כיצד יש לשתול ענבים בסתיו

החקלאים נבדלים זה מזה בשאלה אם לשתול שיחי ענבים בסתיו או באביב. נטיעת אביב מבטלת את הסיכון להקפאת יורה צעירים. עם זאת, לצמחי החורף חסינות יציבה יותר והם נכנסים במהירות לשלב הצמחייה.

המאמר דן בתכונות של שיטת הסתיו לגידול ענבים.

זני הענבים הטובים ביותר לשתילה בסתיו

לגידול לפני החורף בחר זנים העמידים ביותר לטמפרטורות נמוכות ומיועדים לגידול באזור מסוים. לנתיב הדרומי והאמצעי מתאימים זנים עמידים לכפור עם תקופת הבשלה מוקדמת. צמחים בשלים מאוחרים נותרים לנטיעה באביב.

הם לוקחים בחשבון את תקופת ההבשלה של החבורות, את חסינות התרבות למחלות, בצורת, עמידות בפני כפור, פרודוקטיביות וטיפול יומרני. מומלץ לקנות חומר שתילה בחנויות מיוחדות ובמשתלות.

מגדלים מנוסים ממליצים על הזנים הבאים:

 • איזבל;
 • קַרדִינָל;
 • טרנספורמציה;
 • אצבעות ליידי;
 • תַעֲנוּג;
 • ג'וליה;
 • פנטזיה;
 • מוסקט אזוס.

בחירה והכנה של חומר נטיעה

כיצד יש לשתול ענבים בסתיו

טיפוח הגפנים המוצלח מתחיל בבחירת חומר נטיעה איכותי. ישנן מספר דרכים להפיץ תרבות: שתילים, זרעים, שוקיים.

חָשׁוּב! על מנת שהשיחים יתאימו טוב יותר לתנאי האקלים, נבחרים ענבים מקומיים.

ללא קשר לשיטת הגידול, הכללים הכלליים לבחירת צמחים נצפים:

 • מערכת השורשים של השתיל מכילה 3-6 יורה צעירה עם שורשי עקב באורך של עד 15 ס"מ;
 • גזע תא המטען מגיע לגובה 40–55 ס"מ בעובי גבעול של 8 מ"מ;
 • על תא המטען יש יורה ירוקה באורך של עד 20 ס"מ ועד 4 ניצנים;
 • צבע הקורה ירוק בהיר, צבע תא המטען חום עמוק: זה מעיד על חוזק הצמח, עמידותו בפני נזק;
 • ניצנים, שורשים וגבעול ללא נזק, חתך שורש לבן;
 • גיל השתיל הוא עד שנתיים, מכיוון שיחים ישנים אינם שורשים היטב או אינם מביאים את הקציר הרצוי;
 • שיחים עם מערכת שורשים סגורה (פתוח צריך להיות תרדמת אדמה על השורשים);
 • תא המטען והעלים אינם נפגעים, אין עקבות של פטריה ומחלות אחרות;
 • שתילת זרעים קשים למגע, בצבע חום-בז 'עם נוזל לבן מתחת לקליפה.

חומר שתילה מוכן בדרכים שונות:

 1. שתילת שורשים יומיים לפני השתילה, יש להשרות 12-24 שעות במים רתוחים בטמפרטורת החדר עם ממריץ צמיחה מדולל בתוכו. מיד לפני השתילה מסירים את השורשים העליונים, התחתונים מתקצרים ב 1-2 ס"מ. הקציצים נחתכים, משאירים 3-4 ניצנים. השורשים טבלים לתמיסה של טיט עם חומוס. השיחים מטופלים בכל קוטל פטריות.
 2. כדי לבדוק זרעים הם מורידים למים לצורך כדאיות: אלה שיצאו אינם מתאימים לזרעה, אלו ששקעו לקרקעית הם בריאים. הדגימות שנבחרו עוברות ריבוד: הן מונחות במים למשך יום כך שהן מרובדות או שהן מונחות בשקיות ניילון רטובות, עטופות בפוליאתילן ונשלחות למקרר, לתא הירקות. החומר נבדק מדי פעם ונשטף כדי למנוע ריקבון. לאחר 50-60 יום, כאשר סדקים מופיעים על הזרעים, הם מוכנים לשתילה באדמה.
 3. צ'ובוקי נלקח במהלך גיזום הענבים.בחר ענפים באורך 30-40 ס"מ עם ניצנים מפותחים, יש להשרות בתמיסה של פרמנגנאט אשלגן למשך מספר שעות, ואז לשטוף במים נקיים ויבש. לאחר מכן חתכו 1-2 ס"מ משני הצדדים, הניחו בתמיסה עם ממריץ צמיחה למשך 2-3 ימים והמשיכו לנבוט במים נקיים בטמפרטורה של + 24 ... + 26 מעלות צלזיוס עד להופעת שורשים 7-8 ס"מ.

