הוראות למתחילים: כיצד לגזום אגוז בסתיו על פי תוכניות שונות

גרעיני אגוז טעימים ובריאים, משמשים להכנת קינוחים וחטיפים. כדי לקבל יבול עשיר, גננים צריכים לדעת לטפל בעץ ובאילו נהלים אגרונומיים הוא זקוק. אחד מאותם חובה הוא להסיר יורה עודפת. במאמר נשקול בפירוט איזה סוג של גיזום אגוז הוא בסתיו ומה השימוש בו.

למה לגזום אגוזי מלך בסתיו

הוראות למתחילים: כיצד לגזום אגוז בסתיו על פי תוכניות שונות

בסוף הקיץ או בתחילת האביב, צמיחת הירי מאטה, הצמח מתכונן למזג אוויר קר. גיזום הסתיו מרפא את העץ. הודות לנוהל, כל חלקי הצמח המיותרים מוסרים - יורה יבש וחלש, ענפים נגועים, דקים וחולים. האגוז משפר את החסינות, הוא פחות רגיש למחלות והתקפות של מזיקים בחרקים. הגיזום מכין את העץ לחורף, כך שהוא יכול לסבול כפור ולשאת פרי בשפע בשנה הבאה.

גיזום משפר את מראה הצמח - גננים יחתכו את כל הקציצים הכאוטיים והשזורים זה בזה. לאחר ההליך העץ נראה מטופח ומסודר.

האם זה חובה

גיזום סתיו נדרש אם תושבי הקיץ רוצים לשפר את בריאות העץ, להאריך את חייו ולקבל יבול עשיר וטעים מדי שנה. עבור עצים בוגרים, הנוהל הכרחי להגדלת מספר ענפי הפירות.

אם לא חותכים את הצמח, אז הקלעים מתעבים, התשואה יורדת, מחלות ומזיקים מופיעים לעתים קרובות יותר. ענפים חלשים נשברים ברוח. קשה לשקם עץ כזה: הוא לוקח כמה שנים.

תאריכי גיזום סתיו

תזמון ההליך תלוי מתי עץ האגוז משיל עלווה.... זה קורה בדרך כלל בספטמבר-אוקטובר. בעת בחירת תאריך, יש לשים לב לתנאי האקלים של אזור הגידול והטמפרטורה. תושבי הקיץ ממליצים לחתוך את הצמח בבוקר מעונן וחסר רוח בטמפרטורה של לפחות + 10 מעלות צלזיוס. אין לבצע את ההליך במזג אוויר גשום.

תשומת הלב! את האגוז גוזמים 2-3 שבועות לאחר הפרי. אם התפרחות הופיעו במאי, אז יבול הקציר בתחילת ספטמבר. אם ביוני, האגוזים מוסרים לפני תחילת אוקטובר. אין צורך לחכות להבשלה מלאה - הפירות נקצרים בירוק ומכניסים לקופסה למשך שבועיים.

סוגים

ישנם מספר סוגים של גיזום אגוזי מלך - מחדשים, סניטריים, מעצבים, מווסתים. לכל אחד מהם ייעוד משלו והוא מתנהל על פי כללים נוקשים. טכניקה שגויה תגרום לצמח יותר נזק מתועלת.

נוגד הזדקנות

גיזום מחודש הוא רלוונטי לעצים מעל גיל 10, כאשר תפוקת הצמחים הבוגרים יורדת בהדרגה, מספר האגוזים הופך פחות ופחות בכל שנה. בתהליך הגיזום, גננים מסירים את הענפים הצדדיים, חוטים ארוכים חדשים ויורה הצומחים לתוך העץ. הודות לנוהל, אורך החיים של הצמח עולה, מופיע מקום להתפתחות ענפים חדשים ופירותיים. כתר העץ יקבל צורה נכונה והאגוזים יהפכו גדולים.

הנוהל רלוונטי גם לאילו עצים הנושאים בעקביות פרי ירוד. צמחים כאלה גוזמים כל 7 שנים. ככל שהעץ ישן יותר, הגיזום אינטנסיבי יותר.כמו כן, הליך התחדשות יציל עץ שסבל מכפור.

תַבְרוּאָתִי

גיזום סניטרי נעשה אם בעץ יש הרבה יורה יבשה וחלשה. הם מעוותים, מכוסים כתמים ופורחים, משנים צבע. ענפים כאלה יוצרים סביבה חיובית להתפתחות מחלות וריבוי מזיקים, לכן הליך סניטרי הוא מניעת הופעתם. כמו כן, האירוע משיב את חוזק הצמח אם הוא כבר היה חולה. לרוב, אגוזי מלך מושפעים ממרסוניאזיס, בקטריוזיס וכתם חום.

זה מעניין:

איך לגדל מקדמיה אגוזית בבית

אגוזי קשיו - יתרונות ופגיעות לנשים

מהם האגוזים הבריאים ביותר לנשים?

