדיין חם, קבוע עם תחבושת והשאיר להתקרר לחלוטין.

שאיפת אדים עם תפוחי אדמה מבושלים משמשת לטיפול בהצטננות, שיעולים, ברונכיטיס. פקעות חמות מונחות בקערה, מתכופפות עליה, מכסות את הראש במגבת ונושמות אדים למשך 10-15 דקות.

תפוחי אדמה מבושלים במדיהם הם חלק ממסיכת פנים שבדית. מרתיחים פקעות עד שהם רכים, מקלפים, לשים, מוסיפים 1-2 כפות. l. חלב חם וחלמון ביצה. מסיכה חמה מוחלת על עור נקי של הפנים והצוואר ומכוסה במגבת. המסכה נשטפת לאחר 20 דקות, תחילה במים חמים ואחר כך קרים. המוצר הקוסמטי מתאים לעור יבש ומזדקן. המסכה מזינה, מחליקה, הופכת את העור לגמיש וקטיפתי.

מסיכה של תפוחי אדמה מרוסקים עם מיץ לימון מקלה על עייפות, מפחיתה את נפיחות הפנים. 200 גרם פירה מעורבבים במיץ של לימון 1. המסכה מוחלת על הפנים והצוואר, מכוסה בבד דק ונשמרת למשך חצי שעה. ואז לשטוף עם מים קרים.

באיזו צורה עדיף לאכול תפוחי אדמה

תפוחי האדמה השימושיים ביותר נחשבים למבושלים או אפויים בעור. הגלידה מכילה את כמות החומרים המזינים הגדולה ביותר. החיסרון היחיד בבישול הוא שוויטמינים מקבוצת B וחומצה אסקורבית נהרסים בתפוחי אדמה. פקעות בהשריה מראש מסלקות 15% מוויטמינים המסיסים במים. ככל שיש יותר חמצן במים, התהליך מתרחש מהר יותר. כדי לשמר את מרכיבי התזונה המקסימליים בתוך הפקעות, מומלץ להכניס אותם למים רותחים. בישול אדים שומר על הוויטמינים שבתפוח האדמה, ממש כמו הרתיחה בז'קט.

תשומת הלב! תפוחי אדמה מטוגנים הם המועדפים על רבים, אך אינם הבריאים ביותר. טיגון בשמן חם הורס ויטמינים, מקדם את הצטברות האקרילמיד המסרטני ומגביר את תכולת הקלוריות של המנה. מנה אחת של תפוחי אדמה (100 גרם) מכילה 300-400 קק"ל.

התוויות נגד

לאנשים עם סוכרת חמורה רצוי להגביל את השימוש בתפוחי אדמה או לנטוש אותה לחלוטין. פקעות מכילות עֲמִילָן ומתייחסים למזונות עם אינדקס גליקמי ממוצע. התפלגות העמילן לגלוקוז מעוררת שחרור חד של סוכר לדם.

עם דלקת הלבלב ודלקת הקיבה, רצוי לנטוש תפוחי אדמה מטוגנים, ולהחליף אותם בתפוחים אפויים או מבושלים. במקרה זה, עמילן מועיל אך ורק עוטף את קירות הבטן.היתרונות והנזקים של תפוחי אדמה לגוף האדם

נזק למוצר

פקעות תפוחי אדמה מסוגלות להצטבר סולניןגורם להרעלת הגוף. החומר הרעיל מופיע כאשר המוצר מאוחסן באור שמש ישיר. הירקה של העור ומראה שתילים מעידים על עלייה בריכוז הסולנין.

אכילת פקעות ישנות או ירוקות גורמת לסחרחורת, הפרעות במערכת העצבים, כאבי בטן, שלשול, הקאות, קוצר נשימה, עוויתות. במהלך ההיריון, נשים צריכות להיות זהירות כפולה, מכיוון שהצטברות של סולנין בגוף גורמת למומים מולדים בעובר.

החומר הרעיל חזונין, הדומה לסולנין, מרוכז בעיני תפוח האדמה. אם אתה אוכל פקעות לא קלופות, הַרעָלָה מוּבטָח.

התייחסות. נבטי תפוחי אדמה מכילים פי 30-100 יותר סולנין מאשר תפוחי אדמה לא מוכנים.

סיכום

למרות תכולת הפחמימות הגבוהה, תפוחי האדמה ברשימת המזונות הבריאים. ההרכב הכימי העשיר משפיע לטובה על הרווחה, רווי ואף מעודד ירידה במשקל. פקעות תפוחי אדמה משמשות להכנת תכשירים רפואיים, מסכות קוסמטיות ביתיות. עם הכנה מתאימה ושימוש מתון במוצר, אי הכללה של השפעה מזיקה על הגוף.

הוסף תגובה

גן

פרחים