כיצד יש לשתול ענבים בסתיו

תאריכי נחיתה

התנאי העיקרי להיווצרות נכונה של שיחי ענבים הוא דבקות בתאריכי השתילה. במקרה זה, יש לקחת בחשבון את תנאי האקלים באזור.

שיחים מעובדים מאוחרים אינם משתרשים היטב ועלולים שלא לשרוד את החורף מבלי שיש להם זמן להסתגל לתנאי מזג האוויר. האדמה מפטירה את החום שנצבר במהלך הקיץ לשיחים הנטועים בזמן, כך שהשתילים יתעצמו במהלך החורף ויכנסו במהירות לעונת הגידול באביב.

זמן ההמראה נבחר כך שלפני הגעתו של הכפור הראשון יש 30-45 ימים, טמפרטורת האוויר בשעות היום היא + 15 ... + 16 מעלות צלזיוס, טמפרטורת הלילה אינה יורדת מתחת ל -5 ... + 6 מעלות צלזיוס

עבור מרכז רוסיה ואזור מוסקבה, זוהי התקופה מתחילת ועד סוף אוקטובר, עבור האזורים הדרומיים - אמצע אוקטובר - תחילת נובמבר. באזור לנינגרד נטועים שתילים מסוף אוגוסט לתחילת ספטמבר; בסיביר ובאורל, המחצית הראשונה של ספטמבר מתאימה לכך.

התקופה מיועדת לשתילת שיחים צעירים, לצמחים מחולקים ולשכבות, התקופה נדחית כעבור שבועיים.

כיצד לשתול כראוי ענבים בסתיו

כיצד יש לשתול ענבים בסתיו

נטיעת יבול לפני החורף דורשת עמידה במספר תנאים חשובים. במבט ראשון הטיפוח נראה זמן רב שלא לצורך, אך למעשה הוא די סביר אפילו למתחילים.

בחירת מושב

הבחירה באתר ניגשת באחריות, מכיוון שהיא תלויה אם הצמחים שורדים את החורף ועד כמה מהר הם ישמחו את הבעלים עם פירות יער מתוקים.

בבחירת מקום קח בחשבון את הנקודות הבאות:

 1. הכרם לא ממוקם באזורים הצפוניים - עדיף לבחור מקום מואר מספיק בצד הדרומי, לא רחוק מקיר הבית או הגדר. הקיר המחומם במהלך היום יחלוק את החום עם השיחים, והרוחות הצפוניות הקרות לא יפגעו בשתילים.
 2. עצים גבוהים, שיחים מורחים וגידולי פרי אינם מגדלים בקרבת מקום. המרחק האופטימלי ביניהם הוא לפחות 4 מ '.
 3. נקיק או שפלה אינם מתאימים, שם טמפרטורת האוויר תמיד נמוכה יותר מאשר על גבעה. אל תשתלו ענבים על אדמות ביצות, באזורים עם אדמת חרסית צפופה.
 4. נטועים על אדמה משוחררת היטב ועשירה באורגניים המכילה תרכובות זרחן ואשלגן. הימנע מאזורים עם מי תהום במרחק של 1.5 מ 'מהשורשים.

חומרים וכלים חובה

לפני היציאה, מוכנים מראש את האת, הדלי להשקיה, חומר ניקוז (אבן כתושה, לבנים שבורות, חימר מורחב או חצץ). תזדקק לחומוס ודשנים, אפר עץ.

הוראות שלב אחר שלב

גידול ענבים עם שתילים מתחיל בהכנת כניסה (עומק וקוטר - 80 ס"מ). הם נחפרים 3 שבועות לפני השתילה כדי לאפשר לאדמה להתיישב ולהבטיח את המיקום האופטימלי של השיחים ביחס לגובה הקרקע. השכבה העליונה של אדמה פורייה בעובי 40–40 ס"מ מונחת בנפרד מהשאר.

ניקוז מונח על קרקעית הבורות, 1/3 משכבת ​​האדמה העליונה מעורבבת עם 15 ק"ג חומוס, 0.5 ק"ג סופרפוספט ו -1 ק"ג אפר עץ נשפכים על גבי. האדמה מכוסה בשכבה של אדמה פשוטה כדי להימנע מכוויות שורשים, שפכו 2-3 דליים של מים.

לאחר 3 שבועות, כאשר האדמה התמקמה, מוצבים יתדות במרכז המיתרים, שאליהם ייקשרו השיחים. חלק מהאדמה המזינה נשפך בסמוך, עליו מונחים השתילים, ומניחים את השורשים בזווית של 45 מעלות כדי שלא ישברו.

כיצד יש לשתול ענבים בסתיו

בהדרגה ממלאים את החור באדמה, כל שכבה מהודקת עד שמשטח האדמה מגיע לצווארון השורש.

חָשׁוּב! השיחים מושקים בשפע במים, האדמה מפוזרת בכבול יבש, נסורת או אדמה יבשה.