מְעַצֵב

גיזום מעצב מכוון לעורר צמיחה והתפתחות של יורה בריאה, הגברת התשואות. בזכות ההליך מתחזק החסינות של האגוז, הכתר הופך לחזק ועמיד בפני גורמים חיצוניים. כמו כן משתמשים בגיזום מעצב כאשר צמחים צעירים זקוקים לעזרה בהיווצרות הכתר. חשוב שהעץ יגדל באופן שווה לאורכו ולרוחבו וכי יורה חדש יופץ באופן שווה על ענפי השלד. ההליך מתבצע באוקטובר, אז מסתיים זרימת המוהל.

תשומת הלב! במהלך גיזום מעצב, המגדלים מקצרים את הגבעול האמצעי ואת כל ענפי השלד. זה הכרחי כדי להשיג ענף שלד חדש אם מישהו מהקיים סבל.

רגולטורים

גיזום רגולטורי מתבצע בין 7-8 שנים לאחר השתילה. בשלב זה נוצר מספר גדול של יורה קטן ותהליכים לרוחב בכתר המפריעים לפרי רגיל. העלים אינם מקבלים את כמות השמש הנדרשת, הם מטשטשים זה את זה ואת הקלעים הגדלים הסמוכים. תושבי הקיץ ממליצים לגזור ענפי שלד-למחצה של הרובד התחתון ולהדליל את הכתר. יורים עם נזק מכני ופצעים מוסרים גם כן.

תוכניות גיזום מעצבות

היווצרות הכתר מתבצעת על פי התוכנית המובילה, שכבת שכבות, בצורת כוס.

טכניקת מנהיגות היא דרך להפיץ את ענפי הפיגומים סביב גזע העץ בספירלה. הענפים הצדדיים נותרו על שלושת השכבות התחתונות עד תחילת הפרי, לאחר מכן הם מדללים החוצה עד שהם מוסרים לחלוטין. הודות לדפוס המנהיג, הכתר מואר היטב מכל הכיוונים, התורם לתפוקות מוגברות.

כשגיזום ברבדים, נותרו 3 ענפי מסגרת על כל שכבה, המרחק ביניהם לפחות 15 ס"מ. עץ מבוגר צריך להיות כ 5-6 שכבות. התחתון מוסר במהלך ההליך - שום ענפים לא צריכים לגדול עד 1.5 מ 'מעל פני האדמה. הכתר מדולל בעזרת גיזום מעוצב עם קו ארוך.

הם נוקטים בתכנית בצורת כוס כדי שיהיה נוח יותר לקטיף. הכתר בצורת הקערה מאפשר אוויר לעבור דרכו, ויוצר תנאים נוחים להתפתחות הפירות. הגיזום מתבצע במשך 3 שנים, מדי שנה מוציאים את הענפים המרכזיים עד לעץ 4 ענפי שלד במרחק של 30 ס"מ זה מזה. את שאר הקליעים חוצים עם ענפי השכבות העליונות.

הוראות למתחילים: כיצד לגזום אגוז בסתיו על פי תוכניות שונות

מכין אגוזים לגיזום

העבודות מתחילות רק בעצים שגובהם 1.5 מ '. לאחר הפרי, האגוז מושקה בפעם האחרונה והאדמה משוחררת כך שהלחות נספגת טוב יותר. דשן אינו מוחל בסתיו, עדיף לעשות זאת באביב ובקיץ.

תושבי הקיץ שמים לב לעובדה שאין מזיקים ומחלות על העץ. אם ישנם סימני נזק, אז תחילה מטפלים בצמח ורק לאחר מכן מתחילים את התהליך. כמו כן, גננים מפקחים על ניקיון אזור הגינה - לא אמורים להיות שם פסולת, עשבים ושאריות צמחים. עלים שנפלו נאספים ונשרפים.

איך לגזום אגוזי מלך בסתיו

על מנת לחתוך אגוזי מלך בסתיו במיומנות וללא פגיעה בצמח, גננים מכינים כלים מראש ולומדים את ההוראות.

חומרים וכלים חובה

להסרת יורה ירוקה וקליעה צעירה דקה, השתמש במספריים לגינה או בגיזום עם קצה חד. כלי קהה יפגע בצמחים - אחריו נותרו חתכים קרועים על עץ האגוז, הם נרפאים זמן רב ומשמשים חממה להתפתחות מחלות ומזיקים. הידית של כלי הגינה צריכה להתאים בחוזקה ביד, ולא להחליק. הידיות הגומי הן מאוד נוחות. לפני השימוש המלאי מחטא בתמיסה חלשה של פרמנגנט אשלגן.

השתמש ביד או במסור בנזין כדי לחתוך ענפים עבים וישנים. אם הענפים גבוהים, סולם ולופר עם ידיות אלומיניום ארוכות. גננים מנוסים ממליצים לשים לב לכללי הבטיחות האישיים.

תשומת הלב! לכל סוג של גיזום יש צורך במגרש גינה. זהו חומר עבה ורך המבוסס על שרף עץ. המגרש בגינה מגן על פרוסות מחיידקים ומיקרובים, מעודד ריפוי פצעים מהיר. בשימוש בוואו משתמשים בכפפות גומי ומכונת הנשמה.

הוראות מפורטות לגיזום

ההליך מתחיל בבדיקת העץ - תושבי הקיץ קובעים אילו ענפים ועל איזה נדבך יש להסיר. בשלב הבא הם מתחילים לחתוך:

  • לקצר יורה דו-שנתי ארוך יותר מ- 60 ס"מ וענפים יבשים;
  • ענפים חתוכים שנשברו ונפגעו במהלך הבציר;
  • הסר 1-2 ענפי שלד הגדלים במרכז הכתר;
  • לחתוך יורה דקה וארוכה בעזרת יורה;
  • לנתק צמיחה צעירה;
  • משמינים ונורה המושפעים מחרקים נחתכים;
  • יש לשמן את מקומות החתכים במגרש הגינה.

טעויות שיש להימנע מהן

טעות נפוצה שעשו גננים מתחילים היא חיתוך ענפים לאפס. מומלץ להשאיר ענפים קצרים של פירות בערך 20-40 ס"מ, כך שיהפכו לקציצות פרי בשנה הבאה. כמו כן, תושבי הקיץ שוכחים לחטא כלי גינה - שבגללם עץ האגוז נדבק במחלות או נפגע ממזיקי חרקים.

עצי אגוז סובלים גם בגלל העובדה שגננים אינם מקפידים על שכבות. בכל שכבה יש להשאיר 3-4 ענפי שלד. אחרת, גיזום מעצב או ויסות לא יועיל.

זה מעניין:

האם השקדים הם האגוזים הטובים ביותר לנשים?

מדוע צנוברים מועילים לנשים?

תכונות של גיזום עץ צעיר וותיק

כשגיזום עצים צעירים (עד גיל 5) יש לשים לב לגידול ירוק צעיר. יש הרבה מזה בשכבה התחתונה, וזו הסיבה שהענפים מוארים בצורה גרועה. הם מסירים את צמיחת הצמיחה בעזרת מספריים לגינה - היא דקה ואינה דורשת כלים מיוחדים. הוא האמין כי בעת גיזוםו, עץ האגוז אינו צריך לשמן עם לכה בגינה - פצעים קטנים יתרפאו מעצמם.

תשומת הלב! בשנים הראשונות ניתן תשומת לב מיוחדת לגיזום מעצב. למרות העובדה שהאגוז עדיין לא נושא פרי, כרגע חשוב לוודא שהענפים יצמחו בכיוון הנכון. אסור לעבות צמחים צעירים.

החל מ- 7-10 שנים, מתבצע הליך מחדשים מדי שנה. זה חשוב בדיוק כמו השקיה או האכלה בזמן. אם הכתר אינו נראה לעץ, אז כל הקליעה הלא פרי והעוותים נחתכים. אל תפחדו מצעדים כה דרסטיים - זה יחדש את העץ ויאריך את חייו. גננים דואגים שהענפים לא יצמחו לכתר.

טיפול לאחר ההליך

כאשר הפצעים נרפאים, מרססים את האגוז עם נוזל בורדו או תמיסת אוריאה. זה נעשה כדי להגן על העץ מפני מחלות ומזיקים. הצמח מטופל בבוקר או בערב, בעזרת בקבוק ריסוס עם תמיסה לכך.

צמחים בוגרים מתרדמים ללא מחסה, ועצים צעירים עטופים ביוטה לחורף. בסיס תא המטען משובץ בשבבי חציר או עץ - זה מגן על מערכת השורשים מפני הקפאה. כלל זה נכון במיוחד לאזורים עם אקלים קר ומשתנה.

טיפים גינוניים מנוסים

גננים מנוסים ממליצים על גיזום מעצב בכמה שלבים.... בשנה השנייה לאחר השתילה, נבחר יורה אנכי חזק, והענפים הנותרים צובטים. בשלישי, התהליכים הרוחביים נחתכים ונוצר הכתר, ועל הרביעית נותרו 5-6 ענפי שלד בכתר.

תושבי הקיץ מייעצים, במהלך ההליך, לפקח על מצב העץ. לדוגמא, אם האגוז חולה, עדיף לדחות את ההליך. אין טעם לנסות לרפא צמח עד שהוא נפטר מחיידקים ונבטים.

אם לאחר זמירה הפצעים לא נרפאים במשך זמן רב, אז הם מטופלים מחדש בעזרת var גינה. אם לא, השתמש במרק חימר: 2 חלקי חימר מעורבבים עם חלק 1 של מולין ו -2 חלקים של חציר דק. התערובת מדוללת במים לעקביות עבה.

סיכום

עצי אגוז צעירים ורב-שנתי זקוקים לגיזום. במהלך ההליך גננים מסלקים יורה ישנים, יבשים, עקרים ופגומים. מספריים לגינה משמשים לחיתוך ענפים דקים, מסור לעבהים. המכשיר חייב להיות חד, אחרת ליקויים יתרפאו לאורך זמן. לאחר הקליעה נמרח בלכה בגינה, מטופלים בתמיסה של גופרת נחושת ומוכנים לחורף. ללא גיזום, העץ גדל חלש, מעובה ומפיק פירות ירודים.

 

הוסף תגובה

גן

פרחים