לנטיעת ייחורים ושקעים נחפרה תעלה בעומק 25-35 ס"מ ורוחבה 1 מ '.התחתית מכוסה בחומוס, במידת הצורך נוצרת שכבת ניקוז ונוצרת בחלקה העליון שכבה בין אדמה מזינה. הגזרים קבורים על ידי 2 ניצנים באדמה, נוטים לכיוון דרום, מכוסים בבקבוקי פלסטיק או סרט המתוח על קשתות. התעלה מלאה במים חמים.

מאילו טעויות יש להימנע

חקלאים לא מנוסים מבצעים מספר טעויות המשפיעות לרעה על שיעור ההישרדות, הגידול והאיכות של פירות יער.

החמצות משמעותיות:

 • השתמש ב שתילים מסוג לא ידוע שאינם תואמים את אזור האקלים, עם מערכת שורשים חלשה;
 • ליצור חור או תעלה עמוקים שלא לצורך או לא מספיק לשתילה: הראשון יאט את צמיחת השיחים בגלל טמפרטורות אדמה נמוכות, והשני יגביל את אספקת החומרים המזינים והלחות לשתילים;
 • מקם שיחים קרוב זה לזה, אחרת הצמחים ילחמו על לחות ותאורה, פטריה תופיע;
 • לשתול רק זנים עם סוג נשי של פריחה, מה שמוביל לטחינת חבורות;
 • הימנעו מהשקיה מייד לאחר השתילה באדמה לחה מגשם: גם אם ירד גשם, השקיה היא חובה כך שמנהרות אוויר לא יווצרו בשכבת האדמה.

שיטות נטיעה

כיצד יש לשתול ענבים בסתיו

בהתאם לסוג חומר השתילה שנבחר, שיטות הגידול שלו נבדלות גם הן:

 1. שתילים קבור באדמה לעומק הניצן הרביעי, במרחק של 1–1.5 מ 'זה מזה. סביב הגזעים נוצרים תלוליות קטנות.
 2. ייחורים הניח בתעלה מלאה 2-3 דליים של מים חמים, במרחק של 15-25 ס"מ זה מזה עם שיפוע לדרום, ומשאיר 2 ניצנים על פני השטח. להשרשה מהירה, מכסים בנייר כסף בפעם הראשונה.
 3. צ'ובוקי, מונבט ונשתל בצורה דומה לגזרי, מכסים בבקבוקי נייר כסף או פלסטיק, שתחתיתם מנותקת. זה יאיץ את ההשתרשות ולהגן על הצמחים הצעירים מפני קור ונזק.
 4. זרעים נובעים מראש במיכל קטן עם חומוס וחול (1: 1), מושקים ומופרים מעת לעת. בחודש מאי הנבטים צוללים למיכל גדול יותר, שמור על הלוגיה. קרוב יותר לסתיו, צמחים מתקשים בכדי להעבירם לקרקע פתוחה ללא אובדן. הם נטועים במרחק של 2-2.5 מ 'בהתאם לתקנות הבסיס.

טיפול נוסף

לאחר השתילה מושחים את השיחים, דשנים נוספים אינם מוחלים. בין ההרטבה, האדמה משוחררת בעדינות כדי לא לפגוע בשורשים.

כשמגיעים כפור, הכדורים מכוסים. באזורים הדרומיים מספיקים גבעה ארצית או קש אדומה בגובה 0.5 מ ', ענפי אשוחית, עלים, בקבוקי פלסטיק ללא תחתית. בתנאי חורף חמורים יותר, הגבעולים עטופים בפוליאתילן, לבד גג או ברזנט. אם זה לא מספיק, הצרור ממוקם במנהרה ארצית ומכוסה בעלים, נסורת, ענפי אשוחית.

באביב, לפני הופעתם של יורה ועלים צעירים, מותקן אסלה לצמחי ביריות. הליך זה מגדיל את התשואות ומקטין את הסיכון למחלות.

קרא גם:

הדרכים הטובות ביותר להקפיא נכון פטל לחורף.

מתי ואיך לגזום פטל כראוי בסתיו.

כיצד להכין כראוי עלי פטל לחורף לתה בבית.

תכונות נחיתה תלויות באזור

כדי לגדל בהצלחה ענבים בכל אזור, בחרו זני יבול מתאימים, תוך התחשבות במאפייני האקלים של האזור:

 • בסיביר, באוראלים, באזור לנינגרד, בהם יש כפור קשה, נשתלים זנים בשלים מוקדמים להתבגרות: Thumbelina, Buratino, Cheryomushka סיבירי;
 • גידולים מוקדמים עמידים בכפור, חסרי יומרות בטיפול, עמידים בפני מחלות פטרייתיות, מתאימים לרצועה המרכזית ולאזור מוסקבה: ונוס, רוך, לוני.

סיכום

גידול ענבים צעירים הוא תהליך מייגע, אך בר-ביצוע. תוך שמירה על כללי השתילה והטיפול, תוך התחשבות במוזרויות האקלים באזור, כל חקלאי יוכל לגדל שיחים בריאים ולקבל יבול עשיר של פירות יער מתוקים.

הוסף תגובה

גן

פרחים